Rama: I kam mbaruar fjalët për Teatrin, në krye të protestës së vërtetë nuk ishin dy Budina

May 28, 2020 10:47

Rama: I kam mbaruar fjalët për Teatrin, në krye të protestës së vërtetë nuk ishin dy Budina

Kryeministri Edi Rama, ka zgjedhur që t’i kthejë përgjigje deputetëve të opozitës së re që i kanë kërkuar interpelancë për Teatrin, me fjalët e aktorëve të cilët janë renditur pro teatrit të ri. Ai ka cituar Robert Ndrenikës, Arben Derhemin, Luftar Pajën, Altin Bashën, Enver Petrovcin, Bruno Shllakun të gjithë njëzëri që kërkojnë një godinë të re.

“Unë i kam mbaruar fjalët e mia për Teatrin, nuk kam asgjë për të thënë dhe do të shfrytëzoj për të lexuar fjalët e atyre që kanë bërë teatrin, që janë teatri, e atyre që e nisën protestën për Teatrit dhe kur e nisën as ju, as ata të tjrët që tani janë kthyer në bij të lënduar të Shekspirit, jo vetëm që nuk ishit aty po ju ishte thënë që të mos guxoni të jeni aty. Në krye të asaj proteste nuk ishin 2 Budina, por Ndrenika dhe Derhemi. Po sjell fjalët e protestuesve të vërtetë, jo të aktorëve politik që luajnë Teatrin e tyre, te unaza e re, e vjetër apo aty ku bashkohen 2 unazat.

“Mos më kryqëzoni kam qenë dhe jam për një Teatër të ri dhe bashkohor që ka për detyrë ta bëj shteti, paratë t’i marrë ku të dojë”, citon Ndrenikën.

“Me protestuesit e vërtetë është zhvilluar dialog, trupi i artistëve vendosën se duhet të ishin në dialog, të mos preket trualli dhe të shpallej një konkurs për teatrin. Skena na njeh, ata që duan të bëjnë skenë jashtë këtij tempullin, mbeten jashtë histori”, citon Derhemin. Siç jeni ju, një zhvillim konfuz dhe anormal në një korsi paralele me historinë por jeni në kundravajtje.

“Nuk e mbështet protestë, s’ka më sens, nuk futem në atë godinë se është sëmundje, në atë godinë humbën jetën shokët e mi. Boll se u teprua”, Asqeriu.

“Ne merremi me llac dhe tulla, duhet të shtojmë forcat për llacin dhe tullat e artisik”, citon Pajën.

“Ramë dakord për 2 përfaqësues për negocimi për kontratën. Jam gati të debatoj me këto për këtë pikëpamje. Ajo godinë nuk ofron për krijimtarinë e një vepre cilësore”, citon Altin Bashën.

“Budallakët të mos ndërtohet një Teatër i ri, jam kundër që toka t’i falet dikut. Ai teatër nuk ka kurrfarë asnjë vlere”, Enver Petrovci.

“Më vjen keq që shumë nuk e dinë që i përket një stalle kuajsh, ka vlera por do të marrë vlera më të mëdha kur të bëhet bashkëkohore”, citon Bruno Shllakun.

“Aty duhet të ketë një teatër shumë të mirë, nuk më duhet se c’ndërohet jashtë apo mbi të. Nuk e di si po punojmë aty, është një turp të punojmë aty”, citon Rajmonda Bullkun.

Më thoni një teatër në Ballkan që është në këtë gjendje. Kur shkohet në teatër duhet të ndjejë parfu, jo PD-së (këtë e them unë). A mund ta ftojmë trupën e Berlinit të japë këtu një shfaqje, ” citon Josif Papagjoni”, tha Rama.

o.j/dita

May 28, 2020 10:47
Komento

20 Komente

 1. Z May 28, 10:52

  Po vete Gazeta Dita cfare mendon? Keni njdonje mendim tuajin per prishjen e “godines historike te unitetit kombetar te artit”? APo bashkoheni me mediokren Hajdari?

  Reply to this comment
  • Monika hajdute me cizme May 28, 11:20

   Po pse pak te suket mendimi i hajdares ty..
   Ajo eshte e bija e atij qe na solli rrumpallen,vjedhjen ,krimin e shkatrrimin…
   Dhe kjo sot po lufton dikraturen

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 28, 11:28

   nuk e di se çfarë mendon dita,por po të them unë timin!!
   në radhë të parë
   -teatri nuk është pronë e artistëve
   -nuk është problem i qeverisë,por i bashkisë
   -nuk duhet të merret i gjithdijshmi,i gjithgjënduri idioti i madhërishëm
   në radhë të dytë
   -ka qënë një karakatinë e ngritur në simbol
   -edhe nëse do të ishte një monoment kulture,ai duhej rindërtuar nga themelet
   në radhë të tretë
   -në lojë është korrupsioni që po bëhet me ndërtimin e tij dhe dhënja e një firme private që përfiton jashtëzakonisht shumë!falë lidhjeve me të gjithditëshmin,aspirantin për diktator!!
   dhe si përfundim
   ai teatër,qëndër kulturore a ta quajmë si të duam!
   -duhet të mbetet pronë e qytetit të tiranës,bashkisë së tij
   -duhet shfrytëzuar në maksimum për të qënë i leverdisshëm për qytetin
   -si çdo formë e artit,dhe aktorët e teatrit duhet të kenë një subvencion nga shteti,por në asnjë mënyrë TË PAGUHEN NGA SHTETI!
   ata duhet të nxjerrin bukën e gojës njëlloj si e nxjerrim ne të tjerët që megjithëse kemi mbaruar shkollat për X,Y drejtim jemi detyruar ti përshtatemi tregut të punës!!
   nëse ky vënd nuk është i gatshëm të paguaj artistët e teatrit për artin e tyre!?
   atëherë kemi 2 probleme:
   -artistët nuk janë në gjëndje të përshtasin artin e tyre me nivelin kulturor të popullit
   -populli nuk është në nivelin e lartë të artistëve
   duhet të presim,ose të punojmë deri sa të këta të dy faktorë vendimtarë të përputhen!!por nuk është e thënë që ne si shtet duhet të mbajmë me bukë artistët që nuk janë në gjëndje të tërheqin spekatorë në shfaqet e tyre!!
   aktorët janë mësuar keq!janë mësuar me punë të sigurtë dhe kërkojnë dhe paga të larta për një punë që nuk e bëjnë!
   pak a shumë ne i paguajmë për të hapur vrima në ujë!!vënë pjesë teatrale që nuk arrijnë të bindin as familiarët e tyre që ti ndjekin!!
   vënë teatër “alternativ” që as vetë nuk e kuptojnë,por e përdorin shpesh vetëm e vetëm për të mbuluar pazotësinë e tyre të aktrimit!!
   po të shikojmë vëndin më të madh të aktrimit!SHBA,një vënd ku artisti nga asgjë mund të bëhet miliarder dhe në të njëjtën kohë po të ulë nivelin e aktrimit!?duhet të hajë nga dhjami i tij ose të fillojë një punë tjetër!!vënd ku shkollat e aktrimit janë aq të shumta sa dhe shkollat fillore në shqipëri,por nuk është e thënë që të gjithë që marrin në dipllomë të shkojnë në zyrën e punës dhe të kërkojnë punë për aktor!!
   vënd ku aktorët e mëdhenj që njohim ne,kanë fituar famë me 40,50 vjeç,por tërë kohën nuk kanë marr asnjë rrogë,subvencion nga shteti!!ata kanë punuar në rrole të vogla ose punë të dyta e të treta!!
   teatri i ri që do të bëhet të bëhet në përshtatje me zonën,dhe jo si një çiban,jo si një shkas për të pasur arsye për të shkatërruar zonën si të papërshtatshme me teatarin!!
   të përdoret me leverdi financiare,dhe jo vetëm nga artistët e teatrit!
   ai duhe të prodhojë para,për të mbuluar ndërtimin dhe shpenzimet që do të ketë për funksionimin dhe mirmbajtjen!
   boll më me harxhime për të mbajtur në këmbë aktivitete pa asnjë lloj leverdie!!
   po të marrim shëmbullin e muzikës!!
   pavarsisht se muzika në shumicën e rasteve ka degraduar jashtëzokonish,ajo po mbijeton pa subvencione shtetrore,nuk po paguhet nga shteti!!ajo iu përshtat popullit,nivelit kultural të tij!!
   ajo do të ngrihet në të njëjtën kohë me ngritjen kulturale të popullit!!
   e njëjta gjë duhet të bëhet dhe me teatrin!
   nëse aktorët tanë nuk janë në gjëndje të zbresin në nivelin e popullit!?atëhrë le të bëjnë atë që po bëjnë infermierë,doktorë,hidraulikë e puntorë ndërtimi që nuk gjejnë punë në shqipëri!!
   të shkojnë nëpër botë!!atje ku tu hecë!!atje ku e kuptojnë nivelin e tyre!
   hollivudi e bollivudi kanë nivele që mund të përmbushin kërkesat e aktorëve tanë!!

   Reply to this comment
   • mirel May 28, 18:47

    ceno, jam pjeserisht dakort me ty. Teatri Kombetar duhet te financohet nga shteti. Jo per te paguar aktoret e “deshtuar”, por si qender kulturore qe promovon fjalen e bukur dhe mendjen e larte.
    Pergjegjesia per nivelin nuk i bie aktorit. Fakti qe niveli i Teatrit ka rene ne nje gjendje te mjerueshme dhe te turpshme tregon nivelin e shtetit.
    Plerat e shtetit e deshtuan Teatrin sic deshtuan cdo gje ne Shqiperi.
    Ministria e Kultures ka per detyre organizmin dhe vleresimin e shfaqjeve, nivelit te artisteve, mirembajtjen planifikimin dhe perzgjedhshmerine. Keto behen me profesioniste dhe institucionet perkatese ne varesi te Ministrise.
    Por, ne vend te kesaj ministria jone u kujdes me shume per kulturen e “lashte” serbe, duke deklaruar lahuten serbe, kujdeset vetem per ti dhene objektet e trashegimnise historike e kulturore kompanive private, sic bene me Butrintin dhe sic do bejne me gjithe muzete dhe qendrat historike. Dhe ato do i shpallin te gjitha greke e serbe, sic u be me Butrintin.
    Pra ne vend qe te kujdeset per mirembatjen e trashegimnise historike e kulturore, Ministria e Kultures dhe shteti kujdesen per shkaterrimin e tyre dhe per delegim te kesaj historie ne dore te privateve.
    Festivali i Kenges eshte tjeter gje. Teatri Klasik nuk kerkon prodhimtari te Re, por shfaqje te krijimtarise ekzistuese nga e gjithe bota, ku klasikja eshte kryesorja. Dhe sot Teatrot dhe Operat funksionojne me veprat e klasikeve. Askush nuk e ka te ndaluar te japi per te nje milionten here nje veper te Verdit, Shekspirit, Moxartit, etj..
    Pra, Teatri Kombetar duhet te kete perzgjedhshmerine e vleres artistike, jo prodhim shfaqjesh te reja pa kufi. Ajo eshte ne dore te krijuesit, jo te aktorit.
    Aktoret qe sot jane pa vlere, dikur u bene artiste te vertete. Sepse ishte shteti qe e stimuloi kete koncept, jo vete aktoret, qe erdhen nga erdhen dhe u bene mjeshtra te artit.

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 May 29, 09:39

     në kapitalizëm,ose më mirë në një shtet demokratik kemi një vlerë që vlerosn të gjitha!!
     kërkesë-oferta!!
     pra edhe në fushën e artit,sipas kërkesës do të jetë dhe oferta!!
     sot kemi një kërkesë shumë të dobët që pasohet dhe nga një ofertë e dobët!!niveli i publikut është ulur shumë!mendoj se në realitet nuk ka qënë i lartë!!i ulët ka qënë dhe njëherë dhe një kohë,por në një shtet ku çdo gjë e drejtonte shteti,vendoste shteti,patëm një kohë një ngritje të mirë të nivelit!!pra patëm një ngritje të subvencionuar!
     subvencionimi fillonte që nga rrogat deri tek monopoli i shfaqeve!monopol që nuk lejonte konkurencën!!kishe vetëm filma të shtetit dhe të aprovuara nga shteti!!teatri po ashtu!!
     subvencionimi bën që mos kesh konkurencë,pa konkurencë nuk kërkohet,nuk krijohet cilësi!!ne përveç një dore të mirë artistësh nuk patëm gjë tjetër!sot po e shohim fare mirë se çdo të thotë artist,çdo të thotë këngëtar!!po të shohim se direkt pas hapjes,nuk patëm ndonjë nga të mëdhenjtë tanë të çante diku tjetër!
     sot kemi akoma monopolin shtetror mbi artin,pak kemi konkurencë!!po të hiqet monopoli i rrogës së sigurtë,sado e vogël të jetë,atëherë do të kemi dy rrugë:
     atë të braktisjes së artit
     atë të ngritjes së nivelit të artit
     ke të drejtë kur thua se veprat klasike janë e do të interpretohen me miliona herë në skenat e botës,por të interpretosh një vepër klasike duhet të kesh bythë!ndryshe nga një vepër e panjohur me veprën klasike do të kesh dhe një etalon krahasimi!!
     travjatën e kam parë disa herë në skala të milanos!të gjithë herët të interpretuar nga artistë të ndryshëm!!
     jo të gjithë kanë qënë në të njëjtin nivel!!dhe përse!?
     sepse kam mundur të krahasoj dhe të vlersoj se kush më ka pëlqyer më shumë!!
     kështu mirel
     shteti paguan aktorë që luajnë rrolet e shtetit dhe jo aktorë që aktrojnë!!
     vendos një aktor të shquar si drejtor teatri!?
     përse??
     thjeshtë që të sigurojë vota me paratë që paguan si rroga!!
     shteti po të deshte kulturë!?
     do të vendoste një ekonomist si drejtor teatri!
     ky ekonomist do të jepte me qira teatrin të gjitha trupave artistike që do ti paguanin qiranë!!
     një trupë artistike e përbërë nga aktorë të grumbulluar nga një producent,nga një regjizor në bazë të një skenari pjese teatrale do të duhej të prodhonte vlera monetare për të paguar qiranë si fillim dhe më pas të hanin bukë e ndoshta dhe të bëheshin të pasur!!
     për të bërë këtë duhet të tërheqësh publik!që ta tërheqësh duhet të bësh një diçka që ai të jetë i interesuar ta BLEJË!!
     shpesh e kam dhënë si shëmbull xhon belushin,mund të sjellësh me mijra si ai,në biografinë e tij flitej dh epër punën e tij!!ishte një punë aq raskapitëse sa edhe puntori më i pakualifikuar i ndëritmit nuk do ta pranonte!!puna e tij e detyroi në një farë mase që për të mbajtur rritmet të përdorte stimulantë!kokainën!!
     sa nga aktorët tanë e luajnë bythën vëndit??jo ata mjaftohen me bythëlëpirje për të nxjerrë ndonjë kacidhe,a për të kapur ndonjë rrol halabak,ndonjë vënd në administratë!!
     nuk kanë ambicje!!
     pak a shumë si të gjithë shqipot!

     Reply to this comment
 2. lila May 28, 10:59

  Hajdari nuk eshte mediokre,pasi ka mbaruam studimet ne “Fordam university” ne New York dhe studimet master ne Londer!
  Nuk e njohe fare zonjen,por duhet pak pergjegjesi kur gjykoni!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 28, 13:11

   lila
   as unë nuk e njoh këtë gocën,por nuk e kam kuptuar asnjëherë se ça do me thonë kur “ligjëron”!!
   lila,kot nuk i thonë se “në fshatin e të marrëve,gjeniu është i marri”!!kjo ndodh dhe me ne shqipot,pa përjashtim dhe ata që e sollën si kuti poste në politikë!
   na duket pak si budallaqe!pak si e trashë,dhe pa një fije truni në kokë!!
   thjesht si një çiban!!
   por nuk është e thënë që ajo të jetë budallaqja!!mund të jemi ne budallenjt!!
   e vetmja mangësi e saj është se nuk është në gjëndje të zbresë në nivelin e ne budallenjve!!
   osht shumë lartë lila!!
   shumë lart!!

   Reply to this comment
  • Miri May 29, 00:14

   Ilia
   Ne perendim vetem per korrektesen merry vleresimin D ne te kundert F (failed )
   Per master verr PARATE.
   CAPITO?

   Reply to this comment
 3. intelektuali May 28, 11:11

  NJE GJE ESHTE E SIGURT:

  Ne Kulcedren prej Betoni te “Bjarke Ingles Group” qe i largohen si “Djalli nga Tamjani” edhe miliardieret amerikane nga faturat e kripura qe leshon, kursesi nuk mund te vije te luaje shfaqje te paguara asnje trupe teatrale prestigjoze Boterore, sepse do te ishte si nje pohim i korrupsionit makaber pushtetar te Rilindjes Enveriste dhe si nje afirmim i prishjes se Monumenteve te Kultures me buldozer nga Kryeministra Kaqole dhe pa kurfare morali qytetar me nje Lukuni te Paguar te Artisteve te Realizmit Socialist nga pas, kjo eshte mese e sigurt si drita e diellit, njashtu sic askush dhe kerkush nga Bota Demokratike nuk begenisi te vizitoje asnjehere Piramiden Famekeqe te Enverit qe u kall daten edhe femijeve ne barkun e nenes, qe Edvin Fanatiku i Enverit, cuni i Kristaqit, Killerit te Enverit dhe nipi i Spiro Kolekes, Krimineli i Enverit po perpiqet ta rindertoje me lekat e taksapaguesve si nje Diktator Monist i vertete.

  Reply to this comment
 4. ku dreqin po conni Shqiperine May 28, 11:37

  Ne cdo shoqeri te botes ,ka natyrihte debate ,
  tema qe ngacmojne intresat e paleve ,

  por ne Shqiperi debatet dallojne shume nga ato te Botes !

  Ne Shqiperi – Debati ka nji sens komplet ndryshe ,

  sepse nuk debatohet apo diskutohet , por thjeshte

  lehet me dhembet jashte kercenohet ,
  Pra temat improvizohen artificialisht , duk i sheerbyer

  thjehte kaosit dhe mbajtjes ne konflikt ,shqiptarin
  siedhe nen Flake Shqiperine .( se kush qendron pas ksaj politike ,shqiptart dijn mir Banda e Lalzit )

  Dhe sekur mos mjaftonte kjo marrzi temash te shpifura ,

  qe ne te vertete s’perbejne nji Teme per ate shoqeri,ate

  popull , i cili konfrontohet me shuuuuuume probleme

  Jetike , debati perdoret edhe nga media,duke harxhuar kohe dhe energji
  te marit me budalliqet bera Teme .

  Kur do heqim dor ne sshqiptaret ,se kaluari kohen

  me budalliqe ,qe na imponojn Politikat Helmuese ,

  dhe shikojme drejt ne sy Realitetin dhe shfrytezuar

  me eficienc kohen ,per te mbijetuar egersise Monstres

  Reply to this comment
 5. vazhdon te marrshoj marrezia ne politike media rruge May 28, 12:38

  mbas shperthimit te kafkave me mut te ca aktoreve

  mbi Kasollen e Kashtes

  infektioni kapi te tjera kafka ne gjiro .

  rrjedhja qelbur nuk kurseu as karagjozet e pordhokallise
  dhe me pas te lajthitur si Sander Gjoka ,

  por me e qelbura ishte shperthimi i

  nji far blog-isti SYKOQE , qe dreqi e di se nga cila hale ushqehen !

  ku po shkon kjo marrezi ?

  Reply to this comment
 6. Shqiperia eshte CIRK KOLONIAL. May 28, 12:47

  Shqiperia eshte CIRK KOLONIAL.

  Reply to this comment
 7. Lili May 28, 13:37

  Ti mundosh me i pas mbaruar, po ne e bota jo!
  Si ajo ty do te te fundos ´artistikisht’ !

  Reply to this comment
 8. Kaloresi i leshtelikes force e pare May 28, 13:37

  Pse ben pyetje me ke eshte gazeta dita.ajo dihet.me arta daden.nga shkon ajo per kolltuk sshte dita.sa per cfare thote edi.ne parlament ,çfare thote x apo y artist nuk eshte argument.fjalet i jane mbaruar ,por argumentet jo.asnjehere z.kryeminister nuk ka thene qe kjo ndertese ,qe nga krijimi e deri me sot nuk eshte hipotekuar,pra ka mbetur si ato ndertimet pa leje ne token e xanun.pse nuk u hipotekua kurre?sepse eshte nje ndertim provizor?sepse eshte e pavlere?te tjerat jane thene dhe nuk i perseris.eshte prone shteterore ne truall shteteror.shteti nuk i merr doren kujt kur do shembe nje kalbesire tallashi dhe asbest kanceri.apo u mesuam me token e xanun dhe sic vodhem parate e filmave ,te vjedhim dhe kete hapesire.mbase fitojme dicka per te bere bingo dhe kuplara.kushedi çpremtim ka bere likja i florinjte.

  Reply to this comment
 9. mirel May 28, 14:36

  Dmth prona publike i grabitet popullit, shtetit, dhe i jepet Fushes me citimet e Robert Ndrenikes?
  Meqe Roberti thote ” dua Teater te ri nga shtet, dhe i gjeni parate lu te doni”, dhe une dua nje vile te re, “moderne, dhe bashkohore”, si thone te gjithe Rilindasit.
  E dua ta beni sa me te shtrenjte, dhe prishni godinen e kryeministrise, osr vilen e Ramutit ne Surel.
  Si u thermoka shteti pse ashtu thote Ndrenika? Apo.merre mallin dhe pasurine e perbashket dhe jepja kujt te doje qefi ty, se ashtu reciton Ndrenika.
  Te lumte, vidh se ke gjetur viktima
  Bashke me PDne dhe Moniken po e ben kete pune. Ata po te ndihmojne ta legjitimosh.
  Pervec Teatrit po vjedh gjithe bregdetin. Mileti ta harrojne plazhin, se po jua merr Ramuti te gjitha.
  Fryni syte, popull legen

  Reply to this comment
 10. fteri May 28, 16:42

  Në krye të protestës nuk qëndrojn dy Budina !….,por kush të jetë vallë ?….,përveç Ilirit ,dhe Lulit. që luftojnë për ti rrëmbyer pushtetin në tavolin Ramës ,shto këtu si armë mbështetëse tymuese Monikën dhe Saliun.

  Reply to this comment
  • mirel May 28, 19:19

   O idiot historik. Aty e ke hallin gjithmone, se kush do i rrembeje pushtetin Ramutit nga tavolina. Te ai pushtet i ndyre e ke mendjen o kafshe primitive.
   Pushteti i eshte marre popullit shqiptar mor legen, nga keta kerma qe quhen, Ramut, Bashe, Mete, Berishe, dhe qe bejne estrade me ty e tuafet e tjere si puna jote, dhe po i marrin dhe pasurite kombetare. Plere, te paska zene halli i karriges se Ramutit, vemje

   Reply to this comment
 11. info analitike May 28, 19:12

  Nuk kishte gje me te peshtire se sa kjo menyre e mbledhjes se copave te deklaratave te artisteve ne ato cilesime qe i interesojne kriekaqolit. Bujar Asqeriu psh i beri nje monolog shunme te forte per te kundershtuar kriekaqolin dhe kriekaqolet e tjere para tij te cilet nuk e vune ujin ne zjarr per teatrin. Ne rastin e kriekaqolit ai e beri kete qellimisht sepse i intresonte me shume perfitimi nga trualli sesa rikonstruktimi i nje teatri me histori e kultore gati 80-vjecare.

  Reply to this comment
 12. fteri May 29, 08:45

  Mirel idjoti prehistoriku, mos kalo në çmendi të njerzve ngjitur në pemë ,or taj magjar duhet të dishë ,ka dhe spitale me hekura q të lidhin duar e këmbë , dhe bë tortura si gestapo e Gazidedes të kohës S,Berishës ..

  Kryeministri Rama nuk është andollak ,por atlet e shpëtimtar historik i popullit shqiptar kundër epidemisë enigmatike ,koronavirusit botror ,si skëndërbeu atlet i krishtërimit , kryeministri më i miri në botë,italianët e kërkojnë për kryeministër të italisë,dhemë i miri menagjues i situatës covid-19 . Në qoftë se ti MIREL nuk e do nuk i rruhet trapi pasi nuk luftohet e vërteta me ofendime e sharje ,por me fakte.kokëforte .Kjo nuk është propogandë frymëzuese ,për italinë as për shqiptarët por ralitet historik që shqiprinë Edi Rama do ta bëjë mrekulli e botës lirë.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim