Rama mbron importin e mbetjeve: Mafia armiku i betuar i riciklimit

September 29, 2016 13:14

Rama mbron importin e mbetjeve: Mafia armiku i betuar i riciklimit

Kryeministri Edi Rama, në fjalën e tij në seancën plenare të së enjtes, tha se “mafia është armiku i betuar i riciklimit të mbetjeve”.

“Në vitin 2013, Shqipëria riciklonte pak më shumë se 10% të mbetjeve, ndërsa sot 17%. Shifër shumë e ulët, por ju them se Italia riciklonte 18% të mbetjeve në vitin 2014. Në Itali gjendet kupola e mafias së plehrave dhe riciklimi ka armik të betuar: mafian. Mafia është e vendosur që të bëjë çmos që të mos lejojë riciklimin. Arsyeja: mjafton të shikoni Napolin. Kur Napoli mbushet me plehra, është koha e firmosjes së kontratave për groposje. Nëse plehrat riciklohen, nuk groposen dot dhe humbja në para’ e atyre që groposin, do të ishte shumë e madhe”, shpjegoi Rama.

Më tej, kryeministri tregoi se pse nuk ka arsye për t’u shqetësuar për importin e mbetjeve: Duku ju drejtuar opozitës, ai tha:

“Ju nuk e bëni dot dallimin midis plehrave dhe mbetjeve. Ligji i ri nuk lejon importimin e plehrave nga jashtë. E dyta, e ndalon djegien apo groposjen e mbetjeve të importuara. E treta, nuk lejon dhënie licencash për import mbetjesh për subjekte që nuk zotërojnë fabrikën përkatëse që nuk përpunon mbetjet. E katërta, ndalon çdo subjekt me fabrikë që të importojë mbetje më shumë se kapacitetet e veta përpunuese. E pesta, ligji i ri vjen kur industria joricikluese i ka ezauruar të gjitha kapacitetet për të mbledhur më shumë mbetje në vend”.

September 29, 2016 13:14
Komento

21 Komente

 1. L.H September 29, 13:30

  EDHE KUR JE ME PAK IDJOT SE BERISHA NUK DO TE THOTE SE NUK JE -IDJOT: ‘Pleherat’ e Botes qe i ‘ngjyros’ si mbetje :I ble si lende e pare,ti falin per meshire qe te ushqehesh ti me politiken antishqipetare APO mashke me thaset e pleherave ka edhe ‘QESE FLORIRI’ bakshish!?Terhiq urgjent projekt ligjin e importit te pleherave se do ngelesh PA TE DREJTE turpi i ketij vendi pas treshes BE NA ME!

  Reply to this comment
  • TARRASI September 29, 15:17

   RAMA TREGOI VETEN QE ESHTE PENG I MAFIAS DHE BIZENNESEVE TE MEDHA.

   MOS INI MERAK SE SHPEJTI DO TA HEQIM NGA PUSHTETI KETE EGOIST TE TMERRSHEM.

   O RAME NUK I DO NJERI PLERHAR NE SHQIPERI 99% TE NJERZVE NUK I DUAN.

   SHQIPERIA NUK ESHTE PRONE E JOTJA PO I PERKET POPULLIT.

   Reply to this comment
  • Sadi September 29, 17:49

   Ne se ne riciklokemi gati sa Italia apo edhe vendet e BE, perjashto Gjermanine, atehere, perse plehrat dhe pislliqet kane pushtuar vetem vendin tone dhe jo keto vende?

   Nuk ka kend mbi toke dhe ndene uje qe te mos gjesh plehra te llojeve te ndryshme ne vendin tone

   Reply to this comment
 2. goni September 29, 13:34

  Sa eshte mbetja nga riciklimi i mbetjeve dhe cfare do te behet me mbetjet nga riciklimi ?

  Reply to this comment
  • socialist i zgjenjyer September 29, 14:36

   Mafia eshte ajo qe bie PLEHRAT E BOTES gjoja per t’u ricikluar nhe Shqiperi!
   Kaq budalloenj jane italianet qe nuk i riciklojne p-lehrat e tyre ne Itali,por i8 biuen ne Shqiperi?
   Kaq te varfer qenkan italianet sa nuk blejne dot impiante ricikloimi per p0lehrat,por i bien ne Shqiperi?
   A nuk na mjaftojne plehrat tona me shumice per riciklim,por na duhet te mbledhim edhe ato te botes?
   Pse kaq tre PASTER qenkemi ne sa duam te pastrojme tere Europen!
   Edhe dhi e zgjebosur edhe bishtin perpjete!
   Kjo eshte poune vetem e MAFIES!
   Rama eshte katandisur njelloj si Berisha vetem se nuk i ka vrare njerezit me kallash,por me plehra,me varferi,me mashtrime etj!
   RAMA!
   Ke deshtuar!
   Ti sundon e nuk qeveris!
   Ti je arrogant ne sundim se nuk pyet njeri para se tre vendosesh!
   Berisha,Rama,Meta,Nano etj,SHPORRUNI NGA SHQIPERIA!
   Jeni sjelle me keq se PUSHTUESIT NAZI-FASHISTE!

   Reply to this comment
 3. dn September 29, 13:45

  Plehu kthehet ne identitet:ne familje plehu u rrit,ne pleh perfundoj ky kryeminister qe e vulosi emrin e tij ne Histori si edi plehu!

  Reply to this comment
 4. Adih September 29, 13:53

  Mer dhe riciklo plehrat ,o, plehre, qe jane ne shqiperi, e di jam mese i sigurte, se ske per ti pastruar , se ske interes . Ti ke interes ,ne bashkepunim me mafjen Italiane ,per te sjelle bashke me plehrat ,mbeturinat e termocentraleve berthamore ,e qe ka para plot si per mafjen tende dhe asaj Italiane . E di o anti shqiptar, qe po te leshon goja leng per keto para, Por nuk ke shance , e ke mbushur kupen e poshtersise ,sdo te leme e mos , e kij ku……,,,,,,,,.–

  Reply to this comment
 5. corape kuqi September 29, 14:12

  Po ci beni pyetje ketij palles??? Ku kupton ky. Pyeteni sa e ka pase mesataren ne shkolle te mesme apo matematiken????
  E coj i ati ne shkoll per bojaxhi me miqte e vet.
  Ku shkoi ne france nuk punoi nje dite po rronte si idiot neper shelter. Tani shkon neper fshatra dhe u thote fshatareve dembela. Duhet te pervishni pantallonat.
  Bote e mbrapshte.
  Djalli besohet per zot

  Reply to this comment
 6. gjermani i fundit September 29, 14:32

  O Edi, te lutem shume mos ngul kembe te shpjegosh, se humb pike. Digjen mbetjet qe ç’ke me te, se kane nje logjike te thjeshte gjerat. Edhe kur behet ricikli diçka mbetet, nuk eshte se riperdoret gjithshka. Edhe kur avullon uji i detit mbetet kripa. Ky eshte nje problem kompleks, nuk eshte kaq i thjeshte sa e ben ti, apo si e thjeshtezon ti. 1 eshte problemi i riciklimit, 2 eshte problemi i termovalorizatoreve, 3, edhe ajo pak mbetje e ngurte qe tepron ne termovalorizatore (djegie mbi 1000 grade celcius)do futur gjekundi, se nuk lihet jashte. Pra, riciklim, djegie dhe depozitim mbetjesh finale, pra, qe nuk digjen ne 1000 grade. Ky mesa kam lexuar eshte ne vija te trasha proçesi i tere dhe nuk ka shkeputje njera hallke nga tjetra. Pa siguruar te tere proçesin mos e quaj te mbaruar kete problem. Se fundi, plastika apo letra te vjen nga jashte e pa seleksionuar, ky eshte problemi qendror i riciklimit, mos thuaj se ketu e kishe fjalen per 300 mije punesimet? Tjetra eshte se jashte proçesi i riciklimit nuk eshte aq me perfitim duke pasur parasysh koston e madhe te seleksionimit, se po nuk u seleksionua e kote te flasim per produkt, nuk del plastike nga shkrirja e plasmasit dhe kauçukut bashke, biles me produktin final te ketyre te dyjave nuk prodhon dot asgje, perkundrazi, nje mbetje me te madhe se ato te fillimit. Ketu hyn faktori INÇENTIV, qe i kerkohet shtetit, qe ua mbulon nderrmarjeve ricikluese me te ardhurat qe vijne nga taksat mbi mbeturinat urbane. Dmth impiantin e ngre privati por nje pjese te mire te kostos ia mbulon shteti, dmth privati fiton para nga arka e shtetit ne kundershtim me aksiomen qe shteti perfiton para nga aktiviteti i privatit, dmth nje favorizim i fshehur nga shteti. Nxirr ndonje ekonomist ta shpjegoje mire kete proçes, jo ate ministrin me diplome anglishteje, sepse po te flasim me terma puro ekonomike, me mire financo bashkite me para hua qe te ngrene bashkite impiantet dhe ta dime qe bashkia fiton para nga taksat urbane drejtperdrejte dhe mbyllet ketu muhabeti. Pastaj per Napolin nuk je tamam ne dijeni, atje nuk hidhen e mbulohen mbeturinat urbane fushave, por mbetjet toksike te industrive te Veriut, edhe ato frankogjermane, se u kushon miliarda proçesi i detoksikimit, jo se nuk dine ta bejne, por se u kushton shume. Deklarojne 100 sikur e bene dhe zhvatin 60, 20 i hedhin ne proçes se diçka do bejne qe te punojne edhe impiantet e detoksikimit e per 20 ua shesin pjesen e luanit mafieve qe i hedhin ku i hedhin ose gjejne edhe keto per 5 ndonje vend pa hanxhine si ky yni dhe fitojne 15 pa u djersitur fare. kur te sjellin tek ne kartona apo govata apo hekurishte, fusin ca ne te nga mbeturinat toksike, ky eshte dyshim legjitim. Ti thua se do shtosh kontrollet, dmth do shtosh police e fonde, etj, qe mund te rezultojne shpenzim me i madh per kontrolle sesa fitim nga produktet qe do jape kjo industria. Dmth, ku ishe? Asgjekund, çfare bere? Asgje.

  Reply to this comment
 7. info analitike September 29, 14:39

  Nje vizatimor qe shpjegon qe improvizohet inxhinjer mjedisi. Keshtu eshte kur kjo mbetja e ricikluar nuk gjeti akses tek PD u riciklua ne shtepine e “armiqve”. Tani qe ka zene kolltukun dhe ka kapur mikrofonin eshte ne gjebdje te flase me ore e ore pambarim per cfaredolloj budallalleqesh me kompetencen qe i buron nga padituria. Perpara shoke per fitorje te reja!

  Reply to this comment
 8. Bujar Male September 29, 14:49

  Zoti Rama e keni gabim me marrjen e mbetjeve nga jashte
  shqiperia ka mjafte vetem mbetjet e parlamentit do mjaftonin https://www.youtube.com/watch?v=SgS3v8L7VUM

  Reply to this comment
 9. intelektuali September 29, 14:53

  MAFIA ESHTE ARMIKU I SHOQERISE CIVILE DHE I SHTETIT LIGJOR, POR ISHTE MIKE E ENVERIT DHE I VEMJEVE QE LA PAS PARTIA E PUNES

  Ja lexoje ketu me poshte se kush eshte MIKU i Mafies italiane o KAQOLI Edi Rama qe nuk di si te qeverisesh vendin pa plehra dhe pa kanabis dhe nuk ke haber nga ekonomia e tregut te lire te Botes Demokratike, por qe genjen dhe mashtron njesoj si ne Kohen e Qepes te Partise se Punes:

  http://www.kohajone.com/2015/09/05/shkrimtarja-amerikane-zbuloni-njesine-101k-e-krijoi-enver-hoxha-dhe-mafia-italiane/

  Ashtu sic genjente Enver Hoxha, keshtu genjen dhe mashtron Edi Rama si nje nip i denje i Spiro Kolekes dhe sherbetor besnik i Mafies se Kuqe qe la pas Enveri me Nexhmijen per ta mbajtur Vatanin si nje CIFLIG feudal personal.

  Ketu lind pyetja:

  PSE EDI RAMA PO BEN “AVOKATIN” E IMPORTIT TE PLEHRAVE DHE E KAMUFLON ME RICIKLIMIN E TYRE NE SHQYPNI?

  Njashtu sic beri do kohe me pare me Armet Kimike te Putinit dhe Asadit si nje SKUTH komunist i fshehur pas demagogjise enveriste te bamiresise te “vellezerve” te perjetshem.

  He pra pse keshtu Kryeministri Edi Rama po harxhon kaq shume envergji per ca palo plehra dhe nuk mendon se po e transformon Vatanin si nje llogore kanabisi me prapavije plehrat e Botes dhe nuk e vret mendjen fare se si te coje nga gropa i injorances prodhimin tone kombetare me te cilin para Luftes krenoheshin shume prodhures shqyptare ne tregjet e Evropes dhe te Botes? Pse eshte kaq i paafte Kryeministri shqyptar per ta bere Shqypnine si nje vend normal si te gjitha vendet e tjera te rajonit, te cilat asnjehere nuk kane pranuar te importojne plehrat e Botes, megjithese eshte rruga me e lehte per te bere ca LEKA ne forme eksprese?

  PSE ESHTE KAQ KAQOL DHE LAKMITAR EDI RAMA ASHTU SI TE GJITHE KRYEMINISTRAT KOMUNISTE DERI TANI?

  Kam disa miq te huaj qe investojne ne fabrikat e riciklimit te MUTIT dhe SHURRES dhe bejne komposto per plehrat organike te nevojshme per bujqesine bio. Dua ta pyes Kryeministrin tim qe eshte kaq apasionant i plehrave dhe i riciklimit te tyre:

  A MUND QE MIQTE E INTELEKTUALIT TE NDERTOJNE IMPIANTET E TYRE MODERNE NE SHQYPNI PER RICIKLIMIN E MUTIT DHE SHURRES DUKE IMPORTUAR MUTIN DHE SHURREN E BOTES?

  sepse:

  Keto jashteqitje te njeriut nuk jane si plehrat inorganike te paasgjeueshme nga natyra qe do te sjelle Edi Rama ne Shqypni me shume rreziqe nga pas, por do t’i japin nje zhvillim te papare Industrise se riciklimit te MUTIT dhe SHURRES te nevojshme per bujqesine tone mjerane te ngopur me plehra kimike qe po hwelmojne popullaten.

  Reply to this comment
  • Celsi Kashtes September 29, 19:24

   O teveqel, ata miqte e tu qenkan po aq gjytyryma sa dhe keta tanet, qe ne pamundesi te ndertimit te nje sistemi funksional kanalizimesh nentokesore kane mbetur akoma ke koha e qepes edveriste, aq sa nuk indahet dot shpirti nga gropat septike.

   Sot trajtimi i jashteqitjeve te njeriut eshte nje megabiznes mjaft fitimprures, pasi impiantet e fuqishme te gazit bio prodhojne energji elektrike. Perdorimi per bujqesine eshte reptesisht i ndaluar o trap me zile. Nese jashteqitt ne Shqiperine edveriste lundrojne akoma ca deteve e ca perfundojne nentoke per shkak te bllokimit dhe carjes te kolektoreve, ketundoshta kane patur faj edhe miqte e tu talebane qe e kane mendjen vec per te dredhur tespiat. Mbete duke u kapur shah mat o pejgamer.

   Reply to this comment
 10. Kali Surrelit September 29, 15:40

  Kryemisri ka pjeserisht te drejte. Ne fakt me e sakte do te ishte:

  Mafia është armiku i betuar i riciklimit të politikaneve ordinere.

  Reply to this comment
 11. Remi September 29, 18:53

  Po mire e ka edi Cfare po e gjen popullin e Napolit qe ka nje jete qe jeton me plehrat po popullin e Elbasanit qe jeton me ate pluhurin e kuq jane me te forte se kurre.

  Reply to this comment
 12. lejlek September 29, 19:13

  Edi,ne zonat ku punojne fabrika te plastikes,letres lekures etj edhe qumeshti i lopeve nuk pihet nga helmet qe depozitohet ne atmosfere e me pas me vesen e mengjesit mbi bar. Punetoret e shkrete ne keto industri jane para mesjetare ne trajtim nga pangopesia e ishbarkthareve sot milionere te pameshireshem. Me nje page teper minimale punohet nonstop dite e nate pa kushte te ruajtjes se jetes nga helmet, deri atje sa qe jo vetem nuk ju japin ore shtese nate e veshtiresie te helmeve poredhe ujin e marrin ne çante bashkemecopen e bikes paleme qe QUMESHT kurren e kurres nuk pijne sepse ate e pin qeni i i SHEFIT pronar.
  Paradoksi i shtetit tone eshte se e hene e shtune punon shteti deri me 3 te dites,po shumica e njerzeve te punesuar ne privat a e dnini ….punojne nonstop 365 dite te vitit sepse ne guxon ….ik gati eshte tjetri.
  Punetoret gaverrna te ketyre objekteve jane njerezit qe mbajne femijet me buke duke thithur helm dite e nate.
  Nuk te them te rrish jashte po dil ne dy te nates tek hotel EIFEL RRI JO SHUME PO 5 MINUTA jashte te ndjesh ndotjen e amjentit ne TIRANEN TONE.
  Keshtu eshte edhe Elbasani…Nje inxhinjere i thote te jatit se sagje nuk duhet konsumuar nga fusha e Elbasanit dheu i helmuar.

  Reply to this comment
 13. info analitike September 29, 21:25

  Pashe se Kreypsikopati kishte nxjerre ne facebook nje foto bashke me Erjonken dhe kryebashiakun e Verones legistin e ricikluar nga “Forza Nuova” Flavio Tosi. A e dine keta rilindjotet qe ngrefen si kendeze se kush eshte Flavio Tosi e se cfare qendrimi ka mbajtur partia e tij me shqiptaret??? A e dine keta se ne sa skandale eshte perfshire ky zoteri? Me sa duket ketyre u shkon tamam per shtat shprehja latine ” pecunia non olet” sepse per hir te perfitimeve ne para jane gati te bejne aleance edhe me djallin.

  Reply to this comment
 14. lili September 30, 00:27

  Cka eshte mbetje plastique per kryeministrin tone?ia degjuar nje hère per mbetjet e plasikeve?Di gje ky cka Jane mbetjet ultime,per plastiket e ku do i gropose?
  Po si mendon se vert et evropa po do me na fale nje minier pare? Cfare idiotipo lexo bre pak qe te mesojsh dicka e mos u tall me Shqiptaret

  Reply to this comment
 15. lili September 30, 00:56

  Qe Edi Plehu te mesoje sa te rezikshme Jane plastiket,e filet Jane te rezikshme
  Circulaires.legifrance.gouv.fr/pdf/2012/12/cir_36228.pdf

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*