Rama: Isha krahu radikal i lëvizjes antikomuniste, Akademia e Arteve provokoi regjimin

December 14, 2015 10:10

Rama: Isha krahu radikal i lëvizjes antikomuniste, Akademia e Arteve provokoi regjimin

Edi Rama ka sqaruar edhe njëherë pozicionin e tij në lëvizjet demokratike të Dhjetorit, duke shpjeguar dhe arsyet që e ndanë atë nga Partia Demokratike. Në një intervistë të publikuar në gazetën “Shqip” ai lë të nënkuptohet se partia e parë opozitare kishte adoptuar një vijë oportuniste në raport me komunizmin.

“Për mua dhe për ne që të themi ishim krahu radikal I lëvizjjes që vinim nga Akademia e Arteve, përjashto ndonjë individ të veçantë, ishte e pamundur që të pranonim si përfaqësuesen tonë Partinë Demokratike. Dhe refleksionet lindën si nevojë për reflektim, jo si një bërthamë e një partie politike, por si një hapësirë për t’u dhënë zë të gjithë atyre që nuk gjenin hapësirë në kutinë ku u fut Partia Demokratike”,theksoi Rama

Ai thotë se Akadameia e Arteve ka rolin e vet në përmbysjen e diktaturës me provokimet që i bënte regjimit përmes artit të ndaluar.

“Ndihej qartë që frika e kishte prekur atë nomenklaturë, deri aty tërësisht inerte dhe mendjemadhësish të bindur që do t’i rezistonte asaj dallge të madhe dhe nga ana tjetër përshkallëzimin në Akademinë e Arteve të një procesi pikërisht për të matur hapat dhe për të parë sesa i fortë ishte ai regjim duke provokuar në vazhdimësi përmes vënies në funksion të elementëve të artit të ndaluar”, shton Rama

Kryeministri thotë se është i shqetësuar që komunizmi nuk është ka gjetur akoma vendin që meriton në kujtesën historike të shqiptarëve.

“Mua më ka shqetësuar gjithmonë mungesa e vullnetit për t’i dhënë vendin e vet në kujtesën tonë historike, të gjithë asaj barbarie që ishte regjimi komunist. Dhe hapja e dosjeve është një hap shumë i rëndësishëm përpara, ashtu siç hap shumë i  rëndësishëm përpara është krijimi i një institucioni të mirëfilltë i arkivimit të kujtesës historike të komunizmit”, thotë ai.

December 14, 2015 10:10
Komento

14 Komente

 1. bill right December 14, 11:16

  as qe e rrujti fare regjimi per akademine e arteve…ti dhe berisha ju kishte vene njeri tjeter ne krye te demostratave..duket qarte

  Reply to this comment
  • Kariz Matik (Kali Tropojes) December 14, 15:23

   Nga na doli ky “krahu radikal” i Akademise se Arteve, mor aman? Si banor i asaj lagje i kisha mundesi t’i studioja dhe te njihesha nga ader me shume nga ata qe vinin per te studiuar. Si me tironcat, ashtu dhe konviktoret. Per keta te fundit as qe behej fjale se mund te merreshin me politike, se i kishin te gjithe syte me graso, e jo me t’a kishin mendjen per “Levizje” leshi.

   Ramen deri ne mesin e viteve ’90 nuk e njihte njeri per politikan. Per kete jam mjaft i sigurte. Me aq sa di une, bile as emrin s’ja zinte njeri ne goje, se e dinin se kush ishte.

   Mua asokohe me eshte dhene mundesia te futem brenda rrethit te ngushte te atyre pak politikaneve qe njiheshin, por edhe s’njiheshin, dhe mund te them me bindje se ne asnje rast nuk kam degjuar te flitet per nje fare Rame. Ata qe merreshin me politike asokohe numeroheshin me gishta. “Rebeli i panjohur” mund ta kete prezantuar veten si politikan vetem ca dite para se te nxirrnin me detyrim nga kapanonet studentet per “Levizjen e Sajuar”.

   Reply to this comment
   • gimi December 14, 18:25

    Jam dakort per cfare shkruan,zoteri,sjam nga Tirana.Do ju baj nji pytje qe ska lidhje me cka ke shkru.A ekziston person me emrin Edi Rama,flas me gjendje civile?Jo nji k/minister,por asnji person nuk shkruan emrin e tij te shkurter,te firmosi e te veje vulen.Nuk e di qe k/ministrat nga ’92,te kene shkruar,p.sh; Leka Meksi,Pandi Majko,Bac Fino,Mir Topi,nuk ndodh ne asnji vend te botes.K/ministri yne ka frike nga emri i tij Edvin.Nqs e ka ndryshu me gjendje civile asht ne rregull.

    Reply to this comment
 2. info analitike December 14, 12:08

  Ne Akademine e Arteve ishin shumica pinjolle ose te perkedhelur te regjimit ndaj duket pak absurd pretendimi i provokimit. Ashtu sic theksonte Lubonja qe per femijet e bllokut ishte shume me kollaj te ishin antikonformiste se nuk i prekte njeri, ndryshe nga te tjeret. Si e shpjegon Rama qe pavaresisht se e mbante veten per nje kunder regjimit, ai perkedhelej nga regjimi dhe ishte nder te paktit qe lejohej te dilte jashte.

  Reply to this comment
  • Lleshi December 14, 16:31

   E more vesh tani se kush e permbysi socializmin ne Shqiperi ? Kush e nisi rrenimin e saj ? Ishin pikerisht shoket tuaj te idealit brenda PPSH-se !

   Ky bythepambuku Rama , qe nuk ka patur ndonjehere guxim ne jete te vet te zihet me nje shok , na u be papritur “radikari” i poltikes !

   Me keta lloj “radikaresh” , shteti socialist , kur nuk ishte i tradhetuar nga brenda , fshinte k…oqet dhe iu vinte ne dispozicion nje nga galerite e kromit !

   E hajde te kesh respekt ndaj ketyre “hipokriteve” qe e mbajne veten edhe per “udheheqes” , meqenese te huajt ua kane ngulur ne bythe ato karrike !

   Reply to this comment
   • info analitike December 14, 20:37

    Rri o Llesh per koken tende se ti pa shfletuar asnje liber do te japesh mend. Vazhdo lexo librat e xhaxhi enverit se aty ke mbetur. Cfare perralis per shoke ideali! C’lidhje kam une me Ramen? Une e kam thene cfare malli ishte Rama qekur ketu brohoritej per ardhjen e tij ne pushtet.

    Reply to this comment
 3. fllad December 14, 13:04

  Jam ne nje mendje me komentuesit e mesiperm.
  Skenari i levizjes se dhjetorit me qindra here eshte vertetuar se eshte shkruar ne tjeter vend, pardesyte e bardha disa qe e dinin dhe disa qe nuk e dinin ishin percaktuar si aktore per ta luajtur ate skenar.

  Nese Edi Rama do ishte vertet ashtu si shqiptaret naive e menduan ate levizje, atehere ai nuk do reagonte ne ate menyre te shemtuar me studentet, ose me mire nuk do kalonte ate ligj qe e nisi saliu-serb sipas metodes fashiste pinochetiane, nuk do bente ate qe te provokonte sot levizjen studentore.
  Studentet e dhejtori te ’90 kerkuan te bejne parti dhe ta marrin pushtet!!
  Studentet e sotem duan vetem qe arsimi te jete e drejte e te gjithe femijve te popullit te varfer, mjaft qe ta meritojne ate.( jo nga xhepi dhe parate por nga dija dhe pergatitja)
  Ashtu si te drejten per tu mbrojtuar nga policia e shtetit qe eshte sherbim publik, apo shume sherbimeve te tjera publike, eshte shume e arsyeshme,-si drita e diellit qe na jepet, qe te drejten per t’u arsimuar ta kene jo vetem pinjollet e cubave politikane dhe pis-nesmene te korruptuar, por kushdo qe ka deshire dhe e meriton per te studjuar.

  Studentet e sotem kritikojne derexhen ku eshte katandisur asimi shqiptar por zgjidhja qe jep qeveria eshte antikombetare, fashiste, klienteliste.
  Prandaj ne ate dhjetor te ’90, Rama i veshur me pardesy te bardhe nuk ishte dhe nuk eshte i besueshem.

  Reply to this comment
  • info analitike December 14, 20:46

   fllad, Rames nuk i shkoi mbrapa asnje student me perjashtim te rrethit te tij te shokeve. E njihnim cfare malli ishte Rama e nuk ngjallte besim tek askush. Ne ate kohe kishte nje grusht studentesh, pedagogesh, intelektualesh qe kerkuan me cdo kusht te merrnin drejtimin e PD-se dhe “u kacafyten”, Rama me arrogancen qe e ka karakterizuar, kur e pa veten jashte loje iku duke perplasur deren. Edhe listat me emrat e studenteve themelues te PD-se nuk jane te plota sepse pati mjaft rremuje e nuk u mor vesh ku perfunduan edhe lista te tjera me firmat qe na u mblodhen.

   Reply to this comment
 4. Mark uk December 14, 15:05

  Ne kohen e levizjeve studentore ju Rama iket bashk me babajn tuaj ne Greqi per te shpertuar lekuren nga krimet qe kishte bere babaj juaj si dhe daja juaj.Menduat se do ndodhte sic ndodhi me Causheskun.Kur e pate qe nuk ndodhi gje,kerkuat te futeshit ne PD.Bile edhe keni fyer Berishen duke then ci shkoni mbrapa kti maloku.Besoj se nuk e harroni ate qe ndodhi pas ktyre fjalve.

  Reply to this comment
 5. Na bashkoj kenga popullore December 14, 15:14

  Ndoshta nje nga motivet qe e bejn te besueshem dhe personlitet zotin Rama eshte perjashtimi nga PD ose vetlargimi i tij

  Reply to this comment
 6. shqiptar sharri. December 14, 17:03

  Rama,thot isha radikal,levizjes demokratike.

  Po,cfar te beri atehere sicialiste po te pyes ore ram rashti apo halabaku?
  Po,edhe radikal i djathte kunder socializmit te ENVER HOXHES,DHE TE BAB KRISTAQIT,dhe pas 12,viteve behesh kryetari p,s,(parti socialiste e majt i thenshin)se fare me te majten nuk ke lidhje as ne veprimee as ne programe,pra po tregon se ke qen nji njeri i smut per karier,dhe ngase ta mori sali serbi kryetarllekun tek partia jot e fashistve,ti ja krtheve shpinen partis fashiste(E qujter demokratike)prandaj tregohesh vetvetiu se je nji karierist i flliqur si krejt pseudopolitikan e viteve te erta 1990,deri me sot,.Por,ti nuk do jesh shum ne poste te larta,kete dije,por menji ane edhe shum kohe ke qen,ne poste politike,ke qen minister i Nanos,mandej kryebashkiak 11,vite jo keq,pra ce 2 vite kryeminister,dhe kryetar partie,pra une,jam skeptik se dote zgjidhesh edhe nji mandat per kryeminister,bilem them se nuk dota krysh mandatin e plot kete qe more ne vitin 2013,jam shum shum skeptik.Se,nuk je i afte si sali gerdalla,ti je injorant dhe kapadai por dhe frigacak,dhe shum shum ikoruptum je,se flitet se ti ke bere kerdin duke marr 20%per xhdo ndertim ne tiran prandaj ti nuk guxon ta prekish jo se jo berishen por as nji polic te thjeshte nuk guxon,se vet je kriminel dhe je i koruptuar,dhe ti edhe ngjyrat ja ndryshove p.s.pra ti nga ngjyra e kuqe,e bere ngjyr violet,e cila i shkon ma mir ngjyres mbretrore te spanjes,ti fare socialist nuk je,ti je armiku ma i madhe i socialistve,por haram te kovte sesi ju imponove shiptarellave tet zgjedhin kryetar i socialistve!!??!!Sikur te,ishte zgjedh PINOCETI,NE VEND TE ALENDES,NE ARGJENTIN KSHTU I BIJE KSAJ PUNES SATE.Por kam besim dhe shum shum shpres qe ne kongrsin e ardheshem dota japin kartonin e kuq,socialistet e vertet me ben blushin dhe tjeret.

  Reply to this comment
 7. lili December 14, 18:03

  Jo,
  Ju ne skenarin e Ramiz Alise ishit ai qe do te luaje rolin e radikalit qe pushteti te mbetet prape ne Duarte e PPSh se!
  ka nje dallim fenomenal ketu pra!
  edhe radikalizmi i juaj nuk u pa kur gjate ketyre 25 vjete,bile thene se po shohim nje konformizm ne nje pseudoantikonformizm qe iu bene groteske shpesh here neper bote!

  Reply to this comment
 8. kastrioti December 14, 18:09

  Megallomani Rama me delirin e madheshtise, do qe ne cdo gje te jete ai i pari, ai i vetmi, ai me i mir dhe i pakrahasueshmi me asnje tjeter.
  Rama eshte thjesht dhe vetem nje karierist i mjere, njeri buraforik qe nuk di asgje dhe prtendon se di gjithcka.
  pse thenm se eshte karierist?
  Ja mendimi im: Pretendon se edhe student ishte kunder PPSH. Le t’a marim per te vertete. Nga PD e zbuan per frymen radikale qe kerkonte te zbatonte PD. me von krijoi nje parti te cuditeshme me Spartak Ngjelen, pargti e cila u zhduk nga skena pa dale mire akoma sepse idete qe donte te perconte ishin radikalisto-fetare.
  Ky qe e quan akoma veten se ishte kunder PPSH si mundet qe luftoi dhe pranoi te behej kryetar i PS qe ishte PPSH e koheve te duikurshme e shndruar ne PS?
  Shkaku eshte se ai si karierist, do qe te jete kudo dhe ne cdo gje i pari dhe drejtuesi, pavaresisht se ku dhe cfar idesh dhe programesh perfaqeson organizma qe e ka zgjedhur per kryetar.
  Le te marin shembull nje politikan tjeter psh. Gramoz Ruci. A mund te behet ai kryetar i PD? Ose Paskal Milo: A mund te pranoje te behet drejtues i PD? Kurren e kurres.
  Ose anasjelltas: Mund te pranoje behet Sali Berisha kryetari i PS? Kurren e kurres.
  Aleksander Meksi. A mund te pranoje te behet kryetar i PS? Kurre.
  Po Edi rama ,si anti komunist, pse kerkoi te behej me PD nga ku e zbuan dhe pse krijoi nje parti fetare dhe pse u be kryetar i PS?
  SEPSE EDI RAMA ESHTE KARRIERIST PA PRINCIPE !

  Reply to this comment
 9. Kris 1 December 14, 21:52

  regjimi ishte dobesuar dhe piktori e rrezoi me nje pordhe artistike

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*