Rama: Me sekretet e nëndheut komunist do ndërtojmë një itinerar të hatashëm turistik

November 23, 2014 10:46

Rama: Me sekretet e nëndheut komunist do ndërtojmë një itinerar të hatashëm turistik

Kryeministri Edi Rama deklaron se Shqipëria do të ndërtojë një hartë turistike për të treguar historinë e luftës së ftohtë si dhe bunkerët e ndërtuar në regjimin e Enver Hoxhës.

“Me sekretet e nëndheut komunist do ndërtojmë veç të tjerash një itinerar të hatashëm turistik”, shkruan në postimin e tij Rama, i cili ka ftuar ndjekësit e tij që të lexojnë edhe një shkrim të gjigantit mediatik BBC për hapjen e bunkerit anti-atomk dje.

“Një bunker i madh sekret që regjimi komunist i Shqipërisë e ndërtoi në vitet 1970 për të mbijetuar nga një bombë bërthamore, është hapur për publikun për herë të parë.

Në atë kohë, diktatori Enver Hoxha donte bunkerin pranë kryeqytetit të Tiranës për t’u mbrojtur kundër sulmeve të Bashkimit Sovjetik apo të SHBA-ve”, shkruan BBC.

bbc

November 23, 2014 10:46
Komento

10 Komente

 1. Eruditi November 23, 11:07

  nuk e kuptoj se cfare ka per tu cuditur me kete bunker, shikoni bunkerin e Titos, nje mrekulli arkitekturale, cdo shtet ka nje bunker te tille bile edhe me pishina dhe me fusha tenisi dhe golfi nen dhe. Ndersa shiko se sa te thjeshte e ka pasur baca. Ed Rama dihet qe eshte nje maskara i paftyre,

  Reply to this comment
 2. Prudentino November 23, 11:10

  Po i ben paret rrush e kumbulla Edi.

  Reply to this comment
 3. malo November 23, 11:31

  Sikur Rama te arrinte te shikonte ndonje tunel te kategorise se dyte ne Amerike mesiguri do magjepsej, sepse atje ka vertet tunele, qe ne realitet jane vepra te mbrekullueshme kulturore. Me kte tonin nuk habitet askush, sepse eshte me i thjeshti. Por Rames ja do politika qe ti beje qejfin nje ambasadori amerikane ne deshperim. Ne deshperim sepse largohet nga shqiperia dhe e di mire se kudo qe te shkoje nuk do te gjeje “livadhe” te flas, e te na caktoje ne dhe se çfar do te hame per darke. Sdo gjeje qeverri e qeverritar servil qe ti lepije kembet edhe kur flet dokra si ato te fillimeit dhe keto te fundit. Menduam se Rama nuk bente pjese ne morine e qeverritareve servil, por kam mendimin se jemi gabuar. Edhe Rama eshtye pasardhes i Nanos e Berishes dhe do shkoje ne te njejten shtrunge. Harram besimin qe i ka dhene populli po perfundoje si dy te paret.

  Reply to this comment
 4. malo November 23, 12:54

  Bravo monitoruesve te Ditas. urime per besueshmerine dhe vigjilencen revolucionare.

  Reply to this comment
 5. koke llulla November 23, 15:21

  Mire e ka RAMA, se po te plase lufta iken jashte shtetit, bashke me Berishen e Co. Dhe kthehen si fitimtare, pasi shoqata e gjuetareve te Miloshevicit ta kete nenshtruar Shqiperine. Keshtu e moren pushtetin dhe keshtu duan ta mbajne, por koha ndryshon e me shume do te ndryshoje se shpejti ne favor te idealisteve te vertete – jo te atyre utopik.
  Harron Rama, pa ose me dashje i ben reklame shtetit te Enver Hoxhes, sepse objektet tregojne seriozitetin dhe perkushtimin e shqiptareve, deri ne piken e fundit te gjakut, per Atdhe. Nese ato do te ishin magazina droge, trafikarmesh, kurvash, homosh, hajdutesh, tradhetaresh etj., ai me te drejte do te kete cfare t’iu refeje atyre pak europianeve te rrjedhur nga koka dhe bytha. Sepse Europa eshte djepi i revolucioneve perparimtare, i kultures, qytetarise, krishterimit dhe nuk mund te qorollepset pas dalldive “interesante” te nje cunaku-pedagog i arteve, pa mbaruar shkollen, i perkedhelur nga regjimi i Enver Hoxhes. Pordha e madhe ndot te zotin.

  Reply to this comment
 6. ben tironsi November 24, 06:36

  Pse behet kaq shume teater n.q.s eshte mundesia te shfrytezohet per te fituar pse jo? Berlini bunkerin e Hitlerit ne Reinhardstr ka 20 vjet qe e perdorin per fitime kolosale cdo relike nga lufta e dyte apo nga DDR i shfrytezojn per te fituar , vetem ne dicka e re dhe ulerasim tanket e Rusit tek portat e Brandeburgut tani i kane mbuluar dhe po i restaurojn ne do ti kthenim ne skrap, vine ne Berlin cdo vit 23 milion turist para20 vjetesh ishte e pa imagjinuar ne meremi akoma vetem me parti apo Dullen prandaj po e shofim ku jemi katandisur ne cdo kafe apo cep rruge degjohet PD, PS duam te jemi te gjith te pasur por flem deri ne dreke se ndjekim telenovelat.

  Reply to this comment
 7. Hansi November 24, 11:02

  Zoti Rama, mos mendoni se keni zbuluar vezën e Kolombit. Për dijeni një bunker i përmasave gjigande është ndërtuar në Gjermaninë Perëndimore, ku do të strehohej qeveria federale në rastin e një sulmi atomik. Vepra të tilla janë pasqyra të epokës së Luftës së Ftohtë midis blloqeve.

  Që në vitin 1950, nën drejtimin e kancelarit Konrad Adenauer filloi planifikimi për ndërtimin e bunkerit anti-atomik. Bunkeri filloi të ndërtohet në vitin 1962 dhe përfundoi në vitin 1971 kur kancelar ishte Socialdemokrati Vili Brandt, fitues i çmimit Nobël për Paqen, me Ostpolitikën e tij të famshme.

  Bunkeri është 17.3 km i gjatë; ka 936 dhoma fjetjeje dhe 897 zyra pune. Pas punimeve në vitet 2001-2006, kur u rinovuan vetëm 203 metra, është hapur që nga viti 2008 si qendër muzeale për vizitorët. Në ndryshim nga ne që shajmë çdo gjë shqiptare, gjermanët e quajnë ‘vepër mjeshtërore”. Këto të dhëna i gjeni fare lehtë në adresën: http://www.regbu.de/.
  Ne e kemi vizituar këtë Qendër Dokumentare, “Bunkeri i Qeverisë” dhe Ciceronët e shpjegonin si një vepër të ndërtuar në epokën e Luftës së Ftohtë, pa e sharë Kancelarin e tyre të asaj kohe apo popullin gjerman që e ndërtoi.

  Reply to this comment
 8. labinot November 24, 12:07

  Zoti Rama tallet me bunkeret e komunizmit,sepse eshte qytetar i lire,ndersa Berisha eshte skllav katunar ne sherbim te padroneve te rradhes.Largimi i Rames nga drejtimi i partise studentore ne 1990 eshte demi me i madh,qe ju shkaktua ketij vendi.

  Reply to this comment
 9. ben tironsi November 24, 13:03

  Zoti Malo Cdo te thote per ju tunel i kategorise se dyte apo te pare ketu flitet per bunker qe ka nje histori dhe pikerisht kjo duhet shfrytezuar perendimi ka deshire dicka orrigjinale te shikoj kete e them se jam i hikur me para se te hapeshin kufit dhe kam mesuar dicka dhe me zanatin qe e ushtroj 27 vjet gjithmon me turist duhet vetem reklam o Malo leri tunelet e tramvajit o Malo vallai jeta eshte reklam.

  Reply to this comment
 10. Dn April 21, 05:59

  Po i tregojme ‘sain’ tone se ma shume touriste ka ne Auschwitz pra se tek buke ri i hitlerit,ne qofte se e kupton se cka duam me i thane ….Njerezet ,nuk jane si ju,kur nuk duan te ‘mrrekulohen’ me te keqe, preferojne me vizituar dicka ku dhimbshmeria e tyre mundet me u prek e jo dicka jo vetem idioteske e perverse,po edhe groteske!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim