Rama: Me sistemin e ri, hipoteka do merret brenda 30 minutash

July 30, 2017 12:53

Rama: Me sistemin e ri, hipoteka do merret brenda 30 minutash

Kryeministri Edi Rama, gjatë një bashkëbisedimi me qytetarët e Qarkut të Fierit, premtoi se me sistemin e ri që do të krijohet në vend, marrja e hipotekës do të realizohet maksimumi për 30 minuta.

Por, pikë së pari kryeministri tha se punës duhet t’i gjejmë njeriun, “jo njeriut t’i gjejmë punë. Sepse nëse i gjejmë njërit një punë që ai nuk e bën dot, vërtetë mund të rregullojmë  njërin në kuptimin që nga i papunë u punësua, por shkatërrojmë punën e qindra nganjëherë mijëra të tjerëve.

Rama tha se pavarësisht problemeve me burimet njerëzore, çdo bashki i ka aq kapacitete të mjaftueshme për aq drejtues që duhen për një administratë të përgjegjshme, por shtoi se nuk është problemi vetëm tek njerëzit.

Mund t’i heqim ne të gjithë drejtorët e hipotekave siç u hoqën, mund të marrim të rinj dhe mund të bëjnë të njëjtën gjë. Çështja është tek reformimi i sistemit të punës. Prandaj ne në rastin konkret do ta ndryshojmë krejtësisht sistemin duke mos pasur edhe komision pronash, edha AKLUIZNI edhe hipotekë, edhe, edhe, edhe, por duke pasur vetëm një institucion, dhe njerëzit të mos shkojnë në shumë pika. Vajta tek hipoteka ma dha, shkova tek ALUIZNI s’ma dha…

Një institucion i vetëm, një Agjenci Kombëtare e Titujve të Pronësisë që do të marrë përsipër së pari regjistrimin përfundimtar të të gjithë titujve të pronësisë në të gjithë Republikën e Shqipërisë dhe si rezultat dhënien e hipotekës brenda 30 minutash  në maksimum, siç ndodh në të gjithë vendet normale, jo shko kap njërin kap tjetrin, por shko tek zyra, bëj kërkesën dhe del vetë titulli i pronësisë. Kjo është një gjë e domosdoshme”, tha Rama.

July 30, 2017 12:53
Komento

8 Komente

 1. spartaku July 30, 13:51

  Do zoti behet keshtu si thoni ju zoti Rama.Hipotekat na moren shpirtin,na semuren,na kane bere me strese.Vetem nje legalizim i nje apartamenti ne pallat,na ka bere qe te bredhim ne shume dyer te zyrave dhe nuk na kane zgjidhur.Kemi shpresa se administrata do rregullohet nga qeveria e juaj,dhe ne do shpetojme nga keta te paafte.

  Reply to this comment
 2. hallexhiu July 30, 13:58

  Hipoteka apo ZVRPP e FIERIT,eshte per te ardhur keq.Ka nje administrate shume te keqe,me njerez qe nuk jane te afte fare,dhe nuk punojne fare.E kalojne diten me te pire kafe,llogje dhe nuk te sqarojne per hallin qe ke.Kane mbyllur dyeret,dhe nuk mund te kontaktosh dote as me drejtorshen,juristin,apo ndonje punonjes tjeter.Vetem te ADISA ka rregull.

  Reply to this comment
 3. tomsojeri July 30, 14:38

  Z, Rama ! Jo rall jam revoltuar e kam kritikuar “apatin” e mos angazhimin per shum ckam par gjat ktij katervjecari qe kaloi ! Bile e kam quajtur dhe pabureri heshtjen ! Ja ke filluar nje pune mjaft te madhe e me shum shpresa qe ne i themi te kapesh ariun nga koka !Lexoj qe duan ta quajn populizem kte levizje dhe nuk duan te shohin efektin e saj !Po na jepet rasti te shohim e te ndegjoj me syt e me veshet tan, si ka funksionuar ky shtet ne kto 4 vjet ku skishe fuqi te plot !Ky nuk esht populizem, esht realiteti qe cfaqet ashtu lakurq ne sy te gjith shqiptareve dhe ska njeri te mos sensibiizohet e te kuptoj si ka funksionuar sistemi !Si kan vjedhur e pasuruar halabaket e administrates e avash avash do marim vesh ate klas te eger ,te pameshirshme e dhunuse qe quhet Drejtesi ! Ky diskretitim masiv nuk mundet te quhet kurr populizem, por esht ruga me e sakt e mundet pa e tepruar, te them nje revolucion mbarpopullor, qe nje prijes kerkon te permbys kte sistem me mbeshtetjen e atyre qe i besuan dhe qe jan ter shqiptaret e dhunuar ! Ky qendrim po na kthen shpresen dhe besimin e humbur …Uroj edhe vettingu te bej te njejten gje…….

  Reply to this comment
 4. Mark Prenga July 30, 19:55

  O monster ti do gjesh njerezit e duhun ne administrate ??!! po ti mato i rref sa here kalon fazen o skizofren funderrine mor plehne ti nga 2000 drejtore emnove 1990 kurva adolehente se

  Reply to this comment
 5. goni July 30, 20:07

  Po mbivendosjet si do te zgjidhen ?

  Reply to this comment
 6. Lissus 111 July 30, 20:59

  Tre here me kane thene gjobe 3 milion dhe kam ikur nga zyrat. .shpresoj kete radhe me punen tuaj te shkulen burokrazite ne zyrat e bashkive, e kane torturuar kete popull per nje pronesi te tyren.

  Reply to this comment
 7. Arben July 30, 22:59

  O KUR ORE, AMAN??!!!

  APO TEK MANDATI I TRETE I KE LENE EMBELSIRAT??!!!

  Reply to this comment
 8. A July 31, 09:41

  Mender zoti EDI RAMA, politika mafioze e ketyre 27 vjeteve e ka bere corap, rremuje, gangrene problemin e pronave. Prandaj kjo thenie per mua qe per 30 minuta do te zgjidhet problemi i dokumentit hipotekor eshte genjeshter me bisht sepse edhe ti barboni dhe piktori i zhgarravinave po vazhdon e perkrah veprimtarine e ALUIZMI-t.
  Prona ne rradhe te pare duhet te shkoje tek pronari ligjitim dhe i vertete. Gjithashtu duhet ule cmimet, tarifat qe ke vendosur per hipotekim te cilat duhet te jene normale. Nuk ka sens per nje shitje prone te paguhet 15% takse nga vlera e shitjes. Gjithashtu eshte nje absurditet tjeter kur nje person kerkon ose i kalon trashigimia nje tjetri te paguaj takse prone 15% e vleres. Ne keto raste qe te permenda tregon qe ti kerkon te abuzosh me djersen, mundin qe kane bere njerezia per te blere nje prone. Prandaj leri brockullat, vepro si duhet sepse po te ikin dynjaja, mileti nga Shqiperia sepse s’ka ndermend te ndigjoje pordhet dhe brockullat tuaja. Kuptohet nuk ishin me te mire as SALI BERISHA, FATOS NANO, ILIR META, LULEZIM BASHA qe kane sjelle kete katrahure. Te gjithe ju s’bashku keni zbatuar udhezimet dhe direktivat e KATOVICES qe prona te mos shkoje tek i zoti, tek pronari ligjitim dhe i vertete. Se keto prototipa politikanesh mafioz dhe maskarenje e kane bere kete gjurrulldi qe ekziston sot. Ju jeni qe lejuat te shkarkohen te gjithe ne Tirane dhe ne disa qytete kryesore te vendit lukunia e njerezve si nga veriu dhe jugu dhe na doli nje shprehje e re toke ose prone e xanun = e zene. Prandaj te bej thirrje o barboni i Frances EDI RAMA qe ulu dhe puno dhe mos bridh sa andej kendej neper Shqiperi si pordha neper breke. Qe je nje derdimen dhe asgje me shume edhe kete e dime, por kur s’ke opozite reale edhe kete e dime, prandaj te duket vehtja se coc se cfare je. Heren tjeter kur te shkojsh ne ndonje vizite zyrtare neper BE vishu me kostum trendi dhe me sandalle pa corape, sepse keshtu bjen ne sy si rrote kari qe je. Tung.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*