Rama kujton 8 Dhjetorin: Rinia bëri historinë

December 8, 2014 10:23

Rama kujton 8 Dhjetorin: Rinia bëri historinë

Kryeministri Edi Rama ka kujtuar 8 Dhjetorin.

Duke folur në mbledhjen e 16-të e Asamblesë së Përgjithshme të Rinisë, Rama ka thënë se rina shqiptare bëri historinë 24 vite më parë.

Sipas tij, atëhere askush nuk mund ta mendonte atë që do të ndodhte.

Rama ndërkohë ka inkurajuar të rinjtë e sotëm që të merren me politikë, pasi sipas tij, vetëm kështu mund të zgjidhen problemet.

8-dhjetori është ditë simbol i rinisë për të bërë histori, për liri dhe demokraci e cila s’mund të ishte gjë tjetër për brezin e diktaturës se përmasa e një imagjinate të frymëzuar pa zë dhe brenda vetvetes.

Ne jemi sot në një kohë të re, 24 vite më parë askush nuk mund ta përfytyronte se të vetmit të huaj që hynin ishin marksistë dhe lenistët që merrnin më parë leje.

Rënia e perdes së hekurt edhe për Shqipërinë kapi në surprizë si Lindjen dhe Perëndimin, çliroi shpresën për sisteme politike njerëzore që ndërtohen nga njerëzit për njerëzit.

Sot jemi fatlum që gjërat i ndryshojmë nëpërmjet votës, ngremë ura e ndërtojmë procese komunikimi nëprmjet politikës. Politika është forcë për ti dhënë zë revoltës”, tha kryeministri.

December 8, 2014 10:23
Komento

6 Komente

 1. shqiptar sharri. December 8, 11:38

  or-Pallosh,po ta kishte bere rinia ne,frymzimin e vet,pa ze ne vetvete,nuk dote kishi bere shqiprin si te viteve 30,te shekullit kaluar.Jo,or pallosh kryeminister jo,nuk eshte ashtu,por ra blloku i lindjes dhe fitoi kapitalizmi ndaj komnizimt qe vetveten e hengri nga udheheqes te revizionizmit,dhe nderihrja e UDB-CIA,dhe reacionaret biberaj-rejarson qe erdhi nga beogradi ju nuk bete revolucion per te miren e vendit ju bete kundrarevolucion,te tipit markatist amerikan,ju shkatruat pasurin kombtare ju vodhet xhdo gje qe ngeli pa u prish dhe gjegju bete kunralevocion si qe jua urdhroi UDB-CIA-IFALIA-SMT,dhe tani keni ftyr dhe mundoheni te shitni si liri e demokraci,kur ne te vertet eshte anarhi dhe markatizem,dhe pligarki te shfrenuar or. pallosh.JU,bete ate qe nuk mujten me bere per45,vite,ju dhe fara e juaj me ciftin e bleni ginxhes,banditit azem hajdari,dhe udbashit sali berisha,po ti ashtu nji rebel rugac,menji fjal llumi i rinis tradhtare qe shkelet ne vujtet dhe punet e baballarve tuaj,ju skeni bere lufte per liri,ju nuk keni qen nen robrin e dokuj qeter,ju tani jeni nen robri,or injorant,kete e treove me urdhrat qe more nga arvizu dhe shkele mby gjakun e deshmorve,dhe mby gjakun e plaget e veteranve pleq e te thynjur vetem pse mbanin ne dor potretin e komandantit te tyre,ju tradhtar te popullit vrat njenjat e ktyre veteranve qe kta e bene lirin e kti shteti dhe ju tani krenoheni me lirin qe jua sollen ata,ju jeni vetem jashtcitja e flllqur e kriminelve,dhe asgje ma shum,ju qe ju perkulet zogollit dhe e tregut kush jeni ju pjell e keqe e tradhtis.

  Reply to this comment
 2. Pap Delia December 8, 13:13

  O Edi, jam dakort plotesisht me ty.
  Por edhe ty s’mbetesh me pas. Ke rene ne pozitat e Sales se fillimviteve ’90.
  Lerini more, keto profka.
  Akoma me ’91, ’92 do merreni ju ? Ka 25 vjete qe merreni, s’u ngopet ?!
  Ok qe komunizmi ishte i poshter dhe qe Dhjetori i ’90, ’91, 92 ishte i famshem, i rendesishem, yll……….. e cetra, ect. Por ????? S’ka ndonje gje tjeter per te cilen i jeni angazhuar e keni premtuar ketij populli ?!
  Brockullat tuaja do te hame ne-populli ?!
  U bete me keq nga veteranet e luftes nje here e nje kohe.
  Mjere populli ! Mashtruesa qe te gjithe !

  Reply to this comment
 3. Preza December 8, 16:26

  Sa vjen e me shume Kryeministrin po e vene perfund komplekset per tu treguar antikomunist. Ne duhet te jemi kritike ndaj historise, dhe duhet te bejme nje bilanc arritjesh. I kemi te gjitha keto qe thote Kryeministri, por ne fund te bilancit duhet te shtrojme disa pyetje, sigurisht pa i pare gjerat bardhe e zi.
  Eshte rritur mireqenia e shqipetareve gjate ketyre viteve? Shqiperia banohet sot nga me shume apo me pak njerez? I ploteson vendi yne nevojat e shqipetareve per te jetuar? A eshte shqiperia nje vend i sigurte ?
  Nese eshte rritur mireqenia, atehere sistemi ka rezultuar pozitiv. Nese jeta ne shqiperi eshte e sigurte, sistemi ka rezultuar pozitiv.
  Sistemet zoti Kryeminister, nuk jane qe disa qe hiqen bythezgjar e tja u hipin te tjeraeve ne kurriz dhe te mos ua zbresin me duke i ushqyer ata me politike ordinere.
  Sistemi eshte rezultativ kur njerezit jetojne mire dhe jetesa ka standarde. Se mund te thuash hame me mire, por standarded jane komplekse dhe duan edhe elemente te tjere brenda, perveç te ngrenit.
  Ne kete menyre mos u komplekso te tregosh se sa me mire jemi, por puno qe demokracia ne Shqiperi te behet efektive dhe njerezit te perfitojne nga oportunitetet qe demokracia ofron.

  Reply to this comment
 4. Lisi December 8, 16:44

  Dakord Z. Rama, por rinia e atehershme plot enderra te bukura per SHQIPERINE dhe per vehte,sot pas nje cerk-shekulli, ndjehet e zhgenjyer nga politikanet qe e katandisen ate vend si mos me keq.
  C’fare u be me Naften, me kromin dhe me gjithe pasurite nentokesore? Shiko c’po behet me energjine elektrike? Dhe ju qe keni mbi nje vit qe jeni ne pushtet,reformat qe premtuat,sidoemos ne Sistemin eDrejtesise,per te luftuar korrupsionin, s’po duken gjekundi.
  Sic duken bathet,jane larg pashket.

  Reply to this comment
 5. Lleshi December 8, 16:46

  Edi Rama mashtrues ordiner ! Shqiperia e kishte braktisur sistemin qe ne 1982-shin nga cifti antishqiptar Ramiz- Nexhmije dhe e kishte shitur Shqiperine !

  Te thuash se shkaterrimi total i Shqiperise , ne te gjitha planet dhe ne gjitha fushat , ishte enderr dhe veper e rinise shqiptare , eshte jo vetem nje genjeshter , por dhe nje deklarate cinile antishqiptare !

  Keshtu e nxjerrin veten ne pah antishqiptaret o Ed Rama ! Ja keshtu , pjese-pjese , duke zbardh copat e mozaikut , nxjerin ne pah fytyren e vertete ! Ja pikerisht keshtu si ty !

  Reply to this comment
 6. Lul December 8, 17:44

  Ramush je hap ne shume fronte, mos prefero shume sulmin, shiko dhe mbrojtjen se nuk e mban shtetin do me Sajmon, sa per ligjin te heq kapelen, shume ministra drejtor i ke komplet te korruptuar,shikoju C.V te i kane all black.tung.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim