Rama nis vizitën e tij në Kinë (FOTO)

September 9, 2014 10:51

Rama nis vizitën e tij në Kinë (FOTO)

Ashtu siç paralajmëroi një ditë më parë, kryeministri Edi Rama ka nisur vizitën e tij në Kinë.

Ai ka mbërritur paraditen e sotme në Pekin.

Sipas Radio së Jashtme të Kinës, Rama dhe delegacioni që e shoqëron u pritën në Aeroportin Ndërkombëtar të Pekinit nga Chen Guo You, zv-drejtor i Europës në Ministrisë e Jashtme.

Shefi i qeverisë shqiptare pritet të drejtojë të mërkurën sesionin interaktiv “Suksesi i një Ekonomie të Re Krijuese” në Forumin Ekonomik Botëror që mbahet në Tianjin të Kinës Lindore.

Në një komunikim me gazetarët një ditë më parë,  Rama tha se janë hapur kanalet e komunikimit me qeverinë kineze për disa projekte.

Do të vazhdojë axhendën e parashikuar për të zhvilluar një vizitë në Kinë, ku bashkë me kryeministrin kinez do të diskutojmë mbi disa projekte për Shqipërinë”, theksoi Rama.

Në këtë takim Rama shoqërohet nga disa prej ministrave dhe anëtarë të kabinetit të tij.

r1r2r3

September 9, 2014 10:51
Komento

37 Komente

 1. Ekonomisti September 9, 11:05

  Eshtenje shtet qe duhet te vleresohet dhe te kete sa me shume projekte ne fushen e ekonomise me te. Sa me shume lidhje me shtete te fuqishme, aq me shpejt dhe ekonomia jone do te perparoje. Urime per viziten dhe e mbyllte me sukses!

  Reply to this comment
  • Raimond Vlonjati September 9, 16:44

   Puna eshte sa te vlereson ai shtet ty, se ti je shtet qe nuk ke azgje

   Reply to this comment
   • ziku September 9, 18:48

    Do ta kete bere kastile Rama.
    E kane njoftuar qe niveli i pritjes ne aeroport ka qene zero dhe per tu kthyer reston nuk ka respektuar as protokollin me minimal.
    Si kapo bande ngjan keshtu ne fakt 🙂
    Kushedi sa jan habit ato kinezet
    hahahaa 🙂 i madh fare

    Reply to this comment
    • N.VJOSA September 10, 03:02

     Mos u çuditni aspak!
     Rama eshte paraqitur ashtu sic eshte ne ge vertete….
     ….SI KRYEMINISTRI I NJE REPUBLIKE BANANESH…
     Ose, te jem akoma me i sakte, si KRYEMINISTRI I
     REPUBLIKES SE H A S H A S H I T….
     Dhe Shqiperia sot, ashtu sic eshte ne te vertete, nje shtet koti, pretendon se eshte nje shtet demokratik, por nuk ka Opozite, sepse Ajo qe quan vehten Opozite, drejtohet nga nje Kryekriminel dhe nga nje Marjonete e ketij Kryekrimineli…. qe mbron jo interesat e shqiptareve, por te nje Familjeje te inkriminuar deri ne palcë…
     Shqiperia shtet?!…
     Shtet pa ushtri, ose thjesht me nje ushtri batalion per te plotesuar ndonje mision nderkombetar….
     Edhe Zvicra qe mbahet si shteti me asnjeanes i Europer, eshte e armatosur deri ne dhembe….
     Shqiperia shtet?!….
     Zot na ruaj. Shteti u prish nga themelet, deri dhe regjistrat e gjendjes civile u dogjen!…. nga nje barbari dhe nje B a r b a r primitiv , qe vetem shtet nuk di te ndertoje!….
     Shqiperia shtet?!…
     A mund te quhet shtet nje e ashtuquajtur republike qe nuk garanton as te drejtat minimale te puntorit, mardheniet e tij me pundhensin?!…
     Zot na ruaj…..
     Siç eshte shteti, paraqitet dhe Kryeministri!….
     Ndaj mos e kritikoni Ramen , se ai eshte simboli me autentik i te ashtuquajturit shtet shqiptar te soçem!!!!….
     Dhe kinezet qe simbolizojne tiparet me autentike te nje shteti, qe qeverise popullsine miliardshe kineze, me te madhin shtet te planetit, e dine dhe e njohin ne maje te gishtave edhe te parin e nje republike bananesh, alias hashashi….
     Jo , te dashur bashkatdhetare komentues dhe lexues, Rama eshte paraqitur tamam si perfaqsuesi i nje republike koti…asntu sic eshte ne te vertete!….

     Reply to this comment
    • Raimond Vlonjati September 10, 04:42

     Mire thua –Ne fakt kjo pritje, me nje zyrtar te rendomte
     qe kane bere kinezet tregon se ata nuk kane aspak konsiderate per shtetin tone..

     Me mire do ishte te mos shkonte fare ne Kine, sepse nga vete protokolli kinez kutpohet qe ata nuk na kane aspak ne konsiderate ne , dhe nuk kane per te bere asnje lloj investimi tek ne

     Sic duket kinezet jane me Serbine ,

     Reply to this comment
     • Raimond Vlonjati September 10, 04:46

      AI Gjiknuri vishet krye keq –Aty ka vesh nje xhakete bojeqielli me pantallona ngjyre tulle –hahahahhaa

      Hajde veshje hajde –Po atij nuk i flet njecike gruaja qe te vishet me shije ?

    • SEKRETARJA ..me floke te palara September 10, 06:39

     Ai eshte vertet nje kapo bande .Gjysmat e atyre qe ka deputet i ka pa shkolle ,miliarder me leke droge dhe prostitucioni ,me shume se gjysma e atyre qe po emerohen ne poste kyce ,jane trafikante .Ne pushtet erdhi me haleatin e vidios me ze dhe figure ,dhe ne 1 vit pushtet ,i vetmi rezultat jane tabelat rivilicionare “C’thote partia ben populli dhe c’thote populli …partise nuk i duhet”.
     Rezultat po shohim vetem ne martesat e gjithe ministrave ,ku pashe te shkelqente kostumiblu i M.Bazes{do e kete dhurate nga Saliu } ,fustanella e A.Tares ,kaqurrelat e Spiropalit ,bjondesia e I.Tares ,kollarja e E.Selamit ,surrati i K.Gjoshes ,po asgjekundi nuk pashe ANEN e ZIVERIT ,DJALIN e FAIKUT
     pashe vetem Gregun ,nuk e pashe ne 21 janar Gregun ,po shyqyr e pashe ne dasem .
     Nuk pashe as Gruan e Aleks Nikes ,qe do shkelqente me shume se ato qelbesirat e pudrosura .Do shkelqente dhe qeveria !

     Keshtu pra ZIKU ,secili tregon veten ,sepse per tu bere objekt bisede ka dy menyra
     njera si idiot dhe kapo bande
     dhe tjetra si kryeminister me kulture e dinjitet
     pra mos qesh aq shume ,se te jesh i gjate nuk eshte e njejta gje me te qenurit i madh .

     Reply to this comment
 2. bobo September 9, 13:25

  O hajvan po vish nje xhakete se edhe bodyguard-i kinez po te shikon i habitur . Perfaqesoje shtetin ne menyre dinjitoze o langaraq se nuk po iken ne Surrel te inspektosh punimet e viles.

  Reply to this comment
  • elio September 9, 15:23

   malokiiiii kane ikur kohet e Baces dhe te Birit (Bashes), rendesi ka ajo qe flet e jo si vishesh, po kuj dini ju e keni mendjen per ndonje pasqyre ne shpella…

   Reply to this comment
   • Raimond Vlonjati September 9, 16:49

    Jo ore kaur , kur vete ne vizita zyrtare ka rendesi veshja , se ka nje “dress cod ” ne keto ceremoni –Dhe te gjitha keto ceremoni kerkojne veshje klasike,
    nuk kerkojne veshje prej halabaku dhe skizofreni eksentrik qe ben Huri i lyer me mut, me emrin qesharak Edvin.

    Aty ai perfaqson nje shtet, dhe duhet te vishet me kostum dhe me gravate
    ndersa kur vete per qejfet e tij nen urat e Parisit , atehere te vishet edhe me breke ,
    se nuk na ruhet fare——–

    Por ne kete rast ai po shkon te takoje Shtetin numer 2 ne Bote , ndaj te vishet serioz , si gjithe bota moderne

    Sipas vendit edhe kuvendi , thote populli yne —

    Apo ju kauret e keni se prapthi kete thenie…Te shpifurit e dreqit

    Na vjen per te vjelle kur e shikojme se si vishet ky karagjozi i qeverise
    si kendez koteci –Tere larara

    Reply to this comment
  • enea September 9, 19:34

   o kokerr idioti. E di ti sa ure zgjat udhetimi ne Kine, cope hajvani???

   Pastaj mos doli gje presidenti Kinez dhe e priti???

   Reply to this comment
 3. dani September 9, 13:40

  Rama si. Cu. En lai me divize budiste

  Reply to this comment
 4. Diferenca qe vret... September 9, 13:53

  Duke pare nje fotografi te Rames me Erion Bracen (pasi ishin grindur ne lidhje me fleterrufete e Braches per Banken) po meditoja per vajtjen e Rames ne Peqin.

  Dhe mu kujtua artikulli i famshem: Hrushovi ne gjunje perpara Titos!

  Meqe zyra e shtypit te Rames, nuk punon on line…
  ne kemi te drejte te bejme deduksione, te heqim paralele, madjedhe te bejme ca folklor!

  Per ca kohe, Stalini ia la Shqiperine nen kujdestari Jugosllavise, deri sa Tito e teproi ne rivalitet figuren e Musteqes. Ambasadori rus ne Tirane, sugjeroi, dhe shoku Enver nisi Letren per Baba Stalinin, kunder shovenisteve serbe.

  Me pas, ndodhen grindje te tjera, te tera per shkak te Karrikes Nr 1, dhe kur Niksoni shkoi per vizite ne Kine, Enveri botoi pamfletin pulitik: hrushovi ne gjunje perpara Titos!

  Kina (e pas Maos) po i kerkonte qe edhe furnizimet me grure t’i merrte nga Jugosllavia!

  Mund te jete fare koincidence,le te mbeten fjale, por Rama duhet kujtuar se Historia nuk nderrohet perdite, dhe aleatet nuk zgjidhen nga kryeministrat, por nga fatet e popujve.

  Reply to this comment
 5. lisi September 9, 13:57

  E vetmja Kina ishte ai shtet në të kaluarën, mbase edhe deri më tani, që bëri investime të mëdha në Shqipëri, si hidrocentralet Vau i Dejës, Fierzë dhe Koman, kombinatet në Elbasan dhe Tiranë, uzinat kimike, mekanike etj.etj.Nuk është interesi politik i dikurshëm, megallomania marksiste, por edhe sot Kina ka interes të ketë avantposte ekonomike në Europë.Le të shpresojmë, sepse, në të vërtetë, Kina është mik i vjetër i shqiptarëve.

  Reply to this comment
 6. diti September 9, 14:18

  Shume bukur jan hapur rrugen qeverise se re , tani ku te gjejme mbeshtetje financiare e ekonomike mire na behet , besim e shprese duam per me teper tek Kina e madhe…….

  Reply to this comment
 7. Arberi September 9, 16:04

  KU PO SHKO KY RRUMPALLE ME K’TO RROBA DHE SYZE TU MBAJT KONVENTE INJORANTESH???

  Reply to this comment
  • beni September 10, 04:53

   Ik mor debil…veshja e kryeministrit eshte super dhe duket vertet europian jo si mumje ne kostum…

   Reply to this comment
 8. Kris 1 September 9, 17:58

  si shenje protest per shkeljen e te drejtave te njeriut hoqi xhaketen.Shihni kur te luaje rolin kryesor ne forum.

  Reply to this comment
 9. info analitike September 9, 18:03

  Suksesi i nje ekonomie te re krijuese? Ndoshta krijuese duhet zevendesuar me kopjuese.
  Po Rama cfare kumtese do te mbaje: roli i piktures ne zhvillimin ekonomik?
  Me sa kemi pare Rama nuk ia thote aq shume nga ekonomia dhe parametrat e saj. Urojme te mos ia kepuse mufkave sic e ka zakon se po u soll me kinezet ashtu si sillet me shqiptare do te na krijoje ndonje incident diplomatik.

  Reply to this comment
  • AA September 9, 19:03

   Sipas teje, duhet te dergojme vetem bacen Sali, i cili pasi u mesoi europiano-perendimoreve se çfare eshte ekonomia e tregut, mund t’u mesoje kinezeve si shkaterrohet shteti!

   Reply to this comment
 10. Bashkim Pitarka September 9, 18:51

  Sot shtypi shqiptar botoi lajmin mbi viziten zyrtare te kryeministrit Edi Rama ne Kine.Sipas njoftimeve te saj ne aeroportin nderkombetar ai qenka pritur nga nje zv.drejtor i protokollit kinez.Ne foto zoti Rama shihet i veshur me nje kemishe sportive,te modelit “Safari”!!

  Nje vizite nje dite me pare e njoftuar dhe nje protokoll kinez qe te habit!Me duhet te rikujtoj se protokolli kinez ka qene dhe mbetet ekzemplar ne mikpritjet dhe korrektesine e tij ne aeroporte per vizitat zyrtare te personaliteteve te huaja.Pse tani kryeministrin e nje vendi e presin ne aeroport disa “xhuxha” dhe “rronxho-ponxho” qeveritare te rangjeve me te ulta te ketij vendi?!!
  Me sa di une kjo eshte vizita e pare zyrtare e Edi Rames si kryeminister ne ate vend te madh.A shpreh kjo pritje valle nivelin e marredhenieve mes dy vendeve ose,te pakten,marredheniet e Pekinit zyrtar me qeverine e re Rama?!Dikush nga komentuesit ka vene re jo pa habi kryeministrin shqiptar te arrije ne nje vizite te pare zyrtare ne Kine i veshur pa nje “paraqitje dinjitoze prej kryeministri”!Kinezet nuk njihen zyrtarisht si njerez qe ne marredheniet zyrtare priren nga thjeshtesia ne veshjet e zyrtareve te tyre,por duket se edhe Rama,i cili kish mesuar me pare nivelin e protokollit ne pritjen qe do t’i behej ne aeroport,nuk i ka vene redesi veshjes dhe ka zbritur ne Pekinin zyrtar i veshur si nje turist qe ka shkuar te sodise parqet natyrore te kafsheve te Afrikes.
  Protokolli i Ministrise se Puneve te Jashtme te Shqiperise,i cili nuk e di ne se eshte marre direkt me pergatitjet protokollare te kesaj vizite te pare te Rames ne Kine,mund te na e shpjegoje kete stil te ri te prokollit alla-kinezeri.

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi September 9, 21:33

   Më lë përshtypjen e një pritjeje në nivel “shpërfillës”? Nuk jam ekspert për nivelin protokollar të pritjeve por nga përvoja di se gjenerali nuk pritet nga një toger??? Mos kushedi kinezët i janë rikthyer variantit të konsiderimit “tigër prej letre të çdo zyrtari kapitalist” dhe e demonstrojnë këtë koncept në nivelin e pritjes? Veshja e z. Rama nuk më duket në përshtatje me seriozitetin dhe atributet e postit të kryeministrit të një shteti ? Më lë përshtypjen e veshjes së një traineri basketbolli ? Kina sigurisht që është një gjigand ekonomik nga i cili mund të përfitosh por mos shkalla e përfitimit përcaktohet dhe nga shkalla e pritjes protokollare ? Si nuk ka marë me vehte një zyrtar të lartë ushtarak sic është dhe zakoni i shumicës së shtetarëve të botës për të rritur prezencën?? Nejse,shkoi,do shohë,do vijë!? Tung!

   Reply to this comment
  • nendetsja 105 September 10, 00:59

   Z. Bashkim veshja tmerresisht “casual” e Rames quhet Bush Jacket dhe mund te perdoret vetem per vizita private, turizem etj. si psh . kur erdhi Shtrausi per here te pare ne Shqiperi.Ai per te ruajtur masken e vizites turistike erdhi ne Han te Hotit me pantallona capri dhe T. shirt. Sa per viziten zyrtare te Rames ne Pekin eshte genjeshter e madhe e Dr. Gebelsit gjysem pederas, nipit te shokut Iljaz dhe cunit te shokut Myqerem Endri Fuges dora vete. Se kush kompani private e ftoi Ramen ne Kine mund ta lexoni te ky linku:
   http://www.durreslajm.com/politike/p%C3%ABr-ram%C3%ABn-ofrohet-thuajse-gjith%C3%A7ka-falas-edhe-avioni-p%C3%ABr-n%C3%AB-kin%C3%AB

   Reply to this comment
 11. zekthi September 9, 19:05

  Dikur ka pasur nje kenge qe kendohej :

  ” Dy luanë ka sot Bota
  Nje Azia nje Evropa…
  Ne Tirane .. edhe ne Kine….
  etj etj

  Po vertetohet se Bota eshte e rrumbullaket.. dhe kthehesh aty ku kane qene te paret. Kot jane perfolur ata se e çuan vendin ne Azi.

  Pas Saliut, ky sa shkalle me teper do te ngjisij ne murin Kinez ?

  Reply to this comment
 12. [email protected] September 9, 19:15

  Edi Rama, nji superpolitikan i Ballkanit.
  Ky njeri do ta coje vendin jashte mase shume para.
  Ku i vajti mendja qe te beje uren kineze ne Shkoder!
  Eshte i pabesueshem.
  Nji urkalim kinez ne Shqiperi,,do te sjelli miliarda brenda pak vitesh. Nji bravo, nuk i mjafton.

  Reply to this comment
 13. [email protected] September 9, 20:42

  Disa komentues …qe me duken se mund te jene ‘ stilistet ‘ e forumit …na e bene shume shpejte kritiken per veshjen e Rames….. O injorante! Nuk ka rendesi guna, por puna dhe ne rastin konkret …interesi marramendes kinez per kalimin ndermjete Shqiperise per tu shperndare si ne europe dhe me tej. U them ketyre ‘ stilisteve:’ te forumit mos u merrni me gomarlliqe,jeta eshte e shkurter dhe mos e beni dem kot. Mos ja qani hallin Rames sepse nuk ka ndeluar ai, ta ‘ lakojne ‘ njerez si ju dhe si une, se po te ishim ne me te mire …do te ishim bere ne,kryeministra e ministra por u be ai.

  Reply to this comment
  • Raimond Vlonjati September 10, 04:37

   Edvini u be politkan me mik, se keta kauret keshtu e kane zakon , Fusin njeri tjetrin ne pune

   Ishte Nano, dhe meqe do ikte e thiri dhe Edin –Erdhi Edi dhe solli gjithe kauret e tjere ne Krye te PS-se dhe qeverise

   Keshtu e kane karuet fusin njeri tjetrin neper punet ku jane vete , ne menyre qe te zene vendet drejtuese
   Ndaj ,Kauret jane ne konflikt Interesi te perjeteshem me Merito-kracine, me te drejten e tjetrit
   , sepse vetem keshtu mund te mbijetojne
   Po te ishte ne funksion respektimi i Merites , Edushka sot do ishte nje mesus i thjeshte vizatimi ,

   Reply to this comment
 14. illo September 9, 21:13

  Kur Enveri u prish me Kinezet , shqiptaret . qe merrnin vesh nga ekonomija shqiptuan nen ze , se Enverin nuk ka zot , qe e shpeton . Shtypi jepte statistika te rreme se ne na ka borxhe kina dhe na detyrohet ne gjyqin nderkombetar . Me kujtohet se keto problem I bashkbisedova me Mentor Permetin , icily , me kujtohet se me per,mendi ate , qe flitej tinezisht ne popull . Mentori shtoi : Ndihmat kineze per Shqiperine edhe 50 fish te jene , nuk I ndjen ekonomija kineze , pervec faktit , qe ju duhet dalja ne Mesdhe . Kj o qe ben aktualisht Edi Rama , eshte ne sinkron me politikat euro-amerikane ndaj Kines . I uroj suksese Qeverrise te drejtuar me shume fantazi dhe perkushtim nga Edi . I. Foto

  Reply to this comment
 15. Kukuvajka bregdetare September 9, 21:42

  Duket se më idioti i këtij forumi je ti o “[email protected]” Idiotët kanë guximin ti quajnë gjithë te tjerët idiotë! Bashkim Pitarka ka qënë tridhjetë vjet ambasador o gamor ?

  Reply to this comment
  • Tartufi September 9, 22:18

   O komentusi Kukuvajka, jam i sinqert me keto qe te shkruaj… besome….
   Pa keta qesharak te shumte si ky { detari } une nuk do te lexoja as nje resht
   nga keto gzeta me komentuse. bukurine dhe gazin ta japin vetem hajvanet
   ne kete jete.Ki detari me shoke te shumte jane lezeti i komenteve. Keshtu
   kalohet merzitija dhe varferija me kete lloi idioti.

   Reply to this comment
   • [email protected] September 10, 06:47

    Me mire do te ishte qe mos te replikoja me ajken e injorances sic eshte, ky kukuvajka dhe ai bufi pas tij,saper mendimet e mija…..do ti hetoje …koha! No koment!

    Reply to this comment
 16. Plaku i mocem September 9, 22:36

  Ashtu si shume te tjere e kam perjetuar keq shkeputjen qe beri E. Hoxha me Kinen.Per mendimin tim ajo ishte aventura e parafundit e tij, e cila i kushtoi sakrifica te medha gjithe shqiptarve.Me nje megallomani te pa shoqe,E.Hoxha i beri sfide nje gjigandi si Kina, e cila,per hir te vertetes, e mbajti kaq gjat ne pushtet vet E. Hoxhen.Investimet qe realizoi Kina ne Shqiperi , me teknologjine qe ajo zotronte ne ate kohe, kane hyre ne memorien e te gjith brezit tim.Largimi i Kines nga Shqiperia provokoi edhe nje “termet” ne udheheqjen shqiptare ne ate kohe, dhe pastaj te keqiat erdhen me radhe.Ajo qe me cudit eshte qendrimi, i lidershipit shqiptar te pas viti nentedhjete, ndaj Kines dhe marrdheniet me te.Eshte rasti qe mardheniet ekonomike me Kinen te ridimensionohen.

  Reply to this comment
 17. N.VJOSA September 10, 03:11

  Mos u çuditni aspak!
  Rama eshte paraqitur ashtu sic eshte ne të vertete….
  ….SI KRYEMINISTRI I NJE REPUBLIKE BANANESH…
  Ose, te jem akoma me i sakte, si KRYEMINISTRI I
  REPUBLIKES SE H A S H A S H I T….
  Dhe Shqiperia sot,
  ashtu sic eshte ne te vertete,
  nje shtet koti,
  pretendon se eshte nje shtet demokratik,
  por nuk ka Opozite, sepse ajo qe quan vehten Opozite, drejtohet nga nje Kryekriminel dhe nga
  nje Marjonete e ketij Kryekrimineli…. qe mbron jo interesat e shqiptareve, por te nje Familjeje te
  inkriminuar deri ne palcë…
  Shqiperia shtet?!…
  Shtet pa ushtri, ose thjesht me nje ushtri batalion per te plotesuar ndonje mision
  nderkombetar….
  Edhe Zvicra qe mbahet si shteti me asnjeanes i Europes, eshte e armatosur deri ne dhembe….
  Shqiperia shtet?!….
  Zot na ruaj. Shteti u prish nga themelet, deri dhe regjistrat e gjendjes civile u dogjen!…. nga nje barbari dhe nje B a r b a r primitiv , qe vetem shtet nuk di te ndertoje!….
  Shqiperia shtet?!…
  A mund te quhet shtet nje e ashtuquajtur republike qe nuk garanton as te drejtat minimale te puntorit, mardheniet e tij me pundhensin?!…
  Zot na ruaj…..
  Siç eshte shteti, paraqitet dhe Kryeministri!….
  Ndaj mos e kritikoni Ramen , se ai eshte simboli me autentik i te ashtuquajturit shtet shqiptar te soçem!!!!….
  Dhe kinezet, qe simbolizojne tiparet me autentike te nje shteti, qe qeverise popullsine miliardshe
  kineze,
  , me te madhin shtet te planetit,
  e dine dhe e njohin ne maje te gishtave edhe te parin e nje republike bananesh, alias hashashi….
  Jo , te dashur bashkatdhetare komentues dhe lexues,
  Rama eshte paraqitur tamam si perfaqsuesi i nje republike koti…
  ashtu sic eshte ne te vertete!….

  Reply to this comment
 18. orienti September 10, 07:03

  -shpresoj te mos marrim per baze pritjet marksiste..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*