Rama: Ja ‘frytet’ e Rilindjes, 72.7% më pak vrasje se në vitin 2014

May 6, 2015 12:30

Rama: Ja ‘frytet’ e Rilindjes, 72.7% më pak vrasje se në vitin 2014

Nga Edi Rama

 

S’ka asnjë dyshim se ka ende shumë më shumë për të bërë se ç’është bërë në këta 18 muaj që Shqipëria të ketë një polici europiane dhe që polici shqiptar të ketë figurën që duan e meritojnë qytetarët e këtij vendi. Por në këtë pasqyrë janë shifrat pa koment që flasin vetë nëse Shqipëria po merr kthesën në Drejtimin e Duhur drejt transformimit në një vend plotësisht të sigurtë, ku shifrat e kriminalitetit të jenë nën mesataren rajonale dhe në mesataren europiane.

– Vrasjet e regjistruara ndër vite:

Viti 1990 evidentuar 129 vrasje. 1991 (205 vrasje). 1992 (251 vrasje). 1993 (268 vrasje). 1994 (265 vrasje). 1995 (210 vrasje). 1996 (248 vrasje). 1997 (1542 vrasje). 1998 (573 vrasje). 1999 (496 vrasje). 2000 (275 vrasje). 2001 (208 vrasje). 2002 (179 vrasje). 2003 (144 vrasje). 2004 (119 vrasje). 2005 (131 vrasje). 2006 (87 vrasje). 2007 (103 vrasje). 2008 (88 vrasje). 2009 (82 vrasje). 2010 (118 vrasje). 2011 (124 vrasje). 2012 (125 vrasje). 2013 (107 vrasje). 2014 (98 vrasje).

– Vrasjet e tremujorit të parë janar- mars (në këtë statistikë janë të mbledhura bashkë edhe vrasjet me dashje edhe vrasjet nga pakujdesia po ashtu):

Viti 2005 evidentuar 27 vrasje. 2006 (17 vrasje). 2007 (19 vrasje). 2008 (23 vrasje). 2009 (26 vrasje). 2010 (28 vrasje). 2011 (29 vrasje). 2012 (29 vrasje). 2013 (28 vrasje). 2014 (32 vrasje). 2015 (16 vrasje)

55.8% më pak vrasje se në vitin 2014

– Vrasjet për muajin prill 2015 (edhe në këtë statistikë janë të mbledhura bashkë edhe vrasjet me dashje edhe vrasjet nga pakujdesia gjithashtu):

Viti 2015 evidentuar 3 vrasje. 2014 (11 vrasje). 2013 (14 vrasje). 2012 (7 vrasje). 2011 (7 vrasje). 2010 (6 vrasje). 2009 (7 vrasje) 2008 (5 vrasje). 2007 (7 vrasje). 2006 (10 vrasje). 2005 (9 vrasje)

72.7% më pak vrasje se në vitin 2014
78.6% më pak vrasje se në vitin 2013

May 6, 2015 12:30
Komento

21 Komente

 1. info analitike May 6, 12:40

  Kur i futet shifrave piktori i duket sikur po i futet ngjyrave. Kujton se me nje te lyer mund te fshehe kalbesiren qe bart sistemi i ndertuar prej tij.
  Ne vitin 2015 sipas tij jane evidentuar vetem 3 vrasje!!!
  Mjafton te lexoni kroniken e zeze per ta nxjerre gafil si genjeshtar. Ku e shpie mushka kete psikopat?!

  Reply to this comment
  • info analitike May 6, 12:42

   saktesim : ne muajin prill te vitit 2015.

   Reply to this comment
   • peace May 6, 13:33

    vetem nji mashtrues mund te krenohet me ket shifra. shifni vitin 2014 qe eshte me keq se ne kohen e pd. ne koben e pd qe rama vinte alarmin pee krimin.
    viti 2015 akoma ska filluar sezoni qe ka krime. por ky eshte niveli injorant i rames

    Reply to this comment
    • robinsoni May 6, 17:15

     Po normal qe eshte me keq mo a se mban mend ca u bente me tritolin. si mund te ishte ndryshe janari i 2014 kur bandat e paprekshme te PD ne 8 vite filluan te cenoheshin e te burgoseshin nje e nga nje, bene cmunden ndaj eshte aq i larte ai nr.

     Reply to this comment
     • kejdi May 6, 17:17

      Ty hallall te qoft qe ke arritur ti mbash ne keto nivele se me aq sa u munduan makinerit kriminale te PD per te destabilizuar gjithcka eshte arritje. Se saliu me shoke kte taktik ka, hajde te plasi ndonje luft civile te dal un e te perfitoj, hitler, pler, kriminela.

     • Polici May 6, 17:42

      Qeveria Rama dhe ministri i brendshem Tahiri kane bere nje super pune me policine. Puna me policine eshte nje premtim i mbajtur sepse me te vertete qe policia eshte kthyer ne sherbim te qytetareve.

      Bravo zoti Rama dhe gjithe qeverise tuaj sepse cdo arritje kontribuohet nga te gjithe.

     • andrea May 6, 17:30

      po te kesh si qytetare te ketij vendi disa qe kur kane ne dore garden urdherojne te vrasin qytetaret e vet, mund te thuash me plot goje qe kjo eshte arritje, policia e shtetit eshte rikthyer ne nje polici model ne sherbim te qytetareve

     • keli May 6, 17:43

      per aq kohe sa te jene te lire kriminelet si saliu dhe basha, normal qe krimi ne shqiperi do jete i larte, ata jane te afte te bejne cdo gje perderisa vrasin edhe popullin e tyre

    • raimond vlonjati May 6, 17:51

     Por nen Rilindjen esht ritur Numri i Vet-vrasjeve , nga politika e mencur dhe e pashpirt i ketyre pordhaceve te Rilindjes

     Reply to this comment
   • beni May 6, 17:40

    deri ne momentin qe saliu me shoke te kete ne kontroll bandat e tritolit , eshte e veshtire per te ecur para por jo e pamundur, e ca mund te presesh nga disa njerez qe vrasin popullin e tyre, qe u vjen inat qe krimi ne shqiperi po zvogelohet

    Reply to this comment
  • anonim May 6, 17:16

   Persa i perket rendit e sigurise, pyetja qe shtrohet eshte si ndjehemi sot? Apsolutisht me te sigurt per faktin se me masat e marra i eshte rikthyer rendesia e pesha qe i takon institucionit te policise.

   Reply to this comment
  • janaqi May 6, 17:19

   Statistikat kane rendesine e tyre pasi jane nje tregues real i nje situate. Ka marre fund praktika e ecjes pa patenta gje qe shkakton rritjen e aksidenteve. Po ashtu edhe perforecimi i masave ndaj atyre qe ngasin makinen ne gjendje te dehur jane ndikues ne pakesimin e aksidenteve deri me pasoje vdekjen.

   Reply to this comment
 2. protesilahu May 6, 13:28

  Vetem ne janar 2015,ka patur nje vrasje ne dite !

  Reply to this comment
 3. Kela May 6, 13:49

  Ky edvini
  do te thyeje Rekord me duket
  ne vrapimin me pengesa .

  Po kaq trap te jete ky Kallam haleje ?

  Populli po i iken nga syte gembet ,
  Duke marre Bythen ne Valixhet me rrota ,
  Ky vazhdon me statistikat ?

  Tobe strafullah ,
  allah – allah

  Rilindje e debilizmit i thone kesaj ,
  Pak halle kaluam me Saliun ,
  Po edhe BUDALLALLIKUN e bojaxhiut kishim mangut .

  Edvin ,
  Ishalla nje Mortje dermannnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

  Reply to this comment
 4. Kantautori May 6, 16:16

  Po mire mo xhaxhi edi po ne ku jetojme? Ne dime me numeru se kemi mbaru universitetin me 10. Po ti mor dreq ca di me be? Me tall bythen e madhe me punen me njerzit me vendin dhe me mbush xhepin? Hajde se se ke te gjate . Ah se harrum dhe me u lepi me kurvat di ti sh mire

  Reply to this comment
 5. "Horri i Bulevardit" May 6, 17:40

  Jane futur ketu duke komentuar kurva si kunati, argita e shkerdheni, por dhe salehu smbetet mbrapa.
  Na hongshi K…., ju rruspijat e PD, qe mundoheni te komentoni ketu me lloj lloj emrash.
  Edi Rama ka per tja u rras sa krahu dhe mos harroni, tek 313-ta, ju presin krahehapur, hamshoret.

  Reply to this comment
 6. info analitike May 6, 19:25

  Kush paska harruat te terheqe ujin e banjos se paska dale fekalja e bulevardit.

  Reply to this comment
  • "Horri i Bulevardit" May 6, 19:47

   Po info rakitike, e mora vesh se salehu skishte mjaftueshem kak dhe thash, te dhjes, se e dija qe era do te ndjelle ty, me falendero, qe shpenzova per ty.
   Te befte mire.

   Reply to this comment
 7. info analitike May 6, 20:05

  o Fekalja e Bulevardit po je ti ai qe e ke ushqim te perditshem pisllekun. Mjafton te lexosh gjuhen qe perdor ne cdo koment tendin. Mos akuzo te tjeret per gjera qe te perkasin.

  Reply to this comment
  • "Horri i Bulevardit" May 6, 21:49

   Per ushqimin e perditshem po mendjme info rakitike, ju nuk jetoni dot pa kak dhe pa seks pasiv dhe ne rilindasit, sic kemi premtuar pertej se majtes dhe te “djathtes”, na duhet qe edhe shpellareve, tu japim ate qe kerkojne dhe meritojne.
   Duhet te gezohesh info rakitike, qe megjithese ju ndaluam te vidhni, sju ndaluam te hani ushqimin tuaj, qe saliu per shkak te krizes, smund tju a siguroje mjaftueshem.

   Reply to this comment
 8. Vëzhguesi F May 6, 20:24

  Ky lloj deklarimi sido qe te jete, mua te pakten si qytetar i ketij vendi nuk me le ndonje shije te mire.
  Mund te jem dhe i gabuar ne kete qe them dhe me duhet te sqarohem per te mos lene shteg spekullimi per askend.
  Se pari termi vrasje eshte nje term shume i rende per tu permendur, pavarsisht se sa objektive jane shifrat e statistikave qe raportohen.
  Edhe nje vrasje kriminale te ndodhe, marrja e nje jete njeriu per çfardo lloj arsyeje, nuk perben kurrfare baze per tu mburrur dhe per te thene se paske arritje me policine.
  Vrasjet neShqiperi kane ndodhur per shume arsye per te mos thene motive.
  Edhe vetvrasja eshte krim qe eshte kryer per arsye dhe shkaqe nga me te ndryshme.
  Nuk jane pak.
  Pse nuk parandalohen shkaqet?
  Apo nuk dihet qe ne me te shumten e rasteve krimieli eshte varferia ekonomike.
  Vrasjet as kane qene dhe as do te jene vete vepra kriminale te krimit ordiner dhe te organizuar.
  Vrasja eshte vrasje edhe kur ndodeh per shakaqe te aksidenteve te ndryshme.
  Me duket se ne keto deklarime te llojit mburrje per fushate elektorale qe eshte tek porta kerkojne te luajne rolin e kartes te gjoja ktheses se madhe.
  Statistike objektive dhe pa nuanca politike do te ishte fjala vjen se sa krime kane ndodhur, sa jane zbuluar, sa banda dhe kriminele jane vene ne banken e te akuzuarit dhe sa jane ne burg qe vuajne denimin sipas vepres qe kane kryer.
  Te tjerat jane thjeshte dhe vetem loje fasadash elektorale te tipit inagurime salianae ne prag zgjedhjesh.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim