Rama: Nënshtetësia e Kryepeshkopit Janullatos, akt i vonuar 

December 29, 2017 14:44

Rama: Nënshtetësia e Kryepeshkopit Janullatos, akt i vonuar 

 

Në përgjigje të interesimit të gazetarëve lidhur për marrjen e nënshtetësisë shqiptare nga Janullatos, kryeministri Edi Rama u shpreh se “ka bërë shumë mirë Presidenti që i ka dhënë nënshtetësinë Kryepeshkopit”.

“Unë besoj që është një akt  i vonuar dhe i cili pajton dhe nuk ndan. Kjo është vërtetë ana pozitive e këtij akti. Natyrisht që figura e Kryepeshkopit është e ngarkuar me një simbolikë të rëndë, në kuptimin e peshës, simbolikë komplekse, por të mos e harrojmë asnjë herë që ai ishte drejtuesi i një procesi rilindjeje nga hiri i Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare”, tha Rama.

“Shqipëria, shtoi kryeministri,  nuk e kishte dot në atë moment të parë Fan Nolin e vet.

“Në këtë fazë tranzicioni, sepse nuk e konsideroj pikë mbërritje të Kishës Autoqefale Shqiptare, Kryepeshkopi ka luajtur një rol të rëndësishëm pozitiv, edhe pse me të, jo gjithmonë kemi ndarë të njëjtat pikëpamje. Kompleksiteti i kësaj lidhet me faktin se me vendin fqinj janë të lidhura shumë fate dhe cilësia e jetës dhe mirëqenies së popujve tanë dhe kjo ka ndikuar nganjëherë negativisht dhe padrejtësisht mbi figurën e Kryepeshkopi”, tha Rama, duke shprehur bindjen se Presidenti ka bërë gjënë e duhur në këtë rast.

December 29, 2017 14:44
Komento

32 Komente

 1. Adih December 29, 15:19

  Nje fjale te vetme do te thoja : o tradhetar .

  GREQIA NUK E NJEH KOSOVEN SI SHTET:

  Te tjerat mendoi vete ,por mjer shqiperia ne dore te kujt ka rene .Une qe po te shkruaj , jam nje Orthodoks patriot ,ku ne faqe te pare eshte ATDHEU ,mjaft me pelivanlleqe ,se shqiperia ka plot te rinj prifterinj ,ku do dilte koha edhe per specializimin ,qofte ne Amerike per nje kryepeshkop Shqiptar ., .Me fal se harrova edhe tradhtaret e tjere , vellezerit e tu,si SALIU E SI META:
  Tani ja dhate vorrezat ne token tone (kalin e trojes qe ja le ne token shqiptare brezave te ardhshem ) Jepjani dhe falini edhe territoret ne detin JON, se kane edhe nafte. .

  Reply to this comment
  • Altin December 29, 18:44

   E cfare lidhje kane keto qe shkruan ti me ngjarjen dhe kryepeshkopin???? Veprimtaria e tij pervecse mjaft pozitive nuk ka qene kurre negative per Shqiperine pale pastaj per komunitetin ortodoks….. Ne beme shqiptar dhe e shpallem hero kombetar De Biazin, qe ne fund te fundit cfare beri per Shqiperine???? E paguam dhe me sa miliona euro kaq vite…kurse kryepeshkopi solli miliona euro ne Shqiperi per gjithcka dhe risolli zerin e KOASH-it. Dhe sa per dijeni, shikoni dhe deklaratat e At Artur Lionelit ne Boston qe e respekton kete figure dhe per me teper deklaroi qe edhe Fan Noli do ta nderonte dhe respektonte fortlumturine e tij…… Ku i kihse keta prifterinj ti te arsimuar per te qene ne rangun e kryepeshkopit….. nuk mjafton nje prift i thjeshte per te udhehequr Nje Kishe te tille si kryepeshkop…. ju jane errur syte nga te mirat…dhe jemi mosmirenjohes per gjithcka ndaj atyre qe kontribuojne per kete vend…. dhe lartesojme ata qe e vjedhin dhe poshterojne cdo dite….. prandaj dhe nuk vemi perpara si vend…..

   Reply to this comment
 2. MH December 29, 15:21

  Habitem qe Greqia dhe Jonollatosi jane kaq te deshiruar per te pranuar shtetesin shqiptare ne nji kohe qe ushtaret grek kendojne ma sa fuqi e guxim qe me Zorret e shqiptarve do bejne litar.
  Pershendetje politikes shqiptare kryesisht ati perfaqesuesit qe perfaqeson popullin dhe krye kezekutivit qe vendos perfundimin per cdo qeshtje ne interres te popullit.Kur vete ky popull virrte Noli Noli ne prezantimin e grekofonit Janullatos ne krye te kishes autoqefale shqiptare.Me politikanet sot kemi nji patriotizem teper te patundun qe po te ishte Noli gjall do peshtynte mbo to.

  Reply to this comment
 3. intelektuali December 29, 15:31

  Mire qe pranove dhe u dorezove o TERMINATORI ienverist i Kishes Orthodokse,

  por:

  Pse kryeministri i vendit duhet te ndaje pikpamjet me Kryepeshkopin dhe Kishen si Sigurimi i Shtetit ne Kohen e Qepes te Enverit?

  Reply to this comment
 4. Adih December 29, 15:34

  Reply to this comment
 5. mirel December 29, 15:56

  Ashtu eshte, se qenia i perkohshem u stergjat dhe u be e pakuptimte. Prandaj e bete te perhershem.
  Tradhetar i qelbur.
  Ti duhet te te ekzekutosh dhe te ti hedhesh kockat qenve
  Pis, nuk duhet te kesh varr.

  Reply to this comment
 6. anticensurë25642654 December 29, 16:11

  më duket se do ti kërkosh falje(është e pamundur që ti ta bësh një gjë të tillë),në radhë të parë saliut dhe më pas gërkut që bllokove marrveshjen e kufirit detar!!
  meqënëse salës nuk ke për ti kërkuar falje,atëherë shtoje atë 500km2 në 750km2,thjeshtë si pagesë kamate e paguar me vonesë!!
  ku je o nacionalisti para elektoral,që vetëm kreshnik bytha ta kalonte me poza,që desh na fillove luftën e tretë botrore me gërkun??
  o njerëz ju a thashë si unë dhe të tjerë që tërë ky nacionalizëm kallp ka për të na dalë për hundësh!!që gërku ulërin jo se ka frikë por sepse po luan lojën e këtij tradhëtari!!teatri që ky tradhëtar luajti me gërkun,është një kopje e teatrit që luan me “opozitën”!!shahen e stërshahen dhe në fund asgjë sndodh!!
  përveçse tallin karët me ne!!
  nesër ke për të thënë të njëjtën gjë dhe për paktin detare!!
  ishte një pakt i vonuar,dhe pavarsisht se gërku na hyri në shtëpi,prapë ne kemi fituar!!
  e rëndësishme që të mashtrosh këtë popull,publik si e quani ju,është ti thuash se ne kemi fituar!

  Reply to this comment
  • mirel December 29, 17:05

   Sakte..Paktin detar e ka firmosur vetem nuk e shpall.
   E ka quajtur Zone te lire ekonomike.
   Rrezik eshte planifikuar qe ne Trieste.
   Vetem nuk e shpall se do te presi ndonje moment kur do behet prape rremuje ne Parlament. Skenar i njohur tani.
   Do gjuj Monika cismen tjeter dhe do ngrihen gjithe tycat socialiste dhe do shajne Moniken nga fisi e fara.
   E ka planifikuar bashke me Meten kete pune.
   Hedhin mjegull per te mbuluar tradhetine.
   Dhe historia ka nje te mire-Ramiun, dhe nje te keq-Monen-Berishen.
   Kaq shikojne shqipot. Me tej nuk duan te pranojne te shikojne ca behet

   Reply to this comment
 7. Shqiptaret jane Tradhetuar pergjithmon December 29, 16:46

  je thjesjte nji tradhetare i Atdheut tend ,
  por natyrishte s’je i vetmi ,ke shume shokt e tu ,qe ti po mundohesh ti arrishe si berisha ,meta,basha e cju permban pragu te gjith juve politikaneve

  Reply to this comment
 8. Servili December 29, 16:59

  Turp e faqezeze tge ulet dinjiteti i Shqiperise e shqiptareve ne kete nivel poshterues. Edhe Ahmet Zogu edhe Enver Hoxha e ruajten dinjitetin e ketij populli, e atdheut te Skenderbeut.
  Del kryeministri faqezi e i serviloset (tamam si Saliu ne kohen e tij) nje prifti antishqiptar.
  Por shqiptaria ka triumfuar gjithenje mbi “kryeministrat” antishqiptare,e me suguri do te ngadhnjeje edhe ne kete rast.
  Keta politikane nuk kane marre vesh se eshte koha e shqiptarise. Historia nuk do t’i fale.

  Reply to this comment
 9. Servili December 29, 17:00

  Turp e faqezeze te ulet dinjiteti i Shqiperise e shqiptareve ne kete nivel poshterues. Edhe Ahmet Zogu edhe Enver Hoxha e ruajten dinjitetin e ketij populli, e atdheut te Skenderbeut.
  Del kryeministri faqezi e i serviloset (tamam si Saliu ne kohen e tij) nje prifti antishqiptar.
  Por shqiptaria ka triumfuar gjithenje mbi “kryeministrat” antishqiptare,e me suguri do te ngadhnjeje edhe ne kete rast.
  Keta politikane nuk kane marre vesh se eshte koha e shqiptarise. Historia nuk do t’i fale.

  Reply to this comment
 10. Kjo klase e degjeneruar politike eshte njolla me e zeze ne historine e Shqiperise December 29, 17:06

  Ne qofte se do te na kerkohej qe politiken shqiptare (ne qofte se ka patur nje te tille pas 1990-es) ta permblidhnim me nje fjale te vetme , kjo nuk mund te behet me nje fjale te vetme por me tre fjale:
  Turp!
  Turp!
  Turp!

  Reply to this comment
 11. Start December 29, 17:13

  Si e gjetkan gjuhen e perbashket gjarperinjte!!!!!!!!?

  Reply to this comment
 12. Orgocka December 29, 17:18

  Ne nga Korca i quajme Politikane pe lecke, te gjithe keta qe erdhen pas 1990-es (Salira, Fatosera, Edera e Co).
  Mjere ky vend qe pati dikur nje shtrese teper te kultivuar intelektualesh e ra ne dore te halldupeve injorante deri ne palce. .

  Reply to this comment
 13. Sinor December 29, 17:20

  Bravo Janullatosi qe edhe Edi Rama e hoqi masken e “patriotit”.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 3, 11:36

   prapë ka debila partiak që e quajnë patriot këtë poshtërsinë e tironës!!
   ka të tjerë që se hapin gojën se i ka blerë me partë tona dhe të tyret.me një fjalë me taksat tona,ju ka bërë nder dhe ata ja shpërblejnë duke mos folur për tradhëtitë e tij!!
   paskemi qënë popull i dobët fare,të vetmin parim që kemi është të vritemi për asgjë!asnjëherë për princip!!

   Reply to this comment
 14. Beni December 29, 17:25

  Sa lezet ka te shohesh nje prift me nje veshje te shekullit XI te bisedoje me nje snob te shekullit XXI.
  Humor per Vitin e Ri 2018.

  Reply to this comment
 15. Petoshati December 29, 17:38

  Mjaft me keto servilizma vulgare, te turpshme dhe antishqiptare.
  Greqia as e fut dot e as e perjashton dot Shqiperine nga BE.
  Mos kini iluzione o politikane injorante. Shqiperia do te futet ne Europe VETEM e VETEM kur ta meritoje.
  Nuk mund ta fuse as Janullatosi as Greqia qe sot eshte asgje me shume se nje KOLONI FINANCIARE e Gjermanise dhe BEse.

  Reply to this comment
 16. valentina December 29, 17:41

  PO PSE MORE SHQIPETARE TE MJERE VERTET MENDONIT SE KY PEDERAST KRYEMINISTER DO VEPRONTE NDRYSHE NGA KOPILI I SERBISE SALI VUK KARADZICI DHE HAJDUTI PRESIDENT ILIR URANGUTANGU,SYNIMI I KETIJ PUSHTI KA QENE VETEM MARRJA E MANDATIT TE DYTE DHE TE VEPROJE NJELLOJ SI PARAARDHESIT ETIJ, CFAR NUK DEGJUAN SHQIPETARET NGA GOJA E DEPUTETEVE TE TIJ DHE KETIJ PERSONALISHT DUKE SHARE ILIR HAJDUTIN PO KY LEGEN SI VEPROJ ? VURI HAJDUTIN NE KRYE TE SHTETIT, CFARE NUK FOLEN PER VISHO AJAZIN PO VEPRIMI I KETIJ SKIZOFRENI CILI ISHTE?E VENDOSI AMBASADOR NE NATO,CFARE NUK FOLEN PER KOPILIN E SERBISE PER LEJIMIN E VARREZAVE TE USHTAREVE GREKE,PO KY LEGEN CFARE BERI?I PEZULLOJ QE TE MERRTE MERITAT VETE,DHE PRISNI O POPULL TE SHIKONI KUR TA HEDHI NE YOUTUBE ME SKEME HD,DHE DORONI SE NUK KENI PARE GJE AKOMA PREJ KETIJ BYTHECI.

  Reply to this comment
  • mirel December 29, 17:48

   Sakte valentina, po keta njerez nuk kuptojne.
   Shqiptaret kane humbur dinjitetin dhe sillen si lavire dhe servile.
   Kush e kush ti sherbeje pushtetit dhe te serviloset per perfitime personale.
   Sa per mjeranet dhe te varferit, keta presin nga Evropa
   Ramiu e Meta me gjithe Berishen dhe bandat e tyre e kane grabitur gjithcka. Prandaj nuk kane cfare ofrojne tjeter per popullin pervec Europes.
   Dhe Europa ju tregon cfare i pret: Fati i Florencit.
   Keshtu eshte kur gjendesh jabanxhi ne dyert e botes.
   Por kete Edi Ramuti na e paraqet sukses te madh.
   Me kete drame fatkeqesie shqiptaret enderojne dhe genjehen akoma, edhe pse fakti qe shqipot po kthehen nga Evropa duke kaluar neper azilet me te ndyra, pa e pare asnjehere deren e qyeterimit, pervec trajtimit poshterues.
   Prape enderojne per kete Evrope qe i trajton si jevgjit
   Hajde merre vesh kete pune.

   Reply to this comment
 17. info analitike December 29, 18:00

  Shoke merreni me qetesi dhe dashuri. Mire ua ben kriepsikopati qe tallet me ju se aq ua pret. Sa u mori voten u merrte me te mire e u bente premtime boshe tani qe mori tepsine po nxjerr dhembet e po ben cfare i do qejfi. Perpara shoke se nuk keni pare gje akoma! Te fala Neti ibretit

  Reply to this comment
 18. Fuck Politike December 29, 18:06

  mesiguri qe Puthjet e metes me rropsin e greqise skan munguar ,
  po ashtu edhe me Kryeministrin tone ,salia ka foto mjaft intime me grekun ,duke ju ulur me koke drejt prerit te grekut , Djalli e di se cfar kerkonte ti bente qejfin apo !
  Jam i bindur se te tilla Dashuri gjarprinjesh ,nuk ndahen thjeshte me nji puthje dhe perqafime . Mesiguri do ket noj Parti Gjarprinjsh ,pse jo mbas disa gotave metaxa edhe noj Orgji me priftin Shkerdhate ,antishqiptarin janullatos

  Reply to this comment
 19. Pellazgos December 29, 19:41

  Hamzate,Qemalet,Sulejmanet,Idrizet qe jane bijte e Vasilit,Jeorgos,Kostandinit si dobica ofendojne ke?
  Ky vend me keta “njerez” qe vetem “rrobat” ka shqipetare nuk mund te behet.
  Kombi eshte i shenjte dhe shumica e myslimaneve shqipetare jane tradhetare te kombit.
  Kur njeriu ndron Emrin,Besen dhe Fene,feston festat e nje pushtuesi vrases si Osmanet (keshtu thote historia e Albanistanit).Tani pse urren dhe nuk martohej per 500 vjet me ata qe vuajten persekutuan,nuk ndruan identitet,kete e dine “patriotet” e Allahut.
  Ketu nuk behet fjale per Greqi dhe Civilizim me islamiket shqipetare,por ndermjet “shqipetareve” eshte problemi.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 3, 11:32

   pelle
   ta kam thënë dhe herë tjetër:nëse nuk bëhet me këta që ti i quan turq!?
   me gërk nuk bëhet e nuk bëhet!!
   ndoshta ndërruan emrin e fenë po në fund të fundit mbetën shqiptarë!!ti nuk ke ndërruar as emër e as besim,por u bëre gërk!!
   u bëre mashë e shovinizmit të dhjerë gërk!!
   ps:sidoqoftë,nuk je ndonjë krijesë e veçantë!!je një nga pjellat skarcitet të këtij populli të çoroditur!!për fat të keq kemi shumë pjellje skarco!!pjellje shqiptare me fytyrë turke,me fytyrë gërke,sërbe bile dhe arabe,por prapë ne shqipot rrezistojmë!!
   kjo rracë nuk është zhdukur që nga koha e kohëve,sepse dikush mbetet shqiptar pavarsisht besimit a mosbesimit fetar!!

   Reply to this comment
 20. Ramiz Alia December 29, 19:56

  Te gjithe bashke (Sali, Fatos, Edi, Ilir, etj.) jane perfaqesues te Kalit Trojan te pardesyve te bardha qe e solli Shqiperine ne kete derexhe dhe e futi ne nje grope qe secili prej tyre ne menyre te njepasnjeshme vazhdojne ta thellojne. Na oren dinjitetin e na poshteruan sa s’behet. Na ndyjne edhe emrin krenar te shqiptarit duke bere “qytetar shqiptar” n je antishqiptar si ky prift-kolonel i Asfalise.
  Si u katandisem keshtu?
  Lanet paste Ramiz Alia qe ia vuri kete klase parazite halldup-injorante mbi kurriz Shqiperise.
  Keta “pseudopolitikane” nuk e morren pushtetin, por ua beri peshqesh e ua vari si melci ne qafe Ramiz Alia!
  Mos i gjette rehat shpirti atje ku ka rene!!!!

  Reply to this comment
 21. Ramiz Alia December 29, 19:57

  Te gjithe bashke (Sali, Fatos, Edi, Ilir, etj.) jane perfaqesues te Kalit Trojan te pardesyve te bardha qe e solli Shqiperine ne kete derexhe dhe e futi ne nje grope qe secili prej tyre ne menyre te njepasnjeshme vazhdojne ta thellojne. Na oren dinjitetin e na poshteruan sa s’behet. Na ndyjne edhe emrin krenar te shqiptarit duke bere “qytetar shqiptar” n je antishqiptar si ky prift-kolonel i Asfalise.
  Si u katandisem keshtu?
  Lanet paste Ramiz Alia qe ia vuri kete klase parazite halldup-injorante mbi kurriz Shqiperise.
  Keta “pseudopolitikane” nuk e morren pushtetin, por ua beri peshqesh e ua vari si melci ne qafe Ramiz Alia!
  Mos i gjette rehat shpirti atje ku ka rene!!!!
  Le te jemi optimiste.
  Shqiptareet do ta hedhin poshte edhe kete zgjedhe te re, sic hodhen edhe zgjedhen osmane.

  Reply to this comment
 22. Prstn December 29, 20:07

  Mjaft me qurravitje o shqiptare.
  Kjo klase e degjeneruar dhe injorante ne palce pseudopolitikanesh eshte me te vertete nje tiger lecke (as letre jo).
  Vetem nje dite po te bashkohemi ne si popull dhe ne mund ta hedhim menjehere ne ere kete perbindesh antishqiptar.
  Ne nuk ia kemi nevojen intelektualeve si Ismail kadareja qe vene interesin e ngushte e meskin personal, mbi Atfheun. Ne na duhen intelektuale trima e burra te vertete si Rexhep Qosja qe ta bejme kete.

  Reply to this comment
 23. Padrino December 29, 20:29

  Ah,ah,o piktor , rilindjes mavri ,njesoj shkerdhate sì like defteri verdhushkave ,dhe salushi kampioni shkerdhatokracise . tè gjithe derrat nje turi kane .

  Reply to this comment
 24. betixho December 29, 20:59

  SHQIPTARË PO BËHENI KUNDËRPRODUKTIVË
  QËNDRIMI I RAMËS ËSHTË QËNDRIMI I NJË BURRSHTETASI.
  KËTU DALLOJNË NJERËZIT E MËDHENJ.
  RAMA NJË PUNË NDREQËS.

  Reply to this comment
 25. Enderoj pa fund pa shprese, Anes Elbes, anes shprese December 29, 21:20

  Shihni hipokrizine dhe tradhetine.
  Keta politiQENE, qe flasin per dhenien e vonuar te nenshtetesise kolonelit te Asfalise dhe perfaqesuesit te Kishes qe vrau Papa Kristo Negovanin, Petro Nini Luarasin, At Stath Melanin etj. qe dogji 190 fshatra te Shqiperise e therri 2 qind civile ne Hormove, pretendojne se flasin ne emer te popullit edhe pse e dine mire qe populli, sic tregojne dhe keto komente, eshte kunder dhenies se nenshtetesise percaresve te popullit shqiptar.
  Jazek e turp, per ata por edhe per ne qe i mbajme ne kurriz keta parazite qe shkateruan ekonomine kombetare e po rrjepin kete popull te shumevuajtur prej 27 vjetesh.

  Reply to this comment
 26. Marcellino December 29, 21:27

  Shikojeni mire kete fotografi te peshtirosus qe pasqyron me mire se cdo gje skllaverine e shtetit te sotem shqiptar nga Kisha antishqiptare Greke dhe nga shteti i falimentuar grek.
  Turp per krenarine tone kombetare e per dinjitetin tone kombetar.
  A ka mbetur nder ne ndonje cike gjak Gjergj Kastrioti.nder ne?
  Po te kishte mbetur nuk do ta duronim dot kete fyerje.
  Mos po hame te gjithe bashke turpin me buke?

  Reply to this comment
 27. adi December 30, 11:02

  Beerisha =Meta=Rama te gjithe nje mt.qenkan.Mjer Shqiperia ne duar te kujt ka rane

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*