Rama, me ambasadorët: Gjysma e Kryeministrisë nuk fle në Tiranë, në shtëpinë e nënës time shumica kanë ikur

November 30, 2019 18:42

Rama, me ambasadorët: Gjysma e Kryeministrisë nuk fle në Tiranë, në shtëpinë e nënës time shumica kanë ikur

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur pasditen e sotme në takim ambasadorët e të gjitha shteteve në vendin tonë në Pallatin e Brigadave, nga ku bëri me dije se personalisht i është drejtuar me një letër ku u kërkon ndihmë për situatën e vështirë që po kalon Shqipëria, krerëve të këtyre shteteve.

Kryeministri Rama tha se njerëzit janë në panik dhe ata do të bëjnë durim në momentin që do kuptojnë se bota nuk na ka lënë vetëm.

Kanë dërguar mesazhe non stop nga oborri mbretëror, Izraeli ishte i jashtëzakonshëm, erdhën as pa ua kërkaur dhe thashë o Zot sa bukur, s’kanë as qeveri akoma dhe mundën ta bëjnë, natyrisht është shaka. Mirënjohje paraprakisht për reagimin e menjëhershëm përballë sfidës së re që është për të kuptuar se ku gjendemi, sa u takon qëndrueshmërisë së ndërtesave, doja të thoja disa gjëra se ju e njihni Shqipërinë, jetoni dhe e ndjeni, e dini që është e pamundur ngas ana njerëzore për ta bërë këtë gjë të vetëm, në mënyrë normale, nënkuptoj me mekanizmat normalë.

Ndaj u kam shkruar udhëheqësve tuaj një letër e u kam kërkuar ndihmë, Nga kryeministri i Suefisë te Zelanda e Re pa harruiar miqtë tanë në Lindjen e Mesme, vëllezër na ndihmoni se ajo që po përballemi tani është një problem mjaft i mprehtë tensioni, njerëzit kanë frikë, janë të pasigurt, kanë nevojë të shohin që gjërat do bëhen më mirë e po mund tu kërkoj të kenë durim por do nisin të kenë durim kur të shohin se bota sdo na lërë vetëm.

Ju e dini që nga Tirana e Durrësi njerëzit janë larguar, natyrisht ka pasur edhe ditë pushime por nuk ka lidhje me kete me shume.

Ne godinen time, ne kryeministri kuotova që gjysma e njerëzve nuk flenë në Tiranë dhe vinë në punë në mëngjes, janë në Elbasan, në Fier në Vlorë, në shtëpinë e nënës sime ka shumë që nuk janë aty dhe të gjithë thonë të njëjtën gjë, janë të pasigurtë”, u shpreh Rama.

l.h/dita

November 30, 2019 18:42
Komento

11 Komente

 1. demo November 30, 19:48

  Bota nuk jane budallenj.
  Por kur kryeministri i kerkon botes ndihme,bota i mbyll dyert.
  Keshtu nddhi me negociatat,keshtu do te ndodhe me kerkesen per ndihma. Pse?
  Sepse ne asnje vend te botes,15km rruge qe lidh dy fshatra:Milot-Balldre,nuk kushton 300 miljon euro.
  Sepse asnje vend i pasur i botes nuk ka pasur luxin te dergoje te gjithe popullsine neper spitale dhe ambulanca,kot nasikoti,pa plasur epidemi,te bejne chek-upin dhe te harxhoje 130 miljon euro qe do shkojne ne dore te dy grekafoneve qe u ka rene bingo e kryeministrit.
  Ne asnje vend te botes 2 km rruge te kushtojne 30 miljon euro,qe do ti marri nje sportelist spitali,nje zagar kazanash pa identitet,qen rrandazhe qe kane populluar Tiranen.
  Ne asnje vend te botes nje emigrant i panjohur nga stanet e Laberise fiton nje alamet llotarie Amerikane prej 120 miljon Euro per STERILIZIMIN E PAISJEVE KIRURGJIKALE,sikur u shuan ata 30 mije mjeke dhe infermjere me shkolle te larte me dhjetra vite experience..
  Po pse u budallepsen shqiptaret,nuk do budallepset Bota,te besoje mrekullite qe ju shet ky kryeminister qe shpenzon miljarda per luxe dhe ne terren nuk ka nje ekip shpetuesish te paisur si te gjithe shtetet e varfer te Ballkanit,as nuk krahasohet me Kosoven.
  Ky kryeminister ka dhjetra qen rrugesh qe ju beson taxat dhe pasurine e shtetit shqipetar,por NUK KA NJE QEN TE VERTETE SHPETIMI NE TERREN PER FATKEQESINE QE I RA POPULLIT TE dURRESIT.
  Epo bota keto i sheh.
  Prandaj kryeministri te mos beje thirrje per ndihme,sepse eshte I PABESUESHEM.
  Kete detyre le t`ja leje Ekipeve te Shpetimit nga Kosova,Rumania,Italia,Mali i Zi,Serbia,Greqia,Zvicra etj qe e pane gjendjen ne terren dhe jane 100% TE BESUESHEM.
  Ky vete ne ato Samitet e Evropes,Kancalarja e Gjermanise,cupe e cup ke veshi me kryeministren e Anglise qeshin me kete.Ata kryeministrat e Evropes dhiten gazit.
  Macroni ja heq doren nga shpatullat,,edhe Vucici sec ka nje buzeqeshje tallese kur sheh kete.
  Shqiperia ka nevoje me shume se kurre per ndihma sot,por na duhet nje TELLALL.
  Kete kryeminister bota nuk e beson as per tellal.
  Le te dergojne ate shpetuesin nga Vlora,qe punoi 48 ore pa pushim ne germadha te shoqeruar me nje perkthyes.
  Ashtu mke ato rroba,uniformen e zjarrfikesit eshte me I BESUESHEM,

  Reply to this comment
  • Bashkim Domnori December 4, 15:30

   U bash vjec se ma bukur se ke fol nuk flitet,un do tkisha shtu vetem kaq ,nji kryeminister legen,mafioz drogsxhi qe duhet te ishe ne burg ,mos tlodhet te kerkoj ndihms se te gjith e njofin kush asht.Ai popull qe e mban e nuk e hedh nkazan tplehnave e gzoft,por ai asht fatkeqsi kombtare ma keq se Enver Muti.

   Reply to this comment
 2. Gzim Kulufi November 30, 20:27

  D.m.th. u bere si puna e atij cifligarit te Shollohovit, i cili ne fund mbeti vetem ne fshat!
  (Sic do te mbeteni edhe ju te DITA-s nje dite, me procesin e skarcimit te komenteve, sic keni nisur ti skarconi!)

  Reply to this comment
 3. demon's extermination November 30, 21:34

  demon !

  Nuk them se nuk qendrojne ato qe thua per shperdorimet e pabesueshme..por me ngadale.
  .
  Ky ishte nje termet apokaliptik ne nje vend me ndertesa shumica jashte kodit sizmik..
  .
  Nese nuk e ke kuptuar qe jo vetem Rama por dhe Saleh Berishorri dje jane Dildo te oligarkise financjare te huaj na bejme te dyshojme per shkallen e intelektit..
  .
  Edi Rama ne 2013 ( dhe i ka akoma) kishte vetem celsat e kashtes dhe pushteti paralel i Serberishes dhe “garantet e tij nderkombetare” i kane lidhur jo vetem duart e kembet por dhe hallatet..Megjithate ai ngelet e keqja me e vogel …
  .
  Demon….qenke mjeshter per ti dhene njerzve shqelmin prapa kur jane buze varrit…

  Reply to this comment
 4. Thumana November 30, 21:55

  Ik mor budalla bo shtet mjaft me vjedhje dhe ppp do lek nga bota qe ti vjedhin politikanet prap . bo shtet krijo fond per emegjencat nuk pate nje qen sbpetimi o legen o hale pallatet ne thumane kishin dy muaj qe ishin te pabanueshem ca bone per ti ndihmuar ?

  Reply to this comment
 5. demo November 30, 23:52

  O kulluf,shih mos ka qene cifligar i Cehovit,ne vend te Shollohovit.

  Reply to this comment
 6. Cfare kemi pare e dim. Cfare mund te shohim nuk e dim ! November 30, 23:54

  Ok zoti po i lajmeron shqiptaret ! Shpresojme me kete termet te zejn mend per tjeter here!
  1-Te respektojne njeri tjetrin dhe t mos shajn njeri tjetrin
  2- Te jene te ndershem me njeri tjetrin!
  3-Te mendojne para se te flasin!
  4- Te mos bejn hile ne pune !
  5- Te mos mashtrojne!
  6-Te punojne me ndeshmeri dhe profesionalizem!
  7-Te mos rrijn ne Kafe 5-6 ore
  8-Te raportojne krimet, vjedhjet mashtrimet qe ben komshiu , miku, shoku !
  9- Te distancohet nga mashtruesit genjeshtaret !
  10 Te mos genjej!
  11- Te mos vjedh!
  12-Te mos vras !
  13-Te mos jet ziliqar, llafazan !
  14-Te jet vet vetja !
  15 -Te mos RRIJ INJORANT
  16-Te vet- edukohet
  17-Te vet kulturohet
  18-Te flase mire Gjuhen Shqipe
  19-Te mos urrej
  20- Te punoj per familjen dhe atdheun !

  Reply to this comment
 7. Aleksander Thana December 1, 05:49

  Mercenaret, spiunet, hajdutet, salillaret dhe metallaret, treguan se cdo te thote te dalesh bythjashte si popull dhe perpara popullit. Ju kujtoni se shteti eshte bixhoz dhe se me nje popull te tere mund te luhet e mashtrohet pafund, por ja se si vjen nje dite qe qurraviteni dhe shtrini doren per lemoshe. Keshtu e nisi Banda e Saliut pas nentedhjetes qe e shderroi popullin shqiptar ne lypsar. Keshtu u katandis per 30 vjete dhe do vazhdoje akoma edhe 30 te tjere.
  Shkoni pyesni Enverin se si e beri shtetin nga hici dhe se si I ndertoi te gjitha pa asnje ndihme, shkaterrimet e termeteve 6.9 balleshe! Ju qe I nxorret eshtrat nga varri, jeni te njejtet si ata qe I nxorren eshtrat Gjergj Kastriotit-Skenderbeut ! Ishit ju, pinjollet e salive, lulive e gjithfare turlive qe I kthyet themelet permbys kombit shqiptar.
  Natyra ka bere e do te beje te veten, ndersa krimi dhe kriminelet e shtojne tmerrin, vuajtjet dhe mjerimin e popullit te corroditur !
  Metastaza qe e ka mberrthyer Shqiperine prej 30 vjetesh, nuk ka ndihme “humanitare” qe ta shpetoje. Ju, te gjithe, duhet te viheni para “Nyrenbergut” !!!

  Reply to this comment
 8. alphade December 1, 22:15

  Z Aleksander ka plotesisht te Drejte me Ato qe shkruan:
  Mafia Shqiptare eshte perhapur kudo si metastaze !

  Reply to this comment
 9. Mondi December 1, 23:39

  Per Aleksander Thana,

  Jam shume dakort qe pas viteve 1990 u krijua nje model shume i keq zhvillimi, por kjo duhet te arsyetohet me gjakftohtesi e jo si tifozet e sportit per skuadren e tyre te zemres.
  1) Ne vitet 1990 kishim 70 % fshat edhe 30% qytet.
  2)Fatkeqesisht politika e perdori kete faktor per perfitime politike me te dyja krahet qe perfituan.
  3)Genjeshtra me e madhe eshte edhe fatkeqesi gjithashtu te maresh per shembull periudhen perpara viteve 1990 apo ajo qe quhet periudha e Enver Hoxha si shembull zhvillimi kur dihet qe ishte nje deshtim total ne te gjithe sektoret, varferi totale.
  4) Pas luftes se dyte boterore per sa kohe shqiperia ishte ne aleanca me shtete te bllokut politik ashtu si e kishte vendosur aleanca boterore ka patur ca periudha zhvillimi por kur shqiperia u mbyll per te siguruar karigen e diktatorit varferia u ul kembe kryq keshtu qe termeti i kishte rene me kohe e per rjedhoje edhe kishte imunitet ndaj cdo lloj fatkeqesie cfaredo lloji te ishte.
  5)klasa politike qe pasoi pas viteve 1990 ishte ajo qe na la pikerisht PPSH, une habitem se si mund te vazhdosh sot e te thuash genjeshtra kur dihet shume mire qe brezi i asaj kohe pesoi nje zhgenjim total pasi gjithe endrat edhe djersa qe punuan u vajti dem, pikerisht nga politika e keqe ehde kjo politike nuk ishte vetem pas viteve 1990 por ishte vazhdim i asaj politike te poshter ndaj shqiptareve.
  Uroj edhe shpresoj qe per shqiperine edhe shqiptaret te vijne dite te mire edhe kjo klase politike te qerohet nga themelet.

  Reply to this comment
 10. Aleksander Thana December 2, 03:39

  Zoti “Mondi”, une nuk kam genjyer asnjehere e nuk genjej per asgje dhe as nuk jam “tifoz” I ndonje pinjolli apo partie! Une jam deshmitar qytetar I mirearsimuar dhe me dije me teper se modeste per genin e races shqiptare te shkerrmoqur ne gjashte shtete. Di sec flas e shkruaj sepse shoh me syte e thellesise Joniane dhe Jo me ato te aventuriereve politike dhe te mercenareve dumbabiste e trafikanteve skafiste !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim