Rama flet nga Shishtaveci: Ja kur nis ndërtimi i aeroportit të Kukësit

October 31, 2018 12:20

Rama flet nga Shishtaveci: Ja kur nis ndërtimi i aeroportit të Kukësit

Kryeministri i vendit, Edi Rama ka vizituar ditën e sotme në kuadër të nismës “100 fshatrat” Shishtavecin.

Në fjalën e tij, para të pranishmëve Rama u shpreh se vetmja rrugë për daljen nga varfëria e këtyre zonave është turizmi.

Sipas tij, Shishtaveci është vendi ideal për agroturizmin, transformimin e shtëpive në butina dhe investimet për ndërtimin e një resorti skish. Rama ka treguar edhe historinë se gjatë luftës së Parë Botërore ushtarët austro-hungarezë luanin dhe stërviteshin në këtë zonë.

“Kjo zonë ka qenë shfrytëzuar për ski që nga koha e luftës së Parë Botërore. Është zonë e bekuar për mbajtjen e dëborës edhe në kohë kur nuk janë kushtet e duhura klimaterike. Në atë kohë në Shishtavec, patën ardhur trupa austro-hugarezët dhe kishin me vete ski, me të cilat zhvillonin gara dhe bënin stërvitje. Në atë kohë banorët e zonës filluan t’i imitonin të huajit derisa në vitin 1944-1945 u themelua edhe klubi i skive “Morava””, tha Rama.

Ndër të tjera Rama ka risjellë në vëmendje edhe aeroportin që pritet të ndërtohet në këtë zonë, duke u shprehur se në të mesatarisht në vit do të kalojnë rreth 300 mijë njerëz.

“Në fillim të vitit të ardhshëm do të nisë ndërtimi i aeroportit, ekzistuesi do të transformohet në një aeroport të standardeve ndërkombëtare për fluturimet me çmime të ulëta. Unë besoj shumë që në këtë zonë do të shohim zhvillimin pas ndërtimin e aeroportin. Ai do të shndërrohet në një aeroport me nivele të larta. Në të do të lëvizin rreth 300 mijë udhëtarë në vit. Imagjinojeni vetë se çdo të ndodhë. Po flisja me Safetin (Gjicin) për këtë dhe ai tha me shaka: 300 mijë kafe më shumë në Kukës. Aeroporti e bën shumë herë më të thjeshtë dhe më ambicioz investimet për të transformuar Shishtavecin në një destinacion të rëndësishëm për skitë”, vijoi më tej Rama.

 

o.j/dita

October 31, 2018 12:20
Komento

13 Komente

 1. demo October 31, 12:37

  Sapo ta ndertoc me parate e shtetit dhe TAXAT TONA,shiko o derman kujt do ja japesh me Koncession,me PPP ..Kafet aty jane rreth e rrotull qe tani,po per ate cmimin e udhetimit mos jep kaq shume garanci,se Koncessionari nuk do te pyesi ty.
  Aq sa pyet koncessionar gjerman i Rinasit Fatos Nanon qe i dhuroi gjithe ate Aeroiport te ndertuar nga burgaxhijte politike ne 57.!

  Reply to this comment
  • mirel October 31, 14:47

   Kjo tregon qe gjithe biznesi i koncesioneve eshte grabitje masive e pasurive kombetare te shqiptareve. Nuk ka asnje arsye qe veprat publike te jepen me koncesion..pervec objektivit per te vjedhur, asgje nuk justifikon manine e qeverive shqiptare per koncesioe.
   Qe Nano kurva e filloi i pari, de deri te Arben Ahmetaj kellira, cdo qeveri po i perdor shqiptaret si placke tregu.

   Reply to this comment
 2. Arben October 31, 12:46

  Ndertoje me parate tona dhe perdore per vete pastaj,

  si ta thotje zemra jote, ne jemi te lumtur.

  Reply to this comment
 3. Epiriot me Shpirt e me Zemer October 31, 13:42

  turqimi e futi greqine ne borxhe te paparaedhe e la cop cop.Vendine zhvillon tregetia e fuqishme por me shume se te gjitha industria o pallosh.E shkaterruar industrine edhe po beni turiqzem gjasme .Mitrec i papafte ,pjelle e demokracise.Dmth plepor ,kurve ne plot kuptimin e fjales.E bete kete popull te hiku ngasyte kembet ..plehera

  Reply to this comment
 4. Epiriot me Shpirt e me Zemer October 31, 13:43

  Turizmi e futi greqine ne borxhe te papara edhe e la cop cop.Vendin e zhvillon tregetia e fuqishme por me shume se te gjitha industria o pallosh.E shkaterruar industrine edhe po beni turiqzem gjasme .Mitrec i papafte ,pjelle e demokracise.Dmth plepor ,kurve ne plot kuptimin e fjales.E bete kete popull te hiku ngasyte kembet ..plehera

  Reply to this comment
 5. mirel October 31, 14:31

  Jepi Ramut. Mos u ndal. Sa e ke doren te lire, perdore.
  Fute te xhepat dhe vrimat e shqiptareve sa te mundesh.
  Kur u kruhet fhe u vjen mire, pse te mos jua kruash…Deri ne rreze..

  Reply to this comment
 6. Aliu nga Selenic October 31, 16:51

  Nuk e dije pore skite nuk munde ta zhvillojen ate zone pa zhvillimin e blegtorise dhe te bujqesise. Nuk e dije se si i ka shpetuar kjo kryeministrit, pasi shishtaveci eshte zona ku patatja konkuron edhe ne tregjet e jashtem vetem qe kerkohet mbeshtetje me fonde fillestare.
  I nderuar Kryeminister. Pa prodhim nuk ka dhe nuk munde te ket zhvillim. Mbase e ke then pore portali ketu nuk po e jep.!

  Reply to this comment
  • mirel October 31, 18:39

   oo po bravo Selenicari,
   Si moe e paska harruar Ramuti pataten e Shishtavecit.,
   I nderuar kryeminister, mos harro pa marre nje thes me patate nga Shishtaveci
   Shikoni morrat qe i drejtohen tradhetarit me emrin i ” nderuar”.
   tjua hapesh koken me keq se patatet

   Reply to this comment
   • mirela alias mirel October 31, 21:10

    Ore “karr i marre” mirel. Po u je ngjitur njerezve si miza prapa bythes gomarit ore idiot pervers. Po paske qene funderine more bythqir 24 karratsh. Kush te paguan more zorraxhi qe vjell vetem karrlleqe pas karrlleqesh

    Reply to this comment
 7. SS October 31, 17:43

  Hajde meri vesh Shqipot ! Te bej Rama dicka per vendin problem ….te mos bej akoma problem Perse nuk i bejme pyetje vetes se c’fare mund te bejme dicka vete Ne i presim te gjitha te mirat vetem nga Rama ….po ne si Shqipo do te bejme dicka vete ….koha eshte flori nuk kalohet gjithe jeta ne llotari

  Reply to this comment
 8. info analitike October 31, 22:50

  Ore derman po qy aeroporti duhej te ishte inauguruar kohe me pare e jo te vazhdoc te genjec keto delet e kopese qe vene pas karvanit te budallalleqeve rilindjote.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim