Rama iu përgjigjet atyre që e akuzojnë se ka “harruar” veriun

August 16, 2014 08:53

Rama iu përgjigjet atyre që e akuzojnë se ka “harruar” veriun

Kryeministri Edi Rama prezantoi dje projektin më të fundit për bregdetin e jugut.

Bëhet fjalë për konkursin ndërkombëtar për bregun e “Himarës së Re” e për rehabilitimin e fshatrave të saj.

Kjo gjë ka shkaktuar debate mes komentuesve në faqen e kryeministrit Edi Rama në Facebook.

Disa prej tyre shkruanin se Rama po merret vetëm me jugun, duke lënë kështu mënjanë veriun.

Por, kryeministri u është përgjigjur atyre, duke thënë se në gusht do të nisë edhe një project për veriun.

Pyesni pse projekte vetëm në bregun e Jugut?

Jo jo, p.sh brenda gushtit nisim rrugën turistike për Vermosh e do ta çojme deri në Plave-Guci :-)”, shkruan kryeministri./b.l

August 16, 2014 08:53
Komento

14 Komente

 1. Mark uk August 16, 09:09

  Ta bajn me forca vullnetre se udheheqsit e tij shpirteror.Rruget behen gjat veres e sidom ato malore more rrenacak.

  Reply to this comment
 2. patrik August 16, 09:42

  Pse s’ta beri baca yt o trim…rrugen ne veri?!…apo te beri tjeter gje?!!!

  Reply to this comment
 3. nexhi August 16, 09:47

  Mire ben, andej nga jugu duhen bere investime e punesimet se duhen vajza te mitura per Kocon dhe stafin.Turp,mjere ne kujt i japim voten!

  Reply to this comment
 4. TUTKUNI NGA PODGORICA August 16, 10:06

  MOS E PREK VERMOSHIN TI ÇUN I KRISTAQIT

  Eshte mbase e vetmja perle e malesive shqiptare qe nuk eshte prekur nga oreksi mizerues i sharlataneve te shkaterrimit te Shqiperise. Ai duhet te ruhet ashtu si vete natyra e ka krijuar, i paster, i rralle, i shendeteshem, mikprites, tradicional.
  Nuk mund dhe nuk duhet te kthehet Vermoshi ne nje zone te turismi masiv, per vete natyren e tij te vogel me pak shtepi e shume pyje e burime ujore te vetme ne bote!
  Nuk duhet lejuar ne Vermosh as edhe nje ndertim shkaterrues me hotele e klube gangsteresh qe nga natyra dine vetem te zhvasin e te lene pas tyre rrenim e pisllekeri.
  Ne traditen e vendasve, mund te lejohen vetem struktura mikpritjeje tipike vermoshare dhe asgje me shume.
  Edhe kjo “rruge turistike” qe kerkon te ndertohet, nuk duhet te kaloje nga fashati i Vermoshit, por para hyrjes se tij per tu lidhur me Pllaven dhe Gucine.
  Ti pjelle e “Artistit te Popullit” me tendenca varjesh te poeteve, nderto autostradat qe te vijne ne mendje gjithengjyreshe: te kaltra, blu, te verdha, te kuqe, vjole e ato me te preferuarat te zeza andej nga ke zbritur per ne Tirone, por mos e prek Vermoshin, kete oaz te vetem e te pakrahasueshem ne bote, pasuri te vendasve dhe shkodraneve qe nga thellesite e shekujve.
  Kujto mire se nuk eshte nje deshire, as edhe rakomandim, eshte ligj i pashkruar qe duhet ta respektosh deri ne piken e fundit.

  Edhe nje here larg kthetrat nga Vermoshi.

  Reply to this comment
  • xhonson August 16, 13:18

   @tutkuni nga Podgorica!
   Mos ta ka dhene yt ate Vermoshin ty,o PLEHRE e malokerise?
   Mos te ka shkuar nder mend qe te shpallesh pavaresine nga Shqiperia???
   Pse ka ARMIQ E ANTISHQIPTARE SI TY ne veri,prandaj i vune pushken PARTIZANEVE CLIRIMTARE ne 1944-ten!
   Por e moren pergjigjen shpejt:PLUMBIN PAS KOKE o kalbesira te ndyra!
   Vermoshi eshte pjese e Shqiperise dhe qeveria eshte FUQI PLOTE te ndertoje rruge etj si e gjykon ajo per te miren e te gjithe shqiptareve!
   Ty te takon vetem SHPELLA KU KE LINDUR bashke me DHITE dhe asgje me teper!
   Gjithcka eshte SHTETERORE,o KRRIC!!!
   KAFSHOJE GJUHEN KUR TE KERCENOSH EDHE HERE TJETER QEVERINE E VOTUAR NGA 1 MILION SHQIPTARE!!!

   Reply to this comment
  • TUTKUNI NGA PODGORICA August 16, 15:26

   XHONSON ME SURRAT …YTHE

   Po te ishe nga amerika, mund te dialogoja me ty edhe pse dy rraca te ndryshme, po ti je nga gjirizet e Surrelit, e me ty kam nje tjeter gjuhe.
   Vermoshin e deshen edhe serbet (si ti) edhe malazezet (si jot’eme) edhe greket (si jot’moter) po nuk ja arriten dot. Dogjen gjithe pishat shekullore te Malit te Vermoshit por ai mbeti aty, prone epatjetersueshme e vermoshareve edhe shkodrane edhe shqiptare.
   Kur flet per luften Na Çl pa tager e pa te drejte, sepse ndryshe nga ne qe kemi dhene edhe gjak per te, duhet te ruajme Vermoshin edhe si qender historike, per t’ju kujtuar ju qelbesirave qe perdhunoni edhe vajza 14 vjeçare, (jo nga veriu natyrisht) çdo trung pishe ku thyem arrat e bajamet me kokat tuaja. Dhe dime ta bejme edhe sot.
   Atij shkarravinarit tend, ashtu si babait te tij, nuk i intereson lidhja me dy trevat shqiptare te Pllaves dhe Gucise, qe dashnori i gjyshes tende ja dhuroi serbomalazezeve, por i intereson pikerisht Vermoshi. Jua kane thene gjate ndonje droge-party, apo e keni pare ne enderr nen çarçafet e qelbur me sperme e kodoshllek, po Vermoshi nuk ka qene e nuk do te jete kurre pre e te degjeneruarve si ti dhe bojaxhiu yt.
   Kur u bete ju kelyshet e shitjes edhe te ajrit dhe te gureve te vendit, patriote te flakte ne mbrojtje te 500 metra fasht se gjati e 200 se gjeri me nje perrua ne mes, te cilin as Enver Hoxha nuk u aventurua ta ktheje ne çiflig te tij, po vetem e mbrojti me ndertimet fluviale qe beri, dhe e ruajti ashti si natyra e kishte bere.
   Sepse edhe ai ja kish njohur vlerat, e ne se nuk gaboj kishte planifikuar vetem te ngrinte nje Shtepi Pushimi per femije e asgje me shume.
   Ti dhe surratqente qe perfaqeson nuk e di qe ato zona, sado qe te perpiqeni ti modernizoni, do ju pergjigjen edhe pa ndihmen tone, siç e kane bere ne jete, duke ju leshuar nga lartesite shkembinj sa vila e piktorit tend.
   Pyet e do te ta tregojne shpagimin e atyre grykave e lartesive ndaj aventuriereve si ti e pedofilet me te cilet drogohesh dite nate.

   Reply to this comment
 5. Malo zelli August 16, 11:09

  Kur u ndane kshu na rane.A e hodhet kokrren per te, flladiteni b*then nja 8 vjet e mos bani za hic. Ky Plave e Guci i ka me te lexueme e jo me te pame

  Reply to this comment
 6. koco August 16, 13:02

  Po edhe kerkohen projekte zhvillimi per veriun , dhe me te drejte nga ana tjeter , lloj lloj injorantesh , te cilet nuk duan as veten , kerkojne qe veriu e ato vise te shqiperise te mos preken te ngelen shpellat e shpellaret ne kafsherine e tyre , ky eshte vizioni i mbrapsht i cubave dhe njerezve te inkrimuar qe mbase mendojne qe keto vice te jene strehe per tu fshehur e ngujuar bandat e krimit te Tirait Berishe . nuk ka si kuptohet ndryshe

  Reply to this comment
  • TUTKUNI NGA PODGORICA August 16, 16:03

   Jo mor pisanjoz, qe paske edhe emrin e shefit te pedofilit te Sarandes, zhvillimi nuk vjen nga Vermoshi, me ato njezet shtepi e njemijemeter toke, por nga zonat e tjera ku mbijetojne me qindra mijera shqiptare te uritur, pa pune, pa te ardhura, pa jetese.
   Keto investime i sherbejne kodosheve te ketij vendi per qellimet e perfitimet e tyre dhe jo popullit te thjeshte.
   Turizmin mund ta zhvillojne edhe rreth liqeneve te hidrocentraleve gjigante mbi Drin, apo ne bukurite e Mirdites e te malesive te Tropojes apo te Lezhes, meqenese per rimekembjen e industrive te shkaterruara as qe i vete ne mendje te shpenzojne qofte edhe pak nga parate qe vodhen ne Banken e Shtetit dhe i transferuan ne Bankat e Greqise e kushedi ku tjeter.
   Andaj kur shungullohesh nga nje proteste qytetare si e imja, jepi nje rrubinete uji te ngjyrosur nga ato te Tirones, kokes boshe qe mezi mban mes dy shpatullave te kurrizuara nga ..ythe lepirjet e pafundme qe te bejne krenar.

   Reply to this comment
 7. latifond August 16, 14:46

  Doc i [email protected] Yt ate ka qene me batalionet e ndjekjes ne Veri,bashke me toger Baben.Malesoret e veriut nuk e harrojne kallauzin malok te sigurimit toske.Me vone ky kallauz i toger babes u be toger i deges se puneve te brendeshme ne Shkoder.

  Reply to this comment
  • TUTKUNI NGA PODGORICA August 16, 15:39

   Me ty latifond jam perplasur edhe here te tjera e nuk do ndalem natyrisht me kete rast. Me sa duket je edhe ti nga ata perdhunuesit e vajzave 14 vjeçare, me detyren e mbajtjes se bishtukut. E ke ne tradite edhe ti si jot’eme me hotelet e çengijeve tek Ura e Tabakeve, ku ushtronit profesionin me te vjeter ne bote familjarisht.
   Shkarravinari yt te hapi mundesine ne thyqafat e Vunoit te pronesohesh, ik ..irdhy atje, se vetem per te kaluar uren e Bahçallekut duhet te marresh “vize”, e jo nga Vokshja e tangave me vrima, po nga ne maloket qe kemi ditur te bejme shtet ne shekuj dhe kemi ruajtur kete komb nga zhdukja duke derdhur gjak.
   Degjenerimi juaj, moral, shoqeror, familjar nuk na prek as nje qime floku, vazhdoni te perdhunoni vajza te mitura sarandiote, per te shuar epshin tuaj kafsheror, mendohuni mire kur ti afroheni ketyre aneve, edhe natyra do jete kunder jush.

   Reply to this comment
 8. oh ç'u plakem.. August 16, 16:29

  -..kujdes nga trimat shpellare malok,por jo malesore qe e kane krytin si guri dhe hane mut nga inati.

  Reply to this comment
 9. lis dushku August 16, 21:31

  [email protected] Eshte e vertete,por atehere e kishe nickun Besiana Gushi

  Reply to this comment
 10. alfade August 17, 00:04

  OMark Uk, co Bashen tend ta beje rrugen e veriut aq shpejt sa fryn Veriu ! Koqe gomari e
  .asgje me teper !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*