Rama: Reforma lidhet drejtpërdrejtë me anëtarësimin në BE

July 15, 2016 13:15

Rama: Reforma lidhet drejtpërdrejtë me anëtarësimin në BE

Në konferencën e posaçme për mediat, Kryeministri Rama sqaroi propozimin e fundit që i ka bërë PD-së për reformën në drejtësi.

“PD e refuzoi edhe formulën e kompromisit të propozuar nga SHBA dhe BE. Pasi mori atë që kërkoi lidhur me draftin e reformës nxorri alibi të tjera. E vërteta është se PD ka reforma në drejtësi ndaj dhe refuzoi propozimin e ndërkombëtarëve që prej muajsh janë investuar në miratimin e reformës. Gjithë pretendimet e PD janë alibi për të mos miratuar reformën. Alibia e re që PD ka nxjerrë është ndër më absurdet. Klithmat e PD për sovranitetin janë thjesht një alibi e tyre. Populli shqiptar rrënqethet sot në gjykatat e korruptuara, por opozita është e tmerruar nga drejtësia e pastër. Kjo nuk është një reformë sociale që Shqipëria mund ta bëjë lehtë. Kjo është një reformë që lidhet drejtpërdrejtë me anëtarësimin në Bashkimin Europian”, tha Rama.

July 15, 2016 13:15
Komento

11 Komente

 1. ab July 15, 13:36

  z.Kryeministër!
  Nëse vrasësit dhe hajnat e parave të atij populli janë të vendosur për të mos e votuar reformën(mendoj se këtë synojnë,rënien e qeverisë) nderi dhe detyra të imponon të japësh dorëheqjen jo për të hequr dorë nga ajo që ke nisur,por për ti kërkuar popullit të të jap dorë me më shumë vota në parlament e të bësh shtet ashtu siç pretendon.Besoj se populli do ti jap votat,dhe në qoftë se nuk ti jep edhe kësaj radhe në djall të vejë,e zi më zi ja bëfshin.

  Reply to this comment
  • Socialisti July 15, 14:08

   Dashke qe t’i apim vota prape!!!!!!!!!?????????
   Nuk te dolen tre vjet per t’a kuptuar qe Rama eshte BURRE PA KOQE ?
   Epo qenke koqe edhe ti qe shkruan te tille koment.

   Reply to this comment
   • Tani July 15, 15:08

    socialist me siguri do jeshe kaci i zi ti i thua tjereve koqe po ku ka me koqe se ty koqe e tredhur+vyshkur fare po aq ideologji ke aq ta pret llagapi qe ke ne koke se tru qenke zero,,juve jini militante te qelbur ere berishe-bashe-like nuk jini pjese e sovranit ,pse ka frike BTHQbasha+berisha nga reforma bashke me liken fare e qarte e dine shume mire edhe ti …tung….

    Reply to this comment
 2. kris 1 July 15, 13:56

  Jep doreheqjen neqoftese je i ndershem ne kete loje.Natyrisht qe do te krijohet nje qeveri Pd +Lsi qe do ti nxjerre plotesisht bojen Metes dhe e majta fiton zgjedhjet e ardheshme.
  Nje reforme me konsensus eshte antireforme dhe nje goditje e fuqishme ndaj atyre pak punonjesve te drejtesise qe kane punuar me nder

  Reply to this comment
 3. Arben July 15, 14:19

  DREJTESIA, NE RAST SE BEHET, DO TI SHERBEJE NE RRADHE TE PARE POPULLIT SHQIPETAR, E JO BE-SE.

  CUDI E MADHE QE VETEM PER KETE NUK PO FLITET, POR PER FAKTIN A NA E MIRATOJNE BE E SHBA REFORMEN APO JO.

  KJO ESHTE FALIMENTIM TOTAL I SHQIPETAREVE.

  ME MIRE TE BEHEMI PROTEKTORAT EDHE DE JURE, SEPSE DE FAKTO JEMI.

  Reply to this comment
 4. musa July 15, 14:38

  Nuk e kuptoj fjaline e trete: E vërteta është se PD ka reforma në drejtësi ndaj dhe refuzoi…

  Mendimi im eshte: Kryeministri Rama, per te hedhur poshte akuzat se ai kerkon te “kape” drejtesine, le ta kushtezoje miratimin e draftit aktual me doreheqeqjen e tij nga posti i kryeministrit te Shqiperise. Kjo do te ishte nje ngjarje e rralle pozitive per vendin dhe per vete z.Rama.

  Reply to this comment
 5. Der Spiegel July 15, 14:41

  KUSH ESHTE AI MUT QE JU NGJIT SALES PER

  SHUME VITE ?

  LIKE HAJDUTI,

  KUSH ESHTE AI MUT QE JU NGJIT RAMES NE

  KEMBE ?

  LIKE HAJDUTI…..

  IKU NGA KEMBE E SALES U NGJIT TE RAMA.

  Z. RAMA.

  PASTRO KEMBEN.

  MOS I THUAJ ME DERIT DAJE..

  KUR TI BEJE THIRRJE PER DEMOSTRATEN

  KUNDER METES, AI VASILI I LIKES THOSHTE

  NE TV. MOS IKNI SE JU NGJITET GRIPI I

  DERRRIT.

  SI RE KAQ POSHTE MOR BURRE.

  EDHE PA BUKE TE KISHE MBETE , TE META,

  VASILI, e BRAHO, TE MOS KERKOJE.

  EDHE TE DYJA KEMBET TI KISHE TE PRERA,

  PATERICE TE KETA MONSTRA KRIMINALE TE

  MOS KERKOJE.

  DILI ZOT VETES NJEHERE PASTAJ VENDIT.

  SOT LSI ja NE TE GJITHA VENDET QE KA

  PUSHTET, PO VJEDH.

  TI JE VETEM NJE KUKULL NE DUART E

  METES, VASILIT E BRAHOS E ASGJE TJETER.

  TI JE VIKTIME E LSI ise PO POPULLI I

  SHKRETE TI DHA VOTAT POR TI CA VOTA I

  NDAVE ME MUTIN E CA TI VODHI AI.

  DIL FITO ZGJEDHJET PA HAJDUT MUTIN.

  Reply to this comment
 6. Beqo July 15, 14:45

  MOS QAJ SI ZABIT BROKAJ PARA SALIUT.

  Reply to this comment
 7. Hahaha July 15, 14:46

  O Rama!Po flet si mesues fshati.Reforma duhet per te ndeshkuar kriminelet dhe hajdutet pastaj vjen BE.Duhet te shporren armiqte e popullit nga drejtesia e politika.

  Reply to this comment
 8. fteri July 15, 15:46

  Çdo njeri edhe ai më i pa interesuari të mos themi më budallai në këtë vendë e kupton se gjyqësori në shqipëri nuk ka dhënë kurrë drejtësi në bazë të ligjit,por të maliqit,se vetëm ka shitur dhe blerë me lek çeshtje penale,fiton ai që paguan para ,jo ai që ka të drejtë.
  Por më e keqja ,më kriminalja më rrënuesja e zbatimit ligjit në 25 vjet nga prokurortë dhe gjykatësit e këtij vendi është dhënje të vendimeve të pa DREJTA te gjyqëtarve të këqijë TË KORRUPTUAR i modeluar sipas shkollës famëkeqe të plepave me qëllim për të futur e mbajtur në dorë pushtetin gjyqësor që prej v.1993 e deri më sot.dhe sot kjo është kthyer në një organizat kriminale me K.L.D-sisë dhe NISHANI në krye.Pra një shtet brenda shtetit paralel pengesë e kundër REFORMËS.,kundër shqipërisë në B.E
  Por krimi më i madhë i gjykatve kundër shqiptarve është futjtja në sherre të reja që ka prodhuar e gjeneruar vrasje hakmarrje dhe krime të reja që ka marrë shumë jetë shqiptarësh rekord në 25 vjet .SHqipërinë e ka vrarë 25 vjet gjyqësori i korruptuar,S.Berisha është ideatori i korrupsionit por edhe i dhunimit të pamvarsisë të drejtësisë.
  PD-ja dëshron vetëm ti fshihet drejtësisë dhe shtetit ligjor modern eurpian dhe sipas modelit Amerikan .
  Gjykatat janë në shqipëri vetëm një histori SKLLAVRIE ,REFORMA ËSHË LIRI .
  Pa reformë në drejtësi nuk ka shqipëri të LIRË demokratike e Europiane.!!!
  Me dt.21 të rrethojmë PARLAMENTIN ,kushë është shqiptar të dalë në mbrojte të REFORMËS.

  Reply to this comment
 9. Kali Tropojes July 15, 15:47

  Po te ishte se kjo “reforme sociale” do te ishte kaq e lehte per tu bere, atehere realizimi i saj duhej te kishte perfunduar me kohe. Tre vjet qeverisje kane qene te mjaftueshme.

  Por cfare eshte bere pengese, dhe cilat kane qene faktoret kyc te mosrealizimit te saj?

  Te inkriminuarit e gjithepushtetshem, perkrahesit dhe bashkepunetore te tyre te perfshire nga te gjithe krahet e politikes, perfshi dhe sejmene te partise qe ky aksidentalisht po drejton, do te ishin sigurisht nga me te interesuarit.

  Lind pyetja se ben pjese dhe ky “propagandues” reforme, tek numri i atyre qe mund t’i kete vene guret nen rrota realizimit te saj?

  Po te merret parasysh fakti, se ishte po ky ai qe e kompromentoi i pari kauzen shqiptare te 23 qershorit, duke e humbur moralin dhe shansin per te qene perfaqesues i devotshem i shumices se shqiptareve, kjo mundesi nuk perjashtohet.

  Aq me teper, qe mbrojtes se te drejtave te njeriut kane dyshime, se ky propagandues i ka dale ne krah Berishes per zgjidhjen e demshperblimeve qe u takojne viktimave te Gerdecit.

  http://sot.com.al/politike/dorian-matlija-rama-në-krah-të-berishës-kundër-familjarëve-të-viktimave-të-gërdecit-21

  Ajo parti (po ku pyet ku per partine.., ky vete propozon e vete vendos) qe e ka opsion perkushtimin per vendosjen e shtetit ligjor, ka pasur kohe te mjaftueshme per te hedhur bazen themelore te tij. dhe nuk kishte pse te priste nderhyrjen dhe presionet e BE-se per nderrprerjen e negociatave per integrimin e vendit ne strukturat e saj.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*