Rama: Ja dosjet e universiteteve të delenxhinjve që rrënuan sistemin arsimor

August 12, 2014 21:12

Rama: Ja dosjet e universiteteve të delenxhinjve që rrënuan sistemin arsimor

Kryeministri Rama e cilëson si abuzimin më të madh me arsimin në historinë e shtetit shqiptar periudhën e qeverisjes së PD-së në vitet 2005-1013.

Rama ka zgjedhur t’u përgjigjet akuzave të PD për mbylljen e universiteteve private në një mënyrë tjetër, duke publikuar në profilin e tij foto të magazinave në gjendje skandaloze, ku ruheshin dosjet e institucioneve të arsimit të lartë privat.

“Shihini vetë se çfarë quanin dosje universitetesh delenxhinjtë e pushtetit që rrënoi bashkë me krejt Shqipërinë edhe sistemin tonë arsimor dhe që sot dalin përditë në foltoren e SHQUP-it kundër shkuljes së piramidave në arsim! 300 ditë na u deshën të bëjmë kontrollin e munguar në 20 vjet dhe të sistemojmë gjithë dokumentacionin e shpartalluar në pushtetin e viteve 2005-2013 që përkojnë me abuzimihn më të madh me arsimin në historinë e shtetit shqiptar. Vajmedet PD”, shkruan Rama në Facebook.

1

3

4

dosje te rilindura

August 12, 2014 21:12
Komento

16 Komente

 1. beni August 12, 21:49

  vazhdo punen z. Km. qente e PD le te lehin derisa tu vije dita te japin llogari ne banken e te akuzuarve.

  Reply to this comment
  • dulla prej momli August 13, 09:16

   Qe te fuste ne burg,ordineret qe e sollen deri ketu kete pune,jam plotesisht dakort,,por te lere mijra kalmamonj ne rruge,nuk jam dakort.Nuk munden te gjithe qe te transferohen nder shkolla te tjera,kete e dime te gjithe.Pra,nje pjese e mire do ngelin rrugve,e do kthehen ne drogaxhinj,hajdute,apo kriminele.Pra ishte nje gjest i nxituar i bojaxhiut Rama

   Si fillim, duhej te denonte me burg te gjithe ata qe e sollen kete masaker,pastaj mund te fitonte ndonje pike ne popull

   Mjaft me me tifozerira

   Reply to this comment
 2. LINA August 12, 22:09

  Pollo , Tafaj e tjer. nuk mbyllin gojen dhe llapin per ”arsimin ” vetem arsimim nuk eshte por vjedhje ” ligjore ”te pakten te mbyllin gojen te mos flasin – lereni te punoj qeveria Rama se e ka nisur mire me gjith keto veshtiresi- Keta jan per burg dhe bejne zhurmusin- turp .

  Reply to this comment
 3. Studenti. August 12, 22:21

  Ky Rama me duket se nuk eshte ne terezi, ben sikur nuk di nje gje qe gjithe bota e di dhe na tregon dosjet e administrimit te universiteteve ne rektorat, ne dekanat e ne sekretari si çudi sepse ato jane mbuluar nga pluhuri dhe jane mykur te lena ne lageshti.Po shpellaret nuk dine ç’jane shkresat dhe dokumentet more zoteri,shkollen nuk e kane per dije,por e kane per stoli. Ata jane rritu ne male e ne pyje me lope, me derra, me dele e me dhi, hane e flene mbi bajga e mbi kakerdhi Madheshtia dhe dituria e tyre eshte besnikeria ndaj sulltanit Salari, ai i meson si te vjedhin, te vrasin,te drogohen, te trafikojne gra,motra e femije duke treguar se ndryshimi eshte ajo mençuri e zotesi qe sjell çdo prapesi e poshtersi nen thirrjen e tundjen e dy gishtave per “liri-demokraci”.Universitetet i kane ngritur ne çdo shpat mali,ne çdo pyll e ne çdo verri qe ca kartona qe quhen diploma te shiten e te blihen nga trutharet e miletit qe matrapazet e pushtetit te vene para e pasuri.Rrnofte sulltani i Alzaursalistanit, ai shpellari qe mban emrin e kreshikut te Vukadollit,qe quhet Salari!Ai eshte mbytur ne idhujtari sepse kur pat humbur lopen ne nje kojri nuk mbante mend as rrugen per ne shtepi, por kur erdhi ne qytet perdori çdo djallezi dhe arriti ne krye te kupoles si Kryesojli.Ato dosje ne ate qeli-sekretari na tregojne per mrekulli madheshtine e diturise se kotesise gjate sundimit te sulltanit te madherishem Salari, qe ulerine ore e çast per te bere çdo prapesi dhe te lehurat e tij na ndjekin kudo qe jemi,ne rruge,ne pune,ne shtepi.”Universitetet” e tij si shume te tjera marrezi mbine si kerpudhat dhe u qelben e u shkermoqen si bajgat ne shi.

  Reply to this comment
 4. Studenti August 12, 22:47

  O Zot i madh , eshte per te vene duart ne koke , jo vetem te mbyllen , por te mos ju degjohet me emri ketyre lloj ” Universitetesh i thencin ” berishiane . Maloku i Vicidolit , kalbezoi cdo gje ne Shqiperi e prape eshte i lire e leh, llomotet , shan e ulerin . Rrace e ndyre e malokerise se felliqur !! U shofshi te gjithe !!

  Reply to this comment
 5. Kol Frakusha August 13, 06:15

  Nuk e di si eshte kontrolluar Universiteti i sporteve. Uroj qe kete vit akademik te mos behen konkurset allaRizvanolle me seksere deri rojet private te Universitetit. Shpresojme qe konkurset e sivjetme te monitorohen rreptesisht nga MAS.

  Reply to this comment
 6. Florinda August 13, 06:38

  E trishtushme.
  E kane katandisur , ashtu sic jane vete, injorante e te pashpirt.
  Te kthehen tek parmenda, andej nga kane ardhur.
  Perpara drejtesise. Keni shqyer si ujqer te babezitur zhepat e shqiptareve te varfer.
  Mallkuar qofshi deri ne shtate breza.

  Reply to this comment
 7. arvanitasi August 13, 07:50

  Bravo Edo je njeshi pikerisht ai qe i duhej Shqiperise dhe Shqiptareve. Vazhdo reformat qe ke nis dhe mos degjo Çakenjte qe kan mbetur pa ushqim (korrupsionin) dhe vetem ulerinjne sa kane ne koke.

  Reply to this comment
 8. drenica August 13, 08:00

  Po ku ishe ti ooooZooooooooooooot!,Kur injoranca mafjoze hajdute grabiti e grabiti edhe lopen e delen e vetme duke basdarduar arsimin e kulturen tone..!Plehrat ne stalla e kane vendin e ne keto stalla as lopet nuk rrine e jo te perdoren per arsimim,te VITRINAT,ME NGROHJE PRIMITIVE …ETJ ETJ…MAKARALLEQE QE E DEGJENERUAN KETE VEND!

  Reply to this comment
 9. Mark uk August 13, 08:12

  Mire se EDi RAMA eshte i droguar e i lejohen gabime te tilla qe te thot nga 2005 e deri ne 1013,po ju si ja kaloni nje te cmenduri ket gafe.

  Reply to this comment
 10. Arben August 13, 08:23

  1013 ! Nje vit pas schizmes mes Konstandinopojes dhe Romes ! Dy perandori, dy perandor. Fillimi i renies se Romes se Madhe. O Zot. C’tmerr ?!!

  Reply to this comment
 11. lejleku August 13, 08:41

  Mark , mendimet mund ti botoni edhe ne faqen e pare NE TE ZI te gazetes RD.
  Nese jeton ne Shiperi , nuk sheh , nese je jashte eja shiko , degjo dhe do e besosh , ketu tek ne pas viteve 90ta ka edhe me arsim fillor me tre diploma doktorature.

  Reply to this comment
 12. info analitike August 13, 08:47

  Qe gjendja e universiteteve private ishte tragjike kete e dinim edhe pa daljet ne facebook te Rames por eshte djallezore menyra qe perdoret per te hequr vemendjen e opinionit publik nga maskaralleqet qe po kurdisen ne lidhje me BSh dhe se si po perdoret kjo fasade sulmesh mediatike per te zevendesuar sekseret e Berishes me ata te Rames ne cdo pike strategjike te pushtetit.
  Meqe jemi tek denoncimet, a mund te na shpjegoje Rama se ku i gjeti Tahiri ose i ati 170 mije eurot me te cilat pagoi pushimet?
  A justifikohet nje shpenzim i tille nga te ardhurat e ketyre te dyve?

  Reply to this comment
  • tregtari August 13, 10:54

   Nse e thote RD nuk do te thote qe eshte e vertete!
   Nese dikush cfaq nje dokument ku te vertetohet se jane paguar 170.000 euro nga i jati i Tahirit do tja di per faleminderit.
   Tung

   Reply to this comment
   • info analitike August 13, 11:17

    tregtari,

    Tahiri jo vetem qe nuk ka pergenjeshtruar por eshte justifikuar se leket vijne nga biznesi i te atit.
    Nese desheron qe te hidhet drite le te provoje Tahiri me dokumente qe po shpifet.
    RD-ja mund te kete shume mekate ashtu sic i ka edhe Dita, por kjo nuk do te thote qe te mbyllen syte perpara vjedhjeve.

    Reply to this comment
 13. sakomqesh August 13, 13:33

  hahahha ca komentuesesh . vari ka…… teze , po pse rama mendon se ka shkruajtur 205 -1013 apo pallat gazetare qe si duken paskan mbaruar ne keto universitete qe sdine te shkruajne akoma , e keta thone qe veprim i nxituar , u bene te gjithe nxenesit facebooksat qe mbarojne si me perqindje te larte te notes dhe te ulet me shkolle te larte , ku dhe ne facebook shkruajne me shkurtime , jo me te mbrojne tema diplollamash qe duhet te shkruash me mend jo me kopjo interneti , se do dalin doktore , juriste , financiere prane mbret fullanit , apo keshtu i duan sot qe te zene vende pune keta bythqirat e PD , qe deri dje ishin ne pune me shkolle te larte pa te mesmen e fillore , vetem se ishin mik apo votuar PD , mire tu behet me mire 10 veta e te sakte se 1000 e per lume , legena qe sdine cfare flasin , e keni inat Edi Ramen jepi hakun ne punet e deritanishme se po ben shume me teper .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*