Rama: Mirënjohës babait që s’hoqi dorë prej një rebeli si unë. S’kam shkop magjik për Shqipërinë. Pa gabime jeta do ishte monotone

September 13, 2015 16:00

Rama: Mirënjohës babait që s’hoqi dorë prej një rebeli si unë. S’kam shkop magjik për Shqipërinë. Pa gabime jeta do ishte monotone

Në një bisedë me gazetën zvicerane “Ostschweiz am Sonntag” Edi Rama është pyetur edhe per babane e tij, skulptorin e njohur Kristaq Rama.

Babai juaj, skulptori Kristaq Rama, nën regjimin e Enver Hoxhës ka qenë një artist i njohur shteti. Si e ka karakterizuar kjo rrethanë fëmijërinë tuaj? – e pyet gazetari.

Dhe Rama pergjigjet:

“Jam rritur në një rreth, ku arti ishte vetëm shprehje e propagandës. Babai im ishte pjesë e krijimtarisë artistike zyrtare, të ashtuquajtur realsocialiste. Nuk kishte fare liri, ka qenë vështirë për të gjithë ne. Shumë nga bashkëkohësit e babait tim u futën në burg, sepse kundërshtuan sistemin, nuk durohej kurrfarë kritike – madje as kritikë e llojit artistik. I jam mirënjohës babait tim që më ka pranuar si rebel të ri, siç kam qenë gjatë kohës së studimeve, dhe nuk ka hequr dorë prej meje…”

Rama pyetet edhe për zhgenjimin që kanë shqiptarët në pritshmerite ndaj Rilindjes dhe thotë:

“Besoj se njerëzit në Shqipëri kanë të drejtë të jenë të padurueshëm pas aq shumë vitesh shtypjeje dhe mjerimi. Por unë nuk kam shkop magjik për t’i zgjidhur brenda dy viteve problemet që ekzistojnë në Shqipëri…”

Ai pranon që ka bërë gabime por nuk pendohet.

Pyetjes: A  jeni penduar që keni ndërruar kampin? – Rama i përgjigjet:

“Nuk pendohem për asnjë vendim. Të bëj gabime është pjesë e jetës sime, kam bërë shumë gabime, por nuk pendohem. Dua të mësoj prej tyre, që të mos i përsëris, sepse kjo do të ishte monotone”.

 

**********

Intervista e Ramës mund të lexohet KĒTU

September 13, 2015 16:00
Komento

17 Komente

 1. Njeriu September 13, 16:53

  Cfare do thone tani injorantet e Shqiperise kunder Edit ?

  Reply to this comment
 2. Arben September 13, 19:31

  NUK KA FAJ KY QE SHQIPERIA ME TE MIRIN QE MUND TE NXJERRE NE KRYE KA NJE PIKTOR.

  Reply to this comment
 3. Socialisti bythpambuk September 13, 19:36

  Te mbrosh vrasesit dhe hajdutet e Saliut nuk eshte gabim , eshte faj .

  Reply to this comment
  • romak September 14, 00:07

   Dhe jo vetem kaq.
   Po si i rrahur qe kelysh qe je, shkove dhe i re ne qafe te vetmit aleat qe kishe: popullit.
   Sulmove e percmove vetem ata qe t sollen bythen ne pushte: fukarenjt qe te besuan dhe socialistet e sfilitur nga sakrificat e 8 viteve represion berishian. Ti po ua merr shpirtin qe u ngeli perdit si pederast pervers qe je.
   Kurse ata qe duan te ta bejn gropen (dhe do ta bejn) i ke len rehat te gezojn pasurit e vjedhura nga gjaku yne.
   Ik o plehre se je thjesht nje egoist i semure qe njesoj si Kaligula nuk t ka mbetur asjje menyre tjeter per te shiju pushtetin vec orgjise me te: duke ven kuajt e gomeret e tu te tredhur senator.
   Per aq puahtet sa t ka len Sala dhe Meta.
   Spurdhjak ordiner qe kushedi c’e di veten

   Reply to this comment
 4. zef September 13, 19:49

  Kur e dije qe nuk ke shkop magjik, perse bere premtime qe as
  profetet nuk i bejne.

  Ku jane 300 mije vende pune???

  A jane hequr listat e varferise???

  Eshte zdukur korrupsioni???

  i anullove tenderat klienteliste te Berishes??

  Vure drejtesi per te vraret e gerdecit dhe 21 janarit???

  etj, etj, etj, etj, etj, etj,

  E bukur ajo gjetja KRISTAQ RAME BERISHA

  Reply to this comment
 5. LOVE September 13, 21:16

  saktesim fraze
  “shume nga bashkekohesit e babait tend ai vete i ndihmoi te venin ne burg ”
  thuaje keshtu se sot nuk te var askush

  Reply to this comment
 6. Juri September 13, 22:20

  He who neglects what is done for what ought to be done, sooner effects his ruin than his preservation. Machiavelli – The Prince

  Ai qe neglizhon ate qe eshte bere duke u fokusuar ne ate qe duhet bere, shume shpejt ndjen rrenimin e tij sesa veteruajtjen.

  Reply to this comment
 7. Darius September 13, 22:25

  o Kryetrapi K/minister ti je nje skizofren mw gjithe ata qe te mbeshtesin ty.

  Keto lojera qe po ben o i mjere,me tvsh,sekuestrime,e pordhe me rigon qe do te nxjerresh dhjam nga pleshti,kur ke dogana,banka,bankersa qe po vjedhin ne mes te dites,mos krijo PROBLEME me popullin e mjere o IDIOT,por ik lere pushtetin para se te te zene me MUT nga surrati se ti kryehajdutet Sali dhe Like floriri nuk i shpeton dot duke krijuar probleme sociale me popullin o TRAP!!!

  Reply to this comment
 8. ish shikasi September 14, 03:46

  Ja dhjefsha nanen kesaj pune,Rama ka qene nje rrugac nje skizofren,mjere neve,e njoh shume mire, cfare rebeli more,nje plehe,qe e vdiq para kohe kristaqin,mos ka ndermend te na vdese edhe neve…..

  Reply to this comment
 9. Premtove shkopin magjik... September 14, 03:48

  Nuk ta kerkoi kushm, Edi Rama
  s’ta kerkoi kush pasjen e nje Shkopi Magjik,
  Ti vete e premtove: mjekesia falas, zhdukja e papunesise, taksa te ulura, ndeshkim korrupsioni,, zyra te hapura, transparence…
  Keto jane Shkopi Magjik qe premtove.

  Na e llogarit ndonjeren te kryer?!
  Kudo denime, ndeshkime, prishje, nje milion shuplakat u shperblyen me varferim ekstrem, Tiranasit qe votuan Erjon-konken tend, tani thirret “Pisanjozet”…

  Na premtove Shkopin Magjik,
  na solle vetem…SHKOPIN…

  Magjia mbase vjen me pas: …”dale, dale, s’e keni pare akoma…”?!

  Reply to this comment
 10. e verteta September 14, 08:11

  Baba kristaqit, Edi si bir i ndershem qe eshte duhet tja dij per nder edhe se e beri me djale……..po per Zahon kujt duhet tja dije per nedr…….sa poshte kemi rene si popull…..dhe duam te na pranojne ne gjirin e tyre europianet…….

  Reply to this comment
 11. Mark .uk September 14, 09:32

  Njeriu:Se pari gjithcka mund te jesh po njeri jo.Kur nje njeri bene te gjitha kto gabime faje,bile edhe krime dhe del pa pike turpi e thot nuk jam penduar dhe nuk pendohem cfar i thot mendjes e aq ma keq qe eshte kryeminister.O qenje njerzore qe gabimisht ke vene nickun njeri besoj se numrohen me gishta ata qe kan mendjen tuaj,po nejse njaq dini e flisni.

  Reply to this comment
 12. Kris 1 September 14, 12:27

  Mos eshte perkthyer gabim ,ka thene trap dhe e keni perkthyer rebel.

  Reply to this comment
 13. qejfi rilindja e rucit ne liste September 14, 13:52

  te doli shpejt kallaji me ministrat qe po bejne njesoj si ata te qeverise qe shkoji…beqa i alaboratorit fals per analizat e moshes 50=60 vjec,saijmir ashashi…….damian gazi i mbel, ministri i ekonomise me anglisht qe pas dy vjetesh luftoji bizneset e tija
  kjo do te ngarkoji me pergjegjesi derisa nuk realizove
  amanetin e loteve te femijeve qe ju vrane familjaret ne gerdec apo ne 21 janar……..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim