Rama: Mirënjohje për Kongresin e Manastirit

November 22, 2015 21:45

Rama: Mirënjohje për Kongresin e Manastirit

Kryeministri Edi Rama shprehu mirënjohjen e tij në 107-vjetorin e Kongresit të Manastirit, për intelektualët shqiptarë që unifikuan alfabetin.

“Nderim dhe mirënjohje sot, në 107-vjetorin e Kongresit të Manastirit, falë të cilit shqiptarët e këtej dhe andej bjeshkëve, u bashkuan në një alfabet, më pranë pavarësisë, më pranë Evropës. Një përqafim të veçantë vëllezërve tanë shqiptarë në Maqedoni”, shkruan kryeministri Rama në Facebook.

Kongresi i Manastirit ka qenë ngjarja më e rëndësishme e popullit shqiptar në fillimet e shekullit XX, duke i hapur udhë edhe shpalljes së pavarësisë katër vjet më pas.

November 22, 2015 21:45
Komento

1 Koment

  1. pp November 22, 23:05

    Ne c’gjendje eshte ndertesa e Kongresit te Manastirit, zoti kryeminister.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*