Rama mban fjalimin në Asamblenë e OKB: Sfidat me të cilat përballet njerëzimi…

September 22, 2017 17:08

Rama mban fjalimin në Asamblenë e OKB: Sfidat me të cilat përballet njerëzimi…

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur fjalimin e parë sot në sesionin e 72-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB. Ai e nisi fjalën e tij para përfaqësuesve të shteteve me sfidat që përballet sot njerëzimi.

“Sa herë ka ndodhur që njerëzimi të përballet me kaq shumë sfida konkrete si në ditët e sotme. Kur ka pasur një tjetër kohë që të jemi përballur me kaq probleme?”, tha Rama.

Mes të tjerash Rama pohoi se radikalizmi vazhdon të trondiste vlerat e njerëzimit, ndërsa u ndal edhe tek ndryshimet klimaterike.

“Radikalizmi vazhdon të trondiste vlerat tona, ato janë po godasin qorrazi anë e mbanë botës. Disa konflikte brutale dhe të pandashme vazhdojnë të na rrezikojnë. Të tilla janë edhe pasojat që pasqyrojnë për vuajtje pa mbarim për komunitetet. Ndryshimet klimaterike një e vërtetë sfidueses e që disa vazhdojnë të vendosin pikëpyetje. Kjo përbën një prej sfidave më problematike.

Katastrofat janë duke u bërë më të shpeshta dhe intensive. Sezoni i uraganeve na tregon se natyra do jetë e avantazhuar përballë nesh. Ne duhet të mbrojmë planetin, jetët tona. Rendi ndërkombëtar është sfidues.

Më keq situatë në Azinë Juglindore, një krizë e stërzgjatur. Pabarazia vijon të rritet dhe bota bëhet më e pasur në kontrast. Asnjë vend, sado i madh apo i fuqishëm s’mund të përballet apo zgjidh këto sfida i vetëm. Vizioni duhet të jetë universal.”, tha Rama.

September 22, 2017 17:08
Komento

9 Komente

 1. Arben September 22, 17:34

  JU THASHE UNE,

  KEMI LIDR BOTROR,

  POR JU JO SE JO.

  JA NASHI, SHIKONI.

  Reply to this comment
 2. Niko Shpiragu September 22, 17:38

  Hartimi i nje nxenesi te klases se peste. Asgje konkrete.Fol ne pergjithesi per gjera te pranuara nga te gjithe dhe je ne rregull. Edhe pse e sheh ujkun, ai prap flet per gjurmet e tij. Burre shteti qe s’thote asgje. Harrova, keshtu e do ekuilibri. Por a nuk do ishte me mire te mos fliste fare?! Perseri harrova, e si mos ta shfrytezonte rastin per tu dukur?!

  Reply to this comment
 3. gjermani i fundit September 22, 19:34

  mire e ka per uraganet qe po fryjne ca si shpesh, pa lere hallet e Azise Juglindore qe ia kalojne sherreve te Ballkanit Jugperendimor. Probleme te medha paska bota, prandaj mos u qani kot.

  Reply to this comment
 4. Adih September 23, 02:14

  Oh sa hipokrit .Rama . Interesohet per klimen globale . Po pse nuk flet , qe ti i servir popullit per automjetet e tyre naften me te pa perpunuar ne bote ,lere cmimin e shtrenjte , ku i vjedh dy here pronaret e makinave private .,nuk eshte momenti te meremi .Ti leme prishjen e automjeteve nga zhuli i naftes ,por prish , ndot ajrin . . . Pse nuk i tregon dhe hesht ,si ashtu dhe paraardhesit e tu ,politikane te meparshem , se ju ustallareve te te gjithe partive gjoja ne opozite me njera tjetren ,ju vjen i perpunuar karburanti , ,nga Austria. Te mos ta hajme hakun , kjo ka filluar , qe ne kohe te Sali largqoftit , dhe beni sikur jeni kundershtare dhe ziheni ne parlament .. Hik mer legen .. Me fal mire ja ben ti deleve qorre, qe te ,vine nga mbrapa dhe pak e kane..

  Reply to this comment
 5. Shemia September 23, 04:44

  Fenomenet e natyres jane normale, aspak te intensifikuara ndryshe. Vendet me te industralizuara jane shtuar per tu marre vesh per ceshtjet e progresit global sipas nevojes per unitet ne kuptimin shkencor te botes “pa dallime klerikale, ideologjike, teknologjike, nivel zhvilllimi dhe madhesi shteti. Si gjithemone, dalin ne skene divergjenca te kapricove politike per te kundershtuar boten dhe per te sunduar vendin ne menyre absolute, si Enveri yne dikur. Nga nje ane dalin si ISIS, nga ana tjeter si Kore e Veriut. Ne kete kuader dalin dhe teori, gjoja trafiionale, per konflikte rajonale per ideologji sunduese fetare. Rama aludon edhe shovenizmat ne Ballkan
  I lumte.

  Reply to this comment
 6. Idjoti Bathores September 23, 08:36

  Ka kopjuar nje shaka te komikut Fadil Hasa kur i vdiq i jati

  Njerez e shumica pleq hynin e dilni n nga 3-4 here ne dite per te pire kafe dhe i benin te njejtat pyetje:’si ndodhi’ nga i erdhi etj fadilit ju mbaruan fjalet nga mosha vuante nga pleqerija e me ne fund tha:’U trondit shume nga nje termet qe ra ne Filipine…!!!

  Reply to this comment
 7. Plaku Xhuxhumaku September 23, 12:13

  Kur bo si filozof, ky piktori i deshtuar ta bon mishin kokrra-kokrra nga emocionet.

  Reply to this comment
 8. Loni September 23, 13:15

  Qysh azgje konkrete, lexoje mire, ka ngritur problemin e radikalizmit, te klimes ,dhe ne azine juglindore (korea)

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*