Rama, donatorëve: Në emër të të prekurve, na ndihmoni më shumë

February 17, 2020 15:34

Rama, donatorëve: Në emër të të prekurve, na ndihmoni më shumë

Duke folur në Konferencën e Donatorëve, kryeministri Edi Rama tha se do të ishte i lumtur nëse flamuri shqiptar do të valëvitej së shpejti në Bruksel.

Pasi ka falenderuar në disa gjuhë të huaja, Rama  u shpreh se mirënjohja që ndjen për secilin shtet nuk ka kufij.

“Jam thellësisht i prekur, dhe dua ta nis duke thënë shumë thjesht, Faleminderit. Do të doja ta thoja faleminderit në të gjitha gjuhët. Faleminderit nga thellësia e zemrës, flas këtu nga zemra e të gjithë shqiptarëve: Ju lutem na mbështetni më tej. Faleminderit që pranuat ftesën e presidentes së Komisionit Europian, po ju lutem na ndihmoni më shumë ndërsa përpiqemi të rimëkëmbemi.

Na treguat prej momentit të parë, frymën e BE, të këtij organizmi që ka bërë kaq shumë, për të çuar para paqen e prosperitetin.

Ju patët vetë tërmetin tuaj me Brexit, dhe sa çudi, ne një vend i vogël, kërkojmë të hyjmë në BE, ndërsa Britania një vend i madh del jashtë.

Ndjehemi kaq mirë të zbulonim se nuk ishim vetëm, kishim kaq shumë miq, që ishin me ne për të shpëtuar jetë, për të vlerësuar dëme e tashmë në përpjekje për të ndërtuar shtigje të reja. Faleminderit miq nga Turqia, nga SHBA, miq në Azi” – u shpreh Rama.

Më herët, Bashkimi Evropian ka konfirmuar një grant prej 115 milionë eurosh për rindërtimin.

 

l.h/ dita

February 17, 2020 15:34
Komento

8 Komente

 1. Bruksel February 17, 16:23

  Ik mor debil vidhni me pak ju politkanet se ka lek per te gjithe shqiptarer

  Reply to this comment
 2. LEON February 17, 16:34

  U mblodh Gjithe Europa dhe na ndihmoi.
  Na ndihmoi si ate babane pijanec qe i fal ndonje krodhe per kalamajte,qe nuk vlen as sa poci bosh i ambalazhit.
  Na ndihmoi bota gati gati sa Koncessioni Chek-Upit.Dmth sikur populli shqiptar te kishte kursyer shurren per analiza..Na ndihmoi sa gjysma koncesionit te sterilizimit,por ama sa cereku i koncessionit te autostrades TRANSMETROPOLITANE Milot-Balldre.
  Komshijte kur shohin sarhoshin pijanec qe zgjat doren,thone:-Po mire,ne nuk dijme te hame qofte e te pijme raki?

  Reply to this comment
 3. Genti February 17, 17:52

  Na flliqi me lypsarine e tij ky i paafte.Del ne podium dhe nuk flet si burre shteti po flet si lypsar.Aty je ne pushtet ke 8 vjet ne krye te vendit te mbushur plot me trafikante droge prostitucioni vrases me pagese ministra krueministra presifente nga me te pasurit ne ballkan dhe evrope qe kane trafikuar droge femra vjedhur vendin qytetaret e vet shtetin e vet deri dhe Thesarin e Shtetit.Pse nuk ja u sekuestron pasurite po del e lyp neper bote.Turp Edvin Rama trafikant ikonash te vjedhura.

  Reply to this comment
 4. Detari February 17, 18:16

  Turp shtet lyps..

  Reply to this comment
 5. Karroca e... mjaltit February 17, 18:27

  Lypsar, lypsar, por edhe Lymi i Tutit e kishte nje fare sedre kur e zgjaste doren per nje kothere buke. Ai ishte fukara ke zoti, kurse ky eshte oligark e kaluar oligarkut. Le te zbraze kuleten e tij para se t’i vere turpin vetes dhe trushplareve qe i falin te shtrenjten vote.

  Reply to this comment
 6. fteri February 17, 18:32

  E shkreta shqipëri arritëm të shohim me sytë tanë se si u katandis !….turp … si ai lypsi që shtrinë dorën për ti falur një kcidhe shikojmë kontributet e shtetve se kush e kush do jetë më bujar !…..Nuk jeton më Enver HOXHA burri më i madh i kombit Shqiptar që përvoja e fituar në eliminimin e pasojave të tërmetit të 30 nëntorit 1967 në Librazhd -Dibër -tërmeti 6.6 ball shkatrroi 177 fshatra ,humbën jetë 12 veta dhe 177 veta u plagosën .Toka u qa në një gjatësi 10 km me hapësirë 50 cm.u dëmtuan 3536 shtëpi ,436 shtëpi u shembën plotësisht ,73 shkolla ,6 spitale ,34 dyqane e mjëra dëme më të vogla u përball vendi dhe në kushte . kushtet ekstreme të motit, u ndërtuan për 6 muaj ,kjo përvojë heroike e mobilizimit do të shërbente për likuidimin e pasojave të tërmetit të 15 prillit 1979 në Shkodër u brenda pesë muajsh punë vullnetare e strehuan 100 mijë banorë si u ndërtua Bahçallëku në shkodër dhe lagja skëndërbeg në Lezhë tërsisht me pallae të reja dhe institucione tregtare ,kulturor artistike të reja,. u habit tërë bota dhe OKB-ja !…….se si gjithë shqipëria u qua më këmbë dhe me dashuri mobilizim e vrull mposhti tërmetet pa lypur asnjë lek si lypës .

  Pra ky ishte legjendari madhështor Enver Hoxha udhëheqës i shquar i popullit shqiptar që ka punuar gjithë jetën me nderë e përkushtim për ndërtimin e shqipërisë si nuse dhe mirqenjen e popullit shqipëtar ,pa pasur asanjë lek borxhë askujtë,kjo ishte historia brilante që do të gjykojë për figurën Enver Hoxhës dhe shumë e vështirë për ta kundërshtuar që shqipëria të jetë krenare e pa varur nga çdo ndikim i huaj ,për kontrolle influence ekonomike e politike të asnjë fuqie imperjaliste që do ta vinte në shërbim të tyre..
  .
  Edhe konferenca e dotonatorve me dt. 17/2/2020 me 1.15 milardë euro për shqipërinë ishte madhështore ,por gjithmon si lypës, dhe lypsi siç i thonë ,ka faqen e zezë ,por nuk del pa gjë.

  Reply to this comment
 7. fteri February 17, 18:36

  E shkreta shqipëri arritëm të shohim me sytë tanë se si u katandis !….turp … si ai lypsi që shtrinë dorën për ti falur një kcidhe shikojmë kontributet e shtetve se kush e kush do jetë më bujar !…..

  Nuk jeton më Enver HOXHA burri më i madh i kombit Shqiptar që përvoja e fituar në eliminimin e pasojave të tërmetit të 30 nëntorit 1967 në Librazhd -Dibër -tërmeti 6.6 ball shkatrroi 177 fshatra ,humbën jetë 12 veta dhe 177 veta u plagosën .Toka u qa në një gjatësi 10 km me hapësirë 50 cm.u dëmtuan 3536 shtëpi ,436 shtëpi u shembën plotësisht ,73 shkolla ,6 spitale ,34 dyqane e mjëra dëme më të vogla u përball vendi dhe në kushte . kushtet ekstreme të motit, u ndërtuan për 6 muaj ,kjo përvojë heroike e mobilizimit do të shërbente për likuidimin e pasojave të tërmetit të 15 prillit 1979 në Shkodër u brenda pesë muajsh punë vullnetare e strehuan 100 mijë banorë si u ndërtua Bahçallëku në shkodër dhe lagja skëndërbeg në Lezhë tërsisht me pallae të reja dhe institucione tregtare ,kulturor artistike të reja,. u habit tërë bota dhe OKB-ja !…….se si gjithë shqipëria u qua më këmbë dhe me dashuri mobilizim e vrull mposhti tërmetet pa lypur asnjë lek si lypës .

  Pra ky ishte legjendari madhështor Enver Hoxha udhëheqës i shquar i popullit shqiptar që ka punuar gjithë jetën me nderë e përkushtim për ndërtimin e shqipërisë si nuse dhe mirqenjen e popullit shqipëtar ,pa pasur asanjë lek borxhë askujt.

  Kjo ishte historia brilante që do të gjykojë për figurën Enver Hoxhës dhe shumë e vështirë për ta kundërshtuar që shqipëria të jetë krenare e pa varur nga çdo ndikim i huaj ,për kontrolle influence ekonomike e politike të asnjë fuqie imperjaliste që do ta vinte në shërbim të tyre..
  .
  Edhe konferenca e dotonatorve me dt. 17/2/2020 me 1.15 milardë euro për shqipërinë ishte madhështore ,por gjithmon si lypës, dhe lypsi siç i thonë ,ka faqen e zezë ,por nuk del pa gjë.

  Reply to this comment
  • G.N. February 17, 19:09

   fteri te lumte per komentin.Legjendari Enver Hoxha i ngriti emrin Shqiperise ne bote dhe nuk lejoi askend te neperkembte nderin e shqiptarit.Sot jetojme ne kohet Migjeniane por megjithe zymtesine varferine dhe poshterimin e asaj kohe ishte Migjeni qe kishte kuptuar dhe denonconte mjerimin shpirteror dhe materjal te asaj kohe.Kurse sot “intelektualet”lepijne prapanicat e oligarkeve per ndonje kocke.Shkrimtare dhe poete nuk ka te bertasin e kerthasin per poshtersite qe i behen ketij populli.Jane vec nje turme bythlepirsish te mafio-partive.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim