Rama: Informaliteti si kancer, luftohet me agresivitet

October 31, 2015 11:27

Rama: Informaliteti si kancer, luftohet me agresivitet

Kryeministri Edi Rama e krahasoi sot informalitetin e ekonomisë me një kancer që ka prekur organizmin e vendit.

“Informaliteti dobëson cilësinë e produteve dhe dobëson shërbimet, njësoj si një kancer që dobëson organizmin dhe kanceri nuk luftohet me karamele, por me agresivitet.”, tha kryeministri Rama, në fjalën e tij në aktivitetin “Beteja kundër informalitetit” me administratën tatimore dhe bizneset.

“Takimi i sotëm dhe diskutimet shërbejnë për të kuptuar batakun ku ka gëluar ekonomia shqiptare për shkak të informalitetit”, theksoi Rama.

Kreu i qeverisë kritikoi ata që “flasin në emër të aspiratave duke mbrojtur të varfërit duke thënë se po të jesh i varfër ke incentivë shkeljen e ligjit dhe për të varfrit çdo qeveri u mjaftoka me mbylljen e syve dhe sigurimin e lëmoshës”. Kjo, u shpreh Rama, “nuk e zgjidh varfërinë, por krijon një rreth vicioz, ku hendeku mes të pasurve dhe të varfëreve shkon duke u zgjeruar. Nuk ka asnjë teori që mbron informalitetin që pretendon se një ekonomi informale ka një ndarje më të arsyeshme”.

Sipas kreut të ekzekutivit, ekonomia informale godet në radhë të parë të dobtit, nuk i lejon të forcohen dhe stimulon pasurimin marrmandës të një grupi gjithnjë më të vogël njerëzish.

Kryeministri Rama u shpreh se, “ne kërkojmë të jemi vend europian dhe pikërisht pse jemi të varfër duhet të synojmë lart dhe të përballemi me problemet. Nëse do e kishim bërë këtë gjë 20 vjet më parë, sot nuk do të përballeshim me këto biseda”.

“Shqiptarët që punojnë ndershëm dhe që janë shumica e duan këtë reformë”, tha Rama duke shtuar se edhe biznesi i ka kërkuar hapur qeverisë për të formalizuar ekonominë.

October 31, 2015 11:27
Komento

22 Komente

 1. Emili October 31, 11:42

  Edi ti nuk je i fushes nuk ke faj. Fajin e kane ata qe ke emeruar. Me keta planin nuk e kap asnje muaj deti ne 2017.

  Reply to this comment
  • po mire e ka October 31, 13:33

   Te jeni te sigurte qe shumica e njerezve te ndershem duan kete por qe te mblidhni parate nga populli dhe me pas ti vidhni veye eshte e pashembullt. Sic u be me parate e oshee ndodh me gjithcka. Tani marrim vesh se zotrote paske porositur 44 jaguar. Maskarenj, kriminele. A nuk jeni te punesuar? makinat tuaja perdorni. Ekonimine ja keni besuar nje mesuesi Anglishteje turp. Meta thote qe e morenm ne gjenje te keqe ekonomine. Nga 2009 minister i ekonimise ka qene Meta dhe Naco i Lsi. Po cfare budallenj e dini popullin. Populli votoi per ju se u lodh me Sali beun nuk ka nevoje per agallare.

   Reply to this comment
 2. elio October 31, 11:44

  I jane qepur fjales “informalitet” si qeni buces…Thua ta dije ky megallomani c’do te thote???
  Formale do te thote “fasade” dhe ky po deshmon qe eshte kryeministri i fasadave…i punes pa konsistence…Ne vend te rise te ardhurat tatimore po ndrydh ekonomineme llafe e me burgje…E kush eshte ky qe te na tregoje c’fare eshte informaliteti, apo lejet abuzuese ne tirane i ka dhene duke i deklaruar, apo tenderat e papulit i ka deklaruar si korrupsion…apo jo o zullap…Ekonomia eshte keq e me keq dhe keta kane dhjetefishuar gjobat per ….kuponin e kafese…qesharake dhe patetike…
  KRIEMINISTEEEEEER NE VEND TE MENDOSH PER RRITJEN E EKONOMISE DHE TE ARDHURAT E SHTETIT PO MERRESH ME LETRAT E KUPONAVE TE KAFESE…DEMOSTRON EDHE NJE HERE QE JE THJESHTE I PAAFTE DHE INATCI….Zvarre do te te terheqin, nuk ka njeri qe te shpeton…

  Reply to this comment
 3. Hajdari October 31, 11:51

  Paska fol piktori
  Sot edhe njehere
  Informalitetin
  Ka nxjerre si kancer

  Me pare kancer
  Quhej korrupsioni
  Hapini arkivat
  Ne se nuk besoni

  Piktor i rilindjes
  Po ta them pa frike
  Kancerin e ke
  Bash ne politike

  Reply to this comment
 4. Qytetar October 31, 11:58

  Lufta kunder informalitetit behet te biznesi ne buze te mbijeteses. Ndryshe nuk ka si shpjegohet se me gjithe keto raprezalje te tatimoreve neper kafene, te ardhurat nga tatimet jane te pergjysmuara! Nuk kapet demi nga bishti, or Ram, por nga briret. Dhe ” brire ” ke plot rrotull, bile dhe ne Parlament!

  Reply to this comment
 5. LORA October 31, 12:00

  Kjo semundje dy dy-dekadeshe ,instaluar ne trupin e drobitur te ekonomise shqiptare prej qeverisjeve rrumpallhane te para 2013-es,mund te luftohet vetem me nje vullnet te hekurt,te pandalshem dhe te shtrire uniformisht ne te gjithe territorin.Shqiperia eshte e vogel dh e jam e bindur,qe nen kete vullnet,rezultatet do te jene te shpejta ,frymezuese dhe te mbeshtetura nga shumica e shqiptareve.
  TUNG.

  Reply to this comment
  • elio October 31, 12:23

   fshati qe duket nuk do kallauz….shihe si jemi katandisur…e me tej fol per “bindjet”…e frymezohu..

   Reply to this comment
   • LORA October 31, 13:26

    Shoh vetem qe I perket nahijes se hajduteve,ditet e te cileve fatmirsisht po i shkurton kjo qeverisje.
    Per mua eshte motiv I fuqishem frymezimi,,,,kallauzin t’a kam lene ty,se qenke edhe qorr.
    TUNG.

    Reply to this comment
    • elio October 31, 14:21

     Dita jote dhe e militanteve qesharake ka perfunduar..me vjen keq per nje prapambetje te tille njerezore…

     Reply to this comment
 6. lavdosh October 31, 12:08

  Vazhdome politika shtrenguese per te varferit dhe te pafuqishmit. Vazhdo favorizo Oligarket dhe miqte e ty, mbro peshqit e medhenj, jepu garanci politikaneve hajdute dhe kriminele (Bersha, Meta,Basha etj etj) dhe do te shikojme ku do perfundosh. Vetem me keto ngjarjet e fundit perpjekjet e tua shteteformuese treguan se jane fllucka sapuni, jane perpjekje per te mbrojtur disa dhe kontrolluar te tjeret
  Nqs vazhdon ne kete rruge, te garantoj ke per te rene shume shpejt nga figu dhe nuk ke per ti gezuar parate qe ke vene.
  Sot me shume se kurre zerat per 200ml$ pasuri me tingellojne gjithmone e me shume si te sakta dhe jo thashetheme. Kur une nje nga mbeshtetesit e tu me te flakte mendoj keshtu, qetesohu pak, mendohu dhe reflekto se si mund te mendojne shqiptaret dhe ato 1 milion shuplakat qe mund te te kthehen ne grushta me Qershor 2017

  Reply to this comment
 7. mehmet ymeraj October 31, 12:08

  Ne qe kemi biznsin e vogel eshte e vertetet qe kemi kerkuar formalizimin ashtu si thoni Ju k.minister.Por kur je i formalizuar tatimoret vine gjithmone tek bizneset e formalizuar per te justifikuar punen me akt kontrolle.Po keshtu dhe gjobat i vendosin po me aktkontrolle jo me procesverbale dhe tek bizneset e licencuara per nje mangesi apo nje tjeter.Keshtu vazhdon e njejta situate ne konkurrohemi padrejtsisht nuk degjohemi nga inspektoret qe thon kemi frik vendin e punes te ngrem probleme dhe si rezultat as nga shteti per problemet dhe veshtirsit tona.Shikohemi nga tatimort si kundershtare si armiq dhe jo bashkpuntore.Ne z.Kryeminister duam disa lehtesira :1- Energjin elektrike ta paguajme si familjare dhe te na hiqet ajo taksa e TV qe paguaj njeher tek shtepia.2-Po keshtu dhe per ujin ta paguaj si familjare.3-Taksat ndaj shtetit dhe bashkise te pergjysmohen dhe bizneset e reja te operojn 6 muaj pa taksa.4-Te ndryshohet ligji qe na detyrone ne qiraxhive te bejm taksidarin e shtetit per qiradhensin.detyrimet ti mblidhen drejtperdrejt atij ne kete menyre formalizohen edhe aq subjekte sa jane me qera,qe aktualsht me kete ligj jane ne te zeze dhe duke na ngarkuar nepadrejtsisht.5-Te falen te gjitha gjobat per biznesin e formalizuar tashme dhe qe esht konform rregullave.6-Te vazhdoje lufta kunder informalitetit me inspektore te mir trajnuar,se vazhdon e njejta situate.

  Reply to this comment
 8. lavdosh October 31, 12:10

  Hold your horses man! Listen! Reflect!

  Reply to this comment
 9. shqiptari October 31, 12:12

  o injorante po jetohete me 200 euro ne muaje na jep si bota e bukure demokratite te pakten nga 800 euro ne muaje dhe shife ka me korupsione apo informalitete keto poshtersi i ben ti me shpuren tende qe vidhni e grabisni miliarda dhe spaguani taksa jo ne populli i thjeshte 200 eurosh qe mezi fitojme dhe ato doni te na i mirni me dhune nepremjete terorite tuaje harbut e hajdute fuqise antishqiptare ja keta jeni ju prandaje jepij popullite se kur ka ka plote per te gjithe o injorante

  Reply to this comment
 10. Emili October 31, 13:02

  Nje tatimor paguhet 49 mije leke, punon 16 ore. Shahet mallkohet dhe ndiqet me polic…. Nuk eshte i motivuar. Konttollon fshatra me naften e vet.. Ushqehet rrugeve di qeni. Nuk ja asnje te drejte. Hiqet nga puna si qeni e drejtohet nga drejtore injorante ….. Me thoni si i behet???

  Reply to this comment
 11. anonim October 31, 13:16

  I nderuar Z.Kryeminister i vendit tim,personalisht ju kam votuar me shpresen se do te ishte dicka me mire se katastrofa ku po shkonim me Qeverine e z.Berisha…Me keqardhje verej se vazhdojme ne ” Drejtim te Katastrofes ” …Informaliteti ne ekonomine e vogel edhe mund te jete i keq por kurre kancer ne trupin e dobesuar te ekonomise ne pergjithesi…Kanceri i vertete i ekonomise eshte EVAZIONI I MONOPOLEVE dhe KORRUPSIONI I ADMINISTRATES dmth PARATE E MEDHA dmth MILIARDAT DHE JO PESE LEKET E VEGJELISE….Qeveria mbledh para PO KU SHKOJNE KETO PARA VECSE NE XHEPAT E KONCESIONAREVE,TENDERXHINJEVE TUAJ ! Kush ben kontrabanden ne shqiperi NJEREZIT TUAJ DHE JO VEGJELIA !

  Reply to this comment
 12. nafta e skaduar October 31, 13:18

  kundermon ne rruget e kryeqytetit mbas kontrollit te taks fores se rilindjes duke helmuar trupin e njerezve cdo dite, te femijeve qe dalin me karroce me nenat e tyre dhe ky helm esht kancer
  dhe ti flet te luftojme informalitetin se eshte si kancer……………, kur futet nafte e skaduar qe eshte informalitet si standart shteteror apo i vendeve te B.E -se e qe prodhon kancerin si semundje reale qe ne moshat e reja.

  Reply to this comment
 13. kris 1 October 31, 15:30

  eshte terbuar dhe eshte bere agresiv.Kujdes kembesoret se ata qe jane me makina nuk i kafshon dot.

  Reply to this comment
 14. Darius October 31, 17:11

  oooooooo EEEDDDDOOOOOOOO

  PIRDH PIRDH SE LIROHESH……..SE NUK PO I HA PALLA NJERIU CA KARRLIQESH LESHONI JU TE GJITHE NE POLITIKE NUK JENI VECSE CA RROBQIRA E VEMIE KANCEROGJENE.

  Reply to this comment
 15. Selim Rroshi October 31, 18:29

  Se ke zbuluar ti o kryeminister qe eshte kancer informaliteti. Po a sje informal ti i pari ne krye te ps qe sben kurre zgjrdhje. As sje informal kur con vellain ne kine te loboje per biznese ketu sikur je ne ciflikun e tyt eti
  A sje informal kur ndan ofiqe pa mbarim e ku behen miliona onturazhit tend.
  Apo duke bere show e duke trembur te vobektet me dhune te mbulosh informalitetin tend. Dije mire shqiptaret do ja hedhin dhe dhunes tende e do bejne ti qeveri ne pune tende ne ne tonen. Sic kane bere ketu e 25 vjet.

  Reply to this comment
 16. Arben October 31, 19:34

  FILLOJE NGA VETJA OR MIK, KE MARRE PERQINDJEN PER CDO TENDER QE KE DHENE

  Reply to this comment
 17. intelektuali November 1, 07:51

  Kur Edi Rama deklaronte ta ardhura personale 3000 eur ne vit askush nga shteti dhe pushteti nuk kujtohej ta pyeste Kryetarin e Partise Socialiste dhe ish Kryetarin e Bashkise se Tiranes:

  PO PSE JE KAQ I VARFER BARKTHARE O EDI RAMA?

  sepse askush nga popullata nuk i besohej qe Edvini Opozitari e shtynte muajin me Frymen e Shenjte qe jepte Partia e Punes e Enver Hoxhes.

  Kur morri pushtetin premtoi se do te godiste pasaniket barkderra me taksen e tij famoze progresive, bile solli ne Tirane edhe agjente te KGB-se ruse per te mbushur mendjen e miletit se kjo takse ne luften me informalitetin ishte e embell si hallva. Prandaj sot 2 vjet e kusur ne majen e pushtetit Edvini duhet me pare t’i pergjigjet pyetjes:

  PO TAKSA FAMOZE PROGRESIVE KU SHKOI O EDI RAMA?

  Sepse na plase shpirtin me bamiresi per te varferit, kur po shikojme se banditet me pushtet alla Aleksander Frangaj po te terrheqin pas hunde si qenush i bindur dhe i trajnuar nga Partia e Punes per ta mbajtur Vatanin si nje CIFLIG personal te mafies me pushtet. Prandaj llogjeve te tua per lufte me informalitetin i pergjigjemi:

  AMAN MBYLLE SQUPIN E LLAFAZANIT SE NA PLASE SHPIRTIN ME GENJESHTRA O EDI RAMA!

  dhe:

  beji te fala vellait tend ne SHBA me porosine qe t’i mbaje ne vend te sigurt 200 milionet e thata per te cilat foli do kohe me pare edhe OSBE-ja.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*