Rama: Ja pse nuk anulohen HEC-et në Valbonë

October 4, 2016 11:37

Rama: Ja pse nuk anulohen HEC-et në Valbonë

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur një komentuesi në rrjetet sociale lidhur me ndërtimin e hidriocentraleve në zonën e Valbonës. Kryeministri u pyet në rrjetet sociale për arsyen e mosndërhyrjes së qeverisë për të prishur kontratat e firmosura nga qeveria “Berisha”.

Komentuesi: E vertete qe HEC-et jane firmosur ne kohen e Berishes, por kjo smund te jete alibi per ju…. Shumica ju votoi pikerisht se nuk donte te qeverisej me nga Berisha e vendimet e tij. Ndaj, nese doni te mbeteni ne histori, duhet te prishni kontratat me perfaqesuesit e HEC-eve ne Valbone, e, madje le ti demshperbleni nga taksat tona, nese vetem kjo eshte zgjidhja. Me mire te na ikin ca leke duke mbrojtur Valbonen, se sa te shkojne ne xhepat e politikaneve… Artistet dhe populli jane bashke: Mos ma prek Valbonen!

Rama u përgjigj: “Kemi anulluar plot e plot, por jo pasi janë mbyllur kontratat, sepse për një kontratë të mbyllur, shteti duhet të paguajë në arbitrazhe ndërkombëtare shumë më tepër se sa çfarë mund ta imagjinosh në ëndrrën më të keqe”, ishte përgjigja e Ramës për qytetarin”

ramaaaaa

October 4, 2016 11:37
Komento

24 Komente

 1. vlora.al October 4, 11:45

  cope legeni ,s ke turp ,te votuam per nje ndryshim ,jo qe te ecesh ne rrugen e sales

  Reply to this comment
  • toni October 4, 13:58

   Ke shume te drejte ne revolten tende! Gjithcka mund te justifikonte ky fale votes sone, por shkaterrimi i Valbones eshte i barabarte me krimet berisho-serbo-greke ndaj truallit tone!!

   Reply to this comment
  • Albi October 4, 17:21

   Kjo eshte pergjigje 2lekshe o Edo. Mos bej sikur di te lexosh endrrat, po fol me shifra. Sa u dashka paguar per cdo kontrate? Shuma totale a e vlen te paguhet per ruajtjen e Valbones? Cfare mekanizmash te tjera mund te perdoren qe te evitohet kjo katastrofe? Si nuk paska asnje mundesi te rinegociohet me keta investues, e tu njihen te drejta te tjera per investime te tjera, para se te rrenohet Valbona? Une them qe nuk ka shifer qe duhet kursyer per Valbonen, Vjosen etj etj.
   Te gjitha keto bejne qe ato qe thua ti te jene thjesht justifikime dhe mungese vullneti per te zgjidhur nje problem te mprehte.
   Duke derdellisur te njejtat fjali nuk i bind njerezit per perpjekjet dhe sinqeritetin tend, perkundrazi, i ofendon duke i bere budallenj, nderkohe qe je ti ai qe duhet tua zgjidhe problemet.
   Nje kryeminister nuk mund te thote “nuk e zgjidh dot’. Nuk e ka kete luks, sado i rende te jete problemi…

   Reply to this comment
  • Sadi October 4, 17:34

   Perfundimisht, ky u shtri ne shtratin e parardhesve te vet, duke filluar qe nga partizani Meke.

   Kryeminitri paska marre rolin e avokatit mbrojtes te paligjshmerise.
   Atehere Z. kryeminister mund tju shpjegosh shiptareve se perse u prish pallati buze detit ne Vlore?
   Pse u bllokuan pallatet poshte diges se Liqenit?
   Qe te dyja po dhe shume te tjera ishin te ligjeshme.

   Ne kete rrast, si shtetaret e ketij palo shteti dhe pronaret e hidrocentraleve ne Valbone dhe kudo brenda Parqeve Kombetare kane shkelur ligjin. Nuk ndertohet ose tjetersohet mjedisi ne Parqet Kombetare.
   1. Pronaret, ne kete rrast kane manipuluar firmat per informim te publikut
   2. Pronaret kane mashtruar me VNM-ne
   3. Pronaret nuk kane llogaritur kostot e demit ne mjedis dhe riparimn, por kur thua nuk lejohet ndertimi keto te tjerat bien vete.

   Praktikisht, Prokuroria duhet te kishte futur brenda te gjithe shkelesit e ligjit dhe mashtruesit sipas pikave te mesiperme dhe te shifje pastaj ne se shurra e tyre do te prodhonte energji.

   Se fundi nga hidrocentralet, demi eshte i pallogaritshem, fitues jane vetem pronaret dhe perfituesit nga sponsorizimet e tyre, pushtetaret e djeshem dhe te sotem.

   Reply to this comment
  • Spata October 4, 19:05

   Keni mendje ju debila.Te lahen mutrat e Saliut na duhet te punojne 2 breza shqiptaresh.Me cfare fondesh do demshperblehen shumat marramendse qe jane hedhur kur drejtonte Sali haleja.Do pranojme te keqen me te vogel.Ska zgjidhje tjeter.Po tu dhimsen parat hidhni ne ere Saliun e jo keto qe jane me pak te keqija.
   Te te bejne bajgen ne shtepi ska shume rendesi se pastrohet.Tja besh vatanit vetem plumbi i lan.Hani silazh e mos u ndiheni ti tundni dhemet Rames.Nuk ka me fonde shteti e shqiptaret per te lare bajgat e Sali hales.

   Reply to this comment
   • Darius October 4, 21:21

    Degjo ti or Idiot bashke me Ram bythecin.
    Kontrata eshte firmosur ne 2014 dhe jane dhe dy kompani te tjera qe bejne punime.
    Per nje Firme jane dhene nga 20-300.000 mije €,Fitimet per Kompanine shkojne deri ne 700.000€ ne muaj.

    Si Perfundim…Shqiptaret jane populli me Idiot ne Europe,Fodull,dhe me te meta mendore.
    Nuk perben asnje Justifikim qe Shqiptaret kane 80 vjet qe perdhunohen sistematikisht dhe nuk ngrene dot zerin se u ka shku “MIKU”deri ne fyt dhe koken nuk e levizin dot me.
    Keto jane pasojat e injorances Kolektive,pa bere asnje lloj perjashtimi!!!

    Reply to this comment
 2. maks October 4, 11:46

  kontrata nuk i prish po keta qe ben kontratat e turpit nuk mund tua sekuestrosh pasurit dhe ti cosh ne spac

  Reply to this comment
  • normali October 4, 22:07

   maks, Spaçin do ta bejne muze qe te shkojne per turizem niprit, mbesat, sterniprit e ster-stermbesat e atyre qe denoi Enverin e tani shteti u jep para me thase per demshperblim qe s’kane te mbaruar kurre, ndersa te shkreteve pensioniste marrin indexim qe duan te paguajne dhe gjithe ato dokumenta qe nga çertifikatat, per ta perfituar dhe ate indexim 3% Ju diskutoni se u shkaterrua Valbona kur ate e shkaterroi i zoti shtepise. Pse nuk del nje tropojan e ta shpjere ne vere te s’emes Sali Berishen kur i dhimbset aq shume Tropoja dhe Valbona?! Apo vrane njeri tjetrin tropojanet per kermat e tyre!

   Reply to this comment
 3. PO.PO October 4, 11:59

  Ku ishin deri dje keta “ambientalistet”e “atdhetaristet”, qe na “mallengjejkne” tani ,…..kur bajraktari i Vicidolit miratoi keto koncensione ?! A nuk duket ky ,si
  litari qe la zbuluar mbi varr kerma serbe e Vicidolit ,per
  t`ia veshtiresuar qeverisjen mazhorances se sotme dhe per te mbushur thaset me para per brezat e familjes?!
  Me ato para , pjella e tij shtazore , Shkelzeni , na ngriti nga e para kullen e tyre mesjetare .
  Tani,keta “ambientaliste”,kujtohen si kofini pas te vjelit, te shtyre nga shpellari , qe te bejne amulli ne ekonomi.
  Nuk po ngrihet derri i pyllit dhe t`u thote tropojaneve e mbare shqiptareve, se ka gabuar (tradhetuar),kur mori keto vendime,por rri si m..t dhe leh,me ore te tera ne
  parlament,per te coroditur njerezit e krijuar pakenaqesi

  Reply to this comment
 4. intelektuali October 4, 12:03

  BEJE O EDI RAMA SI ENVERI QE I PRISHTE KONTRATAT ME DASHNORET E TIJ SI T’JA DONTE BYTHA E PEDERASTIT

  sepse:

  EDHE TI O EDVIN MAFIOZI NJE ENVERIST I KAMUFLUAR JE.

  Reply to this comment
 5. Edi Idem October 4, 12:14

  Edi Rama, je kryeplehu i Shqiperise se sotme.
  Ose nje kaposh ne maje te plehut!

  Reply to this comment
 6. anticensurë 25642654 October 4, 12:15

  për të marrë votën në 2013shin the se do të anulloje çdo kontratë të berishës!?
  apo jam gabim!?
  ske faj ti or shpirt!!
  zagar ti njëlloj si ai para teje!!
  sa për ty moj PoPo!!
  nuk e di se ku ishin ambientalitat por e di se ku janë!!
  ti ku je??
  duke i lëpirë bythën ramës??
  stë doli ajo e berishës??

  Reply to this comment
 7. qelbesira e vicidolit October 4, 12:21

  Ti Intelektuali qeke kopil nuk ha mut kot.

  Reply to this comment
  • ??? October 4, 12:47

   Ke te drejte, intelektuali ha mut plot, aq shume ha sa e ndihmon edhe anticensurë 25642654.

   Reply to this comment
   • anticensurë 25642654 October 4, 16:03

    po mor robt ku i ke e ndihmoj se nuk dua që të shoh ndyrësira si ti që deir dje ishe kundër këtyre HEC dhe sot po ha atë që ke dhjerë!!
    a më thua mor bir i nënës së mirë se çfarë ndryshimi ke me ata që mbështetën saliun në ndyrësirat e tij??a nuk je e njëjta mostër që mbështet mostrën e radhës që kemi në qeveri??
    ju shiteni për një krodhe buke mor ndyrësira të qelbura!!
    garantoj këdo që ky askushi që prezantohet me 3 pikpyetje është një nga ndyrësirat që deri dje ka shkrua për të mbrojtur berishën!!në mos është direkt i tiji është i LSI i atyre që hëngrën deri dje duke sharë të sotmit,po hanë sot duke sharë të djeshmit!!

    Reply to this comment
 8. I.Troplini October 4, 12:37

  Edhe bashkèjetesa me kryeprokurorin e Saliut, Vishon e SHIK dhe gjithè halabakèt e administrates shtetèrore, ndodh pèr tè njèjtèn arsye.
  Arbitrazhi ndèrkombètar èshtè arsyeja.
  Kur bojaxhinjtè tè pèrqèndrohen tek kovat e bojès dbe tè mos mundohen tè bèjnè juristin, do jemi njè hap mè pèrpara nè kètè rrumpallèn tone shqiptare.
  Nèse leja e dhènè pèr kèto HEC bie ndesh me rregullat dhe ligjet e shtetit shqiptar, atèherè ato kontrata janè vetèm letra bakalli dhe asgjè mè tepèr.
  Mirèpo Kryeministri ynè, as qè dèshiron tè ngrejè njè ekip specialistesh pèr tè gjetur pèrgjigje pyetje tè tilla. I vuri kapakun me arbitrazhin ndèrkombètar.
  Sekserèt si Xeni, kènaqen me njè Kryeministèr tè tillè.

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 October 4, 16:06

   troplin
   këta janë tu bo rotacionin!!atë që kanë thënë!!njëherë njëri një herë tjetri!!kurse ne kujtojmë se po u ndërruan do të ndryshojnë!!
   jo,jo këta vetëm se shtojnë pasuritë!!vjedhin sot i legalizojnë nesër!!

   Reply to this comment
 9. kris 1 October 4, 12:46

  prishen per interesa publike ndertesa te ngritura me vite dhe nuk u anulluakan ca copa letre te neneshkruara nga mafia

  Reply to this comment
 10. genti October 4, 18:15

  rama premio nobel..rama patriot..te te rroje zahua e befte lek me shume se shkelzeni…sa per ne e sa per ate vend as ua ka ndier as do ua ndiej ndonjeher..po nje gje e morem vesh.ishe shpresa e madhe e ketij vendi dhe u ktheve ne zhgenjimin me te madh te atij vendi..rrofsh qe idealistet i ktheve me kembe ne toke e i bere pragmatist se ai vend vetem me keta te fundit rron e mbijeton

  Reply to this comment
  • Zani Burimi October 4, 19:49

   Bravo, o Genti!
   Rama na doli deledash dhe na e hypi tamam bolemadhi. Ja po i bej nje pyetje tjeter Rames:
   – PO HECET PER TE MBYTUR DIBREN PSE I BERE TI VETE ME ATE LLAPAQENIN MINISTER QE NA KAPARDISEJ NE dIBER PER VOTIMET PER KRYETAR BASHKIE?
   TURPI JU MBULOFTE PERJETE, O GANGO!

   Reply to this comment
 11. info analitike October 4, 19:11

  a ka enderr me te keqe se parate qe Gjiknuri i dhuroi ne nje pjate argjendi CEZ-it! A ka me keq se te shesesh ARMO-n nje kompanie off shore anonime e me pas t’ia ngarkosh borxhet buxhetit te shtetit! A ka me keq se te japesh te gjithe vendin me koncesion. A ka fund psikopatia dhe babezia e kesaj kafshe qe abuzon me emrin “rilindes”!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*