Rama komenton për herë të parë kufijtë: Nuk bëhem tutor i Kosovës!

September 13, 2018 21:26

Rama komenton për herë të parë kufijtë: Nuk bëhem tutor i Kosovës!

Kreu i qeverisë Edi Rama i ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Open” me Eni vasilin ka folur për herë të parë rreth idesë së hedhur për rishikim të vijës kufitare mes Kosovës dhe Serbisë.

I pyetur nga Eni Vasili se përse ka zgjedhur të heshtë, kur të gjithë kanë folur, Rama u përgjigj se: “Është një çështje që i takon shtetit të Kosovës. Nga një anë në Kosovë ka një debat mbi një ide, jo një platformë. Nga ana tjetër, si përfaqësues i Shqipërisë ndjej detyrimin që të respektoj vendimin e tyre. Unë kam qenë i qartë, se do të flas për Kosovën, por nuk mund të flas në emër të Kosovës. Është e paudhë për mua që të bëj komentatorin. Na duhet shumë më tepër se sa debati i radhës”.

Rama u shpreh se çështja e kufirit është mjaft delikate, ku luhet fati jo vetëm i Kosovës, por i kombit shqiptar.

“Shqipëria ka detyrimin të mbështesë fuqimisht Kosovën dhe në këtë detyrim të ndjekë dhe të presë se çfarë përfaqësuesit e Kosovës mendojnë se për çfarë gjërash janë dakord të bëjmë. Unë nuk mund të bëjë tutorin e Kosovës. Kjo është një çështje ku luhet fati jo i Kosovës, por i kombit shqiptar dhe mund të bëhen gabime shumë të rënda”, u shpreh Rama.

Ai tha se është keqkuptuar më parë, kur ka komentuar çështjet e Kosovës.

“Unë nuk mund të bëhem tutor i Kosovës. Jam keqkuptuar më parë kur kam folur” – tha kryeministri.

l.h/ dita

September 13, 2018 21:26
Komento

16 Komente

 1. fery September 13, 22:02

  Mire kryeminister qe e bere zemren gur dhe fole dhe , shyqyr qe fole se , mose te kishe folur do te na mbetej hatri neve shqiptareve te kontinentet sikur qe na ka mbetur pse nji vit e ca mbete pa e shkrepe njiher kurse ai Millai i Kosoves , miku yte Batoni u shkri e u trete ne ato emisionet e tije ne Clan Kosova duke gjete persona edhe ne 7 pake toke e duke iu dhene ders atyre para fillimit te emisionit se si duhet te pergjigjeshin kure Ai iu bene pyetje famoze mbi ndarjen e Kosoves dhe numrin e banoreve ( ne % ) te shqiptareve ne komunat shqiptare ne Serbi deri sa edhe thellesine me te madhe te Liqenit te Gazivides e kishte gjete diku ne google ( 142 m ) . Bile , na harlisi fakti se ju nuk u lajmeruat ne asnji variant , as kure dilte miku yte Mulla Batoni ne Clan Kosova te pakte ne shenje respekti ti thoni dy -tri fjale per te e jo per shkembim teritoresh , apo ndarje te Kosoves , apo ridizajnim etj. etj. sepse, ju kryeminister Rama , Mulla Batonin e keni mik te vjeter dhe miku mikut ia zgjate doren ne kohe te veshtira . Cdo gje kthehet kryeminister Rama dhe cdo gje vjene me nji fature dhe me nji cmim….!

  Reply to this comment
 2. mirel September 13, 22:06

  Genje genje
  Nuk pergjigjesh dot prere qe jam kunder idese, po vergellon me idera te pergjithshme
  pranove qe ke mare pjese ne bisedime, vetem si ide
  qen i ndyre
  ja more doren me detin dhe shqiptaret
  plera gazetare, pse nuk e pyet pse Shqiperia nuk ka akoma kufij detare, te cilet i hoqi Berisha?
  E kuptoni qe Greqia ka karte te bardhe mbi ujerat territoriale shqiptare?

  Reply to this comment
 3. Dardan September 13, 23:34

  Edi Rama ka vizionin me te qarte mbi problemin e kufijve te shqiptareve dhe serbeve, pasi mbeshtetet tek realizimi i detyres se parealizuar per 100 vjet-Bashkimin e Kosoves me trungun ame-Shqiperine.

  Reply to this comment
 4. Aliu nga Selenic September 14, 02:34

  Ti Mireli shko e shite ndonje liter qumeshte se nuk merre vesh nga keto probleme.!

  Reply to this comment
  • mirel September 14, 14:11

   Ik mer debil. Dje Tema botoi qe Ramuti pranon qe ka qene pjese e bisedimeve sepse ja vlen te diskutohen idete…
   Keto tha Ramuti.
   Te verteten e quajti kakofoni.
   Do te ta nis linkun?

   Reply to this comment
 5. Florence September 14, 08:00

  Kur behet fjalë per fatet e një kombi aq më tepër Kosova ku jane vrare per lirinë dhe pavarësinë dhe akoma ndihet dhimbja për njerëzit e dashur të humbur Kryeministri shqiptar kushdo të ishte duhet të jetë tepër i kujdesshëm në shprehjen e opinioneve dhe nëse ka duhet ta argumentojë të lidhur gjithmonë me njohjen e thellë të historisë dhe të jetë i kujdesshëm në ruajtjen e interesave të kombit të tij. Uroj që Europa mos të shikoj Shqipërinë, Kosovën dhe Maqedoninë si vënde ku mund të shkarkojnë të gjithë tensionin që ka me emigrantët….këtu do ishte mirë që Kryeministri të shprehë qëndrimin e tijë në interes të gjithë shqip folësit.

  Reply to this comment
 6. ilir September 14, 09:30

  Kur z.RAMA. BERI PROVKACIA ME KRYEMINISTRIN E SERBISE, KOSOVARTET DHE TE VARURIT E SHQIPERIUS E KRITIKUAN PSE FUSTE HUNDET EDHE DORDOLECI I KOSOSVES(KRYEMINISTR) DOLI HAPOR SEPSE KUJTON SE ESHTE ME I MIRE. AI EDHE SHQIP NUK DI.

  Reply to this comment
  • fery September 14, 10:21

   Nese kryeministrit shqiptar iu eshte pa dicka per te madhe dhe te pa vend nga perspektiva ose kendeveshttimi i Kosoves , eshte sepse Ai edhe kure bisedoi me Vuciqin ne Beograd , se pati ate guxim te ia hape atij fatin e te pagjeturve dhe 1654 mbtejeve mortore te civileve shqiptareve te vrare dhe te groposur neper varreza masive ne Serbi . Ky edhte rendi i temave qe duhej hapur me zyrtar serb e jo ajo e fundit , bashkimin e Kosoves me Serbine sepse , kjo eshte tema dhe qeshtja qe vlon dhe qe nuk prete .Qeshtja e te pagjeturve eshte prioritet i gjithe prioriteteve dhe tema kryesore e gjithe shqiptareve ( ashtu do te duhej te ishte ) , emrat dhe mbiemrat e egzekutueseve serb dhe emrat dhe mbiemrat e urdherdheneseve te shtetit serb dhe jo zyrtar shqiptar te devijojne nga kjo teme ( te shumten e rasteve edhe qellimishte ) sepse , ateher kjo ne Kosove shifet si devijim nga realiteti i hidhur por , nga familjaret e te pagjeturve shifet edhe si provokim . Andaj , nese Edi Rama apo kushdo qofte se ka ate guxim qe karshi zyrtareve serb te hape qeshtje ne te pagjeturve , do te ishte ma mire te heshte se cfardo qofte te flase …

   Reply to this comment
   • mirel September 14, 14:28

    Jam plotesisht dakort me ty.
    Ne axhenden e bisedimeve dhe kusht per cdo mareveshje ekonomike apo politike me Serbine, Edi Rama duhet te kishte se pari: njohjen e pavaresise se Kosoves, falje per viktimat, politike aktive te bllokimit te bisedimeve per anetaresimin e Serbise ne Evrope nese Kosova pengohet ne rrugen e njohjes si shtet.
    Ca beri Rama?
    Hapi tregun shqiptar per Serbine duke anashkaluar teresisht Kosoven, dhe duke krijuar nhe incident ne Beograd per deklarimin mbi Kosoven shqiptare.
    Ky nuk ishte budallallek trimeri e Ramutit, por nhe deklarate e llogaritur per ti hedhur sy shqiptareve, nderkohe qe me Vucic gatuante dhurimin e Veriut te serbet.
    Ashtu si gatoi dhurimin e detit me greket.
    Jane vijat e mareveshjes se Triestes ku Ramuti u kthye me lavdi si lider i Ballkanit sepse kushte bere shitjet e tokave dhe teritoreve, duke i bere serbeve sherbime te dyfishta, i gal Veriun e pasur ne minerale, she Hidrocentralin ku merr drute Kosova, dhe e fut Serbine ne BE si shtet paqedashes dhe i moderuar.
    Pa njohur asnje krim ndaj Kosoves, dhe pa kerkuar asnjehere falje Serbia u reklamua ne Evrope si e pershtatshme per anetaresim, nga vete Edi Rama.
    Shikoni dhe sot postimin e Vucic. Qellimi i tyre anetaresimi ne BE, dhe vazhdimi i grabitjes te cfaredo gjeje qe mund ta grabisin nga Kosova.
    Dhe nese keto jane Trepce dhe Hidrocentrali i Ujezanes..pse jo?
    As falje per krimet dhe as pendese.
    Pendesa e vetme e Vucic ishte qe humben luften kunder shqiptareve, dhe jo qe shkaktuan viktima.
    Dhe megjithe kete ka shqiptare qe duan ti falin akoma territore te tjera dhe Serbise, dhe Greqise.
    Cfare mu d te quhen keta pervecse tradhetare?

    Reply to this comment
    • fery September 14, 17:21

     Insajderi serb zbuloi edhe pallatet shumekateshe, proba te zyrtareve te larte te shetit shqiptar ne Beograd , pothuaj te gjithe zyrtaret e Shqiperise per nji kohe te shkurter ishin bere pronar te pallateve shumekateshe ose ndonji prone tjeter te paluejteshme ne Beograd dhe , kjo vjene si shperblim i servitetit te zyrtareve te larte te Shqiperise ndaje Serbise dhe heshtjes se vazhdueshme te tyre ndaje problemit me te madh te shqiptareve , te pagjeturve dhe viktimave te luftes te cilat Serbija s po i kthene familjareve te tyre dhe Kosoves kurse , per ta maskuar kete turp te papare gjere me sot , ata po na shesin tema te medha si psh, bashkimin e Kosoves me Shqiperine ose , shkembim teritoresh mese Kosoves e Serbise ose , korigjim kufiri mese Kosoves e Serbise ose edhe bashkimin e Lugines se Presheves ,Mmedvegjen e Bujanovcin teritorit te Kosoves qe eshte e barabarte me nji pordhe te madhe . Por , a mise kemi degjuar gje tjeter nga keta pordhagjijjte te Shqiperise e Kosoves perveće pordhe. Ata jane ne gjendje td japin gjithcka per tu pasuruar ne kuriz te viktimave te luftes dhe popullir te varfer ..!

     Reply to this comment
 7. info analitike September 14, 10:22

  Pa he more shoke qe cirreni me “sali serbin” e shikoni se qy kriepsikoja po i sherben akoma me me zell kauzes serbe e asaj greke! Qy qe dha mend deri ne Ameriqi, tani per Kosoven ka zgjedhur te mos behet tutor se ia ka lene ne dore cunit te Sorosit. Ja pritni tani kur te fillojne carcafet e bedrinjve e viktoreve per te mbuluar zullumin me zhurme e llafe boshe.

  Reply to this comment
 8. Kuq e zi September 14, 11:40

  Z.rama qe te pelqen shkembimi u kuptua dhe qe amerika eshte dakord edhe kjo kuptohet
  Por pyetja eshte per cfare kufijsh flitet?
  Nqs nuk vini ne tavoline rishikimin e krejt konferences se londres as qe te mos gaboni te flisni per shkembim
  Ne mos rrini nen hijen e merkelit dhe mos hani ….

  Reply to this comment
  • mirel September 14, 15:54

   Amerika e sotme nuk ka ndonje qendrim te qarte per Kosoven sepse dihet kush eshte ne fuqi.
   Nxitimi i Vucic nepermjet Thacit duket qe kerkon ti shfrytezoje keto rrethana, perderisa ne qeverine e sotme te trampit ka elemente proserbe. Po kur rrota te kthehet shpejt, atehere do kete me pak shprese per serbet te vijojne ne planin e tyre.
   Prandaj ngutet Thaci ti beje shkembimet nga facebooku se ka hall se vonohet e ju bie fasada proserbeve te amerikes.

   Reply to this comment
   • fery September 14, 18:38

    Thaci Mirel , ka krejtesishte hall tjeter. Ai me cdo kushte dhe cdo forme done te provokoje ndryshimin e kushtetutes ne Kosoves dhe bashke me ndryshime Kushtetuese ai shpreson se mund te ndryshon edhe ligji i Gjykates Speciale Ndryshimet Kushtetuese mund te ndodhin vetem ne cfardo menyre ndryshon teritori i Kosoves , mirel i nderuar . Ne kete hyrysh te Thacit e Vuciqit , rolin e tij jo pake te rendesishem e ka luajtur edhe kryeministri shqiptar Edi Rama dhe tellalli i Vucuqit dhe Clan Kosoves Baton Haxhiu , Shkelzen Maliqi
    ( politolog ) . Bile per ta pasur afer vehtes Shkelzen Maliqin , Edi Rama e mori afer tij , e emroi keshilltar ne menyre qe nga zyra e tije Shkelzeni te bisedoje lireshrm edhe me telefon me Vuciqin
    ( Shkelzen Maliqi eshte nga Prizreni , diplomoi ne Univerzitetin e Beogradit ne fundvitet e 70-ta dhe eshte i biri i Mehmet Maliqit , komandant policie ne Prizren ne kohen e Rankoviqit deri me 1967 pastaj , minister i brendeshem i federates jugoslave )
    Amerika nuk ndryshon qendrim ne asnji raste dhe ne kurrefare rethanash sepse , Kosova nuk eshte qeshtje e presidentit Trumph por , eshte qeshtje e shumices se votave te Kongresit amerikan ngase ,ishte Kongresi qe votoi edhe per 120 miljard $ per rastin e Kosoves…!

    Reply to this comment
 9. Epiriot me Zemer e Shpirt September 14, 17:51

  Te pabeseve qendorji largh.Urime kryeminister i Republikes Shqiptare.
  Fara e kosoves jane fare e pabese.E kane treguar nder shekuj pabesine e tyre.Qe me Lidhjen e Prizrenit e deri ne keto momente.
  po doli djale thone te narroje po doli femer ta lene me preher dobicin.
  Me mire qendroi larg atyre turkosllavianevete pabese.Me kalimin e kohes kur te sheshohen gjerat ,fol vetem ne perkrahje te minoritetit shqiptarne kosovo.
  Mos i afro me se jane gjak i pabese ,edhe skane lidhje me Shqiperine.Jane mercenaret shpirteror te erdoganit edhe serbise ,e kurvat e amerikes.Leri ne hesap te tyre ,shtrengoji doganen (dogane jugosllave eshte sepse vetem nga kjo ane ka dogane nga serbi nuk ka ),edhe mos i tolero me ne asnje segmet ekonomik apo politik ,sepse kulturial nuk kane asnje lidhje me ne .

  Reply to this comment
 10. fery September 14, 19:46

  Sado qe te na largoje Edi Rama epiriot, ne do ti afrohemi atij aq afer dhe do ta fusin ne ndonji cep. Pastaj rruges drejte ne Qameri e Janine sepse , sepse ky eshte shekulli i shqiptareve e jo i tradhetareve e dorfolecave si ti , pleher ..!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?