Rama: Reforma, jo pazar politik, i shitur si konsensus

January 15, 2016 09:45

Rama: Reforma, jo pazar politik, i shitur si konsensus

“Reforma në Drejtësi është për të zgjidhur me kurajo e vullnet të mirë një hall kombëtar, jo për t’ia hedhur popullit me një pazar politik të shitur për konsensus”, shkruan Rama në Facebook, paraditen e sotme (e premte).

Më tej, ai shkruan se “procesi i ndjekur për hartimin e draftit ka qenë shembullor për sa i përket organizimit, profesionalizmit dhe bashkëpunimit ndërkombëtar”.

Rama shkruan gjithashtu se është e nevojshme për konsensus si mirëkuptim i ri politik, bazuar mbi raportin final të Komisionit të Venecias dhe kurrësesi si pazar i vjetër bazuar në interesa që dihen botërisht.

Ai gjithashtu shkruan se referendumi popullor është mundësi shumë e mirë, për ta përfshirë çdo shqiptar në gjykimin fundor të çdo mosdakordësie që mund të mos e zgjidhin dot mes veti shumica dhe pakica parlamentare.

Në fakt referendumi më kushtetutën tonë është thuajse i pamundur për këtë çështje.

rama

January 15, 2016 09:45
Komento

6 Komente

 1. ASTERI January 15, 10:46

  Z.RAMA MOS U MER ME ME PAZARXHINJTE QE KE REHE RROTULL,SE ATA E KATANDISEN VENDIN NE KETE DEREXHE,DREJTOHU POPULLIT ME REFERENDUM I CILI DO TI VERE PIKAT MBI ;I’ NDRYSHE NUKE BEHET ME ATA BATAKCINJE QE QE KERKOJNE KONSENSUS POLITIK GHE QE E DINE MIRE QE NUK HARIET ME MOSTRAT QE KANE QENE DHE JANE KUNDER REFORMAVE TE MARA NGA JU,PRANDAJ MOS U VONO HIDHE HAPIN E SIGURE,
  PER TE SHPETUAR POPULLIN NGA KETA GANGSERA TE CPIFUR

  Reply to this comment
 2. . January 15, 10:53

  Ky thot ca thot Andrea Stefani nje dite m pare. Ose ju t Dites jeni papagallet e ketij ose ky qole “qe nuk lexon gazeta” cfar thot sot e mohon neser

  Reply to this comment
 3. Arusha January 15, 11:01

  vetem ti mund te rezistosh..Nese ndhodh ndryshimi merita eshte e juaja , Qendro edhe i vetem per shqiperine dhe shqiptaret..

  Reply to this comment
 4. SS January 15, 11:27

  Referendum.. Bravo.. Eshte kondradiksion llogjik qe politika konsensuale te paguaje me burg vrasjet dhe plackitjet qe vet i ka bere ketij populli. LSI si kurve e poshter kerkon konsesus me kriminelet e parlamentit. Lerjani popullit qe te vendos. Te shohim shqipetaret nese Meta kerkon drejtesi per 21 Janarin, vjedhjet spektakolare me Rrugen e kombit, Gerdecin apo kerkon pazar me Berishen. Ne referendum do te kete diskutim dhe debat dhe te shohim se si do debatojne me “dashuri dhe qetesi” keta Monikanet.

  Reply to this comment
  • . January 15, 11:52

   o ti pleh i Saliut Tv Klanit dhe ambasadorit te Podestes
   Populli per te cilin flet ti ka votuar njehere
   Ka votuar Edi Ramen dhe Ilir Meten
   More vesh?
   Keshtu e ka demokracia
   Se nuk i rihet dot Saliut pa pushtet esht tjeter muhabet

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim