Shqipëria paralizohet nga protestat! (video)

December 11, 2018 17:18

Shqipëria paralizohet nga protestat! (video)

Tashmë në rrugë nuk janë vetëm studentët që prej 7 ditësh protestojnë përpara MAS kundër reformës në arsim.

Në shumë qytete të vendit po protestohet pasditen e së martës.

Në Kurbin, protestuesit kanë bllokuar “Rrugën e Kombit” dhe kërkojnë ulje të taksave, ulje të çmimit ë karburantit dhe të çmimit të energjisë elektrike.

Me pankarta në duar ata lëshojnë thirrje kundër qeverisë dhe Edi Ramës. Sipas korrespondenteve pjesa më e madhe e banorëve në protestë të cilët kanë veshur jelekët portokalli, janë familjarë dhe përfaqësues të bizneseve të vogla të zonës. Ata thonë se ndihen të rrezikuar për shkak të taksave të larta.

Protesta paralele po zhvillohen në Shkodër, Korçë, Vlorë, Fier, Elbasan, Durrës dhe Dibër.

Aksi Korçë-Kapshticë është bllokuar dhe fermerët kanë hedhur në rrugë prodhimet e tyre, ndërsa autostrada Tiranë-Durrës është bllokuar në të dy krahët.

Qeveria akuzon opozitën që po shfrytëzon protestën e studentëve për të shpërndarë kaos në gjithë vendin.

 

v.l/ Dita

December 11, 2018 17:18
Komento

21 Komente

 1. Sali bolleku per familien e tij December 11, 17:36

  Kjo eshte dora e zeze e kryetarit te isisit salikomunisti
  A nuk ju kujtohen deklaratat e ketyre shkatrrusve dhe hajduteve te vendit,se do shikoni se cdo bejme ne dhjetor.
  Keta duan ta shkatrrojne perfundimisht kete vend.
  Do paguash gjynahet e 1 milion votusve qe e le qoftelargun sali ta fusi me intrigat e tij.

  Reply to this comment
 2. Eno December 11, 17:42

  Ja pra, u mbars mali dhe po pjell miun. Vetem se shqiptaret me duart e tyre krijuan ’97-ën. Sa keq që kanë haruar kaq shpejt!!!

  Reply to this comment
 3. SOS ALBANIA December 11, 17:58

  ka ardhur koha kush i thote vetes shqiptar te ndaloje kete kolaps pa kthim te Shqiperise.

  .
  Jam shume kritik me Ramen por kur shikoj qe sypeshkaqenet azemhajdaricat kulicat dhe mamurrzaket e sales dhe guerrilasit jane pas kesaj radioloje na ngelet te bejm e
  thirrje miqve euroatllantikas:

  Te nderuar miq

  ka menyra me humane qe ate vend ta shkaterroni pergjithmone

  heshtja e rruges elbasanit ne kete prag tragjedi me tremb me shume se keto studentet “mamurrzake”

  Reply to this comment
 4. MH December 11, 17:59

  Rama ik asht proteste e PD.
  Studentet kerkojne jo Rama ik por Rama na ploteso kushtet.

  Reply to this comment
 5. fery December 11, 18:04

  Une dhe gjithe Kosova urojme qe protestat e arsyeshne e studenteve ne Tirani dhe gjitge Shqiperine mose te marrin kahje te padeshiruar dhe shendrohen ne protesta si sto ne vitin ’97 kure iu vu flaka Shqiperise dhe ku humben jeten disa mijra qytetar te pafajshem Besoje se asnji shqiptar
  s do te deshironte te shifte dic te tolle ..!

  Reply to this comment
 6. Amerikani December 11, 18:06

  Jo te zotrinj artikullshkrues!

  Nuk eshte perfshire Shqiperia ne proteste por bashibozuket militantr te PD-LSI kane bllokuar rruget.

  I pashe vete tek rrethrotullimi i ” Zogut te zi”

  Nuk ishin me shume nga 20 vete.

  Proresta e fashisteve te PD-LSI nuk ka lidhje me kauzen e drejte te studenteve.

  Bashibozuket e PD- LSI kane hallin e vetingut te Saliut, Lulit dhe Monikes dhe hallin e punes se tyre, ndersa protesta e studenteve eshte e sinqerte.

  Studentet nuk protestojne qe te rrezojne Ramen dhe te rikthejne ne pushtet fashistet e PD dhe hajdutet r LSI por per ta shembur komplet pa perjashtim te gjithe kete klase polotike dhe te korruptuar.

  Sot kush eshte vertet per nje shtet ligjor dhe te drejte , proteston me studentet perpara ministrise dhe jo me bashibozuket e PD-LSI neper rruge.

  Keta morracake milirante qe protestojne rrugeve studentet i perbuzrn i perzune nga kauza e tyre e drejte.

  Bashibozuket neper rruge zvariten per brekushet e Saliut, bythen e Lulit dhe çizmet mijera euro te Monikes.

  TURP PER JU GAZETARE QE KERKONI TE RELATIVIZONI KAUZEN E DREJTE TE STUDENTEVE.

  Shqiperia sot protesron me srudentet.

  Reply to this comment
  • mirel December 11, 18:21

   ik mor qen, vetem bytha e lulit edhe e monikes ju ngeli si argument, per te vjedhur njelloj si luli e si monika, I keni duart me te gjata.
   plera

   Reply to this comment
  • Pallavra December 11, 19:47

   O amerikan i leshit populli proteston per cmimin e larte te naftes qe e kemi tek dera dhe e blejme sa frengu pulen, per ekonomine e lodhur qe vazhdon te lengoje, per shpresen e humbur tek brezat dhe jo per lulin apo saliun.
   Keta pushtat e rilindjes e genjyen popullin prandaj ai eshte i pakenaqur. Kaq!

   Reply to this comment
 7. Aliu nga Selenic December 11, 18:12

  Ja tani keta dolen me kerkesa politike.
  Sado qe e mbajte te fshahet tani u zbuluan.
  Kerkojen heqjen e kokes se qeverise.
  Tani duhet te dale se kushe i udheheq , tja nxjerrin koken sa me shpejte !

  Reply to this comment
  • mirel December 11, 18:36

   Po qeverine kush e udheheq qe te ngreje cmimet dhe taksat si ti doje qefi? Berisha?
   Po per te vjedhur me koncesione dhe PPP kush e udheheq? Berisha?
   Pse paska faj populli .apo meqe I ngrihen taksat dhe cmimet cdo dite? Pse duhet te mbaje ne kurriz populli fajet e Berishes, kur eshte Rama qe nuk e burgosi Berishen? Pse duhet ta mbarti protesta Berishen si mallkim dhe nuk mban Rama pergjegjesi qe erdhi ne pushtet dhe nuk e denoi?
   Kush ja ka fajin Rames qe beri pazare me politiken, me Meten dhe Lulin? Sa para ka harxhuar per pazaret e Lulit? Pse ia legjitimoi Lulit paret e vjedhura te rruga e Kombit, dhe faturen ja la shqiptareve?

   Reply to this comment
   • Vatra December 11, 22:55

    Ngritje çimimeve të petrolit ka edhe në shtetet e EU sidomos i diselit p.sh.në Gjermani është drastik e deri te shtrejntimet e gjitha produkteve të konsumit të përditshëm qiratë e banimit ato shtohen çdo 2 vite rregullisht dhe as që pytë kush njerzit

    Reply to this comment
 8. Andrea December 11, 18:35

  PS-ja ka shansin te largoje Ramen nga radhet e saja. Nuk eshte Rama qe i jep fitoren PS-se, por jane numrat qe PS-ja i ka qe e detyrojne Ramen te veje aty, se nuk e lidh asgje me elektoratin e asaj partie.

  Reply to this comment
 9. Kaçi i zi December 11, 18:36

  Ptotesta e studenteve lindi spontanisht per kishtet ekonomike, ndersa bllokimi i rrugeve nga opozita eshte e kordinuar duke shfrytezuar protesten e studenteve per desrabilitetin e vendit. A nuk kerkojne me ngulm greket rrezimin e Rames? Ku e gjen aleatin greku ne Shqiperi? E gjen tek LSI. Ilir Meta eshte kelysh i grekut. Ilir Meta i dha nenshtetesine shqiptare Janullarusit veprim qe askush me pare nuk kish guxuar nga peresidentet ta bente. Po serbi ku e gjen aleatin? Te PD e Saliut dhe Lulit. A nuk ishte Saliu qe nder vite sa here fati i Kosoves vihej ne pikepyetje , destabilizonte Shqiperine? A nuk voton Kosova me 14 Dhjetor krijimin e Ushtrise se Kosoves? A nuk ka probleme Kosova sot ne lidhje me taksen me Serbine? Po Luli ne kohen e çadres a nuk takoi ambasadorin rus ne Tirane si askush me pare u konsulrua me ambasadorin rus. A nuk ishte Luli qe lobonte nepermjet oligarkeve ruse ne SHBA? Po pse i duhet destabiliteti Saliut, Metes dhe Lulit nuk ka Shqiptar qe nuk e kupton. Pikerishte sepse neser votoht KLP dhe KlGJ te cilat do i hapin rruge SPAK dhe BKT te cilat do u bejne gropen keryre funderinave te kalbura.
  Studentet kane te drejte ne kerkesat e tyre dhe qeveria duhet tua plotesoje urgjentish. Ata nuk bertasin Rama ik. Rama ik bertasin kulishet e Saliut qe presin te marin nje cope pune si copa mishi me dy sy qe jane.
  Kermat e PD dhe LSI duan te shfrytezojne momentin e protestes se studenteve si ato hurat e peshrira qe presin luanin te vrase prene dhe pasraj ta shqyejne.
  Pttuuu fare e keq opzite leshi.
  Lerini studentet te qete te fitojne te drejtat e tyre dhe ta ndertojne jeten ne kete vend e mos marin dhene neper bote. Prej tensionit te plehrave te opozites ikin njerzit. Se nuk i durojne dot keta plehra.
  Lerini srudentet po te duan edhe ta rrezoje qeverine por ti zgjedhin ata drejruesit e rinj qe do e drejtojne kete vend jo ju plehra tula me dy sy te paafte militante qe veni pas partive per jje cope pune se jeni te paafte .
  Studentet nuk duan ta shohin me sy kete opozite te degjeneruar. Vertet sot perplasjen e kane me qeverin por as pleheat e PD e LSI partise se kurvave nuk duan tu afrohen.
  Studentet le te krijojne qeverine e tyre. E ardhmja eshte e tyre. Mos ju afroni idealit te studenteve kelyshet e Saliut.

  Reply to this comment
  • Pallavra December 11, 19:55

   O kaci sterre ashtu sic bene kelyshat socialiste ne 97 qe i vune flaken shqiperise duke shfrytezuar piramidat

   Reply to this comment
   • Kaçi i zi December 11, 20:12

    Ik o kelysh i Saliut. E ke harruar me sa duket urdhrin e shpellarit per te bombarduar jugun i cili u rebelua per vjedhjen e parave.
    Po ti di versjonin e shpellarit .

    Reply to this comment
 10. ben December 11, 23:05

  Studentet

  Syt dhe lutjet I drejtuam nga qielli
  Shpirti jon vuan e lengon
  Ne mbijetojm te tradhetuar
  Forcen per te jetuar te ju e shikojm

  Ju sjeni mavi dhe blun se duroni
  Ju sjeni dele krraben e hekurt te provoni
  Ju sjeni ngelsa dhe drejtesi kerkoni
  Ju ini e ardhmja Shqiperin po e shptoni

  Hej hej Heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeej
  Pa ju ska Atdhe mos u perdorni
  Pa ju ska te ardhme qendroni
  Me ju jemi te gjith TRIUMFONI.

  Ben Dulaj Jacksonville FL 12/11/2018

  Reply to this comment
 11. demo December 12, 10:56

  Partise socialiste nuk i mungojne ekonomistet e ndershem dhe patriote.Rama nqs i ka mbetur nje fije pergjegjesi,te jape doreheqjen brenda forumeve te PS,Kjo parti brenda mandatit,te nderroje qeverine.Me rene ne dore te Berishes per here te trete do te ishte katastrofe.

  Reply to this comment
 12. tomsojeri December 12, 11:25

  Kto jan pasojat e pazareve kur ve pushtetin mbi gjithcka ! Nje kunderrevolucion i mir organizuar i bler me lek hajduterie dhe mos harojm se shum “revolucione” jan kurdisur e bler historikisht nga parelijt e medhej kudo ne evrop ! Sakt Mirel ,kjo burreri e Edit me vjedhesit e korentit dhe cburreimi me megahajdutet e kriminelet qe shkaterruan Shqiperin po e con ne telashe e nuk me dhimbset aspak ai po zhgenjimi yn ,vota jon e shpresa jon ! Populli i dha fuqi te plot me fitoren spektakolare votash ku dhjeu edhe LSI ,ateher perse i la krokodilet verdall ?? Sa u dashka te pres e te shpresoj ky popull sa???Sali Berisha brenda nje 8 vjecari beri baterdin e ktij i duhen 16 vjet e mos me shum kur ka fakte e “fshat qe duket”!! Dhe nese nisi paster kjo protest ,ju dha rastin humbsave te blejn “revolucion”, sepse gjeti terren ne mos mbajtjen e premtimeve , dhe oportunizmit pas te cilit fshihen dyshime ! Sdi si ta quaj : munges vigjilence, papjekuri, mendjemadhesi , interesa,???? Vertet demokracia mbeshtetet e funksionon mir kur mbeshtetet mb ligje, por a ka drejtesi ne shqiperi qe te funksionoj ligji ?? Ky javashllik i tij ju dha koh hajduteris e tradhtis aq te njohur tashme ! Fitorja esht shum me e leht se ta ruash ate …

  Reply to this comment
 13. Tironsi December 12, 13:27

  Titull leshi eshte paralizuar mendja jote o artikullshkrues ,nuk kthehet me komunizmi ne shqiperi dhe tashme dihet se neomarksistet dhe LSI-tet e Mones nuk i bejne gje ketij vendi.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim