Rama: Në shtator nis aksioni për uljen e informalitetit, bizneset të regjistrohen

August 20, 2015 10:45

Rama: Në shtator nis aksioni për uljen e informalitetit, bizneset të regjistrohen

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar të enjten se “qeveria është e vendosur t’i shkojë deri në fund betejës së re për vendosjen e plotë të rendit ligjor në hapësirën e aktivitetit ekonomik dhe tregtar në vend”.

Kreu i qeverisë, ashtu si ministri i Zhvillimit Ekonomik një ditë më parë, në një takim me punonjësit e tatimeve dhe taksave, nënvizoi se aksioni i shtatorit ndaj bizneseve informale “nuk është betejë kundër biznesit, por një betejë për të mbrojtur konsumatorin nga ata që vjedhin paratë që i duhen shtetit për të ulur taksat”.

Por Rama nënvizoi se “ky operacion duhet bërë me respekt ndaj bizneseve”. “Të denoncohet çdo sjellje e padenjë e punonjësve të doganave e tatimeve. Falenderim për çdo biznes të rregullt dhe masë për atë që ka shkelur ligjet”, tha kryeministri.

“Fitorja e kësaj beteje është e barabartë me ulje taksash e rritje rrogash. Ulja e informalitetit është e barabartë me një hov të ri zhvillimi ekonomik e social”, tha Rama.

August 20, 2015 10:45
Komento

9 Komente

 1. stac.nderzimit Jale August 20, 11:50

  PO PSE 25 VJET NUK E PASKEMI ‘RENDIN LIGJOR’,PO SI KERKOJME TE ‘INTEGROHEMI’,APO TUA LEME KOPILIN NE DERE EUROPES E ‘POLITIKANET’ O TJA HIPIN O TUA HIPE KALI I XENIT!?

  Reply to this comment
 2. Artes August 20, 12:19

  bo bo mjere Auron Tare tani qe sdi ku te shkoje ka 10 vite qe ben biznes e ska paguar nje takse…hahaha ja ta shohim.

  Reply to this comment
 3. Prudentino August 20, 12:20

  Po ata qe nuk kane bere detyren deri tani , po ata do e drejtojne kete aksionin ?
  Zoti Rama, puno !

  Reply to this comment
 4. Arben August 20, 13:51

  RROFTE RILINDJA E HUMNERES.

  Reply to this comment
 5. Denoncuesi August 20, 16:03

  Behen 2 Vjet qe jeni ne drejtim…. Pse nuk keni vepruar me pare…. Pse keni shkelur ligjin qe i keni lene subjektet pa u rregjistruar, subjektet pa kasa..Kush e ka fajin per kete.. Juve skeni bere mire detyren… Duhet ta filloni aksionin nga vete administrata pastaj tek biznesi…Pastrohuni vete nje here..pastaj shkoni tek bizneset dhe beni raprezalje..

  Reply to this comment
 6. info-analitike August 20, 16:42

  “Të denoncohet çdo sjellje e padenjë e punonjësve të doganave e tatimeve.”
  Ore eshte ne metro ky apo jo.
  U faktua goxha vjedhje ne dogana e tatime dhe ky akoma me denoncimet. Vepro ore zoteri, coji perpara drejtesise dy zonjushat qe aq shume i mburre e qe u treguan hajdute te shkelqyera deri ne piken qe cuan ne deshtimin e planit finaciar.

  Reply to this comment
 7. perkthyesi August 20, 17:35

  Mire ky aksion, i cili normalisht duhej te kish nisur me pare, por jam kurioz te di, me reformen ne drejtesi qe na patet lajmeruar se do niste ne Shtator, a e keni ne plan ta filloni?

  Reply to this comment
  • Arben August 20, 18:34

   KY AKSION VJEN THJESHT NGA FAKTI SE ARKA E EDIT NUK PO MBUSHET ME.

   NUK KA ASGJE “PARIMORE” NE KETE MES.

   Reply to this comment
 8. Meri August 21, 09:35

  Eh mo Rama djali! Ke harxhuar shume kete vere me sa duket e tani po versul tatimoret te te mbushin xhepin. Se nje gje eshte e sigurt, asnje biznes nuk do te mbyllet. Informalet do dorovisin me bakshishe tatimoret – tatimoret do te te sjellin ty pjesen tende. Arka e shtetit do mbetet BOSH si perhera. Se ty nuk te eshte djegur ndonjehere xhani per shtetin dhe ekonomine. Se ti te varferit dhe shtresat ne nevoje I PERBUZ.
  Kete e kupton kush ka vetem dy fije mend, jo me shume. Ti vetem politika sociale nuk ke bere e nuk do besh asnjehere se nuk ke shpirt. Shpirti yt eshte potofoli yt infinit. nuk u mbush dot I shkreti as mbas 11 vite leje ndertimi e as mbas dy vite qeverisje….
  Mjere Shqiperia per kete portofolin tend qe e ke me te madh se bytha e pamase qe ne ne trup. Nuk po them mjere shiptaret se ata ty te meritojne 100%.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim