Hi syve përsëri

May 5, 2019 23:44

Hi syve përsëri

Kryeministri Edi Rama ka thyer dje më në fund heshtjen mbi veprimtarinë e Institutit që drejtohet nga A.Tufa, për të cilin debatohet në Dita prej javësh dhe tashmë edhe në media të tjera.

Ai tha se “çfarë ndodhi dhe si ndodhi në pikëpamje të luftës për çlirim deri në 29 nëntor 1944 nuk mund të jetë objekt i këtij instituti”.

Sipas tij “i takon Kuvendit të bëjë vlerësimet në raport me ligjin apo shkeljen e ligjit” lidhur me këtë institucion.

Kryeministri u kujdes gjithsesi të theksonte se historia e LANÇ është shkruar gabim pas luftës, siç edhe e përmendi në ceremonialin qeveritar për simbolin e kolaboracionizmit shqiptar gjatë L2B, Mit’hat Frashëri.

Për ne lufta nacional-çlirimtare mbetet një pikë e palëvizshme referimi. Nga ana tjetër dua ta nënvizoj shume qartë se ka një vijë ndarëse mes luftës dhe historio-grafisë së pasluftës”  – tha Rama.

Ai shmangu kontaktet e mëvonshme me veteranët dhe familjet e dëshmorëve duke shtuar se zv.kryeministri Braçe do merrej me ato që qeveria ka planifikuar për 75 vjetorin e Çlirimit.

Më poshtë një replikë mbi qëndrimet e tij të djeshme, nga Xhevdet Shehu, botuar sot në Dita:

*****

Hi syve, përsëri!

Dje, në ditën e shënuar të 5 Majit, të gjithë ishin të interesuar se si do të reagonte Kryeministri i vendit dhe njëherësh kryetar i Partisë Socialiste, Edi Rama. Pas një debati që vazhdon prej më shumë se gjashtë muajsh, që kur ky kryeministër dhe kryetar i PS vendosi të nderonte politikisht Mit’hat Frashërin, kryeballistin dhe kryekolaboracionistin shqiptar, e deri te qëndrimet e ditëve të fundit të Institutit të Studimet e Pasojave dhe Krimeve të Komunizmit që përdhos luftën antifashiste dhe dëshmorët e saj, anëtarësia e PS-së dhe veteranët e pasardhësit e veteranëve, shtronin pyetjen: A do të shkojë Rama te Varrezat e Dëshmorëve dhe çfarë do të thotë? Ai shkoi, e vendosi kurorën përpara monumentit dhe mbajti një fjalim në një drekë që u shtrua në një hotel të Tiranës.

Nga fjalimi që mbajti u duk se nuk ka ndryshuar asnjë fije në qëndrimet e tij. Kur tha se nuk do të lejonte të prekej lufta dhe ata që morën armët e dolën në luftë kundër pushtuesit, veteranët morën frymë të lehtësuar dhe e duartrokitën. Sepse ata kanë dashur gjithnjë që kryetarin e Partisë Socialiste dhe kryeministrin e vendit ta kenë në krahun e tyre dhe jo të kolaboracionizmit shqiptar që e ka mbyllur me turp historinë e tij këtu e 75 vite më parë. Por… Menjëherë më pas, ai tha se nuk e ka ndryshuar qëndrimin ndaj Mit’hatit dhe se historia ndahet në dy periudha, para dhe pas 29 nëntorit 1944 duke nënvizuar se nuk e besonte historinë që bëjnë fitimtarët.

Ju mashtroi, të nderuar veteranë dhe ju socialistë që besoni ende në idealet tuaja për të cilat jeni anëtarësuar në atë parti! E kapërcyet atë lugë çorbe që ju dha dje kryeministri? Nuk e besoj. E kuptoni apo jo këtë hipokrizi që duket shumë qartë edhe së largu?!

Ka arsyet e tij të sillet kështu, të cilat nuk na i ka shpjeguar asnjëherë deri në fund. Ndoshta do të na i tregojë ndonjë ditë. Por një gjë duhet ta ketë fort mirë parasysh: nuk i hedh dot hi syve një populli të tërë. Ajo alibia se e nderoi Mit’hat Frashërin si shkrimtar dhe intelektual nuk qëndron. Në të gjitha qëndrimet e Edi Ramës si politikan dhe shtetar, ai nderoi kryeballistin, një njeri politik.

Dhe me sa dëgjuam dje nuk i ka ndjerë topat që kanë buçitur për muaj me radhë kundër qëndrimeve të tij për Mit’hatin dhe kolaboracionizmin shqiptar. Me gjestin e vajtjes dje në Varrezat e Dëshmorëve dhe me fjalimin që mbajti në drekën solemne, ai u tha veteranëve dhe militantëve socialistë: Unë jam ai që kam qenë dhe i tillë do të mbetem!

E pra, topat bam, e Rama tutje!

Që përmendi më në fund Institutin e tufës së çelove mirë bëri, por përçmimi dhe dyfytyrësia i dallohen lehtë.  Siç shkruante tri ditë më pare historiani Paskal Milo në Dita, kryeministri e vështron historinë me syzet e një liberali anarkist dhe vazhdon të gabojë.

Nëse ende nuk e ka lexuar Milon, të njëjtin qëndrim të ngjashëm, madje herë-herë edhe më të ashpër, kanë mbajtur deputeti socialist Spartak Braho, por edhe historiani Pëllumb Xhufi, politikani dhe studiuesi Shaqir Vukaj, Doktor Sabit Brokaj, Profesor Fatos Tarifa, Komiteti i Veteranëve të Luftës dhe ai i Organizatës së Dëshmorëve, pa përmendur këtu kolegët e DITA-s, Viktor Malaj e Arben Duka, Bedri Islami bashkëpunëtorin Jorgo Mandili e sa e sa të tjerë që nuk po ua përmend. Këtë qëndrim e shprehu dje edhe kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi në Fier, ku ishte bashkë me Kryetarin e Veteranëve Rustem Peçi.

Më tha dje Rustem Peçi, pasi u kthye nga Fieri:

– Jam entuziazmuar jashtëzakonisht nga ajo që pashë dhe përjetova në Fier. Dashuri dhe respekt i pafundëm ndaj dëshmorëve dhe Luftës sonë antifashiste. Ishin fierakë, mallakastriotë e vlonjate. Ishin zjarr. Askush nuk i beson akuzat ndaj kauzës dhe luftës më të ndritur që kanë bërë shqiptarët. Por edhe të historisë që erdhi më pas. Ata që nderojnë Mit’hat Frashërin, përfshi edhe Edi Ramën, e fshehin kokën si struci. Si struci.  Nuk i beson kurrkush. Ne kemi qenë, jemi dhe do të jemi këtu. Nuk lejojmë askënd të parbalti historinë tonë. Të mos pandehë Edi Rama se do të na hedhë hi syve.

Reagimet e pafundme që vazhdojnë të vijnë në DITA, e cila e hapi dhe e diktoi me këmbëngulje këtë debat tregojnë se shumica dërrmuese e opinionit është në krahun e luftës antifashiste dhe të epopesë që shkruan këta fitimtarë dhe janë kundër kolaboracionizmit ballisto-zogist me Mit’hat Frashërin.

Ky është jubileu i 75-vjetorit të çlirimit të atdheut dhe shumë e shumë të tjerë që e rendisin veten në anën e antifashistëve, nuk kanë folur ende. Do të shikojmë se sa e angazhuar do të jetë qeveria në kremtimin e këtij viti jubilar. Sepse deri më tani qeveria nuk na ka bërë të ndihemi optimistë se do të bëhet diçka dinjitoze, Rama jo se jo.

****

Xhevdet Shehu / Botuar sot në Dita

May 5, 2019 23:44
Komento

52 Komente

 1. Peza May 5, 12:13

  Ti je tradhetar i idealeve te LANC-it ,je provokator,ndryshe nuk do futje ne kete palo mesazh togfjaleshin djallezor te “historiografise se pas luftes”!
  Ti ke peshtyre mbi kete lufte duke nderuar krye ballistin kuinsling M.F duke na kerkuar ne ,pasardhesve te 28 mije deshmoreve dhe 70 mije partizaneve qe te ulnim koken para ketij bashkepuntori me pushtuesit.
  Ti je Esat Toptani,ti je armik i LANC-it dhe i popullit shqiptar.
  Ti je TURPI yne o Rame tradhetari!
  Si nuk ke turp qe sot del e flet duke e ndyre kete date historike.
  Ty nuk te lidh asgje me 5 majin,se ti je ballist,je nje KALE TROJE ne PS!
  Shporru Rama e mos t’u degjofte emri!

  Reply to this comment
  • Glaukias May 5, 12:30

   “Nën drejtimin e zv.kryeministrit ka nisur puna për të përgatitur të gjithë kornizën në nderim të luftës antifashiste.”
   Çfarë të përgatis Braçja i shkretë kur ju si Kryeministër keni nderuar me bust,ceremoni dhe mirënjohje shtetërore, udhëheqësin e fashishtëve në Shqipëri ??? Sali Berisha nderoi edhe Avni Rustemin dhe atë që e vrau, Ahmet Zogun. Edi Rama nderon edhe antifashistët edhe fashistët. Edhe ne presim nga këta që të bëjnë Shqipërinë… Duhet të çohemi të gjithë për të ardhmen tonë. A ka ndonjë udhëheqës që e do Shqipërinë ?

   Reply to this comment
  • sopiqoti May 5, 16:26

   Me keto qe shkruan ketu ti zoti “Peza” je nje” fycke”NUK KA njeri ne kete bote.i majte a po i djathte te injoroje Luften Nacional-Clirimtare te popullit tone kunde okupatoreve dhe bashkepuntoreve te tyre balliste., ,je nje PD-ist qe nuk ke shok.

   Reply to this comment
   • Partizani May 5, 23:35

    O zocka “soqipoti”!
    Ne se ti e pranon qe nuk ka zog kurve te majte e te djathte qe ta injoroje LANC-in,por kur citohet me emer Edi Rama,a nuk e ndjen veten se je kulish gomari,qe te mungon vetem samari!
    A nuk eshte injorrim,poshterim dhe mohim i LANC-it fakti qe Rama nderoi kryeballistin kuinsling M.Frasheri qe bashkepunoi me pushtuesit naziste?
    Ti pervec se je zog fashisti,por edhe te mungon vetem samari!
    Mos valle ballistet bashkepunuan me pushtuesit per te mbjelle trandafila ne Shqiperi e jo te spiunonin e vrisnin partizanet clirimtare?
    Po SHBA dhe Britania e Madhe qe mbeshteten LANC-in duke derguar perfaqesuesit e tyre ketu,mos valle erdhen per te prure socializmin?
    Hallall plumbi dhe burgu i drejtesise socialiste!
    Rraca juaj ka qene dhe do mbetet antishqiptare!

    Reply to this comment
 2. Zorro May 5, 12:15

  Kur shikoj Ramen duke permendur LANC-in me duket se eshte M.Frasheri kuinsling.

  Reply to this comment
  • sopiqoti May 5, 16:29

   Ja ke futur PORDHES ti o zoti ” Zoro”,.Zora vetem jashteqitje nxjer,besoj se kete e din.

   Reply to this comment
   • Partizani May 5, 23:37

    O zocka “soqipoti”!
    Ne se ti e pranon qe nuk ka zog kurve te majte e te djathte qe ta injoroje LANC-in,por kur citohet me emer Edi Rama,a nuk e ndjen veten se je kulish gomari,qe te mungon vetem samari!
    A nuk eshte injorrim,poshterim dhe mohim i LANC-it fakti qe Rama nderoi kryeballistin kuinsling M.Frasheri qe bashkepunoi me pushtuesit naziste?
    Ti pervec se je zog fashisti,por edhe te mungon vetem samari!
    Mos valle ballistet bashkepunuan me pushtuesit per te mbjelle trandafila ne Shqiperi e jo te spiunonin e vrisnin partizanet clirimtare?
    Po SHBA dhe Britania e Madhe qe mbeshteten LANC-in duke derguar perfaqesuesit e tyre ketu,mos valle erdhen per te prure socializmin?
    Hallall plumbi dhe burgu i drejtesise socialiste!
    Rraca juaj ka qene dhe do mbetet antishqiptare!

    Reply to this comment
   • Zorro May 6, 09:10

    Me idiote si ty o Sopiqot,ka mbetur Rama ballisti per ta mbrojtur qe nuk keni as fakte e as argumente per te mbuluar krimet e tij donkishoteske!
    Nuk ia vlen te zgjatem me ty,nje cope injoranti pijanec,shtresa e vetme qe i paska mbetur Rames per ta mbrojtur!

    Reply to this comment
 3. Gjirokastra May 5, 12:17

  Ju solli DITA n hulli t gjithve.
  Hë gjidi edepsëza gjidi
  Ju ngroh bithën kolltuku dhe harroni nga kush dhe pse jini në ato zira

  Reply to this comment
 4. Flutura May 5, 12:17

  Po lufta e ballit ne cfare ane na vendosi?
  Me historine po, do te kesh probleme, me qeverisjen me shume do te lavderohesh.
  Ke fat se ka nje elektorat te majte stabel, nuk eshte merita e jote, dhe do te votohesh po ti; s’ka nga t’ia mbaje ky elektorat . Ti ngelesh me i miri i te keqinjve; per mua je fiks 50% me 50%

  Reply to this comment
  • Zorro May 5, 14:56

   Ku jane antaret e Kryesise se PS-se qe kane heshtur para padronit Rsma?
   Ku jane antaret e Ansamblese se PS-se,qe nuk regojne para krimeve te Rames?
   A mos ju duket vetja se jeni njelloj si antaret e Ansamblese TRADHETARE ,qe u godit me top nga partizanet e Brigades 3 Sulmuese?!
   Se njelloj si ata po silleni,o tradhetare te idealeve te LANC-it dhe votave te antaresise socialiste ndaj te cileve ju nxirrni gjuhen!
   Kurre nuk votoj me per kete bande politike antishqiptare te nenshtruar para sharlatanit Rama!

   Reply to this comment
 5. intelektuali May 5, 12:28

  LANC-I KRIMINAL I ENVERIT E VENDOSI SHQYPNINE NE ANEN E RANKOVICIT QE VRAU DHE MASAKROI SHQYPTARET E KOSOVES ME PABESI TE PAPARE

  pastaj:

  Pse i vrau dhe i masakroi Aleatet angleze ne Kanalin e Korfuzit?

  prandaj:

  O Kryeminstri Edi Rama me baba kriminel qe ka firmosur varjen ne litar te Havzi Neles, poet disident antikomunist dhe ky krim makaber ne vitin 1988, nje vit para se binte Muri i Berlinit,

  A DO TE SHKOSH NE MOSKE TE PUTINI PER TE FESTUAR 9 MAJIN, DATEN E FITORJES MBI FASHIZMIN KRAH PER KRAH ME VUCICIN E SERBISE?

  apo:

  Do te dergosh Gerdallen e Enverit, Gramoz rucin si dordolec i LANC-it tend kriminal, ne menyre qe:

  TE SHIKOSH ME DYLBI ANTARSIMIN NE BE

  Reply to this comment
  • Taku May 5, 14:20

   Po ja i vrau te kanali se nuk ta plotesoi ti e englezeve deshiren qe ” vorio eporin” tia kalonit grekeve. Ik o pacavure antishqiptare grekofil muti.

   Reply to this comment
   • intelektuali May 5, 21:16

    Greket qe gjate Luftes u renditen ne anen e duhur te historise dhe zgjodhen te behen pjese e Botes Demokratike dhe Antikomuniste, per kete arsye i vune hune dhe i perzune komunistet ne gopin e semes,

    nderkohe qe:

    Shqypnia e Enverit u rendit ne anen e gabuar te historise, ne anen e Internacionales Komuniste qe komandohej nga Beogradi me ane te terrorit te spiuneve te Titos si Vukmanovic Tempo, Miladin Popovici dhe Dushan Mugosha qe i hodhen Enverit edhe Nexhmije Fashisten si nje kocke per ta lepire.

    Britania e Madhe tentoi per here te pare ne Mukje 1943, ne vere qe te fuste ne shinat e llogjikes politiken shqyptare duke derguar dy oficere te larte me nje oferte direkte nga Churchilli per bashkimin e trojeve tona, por me kushtin e nderrimin te kursit politik nga Lindja Bolshevike ne Perendimin Demokratik, ashtu sic beri zgjedhjen e duhur historike Greqia, masakra e Enverit ne kanalin e Korfuzit i vuri kapak ofertes angleze, sepse bamiresi badiava pa kushte kerkon ti o pusht fanatik, serbofil muti?

    Pse nuk shkoni ju te kerkoni azil si emigrante te Serbia, Rusia apo Korea e Veriut, por e keni mbushur Britanine e Madhe me grogaxhinj dhe kriminele fanatike te Enverit?

    O PACAVURE, RACE E KEQE FANATIESH TE ENVERIT PA LEKA DHE PA BREKE NE BYTHE SI NJE FIS KANIBALESH PREJ AFRIKE ZULU?

    Reply to this comment
  • sopiqoti May 5, 16:33

   He me ta lumsha edhe nje here o ” Intelektual ” qe me jep rasti me ta thene perseri se “.ato qe thua e shkruan zotrote ketu, ne i nxjerim c’do mengjes nga prapanica “.

   Reply to this comment
  • Cuni i Vuk Karaxhicit nga Vicidoli May 6, 17:58

   O intelo-bolja , ketu nuk eshte vendi per te lehur injorante si ti , qe ke degraduar aq sa nuk vlen as per ter pleheruar token ! Cdo here , sapo hap gojen , fjalen e pare e ke per E.Hoxhen , pavaresisht se perse flitet aty . Kjo te ndodh , sa per xhindosjen se je duke i rene murit me koke , aq dhe nga crregullimet mendore qe te kane vene poshte dhe kalon pertej idjotizmit ! Keshtu si une , ty nuk te lexon kush , se humbet kohe dhe eshte jo etike te merresh me nje idjot te lindur , por nuk mund te kalohesh pa peshtyre nje here mbi felliqesira shqipfoles , qe kundermon era kerme !

   Reply to this comment
 6. info analitike May 5, 12:39

  Paskan zgjedhur tamam njeriun me stature te pershtatshme per kete pune. Ah si tallet kriekaqoli me ju o te shkrete e ju akoma i shkoni pas si delet. Gezuar shoke!

  Reply to this comment
 7. Popullori May 5, 12:43

  Eshte me i keq krimbi qe te ha ngadal se ariu perball. Poshte edi rama.

  Reply to this comment
 8. Xha Brahua May 5, 12:46

  Po atyre qe luftuan Mit’hatin …….si do t’u thuash??
  E nderova qe te merrja votat e Ballit??
  Ti je vete me shume Ballist se vete Ballistat!

  Reply to this comment
 9. Gege Kosova May 5, 12:57

  Po pse kete pervjetor jubilar te 7 prillit 1939, 80-vjetorin e pushtimit te parapergatitur te Shqiperise nga Italia dhe rezistencen e Mujo Uqinakut,ikjen e Zogut me Thesarin e Kombit, Qeveria aktuale nuk e regjistroi ne asnje pikepamje e ne asnje nilev e mejdis.Kjo ishte nje habi,nje pakujdesi e nje injorancee e pakuptimet.

  Reply to this comment
 10. Velo Partizani May 5, 13:09

  Me cilet komunikon ky ?
  Besoj me elektoratin e Ballit Kombetar, sepse eshte mik me Mit’hatin, Tufen, Celon, Alimadhin, Butken, Parllakun shekullit te kaluar, & CO.
  Se me popullin e majte dhe veteranet e LANC-it, nuk ma do mendja se do te komunikonte.
  Shyqyr qe u kujtove se eshte 75 vj. i Clirimit.
  Mos u justifiko Edvin , sepse ty i ke lartesuar vete me qendrimet e sjelljet e tua kolaboracionistet e djeshem dhe bije e niperit e tyre te PD, BK, PR, dhe nje pjese te LSI, etj.
  Shko more palo burre, tradhetar i besimit te nje milione votuesve te majte, manipulator e abuzivist publik.
  Keto thuaja Gramozit, Taulantit, Braces, Majkos e dhjetra servileve e sahanlepires te rilindjes.
  Filluar nga Ty dhe perfshi Saliun, Liken, e deri te deputeti me i fundit, na nxite diten e perkujtimit te luleve te djelerise shqiptare qe dhane gjakun per Atdhe.

  Reply to this comment
 11. Vasili May 5, 13:15

  Vec lehje te terbuara ´´patriotike´´,nga te dyja anet,:
  Nga njera ane rama,brace etj,pjella nostalgjike te baballareve te tyre,te cilet ishin kobure te ushqyera,ne duart e diktatures shpirt dhe trup ngrenese,ideal vrasese te partizaneve qe u vrane apo perfunduan ne burgje dhe internime cfarosese.
  Dhe me tej,keta karikatura te shemtuara te patriotizmit,nuk ben asnje ceremoni,ne 500 vjetorin e heroit tone kombetar Gjergj Kastriotit,pasi kryeveziri arnaut synetlli rama nuk ja ndan per asnje cast syte Babes se anadollit.
  Pra cdo cfaqje ´´patriotike´´ e kesaj specie,nuk eshte vec nje nostalgji per baballaret e tyre kolaboracionist me regjimin e kuq,shume me i keq dhe cfaroses,se pushtimi i huaj.

  Reply to this comment
 12. Amerikani May 5, 13:54

  Rama zgjedh Braçen qe te meret me pregatitjet e 75’vjetorit te çlirimit, pasi e di mire qe Braçe eshte nder te vetmit socialiste te vertete ne ate parti.

  Nqs do ishte per Ramen do e kishte perbysur me keq nga tufa e ballisteve kolaboracionoste historine, por eshte aq i zgjuar sa te kuptoje se antifashistet dhe ata qe nderojne LANÇ jane shumica e shqiptareve.

  Edhe ne fjalimin e mbajtur ne aktivitetin perkujtimor te organizuar nga Bashkia, nxitoi te permend shpejt e shpejt bijte e bijat e popullit deshmor dhe menjehere pa voniar u hodh te ” diktatura” qe pasoi çlirimin.

  Po si mundet ne diten e çlirimit te flitet me shume per pas luften se sa per epopene me te madhe çlirimtare te popullit shqiptar pas asaj Skenderbejane?

  Githçka eshte e kuptueshme per mentalitetin ballist te Kryeministrit shqiptar…!

  Mentaliteti ballist i Kryeministrit nuk e pranon dot idealin e lirise te atyre mijera djem e vajzave komuniste ose jo , qe u reshtuan nen thirrjen per liri ndaj pushtuesit fashi-naziste, se Kryeministri yne eshte mesuar te luaje ne drite hije.

  Se kjo pune ka vetem nje rruge dhe nje te vertete te pamohueshme veç te mohuar dhe deformuar nga ata kolaboracionoste e bashkepuntore te fashinazizmit te cilet kryen akte kriminale dhe bashkepunimi te paster me pushtuesin kunder popullit te tyre.

  Kjo rruge e se vertetes eshte qe nqs pranon te perulesh perpara LANÇ , ashtu siç u shpreh dhe Rama dhe Basha, duhet burreri per te permendur edhe udheheqesin e kesaj lufte, komandantin e saj Enver Hoxha.

  Kete hap tabu sot nuk ka bythe politikani ta hedhe, se politika njeh politikane po njeh dhe burra shteti dhe keta te fundit i kane munguar keto 29 vite politikes shqiptare.

  Kryeministri ka te drejte kut thote se: ” egziston nje ndarje thelbesore midis perjudhes se kundershtise ndaj pushruesit qe fillon me 7 prill 1939 dhe perfundon me çlirimin e Shqiperise me 29 nentor 1944 dhe perjudhes se diktatures se proletarjatit qe erdhi me pas !” Perjudha e dyte eshte nje perjudhe qe ka nevoje per rishikim te ftohte nga historiane ndoshta ne nje kohe te mevone pasi te jene ftohur kundershtite midis pasardhesve te kolaboracionosteve dhe bashkepuntoreve te pushruesit dhe pasardhesve te heronjeve te LANÇ. Sot mund te permendim vec nje fakt te ditur nga te gjithe. Gjthçka eshte shitur, vjedhur e pervetesuar sot me te patedrejte gjate ketyre 29 viteve , eshte trashegimi e punes dhe djerses se popullit nen sitemin e kaluar. Kjo djerse e pasuri qe ende sot nuk shteron perfundoi ne xhepat e politikaneve hajdute te ketyre 29 viteve. Kata hajdute sot kane pafytyresine te na tregojne diktaturen !!! Keta te pafytre qe goditen me keq se armiku shtyllen identitare te kombit tone duke deformuar hostorine dhe e mbushen Shqiperine me korrupsion, perplasje civile, droge, prostitucion , ndasi krahinore e fetare. Po ku kane moral keto monstra te flasin per diktature !

  Gjithsesi;

  Nqs per perjudhen pas lufte histografia ka nevoje te rishikoje ngjarjet dhe kontekstet e kohes ne te cilat u zhvillua kjo perjudhe, ajo e luftes tashme eshte e ezauruar dhe shteruese! Si rjedhim i ketij konkluzioni Enver Hoxha dhe partia komuniste ishin udheheqesit e asaj epopeje legjendare. Nen thirrjen per liri te PK dhe frontit antifashist , luftes ju bashkuan ajka e rinise patriote shqiptare. Ne i dhame frontit antifashist 28.000 deshmore, emri te cileve tashme eshte skalitur ne ndergjegjen e kombit dhe ne gur nga ku tufat e korbave te neofashiste me sqepat e tyre te zinj nuk do te munden dot kurre t’i fshijne.

  LAVDI LANÇ TE POPULLIT SHQIPTAR.

  I PAHARUAR KUJTIMI I DESHMOREVE, NE KETE 5 MAJ TE 75-vjetorit TE ÇLIRIMIT.

  Reply to this comment
  • 2plus2 May 5, 14:43

   the gjithato llafe sakte pastaj ja kepute kopaces:

   nuk ka asnje nevoje rishikimi periudha e diktatures se proletariatit !!!
   Aq me pak eshte idiote te pretendosh se DIKUR do ftohen kundershtimet e pasardhesve te kokaboracionisteve. Kjo s’do ndodhe kurre sepse ndyresirat NUK DUAN te kete ftohje gjakrash dhe qetesi. Perkundrazi nxehja e gjakrave dhe rremuja ka qene strategjia fituese ne permbysnen e historise dhe vertetes se lavdishme te luftes dhe ndertimit te socializmit.

   Reply to this comment
 13. ola May 5, 14:14

  Ti je nje mut o intelekt-kaka.Ti je nje antishqiptar i terbuar Kujton se na plas bytha per brockullat e tua.Shqiptaret kurre nuk kane patur nevoje per ment e gerkut.Edhe bufi e di te verteten e kanalit te Korfuzit por ti nuk ke tru ndaj lexon e shkruan cfare te dergon Janullaqi E sa per luften NAC -CL te vendit tone me mire shko e kerko kokat e udheheqesve te luftes partizane te Greqise qe i ngulet neper hunjte e gardheve se nuk kishit as tru as bythe te merrnit ne dore fatet e vendit tuaj Ju gerket jeni te fundit ne bote qe mund te flisni per luften dhe heronjte e saj O QYP ME MUT.

  Reply to this comment
 14. dielli May 5, 14:21

  Rama-si tutor i kreut te Ballit-zMUT-HAT me caktimin e Braces ne krye te komisionit te festimit te 75 vjetorit te luftes NAC-CL e vulosi faktin qe eshte armik i kesaj lufte dhe heronjve te saj TANI PS-ja ne do te mbijetoje DUHET TE HEQ RAMEN et vendos nje njeri me zemer e tru majtas Perndryshje shume shpejt do te vije dita ashtu sic themi sot per PD-ne te themi edhe NA ISHTE NJEHERE NJE PS.

  Reply to this comment
 15. illi May 5, 14:51

  Si tha palloshi: lufta nacional clirimtare na rreshtoi ne anen e fituesve, por une ceremonine e M. Frasherit do ta beja prape. Dmth te paret te ulin koken, qe te ngre une ate qe dua vete?!?! Po deshet shkarkoheni Tufen, rendesi ka qe ajo qe them une eshte e verteta absolute?!?!? Osht bo si Ver Llapa, do tu jape mend te gjitheve.

  Reply to this comment
 16. mirel May 5, 16:54

  Nuk e duam Bracen dhe asnje perfaqesues te Ramutit te merret me LANCL
  Baza e PS ti perzeje keta qener tradhetare.
  As Brace e as Ruci dhe as ndonje plere e vemje e Ramutit nuk eshte i mirepritur ne bazen e partizaneve dhe deshmoreve te Luftes.
  Veteranet te mos i lejojne te vene mes tyre.
  Jashte PS keta krimba te ndyre neofashiste

  Reply to this comment
 17. Gjermoni ex-Soldat i LIIB May 5, 17:37

  eh more skipetari trashe e lepirsi bytha te huajt .
  partisani skipetara iste armiku jone .

  por po mos te isin ata ,
  ju qeni spiuni dalkauku ,balisti,
  do isit sota ,
  qent e pushtusit .

  si iste sali borisa e hajnia president

  nuk keni turpa ju .
  skipetara sot maskara – shan Skiperine

  urren europa kte skipetara nix karakteri

  po pederi .
  ptu amskaraja qe nix doe atedhene

  Reply to this comment
 18. Limani May 5, 17:39

  Edvin Rama është prostituta politike më e ndyrë në Shqipëri .
  Partia Socialiste është njëra nga 120 e kusur bandat , që zyrëtarisht quhen parti politike . Nuk ka Parti Socialiste .
  Asnjëherë s’kemi Parti Socialiste .
  Siç jemi ne , populli , ashtu kemi dhe partitë .
  Popull mos u justifiko !

  Reply to this comment
 19. MH May 5, 19:23

  Edhe pse je i teri ballisto fashist ke ba mire qe ia ke lane organizimin ne 75 vjetorin e te renve deshmor z.Brace.Sepse ti nuk ke surrat per te nderue te renet.Surrati i yte nderon tradhetaret bashkepunetoret e Nazi-Fashizmit.

  Reply to this comment
 20. intelektuali May 5, 21:16

  Greket qe gjate Luftes u renditen ne anen e duhur te historise dhe zgjodhen te behen pjese e Botes Demokratike dhe Antikomuniste, per kete arsye i vune hune dhe i perzune komunistet ne gopin e semes,

  nderkohe qe:

  Shqypnia e Enverit u rendit ne anen e gabuar te historise, ne anen e Internacionales Komuniste qe komandohej nga Beogradi me ane te terrorit te spiuneve te Titos si Vukmanovic Tempo, Miladin Popovici dhe Dushan Mugosha qe i hodhen Enverit edhe Nexhmije Fashisten si nje kocke per ta lepire.

  Britania e Madhe tentoi per here te pare ne Mukje 1943, ne vere qe te fuste ne shinat e llogjikes politiken shqyptare duke derguar dy oficere te larte me nje oferte direkte nga Churchilli per bashkimin e trojeve tona, por me kushtin e nderrimin te kursit politik nga Lindja Bolshevike ne Perendimin Demokratik, ashtu sic beri zgjedhjen e duhur historike Greqia, masakra e Enverit ne kanalin e Korfuzit i vuri kapak ofertes angleze, sepse bamiresi badiava pa kushte kerkon ti o pusht fanatik, serbofil muti?

  Pse nuk shkoni ju te kerkoni azil si emigrante te Serbia, Rusia apo Korea e Veriut, por e keni mbushur Britanine e Madhe me drogaxhinj dhe kriminele fanatike te Enverit?

  O PACAVURE, RACE E KEQE FANATIESH TE ENVERIT PA LEKA DHE PA BREKE NE BYTHE SI NJE FIS KANIBALESH PREJ AFRIKE ZULU?

  Reply to this comment
 21. Zgalem May 6, 01:03

  E pranoj shkrimin e Xhevdetit me disa vrejtje . Historia dhe personat historike , nuk jane teresisht te Zes , ose teresisht te zinj. Nga raporti midis te bardhes dhe te zezes , percaketohet pozicioni historik . Kane periudhat , qe kane shkelqyer dhe ato , qe kane gabuar . Rama , eshte ne pozicion , qe do t’i respektoi te dy palet : Shqiperia eshte e te tereve . Ekstremizmat nuk jane te kohes . Dy gjera , e ndajne shaping nga shoqeri : Te vleresohet lufta Ncl dhe te respektohen te renet . Te tjerat edhe mund te diskutohen , sepse duhet pare nga e arthmja . Mitat Frasheri , nuk ishte ne anen e duhur te historise , per nje kohe , por ka merita te mjaftushme , per t’u respektuar nga Atdheu , Pervec si djali I Abdylit . Jetojme dite paqeje , jo lufte , me njeri tjetrin . Mendoj se Rama , eshte ne pozita realiste , si qeverritar , qe u perket te gjithve . Gazeta Dita nuk ka pse te konsumohet , kaq shume me te kaluaren . Zgalem

  Reply to this comment
  • Bureto May 6, 09:22

   Respekte Zgalem. Pak dhe saktë.

   Reply to this comment
  • katarakti May 6, 14:32

   Per mua Rama nuk u perket te gjitheve. Do apo nuk do, ai i perket shumices zoteruese, qe eshte e majte. Tjeter gje posti i presidentit qe perfaqeson te gjithe popullin. Megjithate me duket se ke te drejte kur shkruan se gazeta “Dita” nuk ka pse te konsumohet kaq shume me te kaluaren. Por ndofta eshte edhe revanshi i pasuesve te Ballit dhe kolaboracionisteve, se bashku me Ramen, qe i hedhin benzine zjarrit. Rama nuk kishte pse te merrej me Mit’hatin. Le te merrej Balli. Eshte pak kontraverse qe kryetari i partise qe ka ne themel Luften Nacional çlirimtare te nderoje zyrtarisht perfaqesuesin e bashkepunetore te pushtuesve. I bie sikur De Gol-i te nderonte Peten-in!

   Reply to this comment
 22. MH May 6, 01:14

  Rama nese ka nji cike mend ma shume sec pikturon duhet te zgjedhin dy rruge per te ngel pa ngarkes formale.Rruga e trete i takon te majteve socialista per ti dhane vendin qe meriton.
  E para.
  Te hedhin posht duke e shkulur Mit’hatin e Frasherit nga vendvendosja per ta largue edhe nga paradhesit e tije.E ti thote popullit e kryesisht veteranve.Me falni qe isha ne kllapi idiot i pa ekilibruem ne ndarjen e petriotizmit ne tradhetar dhe atdhetare.
  E dyta.
  Duhet te japin doreheqjen automatikisht nese nuk tundet nga gabimi i pafalshem ndaj atdheut e popullit.
  Rruga e trete i takon te majtes socialiste ta shporrin nga cdo ngarkese partie dhe shteterore.
  Nuk ka mbet e majta te drejtohet e ta qeverisin nji njeri imoral,i korruptuar,fodull,skizofren hipokrit i spikatun.
  Te mohosh luften clirimtare e arritun nepermjet sakrificave zdesh e zbath ngrane e pa ngrane don te thote te mohojme nderin lavdin krenarin e kombit.Don te thote te mohojme vetveten.

  Reply to this comment
 23. Plaku Xhuxhumaku May 6, 01:47

  Edhe sahati i prishur e tregon kohen e sakte dy here ne 24 ore. Per mua Zoti Rama eshte tamam si sahat i prishur, por ama me kete punen e historiografies se pasluftes ka treguar tamam qe ka ardhur koha qe mos na cani bythen mender me ato qe kane ndodur para 75 vjeteve, ne dac nga njera ane, ne dac nga tjetra. MJAFT me brockulla historike qe nuk i hyne kerkujt ne pune, pervec ca kokosheve qe duan te fryhen kot më kot me pordhet qe kane bere gjysherit, apo baballaret e tyre ne 1944 kur kishin dale per piknik e piqnin qengja ne hell. Ballistet e gjore te pakten kenaqeshin me ndonje pule, keta te clilimtares e donin ne hell.

  Reply to this comment
 24. 2plus2 May 6, 06:33

  ky zuzar nuk beson ne historine e fitimtareve se i pandeh partizanet tane per kamikaze, ndoshta i ngaterron njelloj me kamikazet e panumurt te patru te Japonise ne LIIB

  nuk ka pse vazhdon debati se Rama thote cope s’ju pyes

  Reply to this comment
 25. Anes Elbes May 6, 06:44

  Rama eshte i paskrupullt deri ne infinit.
  Shiko se c’ben duke thene se “ja kam lene Braces” ta shohe. Sa cinik e sa legen burre eshte ky njeri qe ja kaloi dhe SB.Po te pakten ai i bente perballe,ndersa ky duke tradhtuar elektoratin.
  Dhe me kete menyre mendon se e “hodhi lumin” dhe i mashtroi veteranet.
  Medemek ai si “zoti mbi toke”, vendos Bracen dhe na thote neve”se ju keni besim tek Bracja…!?Mbajeni, se atij “do i var celsat e kulles barit dhe te shohim cfardo te qullase”.
  E pra ky ,z.KM ,tashme ka menduar “serozisht” dhe po i jep “zgjidhje” duke na thene,”ju” mendoni se ai mund te jete i duhuri per “juve”, po ore ja ku e keni “ju a jap une”,duke mos heq dore nga ana tjeter nga megallomania e tij,nga arroganca dhe poshterimi,ideja e tij se ka pushtetin absolut,se eshte ai “sulltani” qe ka gurin dhe arren per te bere c’te doje,duke qesendisur,fyer dhe u zgerdhier jo vetem me popullin paqedashes e antifashiste,por edhe Bracen,sikur te jet ndonje “top pinpongu” qe ai do na e rekomandoka “si shpetimtari” i shqiptareve “te fyer” per te na sjelle “cehren ne vend”.Aeshte ne terezi ky njeri ,qe vazhdon e luan kaq rende e kaq thelle me shqiptaret,duke i bere budallenj, kur te tila l”lajthitje” te tij ,mund t’a bejne vetem institucionet.
  Do te mjaftonte qendrimi institucional ndaj LANC-it ne Parlament ,per t’i vene dinjitetin asaj lufte te lavdishme te popullit shqiptar,per te mos lene shteg per ekuivoke.
  Pas kesaj z.Edvin bej cfar te duash me “tufat” dhe “bracet”, se populli shqiptar ,i zgjuar e paqedashes ,do te di si te ta jape pergjigjen dhe ku.

  Reply to this comment
 26. agim rinushi May 6, 08:17

  Para madheshtise se luftes dhe gjakut te deshmoreve dhe heronjve qeudhehoqen Luften,kushdo qe nga Tufat e deri tek Edi rama jane lilipute.Kush prek madhshtine e luftes,kush cenon krenarine kombetare sic ben Edi Rama, nuk ben gje tjeter vecse afron fundin e tij.Dhe ky fund po afron per hipokritet,lajkaxhinjte dhe ata qe jane dhjamosur nga gjaku qe derdhen deshmoret.

  Reply to this comment
 27. intelektuali May 6, 09:34

  Beji te gala Nexhmije Fashiste o gazetari personal i saj, Xhevdet Shehu,

  sepse:

  Ka gjasa qe te ngordhe dhe te ngreje kembet perpjete nga qielli kjo kriminele gjakatare qe nuk njohu asnjere fajin per krimet e saj,

  Ngutu i Xhevdet Shehu se do te mbetesh papune pastaj.

  Reply to this comment
 28. ETHEM LALAJ May 6, 11:38

  TE LUMT XH.SHEHU BURR I MENÇEM HEKALIOT.
  -QENDRIMI NDAJ M.FRASHERIT PO E RENDON POZITEN E KM RAMA NE KETE BEHAR TE TRAZUAR POLITIK.
  -EDHE UNE SI MALLAKARTIOT 24 KARATESH SOCIALIST JAM I INDINJUAR ME KTE QENDRIM TE E.RAMES.
  -BESOJ SE NE TE ARDHMEN AI DO E MARRI KTHESEN E NEVOJSHME E TE DEKLAROI SE “CEREMONIA SHTRTRORE NDAJ M.F.ISHTE E PANEVOJESHME.”KAQ MJAFTON.
  -NDAJ D I T A,GAZETARET MIRE TE SAJ KOMITETI VETERANEVE,PESIONISTET…E TE GJTHE NJERZIT PRO LNÇL KUDO QE NDODHEN TE MPREHIN “SHPATEN”ME FORT PER TE DEMASKUARE VEPRIMTARINE E BALLIT KOMBRTAR,LEGALISTEVE,ZOGISTEVE,TUFEISTEVE E KO..DERISA TE SHKARKOHET TUFA,TE HIQET ME CEREMONI LIBRI BOTUAR ME EMRAT E HEROJVE TE LUFTES NE TE,TE HIQET BUSTI I MIT’HATIT DHE TRADHETARIT A.ZOGU QE ANDEJ,ETJ DHE TE ORGANIZOHET KONFERENCA KOMBETARE ME RASTIN E 75 VJETORIT TE ÇLIRIMIT SIPAS NJE PROGRAMI TE VEÇANTE.M,SI PIKE KTHESE PERFUNDIMTARE.
  -Z.RAMA DUHET TA PYESI VETEN MIRE NESE DUHET TE JETE ANTAR I PS NE VAZHDIMSI APO KM I IM,I FAMILJES TIME,I FISIT TIM,I FSHATIT TIM KU KAM LINDUR APO QYTETIT KU BANOJ PRE 34 VJETESH…NE PERKRAHJE TE PS..!

  Reply to this comment
 29. Jariju Degjon May 6, 12:48

  Rrnoft partia, deshtet me than, por fryma iu ka mbarue …

  Reply to this comment
 30. XXX May 6, 13:05

  O INTEL -MUTI-Ti e din por keshtu te thote Janulla se ne fakt partizanet greke i vrau anglezi qe pastaj jua rrasi k… ne bythe e akoma e keni brenda.Partizanet qene ata qe e lidhen Shqiperine me aleatet perendimore o idiot. Por b ti aq di aq flet E sa per Nexnmijen shko me mire mjekoi majasellin Jasnulles se po te kerkon urgjent o IDIOT se i ka kaluar orari..Nexhmija eshte nje YLL i PERJETSHEM NE QIELLIN E LAVDIUSE SE HISTORISE SE VENDIT TONE. nderkohe qe ju akoma mburreni me Helenat E TROPOJES se tjeter vlere nuk keni ne historine tuaj .

  Reply to this comment
 31. bureto May 6, 13:07

  E verteta quhet e tille, apo i afrohet shume asaj, vetem kur ballafaqohen mendimet, faktet, dokumentat dhe jo me pasione, mllefe apo taktika djallezore per perfitime politike, emocionale, apo si ato te atyre qe kane ndonje mize ne kesule nga e kaluara. Le t’i ballafaqojme Ramen me Tufen rreth asaj qe Rama u perpoq te justifikohej dje ndaj “stuhise’ enveriste qe ka bllokuar Diten, me shkrime e komente, keto ditë.

  ****
  Dhe Kryeministri Rama foli: “…në pikëpamje të luftës për çlirim deri në 29 nëntor 1944 nuk mund të jetë objekt i një instituti që paguhet me taksat e shqiptarëve. Çfarë erdhi pas ka qenë objekt i punës së atij instituti dhe i takon Kuvendit që të bëjë vlerësimet e nevojshme në raport me ligjin apo shkeljen e ligjit, apo dënimin (dëmin?) E shkaktuar nga një i tillë institut” (5 maj 2019).
  *****
  Reagimi i Tufes:
  Nëqoftëse ndërmjetës qenka Ligji dhe respektimi i tij, atëherë qenkemi krejtësisht në rregull, vetëm se Kryeministrin e paskan rrêjt dhe rrêjt besa keq. Siç thoshte poeti i ndjerë Ali Podrimja Kryeministrit i paskan servirë një “rrenë klluqe”. Duket qartë që Kryeministri nuk e ka parë ende këtë nen specifik të ligjit.
  Kryeministri i Shqiperisë, z. Edi Rama, nuk duhet t’u zërë besë as enveristëve përreth tij, që e gënjejnë kaq vrazhdë e trashë në lidhje më periudhën që ligji i jep në shqyrtim ISKPK; nuk duhet të më zërë besë as mua, që mund të kem “konflikt interesi” në këtë çështje. A ka punë më të thjeshtë e më të pastër sesa të shohësh vetë ligjin nr.10242 për Institutin e Studimeve të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit”? Aty thuhet gjithçka qartë e shqip:
  “a) “Periudha e komunizmit” është periudha e historisë së Shqipërisë nga 29 nëntori 1944 deri më 8 dhjetor 1990, si dhe periudha përpara datës 29 nëntor 1944, gjatë së cilës është zhvilluar veprimtaria, që ka përgatitur ardhjen në pushtet të Partisë Komuniste të Shqipërisë, e cila, më pas, u shndërrua në Partia e Punës e Shqipërisë”. (Neni 3, përkufizime, pika “a”).
  Pra si t’ia bëjmë asaj pjesës “si dhe periudha përpara datës 29 nëntor 1944”?
  Kryeministri për këtë periudhë – para 29 nëntorit 1944 – përdor pjesëzën mohuese “nuk mund”. Po ja pra, që Ligji thotë “mund” dhe ne e kemi zbatuar atë sipas standarteve europiane. Le ta marrë pra përgjegjësinë ai që e ka informuar qëllimisht gabim Kryeministrin.
  Dhe pikërisht në këtë mundësi që hap Ligji për të studiuar krimet e komunizmit edhe para 29 nëntorirlt 1944, ka vend (e them ndershmërisht) realizimi i një prej ideve antikonformiste të shprehura në fillim të viteve ’90 nga Kryeministri vetë, si ky citim pikant:
  “Duhet pranuar më në fund hapur, që lufta kundër okupatorit degjeneroi nënjë luftë të përgjakshme civile… shkaktare e së cilës ishte Partia Komuniste shqiptare e drejtuar nga emisarët jugosllavë”
  (“Refleksione”, Shtëpia botuese “Albania”, Tiranë 1992, f. 180-181).
  Asokohe unë isha student i Letërsisë në Filologjik, i dehur me lirinë dhe miqtë e grupit poetik “E për-7-shme”, mendoja se komunizmi dhe enverizmi kishin rënë, vdekur pëfundimisht. Nuk ia vlente të merreshe përveçse me art, poezi e karagjozllëqe të moshës. Por “Refleksionet” dhe gazetën “Albania” të Ramës dhe Klosit si dhe publicistikën ala kubofuturiste të Ramës, e lexonim me qejf, sidomos çmitizimin e tabuve, ndër to dhe të luftës së kanonizuar sipas biblës së kuqe enveriste.
  Por sot, me 5 maj 2019, Kryeministri më përmendi në mesazhin e tij qetësues për të shqetësuarit e kotë. Përmendi hetimin parlamentar, nëse ne jemi konform ligjit. Dhe… nëse puna jonë ka sjellë dëm…
  Dëm kujt? Të vërtetës, apo enveristëve? Ne me punën tonë po provojmë se tezat e tij të vitit 1992 në Refleksione, janë absolutisht të drejta e të vërteta, sepse konfirmohen në arkiva. Edhe këte e kemi bërë konform ligjit, siç e patë më sipër.
  Sidoqoftë, Kryeministri duhet të ri-informohet, të mos shurdhohet nga kori enverist dhe përfytyrimet e tyre të përçudshme mbi lirinë dhe pavarësinë shkencore të institutit tonë të Pavarur.
  Misioni i tyre është vetëm shëmtimi. Një katastrofë estetike si ata, përcakton dhe katastrofën etike ku janë katandisur.
  Nuk bëhet aspak fjalë këtu për fyerje a cënim të vlerave të luftës. Nëse shëmbëllimi del monstruoz, s’është fajtore pasqyra. Enveristët dhe ish oficerët e Sigurimit, këto dy tumore në trupin e drobitur të Shqipërisë, kërkojnë pushtetin, kanë synimet e tyre (vizione antiutopike për ne), sepse duan të ngjallin së vdekurish kohën e Lugatit.
  Nuk mendoj se është e hijshme e as e mundshme për shoqërinë tonë të shkurtohet distanca me Europën dhe BE me këto krijesa të Qoftëlargut.
  Kryeministri mund të urdhërojë me pushtetin që ka gjithë ingranazhet e qeverisë dhe Parlamentit. Mund ta mbyllë dhe Institutin tonë, që studion krimet e komunizmit. I ka këto mundësi. Të gjitha. Thellësisht potente. Thellësisht jodemokratike. Sidomos në këtë periudhë kur Parlamenti është monist. Kur vëzhguesit e huaj thuajse nuk ekzistojnë. Kur institucionet dhe shoqatat për të drejtat e njeriut, thjesht janë servilë, tejet të neveritshëm.
  Ne s’kemi askënd krah, përveç të drejtës dhe ligjit dhe… po, vetëdijes për ta administruar shkëlyeshëm sferën e lirisë sonë, të cilën, së paku formalisht na e garanton Kushtetuta.
  Por ne do të provojmë të mbrohemi me logjikë, arsye e dinjitet, kundrejt një kryqëzate fanatike enveriste, deri më tash, vetëm me solidaritetin e pjesës më serioze të shtypit.

  ***
  Dhe me ne fund do te rekomandoja te lexohej nga ndonje i interesuar intervisten e profesoreshe Ana Lalaj, dhene per nje gazete dje, per te mesuar dhe ca te verteta qe serviren te deformuara nga ata qe mbrojne krimet e komunizmit, duke u justifikuar djallezisht, sikur evidentimi i tyre eshte qellim keq nga neofashistet, ballistet, kolaboracionistet etj, sepse duan te permbysin luften partizane. Mos u nxitoni te komentoni pa e lexuar. Askush nuk duhet t’i bishtnoje te vertetave. Kush ka bere faje dhe gabime duhet te marre ate qe i takon qofte dhe moralisht, kushdoqofshin ata, komuniste, balliste, legaliste, nacionaliste etj etj, ashtu siç kane marre edhe meritat e perfituar privilegjet, me apo pa te drejte.

  Reply to this comment
 32. fshatari pafshat May 6, 14:06

  Hapja nga Edi Rama e temes te Luftes ANClirimtare dhe, mbajtja gjalle e saj edhe dje, ne rastin e 5 Majit, tregon se politika shqiptare e shikon shpetimin e vet nga Vettingu pasuror vetem tek PERCARJA e popullit. Dhe perdorimi sipas rastit i kesaj Percarje. Dhe teme me te mire, me te zjarrte, me te ndjeshme, ku, nuk te fal asnje partizan dhe pinjoll partizani eshte percudnimi i LANC. Shkerdhyerja e gjakut, sakrifices, devotshmerise etj., etj,. qe Shqiptaret shperfaqen pa asnje ekuivok per kater vite rresht ne luften kunder NaziFashizmit – me e fundit pasuri ose krenari kombetare qe i ka mbetur Kombit shqiptar – eshte instrumenti me efikas me te cilin mund te realizohet me sukses PERCARJA. Nje here qe u bashkuam ne LANC dhe ne Socializem i’a dolem te klemi shtetin me jetgjate ne historine e Shqiperise. Ky mesim, nuk u vlen politikaneve shqiptare. Ketyre u vlen vetem lekura vetiake qe, mbeshtillet dhe cmbeshtillet, sipas orekseve te castit apo perspektives, nga armiqte shkullore te Shqiperise.
  Nese ka nje shpirt te pavdekshem – qekurse ka lindur me i pari njeri ne shpine te rruzullit tone – eshte ai qe inspiron devizen: Perca dhe Sundo.

  Reply to this comment
 33. Daku May 6, 15:20

  Rrofte lufta Nacional Çlirimtare.
  Poshte Balli dhe bashkepunetoret e Nazisteve…
  Nuk ngeli Rama( autori i Refleksioneve) te na mbeshtese…
  Ka plote burra te thinjur te mençem PS,qe nuk e lene Ramen te beje ç’te doje.
  Se te ishte per te,kjo do ishte partia me fashiste qe do kishte njohur njerezimi….

  Reply to this comment
 34. Adih May 6, 18:19

  Jane terbuar te gjithe Enveristet ,Jetojne me endra ishalla ngjallet vjen prap Enveri ,dhe te mbajme prap radhen ne 2 te nates per nje liter qumesht .Mos i ngateroni gjerat o qorra Enveriste .Poshte diktatura .Rrofte liria ,dhe te drejtat e njeriut ,tamam sic eshte perendimi . Ku liria te garanton dinjitet dhe diktatura ta rremben me dhune dinjitetin ,dhe te sjall fukarallekun.. Doni te integroheni e pretendoni ne Europen perendimore ju, o te mjere enveriste ????!!!? .Hyt rrace e poshter .

  PS:: Pse jeni terbuar ,ju e keni ne dore pushtetin me keqeardhje qe nga 44 e deri me sot .Komuniste e spiuna bashke ,po na drejtojne . Me ben pershtypje nga shume komentues ,permendin ne populli shumica jemi te majte . O ju hengret mortja ishalla . E them kete , se ju nuk e kini idene se cdo te thote i MAJTE .Ku fatkeqesisht gjate ketij tranzicioni post komunist ,te gjithe partite si PD e ” Djathte ” dhe PS e “majte “e kane pasur programin njelloj ,tamam si shtepia e kopilave te femise .Kur do ta hani pyken nje here o te semure e dele qorre .Dua apo nuk dua une ,ose doni apo nuk doni ju ,koha do seleksionoje ne site ,kush ishte lufta dhe te mirat e komunizmit apo te keqiat qe na solli.Nuk diskutohet ,koha dhe historia do mallkoje diktaturen qe shkateroi cdo gje ,Pronen e mbi te gjitha shkateroi njeriun me keq se koha 500 vjecare ne sundimin turk. .,Prandaj…. ?????

  Reply to this comment
 35. mirel May 6, 21:32

  Leren LANCL p merrun me Ramutn se e beri fakt Jugun si krahne autonome greke.
  P ve tabelat dygjuhese. Sic i ka patur Kosova ne shqip e serbisht

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim