Rama ftesë Bashës: A mund të kemi një zgjidhje të përbashkët për Prokurorin e Përgjithshëm

December 6, 2017 21:51

Rama ftesë Bashës: A mund të kemi një zgjidhje të përbashkët për Prokurorin e Përgjithshëm

Nga Edi Rama

A mund të kemi një zgjidhje të përbashkët për Prokurorin e Përgjithshëm, si pikënisje të një Pakti Kombëtar për Europën që duam?

Shqipëria është në vigjilje të një takimi me historinë, sepse në gjashtë muajt e ardhshëm do të vendoset nëse do t’i çelim dot apo jo negociatat për anëtarësim me Bashkimin Europian; nëse do të ngjisim një shkallë themelore vlerësimi nderkombëtar për vendin tonë, e për rrjedhojë edhe pjekurie të re në sjelljen politike ndaj atdheut tonë të përbashkët, apo nëse do ta humbasim këtë shans historik për t’u afruar më shumë se kurrë më parë me Bashkimin Europian; nëse do të punojmë të gjithë, së bashku, për ta fituar sfidën e çeljes së negociatave apo do ta humbasim edhe për fajin tonë, takimin me historinë… Sepse po, jemi shumë afër kësaj mundësie të shumëpritur, siç e konfirmoi së fundmi me zë e me figurë përpara opinionit publik shqiptar e europian, edhe vetë Presidenti i Komisionit, Jean-Claude Juncker, deri dje i heshtur në raport me Shqipërinë. Por gjithashtu po, kemi ende shumë për të bërë, që distancën e shkurtuar tanimë maksimalisht, ta zerojmë në këta gjashtë muaj duke u përballur të bashkuar, centimetër për centimetër, deri me skeptikun më të fundit në rreshtin e gjatë të vendimmarrësve europianë. Dhe nëse këtë copë rruge deri në qershorin 2018, e bëjmë të ndarë si deri më sot, me qeverinë që flet në emër të vendit e me opozitën që bën politikë të brendshme kur flet me faktorët jashtë vendit, rrezikojmë që të ngatërrohemi me këmbët tona në centimetrat e fundit dhe pastaj, eh, pastaj të detyrohemi të presim kushedi sa kohë që të na riparaqitet mundësia historike.

Nuk dua të bëj asnjë gjyq publik të qëndrimit të derisotëm të opozitës, sepse nuk e kam gjëkundi qëllimin të tregoj këtu pse ne po bëjmë gjënë e duhur për vendin, teksa opozita po bën gjënë e gabuar duke e goditur vendin në gjuhë të huaj. Dua vetëm të arsyetoj ftesën publike për opozitën që,,të paktën në gjashtë muajt e ardhshëm, t’i vihemi në dispozicion së bashku përpjekjes për të siguruar çeljen e negociatave, duke bashkërenduar nismat e veprimet e nevojshme për ta çuar jo qeverinë, po Shqipërinë në fitoren e kësaj sfide të vështirë, por krejtësisht të mundur tanimë.

Momenti kur diskutohet për mandatin e Prokurorit të Përgjithshëm, është sipas meje momenti i duhur për të diskutuar, jo thjesht daljen nga situata e fundmandatit të prokurorit në detyrë dhe hyrjen në fazën e nje mandati te përkohshëm me një prokuror të përkohshëm, po nisjen e një faze të re bashkepunimi mes qeverisë e opozitës në vigjilje të vendimit për çeljen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian. Unë i di mirë besoj pikat ku opozita ndahet me ne, po besoj e di mirë edhe cdo përfaqësues i opozitës qe ka lidhje me partnerët ndërkombëtarë, se ata nuk e aprovojnë ekspozimin në gjuhë të huaj të dasisë së egër të politikës tonë të brendshme. Dhe jo vetëm nuk e aprovojnë, por ka ndër ta që e përqeshin dhe e përdorin si argument, për ngurrimin e tyre të brendshmëm qe të aprovojnë çeljen e derës së negociatave për Shqipërinë.

Natyrisht opozitës nuk i kërkon kush qe të heshtë, aq më pak mund të më shkojë mua në mendje diçka e tillë. Çka unë i kërkoj opozitës është të konsiderojë pa humbur kohë ftesën që të ulemi në tryezë për çështjen aktuale të Prokurorit të Përgjithshëm dhe të bëjmë një Pakt Kombëtar për Europën që duam. Të thjeshtë, të qartë dhe serioz. Me disa hapa të përbashkët drejt çeljes së negociatave (dhe pse jo edhe përtej nëse ka mundësi në rrugën e arsyes), si shprehje e vullnetit të mirë për ta vënë Shqipërinë mbi partitë dhe axhendën e përbashkët kombëtare mbi axhendat e përveçme të politikës së ditës.

Kjo do të ishte rruga më e arsyeshme për të mos përdorur kartonat e shumicës së thjeshtë në çështjen e Prokurorit të Përgjithshëm dhe për të mos i lënë asgjë mangut përpjekjes për t’i çelur negociatat për anëtarësim. Të cilat kësisoj, do të ishin një fitore e madhe e vendit në arenën ndërkombëtare. Një fitore madhe e politikës ne tërësi dhe e asnjë pale në veçanti. Një fitore e madhe e të gjithë shqiptarëve pa dallim.

December 6, 2017 21:51
Komento

17 Komente

 1. nje shqiptar i drejte December 6, 22:06

  I madh , je !

  Reply to this comment
  • Drejtesia do te behet doni apo nuke doni ju o mije kenetash, mizakali dhe avoketer te ligesise. December 7, 09:14

   O shqiptare,ku e ka te madhin ramovici, tek aleancat e fshehta apo tek bashkepunimi e bashkeqeverisja si dje me krimin, aqe sa urgjentisht ramovicet dje aprovuan nje ligje per te mbajtur ne krie nje president te akuzuar me ze, figure e deshmi te gjalla, sa istitucionale, aqe dhe me shume popullore e medjatike si bashkeushqyes e bashkesundues ne te tre pushtetet me riciklmin e botes se krim-korrupsionit-mafjozo-imoralo-politik ne te tre pushtetet,plus pushtetin lokal e opozite i thencin,ku? Ne kete konteks me shume te drejte thuhet;mjaft eshte MJAFT. Bashkeqeverisja me krimin eshte bashkefsjesi, o ramovicer produk i shumices se pakices qe ju votoje, apo ja rrembyet voten me fuqine e lekut te krimit,droges, prostitucioni e korrupsionit nga te tre pushtetet. Dridhuni e perdridhuni, po vjen minuti qe nga trasta peme e kalbur jasht do t’hidhet, doni apo nuke doni ju o te pabreke qe ju la dita dhe miljonere ju ngrysi nanta.Futbollit tuaj me dy porta dhe skenareve tuaj te pandeshkueshmerise se peshkaqenerve i maroje vaji kandilit, pra i shkoje vapa me gushtin;thote POPULLI. Prisni se nuke keni pare gje akoma.,ku e djeshmja dhe e sotmja si bashkeudhetare e bashkeqevesrises e sundues me krimin e korrupsionit, do t’u mbetet nje enderr, kurse e nesermja bashke me ta ne burg ne nje ferr pa fund. Jane mijra nena e gra te veshura me te zeza, dhe mijra femije jetim, si dhe nje pasuri kombetare e private e grabitur dhe e tjetersuar nga politikat bastarde te Tiranes zyrtare ne dite e vite qe kerkon drejtesi, dhe jo binjakezim me politikane bastard te akuzuar si bashkeudhetare me boten e krimit dhe korrupsionit, dhe qe nuke kane te ndalur. Se fundi drejtesia do te behet doni apo nuke doni ju o mije kenetash dhe mizakali,o pjella te se ligesise, qe nuke keni te ndalur ne ligesi. Mjaft eshte MJAFT.

   Reply to this comment
 2. LORA December 6, 22:33

  Shqiperise dhe shqiptareve i mungon prej 27 vjetesh institucioni i vertete i akuzes dhe kreu i besueshem si Prokuror i Pergjithshem.
  Shqiperise dhe shqiptareve te ndershem e patriote u mungon gjyqesori i drejte dhe i besueshem prej 27 vjetesh.
  Kjo mungese drejtesie eshte shkaktari ,per mua,i vetem i tranzicionit te pambarimte dhe voneses te tejskajshme te antaresimit ne EU.
  Kujt po i ben temenara zoti Kryeminister ,shkaktareve kryesore te themelimit te dreQesise se standartit te
  gjin-gjonerise dhe llalle-rise,,,mbi shpine ,xhep e nder te shqiptareve ???? Ata kane 27 vjet konsistence ne antishqiptarizmin e tyre te perbetuar,,, eshte kjo dhe vetem kjo arsyeja e besimit te shenjteruar qe t’e dhane shqiptaret me 25 qershor 2017.Ne n’a duhet nje antaresim dinjitoz ne familjen europiane ,,,jo te marre peng nga krethemelsit e Shqiperise.Ne n’a duhen indicie te prekshem e te besueshme,para hapjes se negociatave, te ndeshkueshmerise se pameshirshme ndaj atyre qe e zhyten me krye ne hi ,per nje cerek shekulli, Atdheun tone te perbashekt.
  Permbushja e ketij vullneti te shqiptareve te ndershem e patriote eshte e vetmja rruge qe do te n’a garantoje futjen me nder ne familjen europiane.

  Reply to this comment
 3. U pajtuaaaaaaaaaaan... December 6, 23:00

  Po e fale të keqen, është e keqja që nuk të fal kurrsesi! / Andrea Stefani

  http://www.gazetadita.al/rilindja-dhe-bumerangu-i-21-janarit/

  Reply to this comment
  • Republika Ambasadoriale e Salibanise December 7, 02:17

   zoti U pa……an
   .
   Ju shqiptaret me gjithe mend e kishit bishtin..ja u hoqi ai xhaxhi pas 1945 dhe ja u vune prape pas 1992..

   Po pse a derezi nuk e kupton qe kete pune nuk e ka ne dore as lul krimineli dhe as rame impotenti dhe na tregon kokallat e Stefanit qe kishte vdekur me pare menderisht se fizikisht…
   .
   Po pse a derezi te kujtohet kur Salegeni i zgjodhi prokurorin-presidentin dhe kryeshikasin edhe pse nuk kishte votat por e mori me Arvizune -Wolfgangun dhe Sequin dhe Ilir Muten pas bythe..duke i shternguar bolet rames..
   .
   Perseri Rames pothuajse ja kane prere hallatet dhe eshte kthyer ne trans-gjender qe kur dekoroi Visho Gazideden dhe e emruan ne Nato….pra politika shqiptare qe kur arrestuan Fatos Nanon per recel boronicash ne 1993 nuk luhet nga shqiptaret.
   .
   Sa per ate Stefanin e ka merituar kete koment qe ben mire ta konspektosh:

   copy paste i nje komenti kur Stefani ishte gjalle por i cfazuar nga trute ..Nuk mund te barazosh kriminelin berishe me viktimen Rama sipas modelit te Arvizuse qe e hoqen si rrecke nga Dash-i se rrecke ishte

   @@@@@@@@@@@@@

   Perseri Andrea Sotiraq Stefani (ASS) po zhgenjen ne menyren me te paturpeshme dhe le ta spjegojme:

   Eshte mese e turpeshme per nje gazetar me ekperience si ASS-I te nxjerre keto konkluzione qe dhe nje njeri me arsim fillor nuk eshte e veshtire ti “zbuloje” pra qe te zbuloje se Rama ka mbaruar..biles me sakte lindi I vdekur

   Ky gazetar ben rolin e budallait kur nuk merr parasysh ate qe do ta quaje “faktori Ambasade amerikane” qe ben ligjin dhe sot ne Shqiperi dhe le ta themi me sakte qe Donaldi I rruges elbasanit eshte nje lloj Governori me fuqi te plota pra eshte POWERFULL:

   Genjeshtra me e ndyre eshte 14 shtatorit 1998 ku Berishen nuk e fali Nano,Meta,Majko por berishistet e washingtonit….

   .Biles akoma tingellojne poshtrim kombetar kur nje ambasdor amerikan..pergezoi berishen se ktheu armatimin e rende pasi pushtoi k/m…..Ose ajo qe eshte akoma dhe antishqiptare..antinjerzore dhe anti-demokratike eshte se Berisha pas nje presioni te amerikaneve per mos arrestimin e berishes me vone “rane dakort” qe te jepte deshmine per 14 shtatorin brenda mureve te ambasades amerikane para nje prokuroreje amerikane…pra zoti Andrea kam drejt te pyes ;CFARE NUMRI I KENI SYZET ??

   Ju beni rolin e DELETE se sot duhet te uluritet se po fshihet e verteta e tmerreshme:

   Ju nuk permendni ne kete DACIBAON TUAJ 2 prillin 1991 qe ishte fillimi I nje invazioni dipllomatik te nisur nga Serbia dhe me prapavije nje nga doktrinat me kanibale qe eshte ajo e DEKOMUNISTIFIKIMIT te rajerson-biberajt…..Sepse dekomunistifikimi u be nga hordhi komunista ekstremiste karrieriste si Salimonstra

   ============================
   Lexoni me kujdes keto rrjeshta te shkruara nga “vrojtues snajper” dhe nxirrni vete konkluzionin per invazionin dipllomatik te 2 prillit 1991 qe eshte “nena” e te gjitha te keqijave paski kishte AROME BEOGRADI:
   ——-
   Zgjedhjet e shantazhuara, jo të lira dhe korrekte, në historinë e pluralizmit në Shqipëri, kanë patur moment inaugurues vetëzgjedhjen e Berishës Kryetar të PD-së. “Unë dhe Azemi shkuam me pistoleta në mbledhje. Nqs nuk do të zgjidhej Berisha, do të shkatërronim PD-në me armë, do të futeshim në PD, do të vrisnim kundërshtarët”, shkruan Izet Haxhia për zgjedhjet e 19 Janarit 1991.
   Kjo ka ndodhur pasi ishin anuluar zgjedhjet paraprake, të cilat u fituan nga Aleksandër Meksi. Në klimën e krijuar nga kërcënimet dhe manipulimet, të cilat, sikurse tregohet fare qartë në këtë dëshmi të Izet Haxhisë, karakterizojnë PD-në e këtyre më shumë se 20 viteve, e cila gradualisht u largua nga kontigjenti më idealist dhe i ndershëm i lëvizjes së Dhjetorit dhe themeluesve të PD.

   “Pas ca ditësh askush nuk guxonte të fliste kundër Berishës” shkruan më poshtë Izeti. Kështu u shua demokracia në PD qysh në lindjen e saj.
   Kjo është pikënisja e zgjedhjeve të parregullta në Shqipëri. Ky njeri që u zgjodh për vete në partinë e tij me shantazh e kobure, si mund të bënte më pas zgjedhje të rregullta kur flitej për pushtet, para dhe pasuri?
   Çdo proces zgjedhjesh që nuk do të fitohej nga Berisha nuk do të pranohej asnjëherë prej tij.
   Dhe kjo filloi qysh në zgjedhjet e para pluraliste që u mbajteën më 31 mars 1991, të cilat pa asnjë dyshim ishin më të rregulltat se zgjedhjet e mëpasshme, dhe që berisha nuk i njohu dhe shkaktoi tragjedinë e 2 Prillit.
   Izeti shkruan me sinqeritet për një nga ngjarjet më tragjike të fillimeve të tranzicionit shqiptar dhe askush i bë pikat mbi “i”. Azemi shkoi në Shkodër më 1 Prill dhe mori me vehte një grup që i la atje.
   Nuk është e vështirë të kuptosh kush e bëri masakrën e 2 Prillit dhe sa të drejtë ka oficeri trim dhe i ndershëm Gjek Çelaj, i cili dëshmon si askush me vërtetësi për 2 Prillin e’91-shit. Vetë Azemi ka kërcënuar në një moment që nuk kontrollonte veten (ishte i dehur) “ do t’jua bëj si në Shkodër” u tha të vetëve në PD, dëshmon Izeti.
   Izeti jep një detaj të “vogël” mjaft domethënës kur u pyetën dy gazetarë amerikanë, pasi u mor rezultati i votimit të 31 marsit, ku njeri, Dejvid Bajnderi, po pyeste i dehur se ç’farë të bëjmë. Të nesërmen erdhi Elez Biberaj e tha “mos njihni zgjedhjet”, për të imponuar zgjedhje të parakohshme!….PRA AJO QE VENDOSI SERBISHTFOLESI POWERFULL U BE REALITET…KJO ESHTE KUTIA PANDORES QE ASS-I DUHET TE HAPE

   ===================
   Le te perdorim llogjiken per deshtimin katastrofik te 23 qershorit 2013:

   Andrea ngaterron me qellim diabolic sikur te gjitha gabimet jane te Edi RAMES…Jo I nderuar..per nje sy te vemendshem “ Fitorja e Rames ishte si FITORJA E PIRROS EPIRIT”
   Kam qene nga shqiptaret e pare qe e kam akuzuar fort Edi ramen qe ne vjeshten e vitit 2013 kur I hodhen “bomben e LHL” QE DUHET TE NISTE NJE NDRYSHM DRASTIK duke goditur PRESIDENCEN-PROKURORINE-SHIKUN q e ishin ene duart e monstres berishe..por ai u muar me goditjen enverit me bunkare,,shtepi gjethesh etj..pra keto qe thote andrea sot me nje keqdashje te ndyre,,,,duhet te bertiste ne vjeshte e 2013 dhe jo ne pranveren e 2016..kur Edi Rama eshte nje kufome qe nuk eshte zor ti gjuash nga mbrapa..njeriut qe po hyn ne gropen e varrit me shqelma si ASS-I yne

   Perfundim:
   Nqs do beja nje krahesim me gafat e Rames dhe “gafat delete” te dyshes Arvizu-Lu keto dy te fundit kane bere faj njemiljon here me te madh se Edi Rama..pasi Arvizuja me veprimet e mosveprimet I tij I la Berishes ne 23 qershor 2013 nje pushtet paralel shume here me te fuqishem se votat e PS-isatve qe pas ardhjes se tij zoti Donald Lu po I perdor sipash keshillave te wisnereve-bibereve-podestave qe jane po ato regjizore qe prune Saliserbin ne 1991-2 dhe po kurorzojne Lul Udbashin me te njejtet skenare.

   Reply to this comment
   • U pajtuaaaaaaaaaaan... December 7, 11:41

    A ja vlen te replikosh kot se koti me ripertypsa komentesh extra-large? Se u eshte trashur atyre kyci i dores nga “gopi & pasta”, kjo s’do te thote se duhet te na trashet dhe ne te tjereve…

    Ne vend te replikes me “unknown soldier”, kesaj here po i drejtohem me respekt SHOKUT NIQIFOR, njerit prej personazheve mbreselenese ke komedia e pllum kaslucit.

    Me thene te drejten nuk pata dhe aq shume interes ta lexoja deri ne fund kete “shkrim nga halli”…

    Nje “largpames” qe kerkon te luaje me karten e nacionalizmit duke na filozofuar kesaj here, jo me “Pakt Cadrash”, por me “Pakte Kombetare Per Evropen”, a thua se eshte mungesa e dakortesimit per prokuror te pergjithshem (hahaha cfare dallaveraxhiu) strumbullari i refuzimit kategorik te kerkeses per anetaresim prej EU-se, dhe jo politika e semaforeve.

    Po mire mo SHOKU NIQIFOR… a s’na thua, me cilet “atdhjertare” po perpiqesh me kaq ngulm te besh (p)akte dashurie? Me ata te 21 JANARIT, apo me ata te GERDECIT ?

    Po mire mo SHOKU NIQIFOR… po kaq DEMENTË i ditkerke ata “shuplakaxhinj” qe ne qershor te 2013-es i thane derrit daje pasi bere HALEANCE me shkaktarin e protestes se improvizuar te 21 Janarit ?

    Po mire mo SHOKU NIQIFOR… po kaq TUEFËR i ditkerke edhe ata pak “socialiste te thekun” (max. 18%), qe ne qershor te 2017-es i thane per se dyti derrit daje dhe ta falen perseri besimin?

    Sa per rikujtese, Bashkimi Evropian ka qysh prej 1993 qe i mban krahet hapur per cilindo vend qe synon vertet nje bashkejetese te ndershme dhe pa hilera brenda saj, dhe per mundesimin e anetaresimit nevojitet vetem nje “kusht minimal” qe eshte PLOTESIMI I KRITEREVE TE KOPENHAGEN-it.

    Deshtimet spektakolare ne politike nuk mund te mbulohen me premtime boshe per celje negociatash per anetaresim ne BE. Lodhu sa te duash, por edhe shokun M. nuk e mbulon dot me shoqen SH.

    Pastaj demagogjine boshe te ripjelljes e hedh poshte dhe fakti se celja e negociatave eshte tjeter, kurse anetaresimi tjeter. Turqia ka nje jete qe i ka hapur negociatat me BE, po po t’i hedhesh nje sy hapave te ndermarra merret me mend se kur do e arrije breshka destinacionin.

    Reply to this comment
 4. Artemisa December 6, 23:14

  Po si keshtu shoku Rama ?
  A nuk je ti qe ke thene se opzita :
  Nuk ben.
  Nuk mban pergjegjesi
  Eshte tradhetare
  Nuk do integrimin.
  Nuk do drejtesine.
  Si keshtu papritur e pakujtuar kjo kthese.
  Apo pertej cfare pame ne ERTV atje ne Bruksel te terhoqen veshin?

  Reply to this comment
 5. intelektuali December 6, 23:28

  akoma nuk jane harruar Habilajt e Sajmes dhe akoma nuk eshte tharre balta e permbytjeve te llahtarshme bga mungesa e shtetit ne menaxhimin e lumenjve me investime dhe Edi Rama sikur te mos kishte ndodhur kurgje fton Lul Bashen ne mareveshje per te zgjedhur bashke si dashnoret partneret, ke thoni ju o milet? Kryeprokurorin.

  PSE KJO FTESE KAQ BUJARE?

  KUR PIKERISHT NJE PROKUROR I PAANSHEM DHE I PAVARUR NGA POLITIKA PUNA E PARE QE DO TE BENTE ISHTE TE HETONTE DOSJET E VJETRA TE VJEDHJEVE NE RRUGEN E kOMBIT, VRASJEVE NE GERDEC DHE TE 21 JANARIT

  por:

  Edhe te vazhdonte te peshkonte PESHKUN E MADH te Habilajve dhe Balilajve kur policet jane dekonspiruar si mafioze droge dhe kur Sajme Qorri duket vetem si nje PESH I VOGEL ne sfondin e atyre qe po degjojme cdo dite.

  Ne vend te kesaj po shikojme nje estrade miqesie pozite-opozite qe mesa duket ka vetem nje qellim:

  QENTE LE TE LEHIN, KARVANI I MAFIES TE ECE PERPARA!

  Por po ta gjykojme me thelle:

  Eshte krejt normale qe PARTIZANI i Enverit Edi Rama te ftoje ne mareveshje SPIUNIN kamarier te Enverit Lulzim Basha dhe te luaje estrade me opoziten me idiote qe ka pasur Shqypnia deri me sot, opozite e llafoqylit si kandil deti pa shtylle kurrizore, qe eshte dhurata me e bukur qe ka pasur nje qeveri mafioze si ajo qe ka ngritur Edi Rama per t’i mbajtur shqyptaret si skllever ne vendin e vet me demagogji tejet enveriste.

  prandaj:

  Edhe zgjedhja e Kryeprokurorit nuk bejne asnje dallim nga e gjithe fillozofia enveriste e Edi Rames qe sapo hypi ne karriken e pushtetit i harroi ne cast te gjitha premtimet e tij elektorale dhe per kete arsye:

  PROKURORI I EDI RAMES SI PROKURORET E ENVERIT

  Ashtu sic ka bere me festimin e 29 nentorit e ZI jugosllav, te dekoratave dhe pensionet shtese per xhelatet e Enverit pa i shkuar asnjehere ne mendje se duhet te kerkoje falje per krimet e komunizmit zyrtarisht dhe boterisht dhe jo te mburret me kockat qe u hedh te perndjekurve politike si Pilati i Pontit.

  Po pse me Prokuroret e Sajme Qorrit dhe Habilajt e Droges do te shkoje Edi Rama ne BE?

  apo:

  Me Prokuroret e Gerdecit dhe te 21 janarit qe u tallen me viktimat e krimeve makaber te pushtetit mafioz, kriminele me te cilet ti, o Edi Karagjozi po kerkon te besh mareveshje pas mareveshje vetem per pushtetin tend te piset te mbuluar me droge dhe plehra te Mafies italiane?

  apo:

  Me Prokuroret e kriminelit vrastar Gramoz Ruci, hajdutit te Thesarit te Shtetit, Fullan Kusarit dhe te ryshfetciut lakmitar Like Floriri qe jane rezili i Shqypnise ne syte e Botes.

  Reply to this comment
 6. intelektuali December 6, 23:29

  Akoma nuk jane harruar Habilajt e Sajmes dhe akoma nuk eshte tharre balta e permbytjeve te llahtarshme bga mungesa e shtetit ne menaxhimin e lumenjve me investime dhe Edi Rama sikur te mos kishte ndodhur kurgje fton Lul Bashen ne mareveshje per te zgjedhur bashke si dashnoret partneret, ke thoni ju o milet? Kryeprokurorin.

  PSE KJO FTESE KAQ BUJARE?

  KUR PIKERISHT NJE PROKUROR I PAANSHEM DHE I PAVARUR NGA POLITIKA PUNA E PARE QE DO TE BENTE ISHTE TE HETONTE DOSJET E VJETRA TE VJEDHJEVE NE RRUGEN E kOMBIT, VRASJEVE NE GERDEC DHE TE 21 JANARIT

  por:

  Edhe te vazhdonte te peshkonte PESHKUN E MADH te Habilajve dhe Balilajve kur policet jane dekonspiruar si mafioze droge dhe kur Sajme Qorri duket vetem si nje PESHK I VOGEL ne sfondin e atyre qe po degjojme cdo dite.

  Ne vend te kesaj po shikojme nje estrade miqesie pozite-opozite qe mesa duket ka vetem nje qellim:

  QENTE LE TE LEHIN, KARVANI I MAFIES TE ECE PERPARA!

  Por po ta gjykojme me thelle:

  Eshte krejt normale qe PARTIZANI i Enverit Edi Rama te ftoje ne mareveshje SPIUNIN kamarier te Enverit Lulzim Basha dhe te luaje estrade me opoziten me idiote qe ka pasur Shqypnia deri me sot, opozite e llafoqylit si kandil deti pa shtylle kurrizore, qe eshte dhurata me e bukur qe ka pasur nje qeveri mafioze si ajo qe ka ngritur Edi Rama per t’i mbajtur shqyptaret si skllever ne vendin e vet me demagogji tejet enveriste.

  prandaj:

  Edhe zgjedhja e Kryeprokurorit nuk bejne asnje dallim nga e gjithe fillozofia enveriste e Edi Rames qe sapo hypi ne karriken e pushtetit i harroi ne cast te gjitha premtimet e tij elektorale dhe per kete arsye:

  PROKURORI I EDI RAMES SI PROKURORET E ENVERIT

  Ashtu sic ka bere me festimin e 29 nentorit e ZI jugosllav, te dekoratave dhe pensionet shtese per xhelatet e Enverit pa i shkuar asnjehere ne mendje se duhet te kerkoje falje per krimet e komunizmit zyrtarisht dhe boterisht dhe jo te mburret me kockat qe u hedh te perndjekurve politike si Pilati i Pontit.

  Po pse me Prokuroret e Sajme Qorrit dhe Habilajt e Droges do te shkoje Edi Rama ne BE?

  apo:

  Me Prokuroret e Gerdecit dhe te 21 janarit qe u tallen me viktimat e krimeve makaber te pushtetit mafioz, kriminele me te cilet ti, o Edi Karagjozi po kerkon te besh mareveshje pas mareveshje vetem per pushtetin tend te piset te mbuluar me droge dhe plehra te Mafies italiane?

  apo:

  Me Prokuroret e kriminelit vrastar Gramoz Ruci, hajdutit te Thesarit te Shtetit, Fullan Kusarit dhe te ryshfetciut lakmitar Like Floriri qe jane rezili i Shqypnise ne syte e Botes.

  Reply to this comment
 7. spartaku December 6, 23:33

  shume mire e kebere zoti Rama,i ke shtrire doren e miqesise dhe te mirekuptimit Lulzim Bashes.Por nuk besoje qe ai t’a kuptoi dhe te kthej pergjigje pozitive.Thirrja qe i bene Bashes,eshte ne te miren e shqiperise,por nuk besoje qe ai ta kuptoi.Nuk i le inati,nuk i le xhelozia.

  Reply to this comment
 8. Arber I December 7, 00:03

  Negociatat mund te hapen vetem po te behet Vetting-u, c’ka do te thote qe Berisha dhe Basha te shkojne para Drejtesise; nese nuk ndodh kjo, harrojeni anetaresimin.

  Reply to this comment
 9. Kokepalaret e 21 Janarit. December 7, 01:14

  Edhe kalamanjt e lagjes kur zihen e me pas hidhnohen mes tyre, nuk pajtohen kaq shpejt o Ed Kaqoli, o Ed Droga.
  C’jane keto pazare ore ndyravec, ore bajge, ore droge e gjalle.
  Saliu vertet ishte dhe eshte nje kriminel, qe ti i ke dhene amnisti si legen qe je, por per ato gjera qe ishin ne kapetence te tij nuk i bente pazar me Opoziten.
  Ke nxjerre ne skene TEPSINE ore koqe kandari i prish, por jo me me te majtet, por me me kriminele te SHQUP-it, cfare e di ti Shqiperine si ajo Torta e Bashes per 100 vjetrin e pamvaresise, do te terheqin zvarre ore legen i shpuar.

  Reply to this comment
 10. Aliu nga Selenic December 7, 01:29

  Sa her i ke shtrire gishtin Berishes ai te merre krahun krejte.! Berisha nuk e njef konsensuesin. Berisha nuk e njefe ase merdhenjet njerzore.! Ti po vepron mire pore nuk ke partnere qe te loze ne ket valle.!
  Berisha e don perseri pervet prokurorin.Ne se e fton ne ket valle ai do ta marre perseri prokuroein edhe me te keqe se Llallen.!

  Reply to this comment
 11. MH December 7, 02:06

  Ah,cpo vuan pozita me zevendsimin e te larguarve.Kur Berisha i shkarkonte dhe i vinte me shume popozitet cdo post strategjik e ne vecanti postin e kryeprokurorit.Aq sa lojrave te Berishes me keto levizje u kthyen ne anekdota(barsaleta) e qe u shoqeruan nga emrime superlative:E meriton kreu i ekzekutivit nji Silvi Konti.-Po jo ta propozoi Tano Karidi,qe pergjigja flake per flake.Pikrisht kete Silvia Konti e cila nuk ushtroi simbiozen me propozuesin Berisha perfundoi deri ne fyerje nga ma banalet ne lavire bulevardesh,nga vete Berisha.Hajdeni e vendosni.Mos e keni te veshtire te percaktoni karkterin e karaduzit prej vicidolit.Dhe populli e te vetet e SHQUP-it e vlersojne dhe e ndjekin nga pas.Qe mue me vjern ffliq kur kujtoj e jo ma kur edhe shkruaj emrin e tije,keti faqeziut te flliqur.
  Kete levizje pozita kerkona ta beje me shume perzemersisht e dashuri ne interres te vendit dhe jo te partive.Kjo shtrirje dore drejt Bashes e vendos Bashen ne pozita ballore.Hajde!Levize! Je me interresin e Shqiperise drejt BE apo kunder keti momentit strategjike per fatin e te ardhemes se vendit.Shkurt: Mos e mbaj popullin peng ndaj interresave personale te flliqura Shqupise.Nga ma piset e pisllekut qe gezojne keto opozitare.

  Reply to this comment
 12. palikari December 7, 06:53

  Keto jane lojra e kurriz te ketij populli!Toleranca e qytetarit Edvin eshte mese e domosdoshme por jo me ç’fare do plehre qe i imponohet e i del perpara!I perfoluri i pare toto Likja nje nga bashkepuntoret e zelleshem te kryekrimit behet pa dashje Presitent i vendit pa vullnet te popollit,nje kryepolic i kryegestapos se 97 Gazidede behet nga pengmarrja e SHIKUT behet ambasador,Lulkes tashme i shtrihet dora per kryeprokurorin ,pra lojra te pista ose rotacion pushtetesh gjoja nen interesin madhor te atdheut!Te kuj atdhe sepse ata vetem ndjenje atdhedashurie nuk kane.Po sikur larg qofte dhe Lulka te bie dakort me shalegjatin Edvin dhe ti propozoje Argita Malltezin kryeprekurore ,çdo te beje shalgjati apo do e pyes kinezin e radhes ?Kjo pershtatje pa krye e pa ideal e çone shqiperine jo aty ku eshte por poshte e me poshte.Valle 28 vjete nuk qeveris de facto PD duke mos leshuar asnje institucion sepse de jure i drejton PS,duke vjedhur shitur vrare e gllaberuar nje vend e popull te tere!Ne emer te kujt z.Shaegjat kerkon ta beshe kete pakt ?Ne emer te allahut apo ne emer te pazareve te pista per ti treguar bandes Berishjane se Shqiperia mund te ece perpara edhe pa ndeshkimin Tuaj e jua kemi falur te tera.Turp ,shum turp.Nuk mund te ngresh institucion kulture mbi Bordello z.Rama ose siç te thone andej kufirit z.Ramush!Ti ne pushtet je si Palestina e ata si Israeli .

  Reply to this comment
 13. Lisi December 7, 08:12

  Edi Rama, je një palaço burrë !
  Mashtrues . Shqipetarët presin të dënosh krimin , ti do të hyshë në Evropë dorépërdore me kriminelët , iu lëpihesh atyre , i dekoron , i falënderon , bënë pazare të ndyra me ta, shet pushtetin që të dha populli me shumicë dhe ti e mashtron atë .
  Brumi yt është i njëjtë me shokët e t’u të rinisë – Lubonja , Zheji, Ngjela etj .
  Me ty në krye , PS s’ka të ardhme . Je një tollumbace e fryrë , por s’ke kockë , s’ke karakter !

  Reply to this comment
 14. Monika Kryezeza ish prostitute tani gazetare e shtetare December 7, 09:34

  EDVIN PO DO QE SHQIPERINE TA FUSESH NE EUROPE ME IDJOTESIRA RRUGA ME E SHKURTER DO TE ISH GRUAN BASHES TI QISH….dhe ju ini futur e ne ne i kini FUTUR…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim