Rama, janar ’91: Enveri na skuqi si rusë, na zverdhi si kinezë, na nxiu si shqiptarë

December 12, 2017 11:17

Rama, janar ’91: Enveri na skuqi si rusë, na zverdhi si kinezë, na nxiu si shqiptarë

Disa ditë më parë pas vdekjes së Kasem Trebeshinës, u fol mbi një episod mes tij dhe Sali Berishës në dhjetor 90 -janar ’91.

Rrethanat e episodit thuajse profetik vijnë tashmë edhe nga një burim tjetër.

Regjizori Saimir Kumbaro në një postim në Facebook, ka sjellë kohë më parë ngjarjen e ndodhur pikërisht në kohën kur rrëzohej sistemi komunist…

Pjesë nga postimi i regjisorit:

Janar 1991. Drejtuesit e PD- se me ngarkuan edhe mua te organizoja nje miting te institucioneve artistike ne hyrje te stadiumit ” Qemal Stafa”.  U nisa me motorinon time si lajmes dhe te njoftoja sa me shume njerez qe te mblidheshin ne sheshin para stadiumit.

U nisa drejt shtepise se Ardian Klosit dhe trokita. Hyra brenda dhe gjej aty Kasem Trebeshinen, Danin dhe Edi Ramen.

U shpjegova shkakun se perse kisha ardhe dhe qellimin e mitingut. Pasi me degjuan pa hezitim pranuan pjesemarrjen dhe secili te mbante nga nje fjale para popullit.

Me kujtohet qe ne shesh pati edhe nje konflikt mes Sali Berishes dhe treshes qe do mbante fjalim. Kasem Trebeshina u fye dhe nuk e zgjati. ” Demokracia paska lindur e vdekur, tha dhe iku. Edi dhe Dani nuk u terhoqen.

Maje shkalleve secili mbajti fjalimin e tij aq te nevojshem per te trembur friken. Me kujtohet kur Rama tha: Enver Hoxha na skuqi si rusë, na zverdhi si kinezë dhe na nxiu si shqiptarë” . Turma u ndez.

Me pas foli Azemi, Mevlani, Marku, Rexhepi etj. Gjynah qe ky eveniment nuk u filmua nga TVSH. Ndoshta materiali egziston ne arkivin e ministrise se brendeshme”.

b.m. / dita

December 12, 2017 11:17
Komento

14 Komente

 1. anticensurë25642654 December 12, 12:02

  “Me kujtohet kur Rama tha: Enver Hoxha na skuqi si rusë, na zverdhi si kinezë dhe na nxiu si shqiptarë” . Turma u ndez. “—-UUUUUUUUUUUUUUUUAAAAAAAAAUUUUUUUUUUUUU
  dhe tashti si mund ta quajmë “epokën”e ramës??
  na bëri ylber??
  pra lesh e koqe sa ska polic që i bie në fije??
  kot nuk e thotë rama i madh-medje e kazanit!!
  në radhë të parë e ka fjalën për ju që ja lëpini menderen aq fortë sa dhe atë po e bezdisni!!

  Reply to this comment
  • Tartufi December 12, 13:24

   Nuk ka as me te voglin ndrishim,ndermjet lepiresve.
   Ndrishimi eshte,disa ja lepine dikujte dhe disa ja lepine
   nje tjetri,por e perbashketa eshte se jane lepires te bythes.
   Popujt shtipjen e krijojne vete,nuk eshte shtipsi ai qe krijon
   shtipjen.Qe te rebelohesh karshi shtipjes dhe shtipsit,kjo eshte detyre karshi zotit ,vetes tende dhe popullit tend. Eshte populli ai qe shtrihet,per te kaluar shtipsi mbi te.Dhe ne qofte se ky Rama ka thene te tilla ne vitet e 90 ta,ka bene nje detyre te domosdoshme e
   te verteta,qe kishin ndodhur.Pse duhet ta quajme te vecante kete histori ?? Eshte besdisja ne bythe,qe i bejne ketij kallami te hashashit keta lepiresa te qelbur.

   Reply to this comment
 2. Kris 1 December 12, 12:43

  Familja Rama vuajti shume nga komunizmi Enverist.Personalisht Rames i kane ngelur shume difekte nga dhuna e diktatures.Kampion i mashtrimit .i arrogances me te pambrojturit dhe i servilzmit ndaj te fuqishmeve e dinte mire qe kali i babait kish ngordhur ndaj vrapoi per ti marre patkojte.

  Reply to this comment
  • Poshte diktaturat te majta e te djathta December 13, 10:41

   Pse ore pretendon të ketë vuajtur kjo familje?
   Po kur janë vuajtur dhe Göbelsat shqiptar, ata që organizuan gjithë propoganden e diktaturës, duke filluar nga Dritëroi, Kadareja e këta që i bënë monumente prej guri çfarë të thonë të vrarët, të internuarit e të debuarite e të grabiturit….
   Komunist o burrë, ku di me shku…

   Reply to this comment
 3. Bir Selmani nenes, ke te qaj me pare December 12, 13:07

  Edhe nese pardesybardhet e kane zhdukur si material filmik, asnje ngjarje nuk tretet nga memorja e bashkekohesve, nese ajo eshte ngulitur thelle brenda saj.

  Mua me kujtohet pshm. nje ENDERR e shume viteve me pare…

  Ishim duke pertypur CUMCAKEZ ke kollonat perballe ILA-se dhe nje “cun tirone” i mbathur e i veshur me rroba te jashtme ja priti beftas:

  “Ne trashegimin e posteve te partise se punes e kemi jo tradicion, por… RACION. Racionin na e ka garantuar xhaxhi Enver. Dikur racionin e kollofiste dajua, me pas babai, sot une, dhe neser ku i dihet…”

  Kur me doli gjumi, ndeza televizorin ke Gop Kanal” kur c’te shikoja…

  Fantazma e endrres kishte pasur te drejte.

  Reply to this comment
 4. Shqiptari December 12, 13:59

  Pa pyeteni sot ne 2017 Edi Ramen ne i qendron me atyre fjaleve te thena para 26 vitesh?
  Edi Rama ne 1991 ishte i shtirur, Edi Rama sot ne 2017 eshte i sinqerte, Kryetar i partise se genit tij familjar, PS ish PPSH.

  Reply to this comment
 5. Ylli December 12, 14:39

  Adhuruesit e Enverit dhe komumistet e DITA asnje koment nuk u bejne fjaleve te Edit ,i cili ka folur me eger se kaq per komunistet.Ekstremiteti i fjaleve te Edit ,ishte arsyeja qe PD e mbajti larg.
  Burra langaraqer ,qe nese Doktori do i kishte thene keto fjale nuk do pushonin lehjet 2 dite rresht.
  Kur flisni per Doktorin jeni thjesht langaraqer dhe hipokrit.
  Ah o Ed Rama qe nuk more PD ne 91 dhe te vije ne zbatim platformen tende …..KOMUNISTET NE LITAR !

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 December 12, 16:39

   “Ah o Ed Rama qe nuk more PD ne 91 dhe te vije ne zbatim platformen tende …..KOMUNISTET NE LITAR !”
   a thu ta kishte fillu nga i jati,ky largpamsi tënd o ill??
   apo nga gjithë familja e tij??
   o ill,4 vjet e ka në dorë dhe na duken sikur po kalojmë në mijvjeçarin e tretë!!
   do tia kishte kaluar sali berishës o ill!!
   më duket se nga mëndja qënke dill fare!!
   mos dëgjo fjalët e bukura or ill,shiko punën!!
   saliu premtoi sa plasi,përfudnimi??
   sa krahu na i rrasi!!
   edi rama,dhe më shumë se saliu!
   si me premtime dhe me të rrasur!!
   sido që të jetë,kënaqu me lehjet e tua,se edi ka platformën e tij!që asgjë nuk ka të përbashkët me atë tënden,por dhe me timen!!

   Reply to this comment
 6. Pallatet Agimi December 12, 15:35

  Ne fakt ne Shqiperi gjithecka eshte bere lemsh. Sot praktikisht nuk ka ideollogji te majta apo te djathta, per pasoje edhe parti te tilla. Sot ka vetem grupe interesi, te cilat nje here ne 4 vjet sillen si parti. Sot mbi te gjitha e cdo gje prevalon interesi i individit dhe i grupit qe ai perfaqeson. Interesat e qytetareve jane nje demagogji e temerrshme, pas te ciles fshihet nje regjim i quajtur demokratik me mentalitet feudal e me praktike ashiqare primitive. Sot per shqiptaret nuk ka shoqeri, por ka vetem nje grumbull njerzish brenda te cilit vepron ligji i xhungles, “peshku i madh e ha te voglin”
  Fatkeqesija me e madhe per ne, pa u hapur para viteve 90-te, eshte pikerisht se vendi ra ne dore te nje rrenegati aventurjer, nje individualisti te peshtire, nje karieristi qe e ngre karieren e vet mbi fatkeqesine e te tjereve, nje krimineli terrorist, nje injoranti te pa skrupullt si Sali Berisha. Fatkeqesisht ky fat i qelbur per shqiptaret beri “hair”, pasi injoranca e niveli i vet zuri vend ne nje pjese te madhe te qytetareve, kryesisht ne shtresat e te perkedhelura e servile te inteligjences e sidomos ne shtresat e pa shkolla te nje pjese te mire fshataresh te prapambetur, te rritur njekihesisht, ceshte e verteta nepermjet vuajtjeve dhe halleve te kohes. Ky person, ky vemje e helmet e gjeti terrenin e vet te shtruar.
  Fatkeqesisht vendi, per te shpetuar e per tu shkeputur nga ky person, ky fatkeqesi kombetare, nuk pyeti me per karakteret e drejtuseve qe duheshin. Mjafton qe te jesh kunder Berishes, te demostrosh antikomunizem(ate qe ishte shuar realisht me kohe) dhe te dukesh europian dhe gjithecka, votat, partite dhe pushtetin e ke gati. Edi Rama ishte nga ata pragmatiste qe i kuptoi keto i pari dhe pati ambicjen e papererballueshme per te rrembyer pushtet. Nga nje fashist i mirfillte qe u paraqit ne fillim ( fashistet ishin te preferuar ne luften kunder komunizmit), kur pushteti filloi te prodhoje mirqenje e jo pune te ndershme sipas ekonomise perendimore qe enderohej, u konvertua menjehere ne nje socialist te thekur, jo vetem teorikisht por edhe praktikisht. Bravo i qofte! Nje here vjen rasti ne jete. E ai eshte nga ata qe kur i vjen ky rast shet gjithecka.
  Sot ka krijuar problem? Po. Por me te mire se ky Edi Rama vendi nuk ka se ku ta gjej, te pakten edhe per nja 10 vite te tjera. Ku ta gjej? Shiko ne parlamaent se c’qamet i zi eshte mbledhur.
  Dhe kejo eshte poshtersija me e madhe e Sali Berishes, me e madhe edhe se vrasjet e krimet qe ka kryer. Sepse arriti te bej krimin me te madh njerezor. Sterilizoi mendjen e nje shoqerije te tere me dembelizem, me marrezine e madheshtise, me incest mendor, me instikte kanunore dhe me raporte perversiteti qytetar-familje-shtet.
  Tani ti gezojme keta dhe gjithecka qe kemi dhier keto 27 vite.

  Reply to this comment
  • C'thote zanati ? December 12, 20:51

   Fatkeqsia me e madhe per ty eshte se i nuk e paske harruar zanatin e B.Lepirjes. Qe mund te kesh jetuar ke pallatet Agimi ta besoj, si s’ta besoj… Ke bodrumet. Atje ishte ngritur fshehurazi nje celule ilegale. Para se ruspijet me nallane te dilnin ne rruge e te perqafonin semaforet, ato e kishin atje bazen. Eh sa te gjate ma kishin llapen. Te lyenin dhe te perlyenin per hicgje.

   Reply to this comment
 7. Adih December 12, 17:41

  Me vjen shume keq per ty o Saimir , te kam njohur babane e nenen , qe ishin njerez te mire . Me me karakter more djale .Ne qe e perjatuam ate diktature te pa pare ,nuk na genjen dot Po te flisja une , sigurimi , pa pyetur fare , do me conte ne hale te gomareve .Keta more Kumbaro ishin te rrekumanduar nga sigurimii shtetit , e mos na i be heronj ti sot, te pakten jo brezit tone . Duhet o Saimir tja kallxosh atyre qe kane lindur mbas 90 ,
  PS :: Kujdes Saimir ,mbai sekret pardesyte e bardha , ,neser , mos ja kallxo femijeve te socem , se edhe femijte e socem , nuk kane per tu besuar ..Me me karakter Saimir , nuk e di cfare perfiton , nga keto fytyra anti shqiptare ,qe e kane dhe e po e perdhosin cdo dite e me keq vendin dhe popullin shqiptar…

  Reply to this comment
 8. ELIOT December 12, 18:06

  More fillo i pall agimi ;;;;; POR SI SE KE KUPTUAR AKOMA MORE NAIVE QE RAMA BERISHA BASHA META NANO …TE GHITHE JANE KORRUPSIONI …JANE MJERIMI I SHQIPERISE …NUK JANE MIREQENJA E POPULLIT ….POR MIREQENIA E HAJDUTEVE …… .ME THUAJ CFARE GJERASH POZITIVE BERI EDI ..PER SHQIPTARET … PASTAJ TE JAP TE DREJTE ……

  Reply to this comment
 9. Bashkim December 13, 05:14

  Mbas nje seance te Refleksioneve ku Edi ndezi sallen pasi Trebeshina tha “Lufta nac-cl ishte nje lufte e ndyre civile” karvani Rama morri rrugen drejt qendries Te godina e KQ u ndodh shoqja Teuta Hoxha e cila iu drejtua Rames
  -Duku ketej nga blloku Edi Na ke harruar

  Reply to this comment
 10. demo December 14, 07:29

  Djali i Bllokut dhe fshatari i Bllokut.Berisha eshte katunari,qe cante drute,ndizte stufen e Vitos,bente pazaret,shkarkonte mobiljet,lyente vilen.Me mire nje djale Blloku,se katundari Bllokut.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*