A ka dritë në fund të tunelit për Akademinë e Shkencave?

September 20, 2018 17:32

A ka dritë në fund të tunelit për Akademinë e Shkencave?

 

Në konkursin Shkencor Ndërkombëtar me rastin e vitit mbarëkombëtar të Gjergj Kastriot Skënderbeut, Aurel Plasari është shpallur autori më i mirë vendas, ndërsa Lucia Nadin autorja më e mirë e huaj.

Kryeministri Edi Rama ishte i pranishëm në ceremoni, ku shprehu mirënjohje për studiuesit, pasi shkenca sipas tij vitet e fundit ka rënie të theksuar.

Nga ana tjetër ai tha se Akademia e Shkencave duket në rrugën e duhur të reformimit.

Më vjen shumë mirë që Viti Mbarëkombëtar i Skënderbeut u bë një lloj sebepi për t’i nxjerrë në pah veprat dhe autorët e tyre dhe për të dhënë një shenjë kuptimplotë se, pavarësisht varfërisë që ka pllakosur në të gjithë terrenin e veprimtarisë shkencore të të gjithë viteve pas shthurjes së kësaj Akademie, mbetet shpresë.

Nga ana tjetër, unë ju kërkoj ndjesë dhe leje që të mos bëj kurrsesi njeriun që shfrytëzon mundësinë e postit të lartë, për të predikuar mbi veprat dhe mbi cilësitë e tyre, pasi s’është kjo as detyra, po, mbi të gjitha, as aftësia ime, por ta shfrytëzoj këtë moment komunikimi për të shprehur një lloj kënaqësie të moderuar lidhur me faktin që sot jemi në një fazë kur mund të shikojmë dritë në fund të tunelit përsa i përket reformimit të Akademisë së Shkencave” u shpreh Rama.

 

V.L/ Dita

September 20, 2018 17:32
Komento

9 Komente

 1. Plaku Xhuxhumaku September 20, 18:43

  Epo kur jep mend per shkencen ky rrotcari.

  Reply to this comment
  • Gringo September 20, 21:12

   Rocken ta mbash ne cdo vrime plaku mut si ha shume makut. Lexo shqip more palacua i blogut, o veremi I te veremosurve. KM thote me shume modesti “ju kërkoj ndjesë dhe leje që të mos bëj kurrsesi njeriun që shfrytëzon mundësinë e postit të lartë, për të predikuar mbi veprat dhe mbi cilësitë e tyre, pasi s’është kjo as detyra, po, mbi të gjitha, as aftësia ime”. Lexoni o kokedrunj. Helmi ju ka kaplluar trurin dhe sdini se cderdellitni. Bajgat e Vicidolit ne veprim

   Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku September 20, 23:00

    Vetem nje gje ti Gringo, Bajga e Vicidolit eshte e gjitha e juaja. Une nuk kam pune as me rrotcarin Edvin, as me bajgat e Vicidloit, qe i hengsh e te befshin mire.

    Reply to this comment
 2. A September 20, 18:51

  Kush flet perpara akademikeve dhe profesoreve dhe jep mendime ne forme broçkullash, zhgarravina EDI KRISTAQ ANETA RAMA.
  Eshte turp per keta qe ndigjojne pallavrat e ketij barboni dhe endacaku te rrugeve te Parisit.

  Reply to this comment
 3. fati September 20, 20:07

  Epo kur ke vetem xixa ne sy nga inati, nuk lexon dot as çfare shprehet nga Rama. Ai thote vete qe nuk gjykoj dot mbi vlerat dhe nivelet se nuk kam aftesine e duhur….Mllefi dhe e zeza qe ju ja mbire thelle ne shpirt po ju a nxin jeten vete juve. Qetesohuni o njerez dhe veni ingranazhet ne drejtimin e duhur. Per ju e kemi qe te mos ndiheni keq kur lexoni artikuj mbi ngjarje te zakonshme. Mos nxini se do te ndiheni me mire.

  Reply to this comment
 4. Gjuha “greke” eshte jashtqitje e gjuhes shqipe September 20, 23:02

  Akademiket shqiptar paguhen nga “greket” dhe serbet

  Reply to this comment
  • fery September 21, 10:03

   E nga kushte tjeter nuk paguhen vetem e vetem qe te mose flasin e shkruajne por , edhe nese flasin e shkruajne ateher mendimet e tyre duhetyrishte jene pro serbe , pro greke, pro turke ose pro maqedone , malazeze ose pro ruse
   Keshtu veprojne akademiket ne Kosove shumica e te cileve jane akoma te indoktrinuar me baza ideologjike marksiste – leniniste dhe jane skajeshmerishte te politizuar . Shume nga ata fare nuke kane punime te publikuara shkencore ose , edhe nese i kane , eshte e konstatuar se kane te publikuara ne revista inegzistente dhe jane plagjiature e kulusr.
   Ibrahim Gashi, ish rektori i Univerzitetit te Prishtines , nga presioni i madh mediatik , protesta te studenteve dhe reagime te shoqerise civile ne Kosove, vite me pare u detyrua te dorehiqet nga posti i rektorin pikerishte nga keto arsye qe u thane me larte
   Akademite dhe akademiket e Shqiperise dhe Kosoves ne vend qe te jene ne krye te proceseve dhe reformave demokratike , ata fare nuke shqetesohen pse vendet e tyre vendnumrijne ne nji tranzicion apsurd dhe idiotesk e te pafund ngase , sigurishte dhe paguhen qe te heshtin ose , sigurishte paguhen qe te mbajne pozicione pro serbe ,e progreke , pro turke … e pro faqes se zeze …!

   Reply to this comment
 5. Alban September 21, 09:42

  Eshte e vertete se miqte e Sali Berishes qe zevendesuan akademiket e vertete pas shkrirjes se saj, me 2008, nuk dinin e as dine te gjejne burimet financiare per vepra shkencore qe jep Bashkimi Europian. Ata dinin vetem te fallcifikonin zgjedhjet me logaritmet e djallit dhe t’i lepinin b….. Berishovicit., pavaresisht se ai e dogji Akademine e Shkencave ,duke perdorur nje naiv dhe megalloman si Artan Fuga, te sapo kthyer si te padobishem nga Franca. Dhe kengetari popullor tropojan u kendoi:

  Thane: Ka ra zjarr ne at’ Shqypni,
  Sec u dogj nji Akademi!
  Kushe e dogji Akademine?
  Artan Fuga me Saline!

  Pas zjarrit qe i vuri Akademise, Artan Fuga vazhdon me gomarlleqet e veta filozofike per ta penguar ringjalljen e saj nga studiuesit e rinj…

  Reply to this comment
 6. lisi September 21, 09:50

  A paska akademi te shkencave Shqiperia?Interesant deri tash nuk iu ndie zeri per gjithe keta bama nder shqiptare.Nese ka,kujt i isherbene,se shqiptarise me siguri jo,Akademit e shkencave te Serbise,Maqedonise…kane vershuar tregun si mbrenda edhe jashte ne gjuhe te huaja me lloj lloj libra dhe pamflete per mbrojtjen e interesave te popujve te tyre. Nje pjese e madhe eshte e drejtuar me rrena dhe shpifje kundra shqiptareve dhe historise se tyre.Nba keto “akademiket”shqiptare nuk pati asnje reagim sa di une,qofsha i gabuar.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim