Rama, Bashës: Miku im rrugëhumbur, ulemi të flasim dhe vendosim

May 12, 2019 14:50

Rama, Bashës: Miku im rrugëhumbur, ulemi të flasim dhe vendosim

Në konferencën për media mbi protestën e dhunshme të opozitës, KM Edi Rama iu drejtua Lulzim Bashës me fjalët “mku im”.

“Një mesazh kam për mikun tim rrugëhumbur, Lulzim Basha, kujtoje mesazhin që të kam çuar kur i ke hyrë kësaj rruge, shumë kohë më parë, po ta përsëris prapë, nuk je vonë akoma të kthehesh nga kjo rrugë.

Llogarinë ata që të ndjekin do ta kërkojnë ty, se nuk ka lider në botë, po ti s’je lider, që ta tërheqë partinë e vet, nga stacioni i një alternative qeverisëse, tek ky stacion ku të dëgjoja me zë të ngjitur të thoshe aman ik, aman ik. Patjetër që unë jam këtu gjithmonë i gatshëm për dialog, për tu ulur për të diskutuar.

Ata që janë me ty thonë që nuk duan as pushtet as karrige por thjesht të mirën e popullit, ulemi flasim dhe e marr unë përsipër t’i kthejmë në nisma ligjore në veprim shqetësimet që ata kanë si popull për të përmirësuar jetën e vendit.

Nëse kjo nuk është luftë e ulët për të bërë pazar, unë e besoj se besoj gjithmonë çdo gjë që thotë Luli, jemi në rregull, çdo shqetësim të ulemi e flasim, ta diskutojmë dhe të vendosim. Përndryshe, më herët se vonë turpi do t’i ndjekë pas gjithë kohës ata të cilët kanë ende mundësi të kenë turp.

Kur të heqin vizën partnerët më të mëdhenj të këtij vendi e ke humbur mundësinë të kesh turp dhe je gati t’i heqësh vizën gjithë Shqipërisë vetëm për të ndjerë kunjin e barbarit që nuk bëhet kurrë qytetarë”, tha Rama.

l.h/ dita

May 12, 2019 14:50
Komento

26 Komente

 1. Niku May 12, 15:16

  Ai esht miku dhe bashkudhtari yt ne vjedhje dhe ne shkaterrimin e vlerave te kti vendi , je ti ED RAMA LULZIM BASHA SALI RAM BERISHA ILIR E MONIKA KRYEMADHI dhe banditet dhe kriminelet qe mbani nga pas qe po shkaterroni SHQIPERIN , ju jeni antishqiptaret kriminelet mashtrusit dhe hajdutet e kti populli per 30 vjet , bashk me banditet tuaj qe koni me para dhe i mbani nga pas , dhe lukunin e hijenave te kti vendi gazekar e gazekare , bashk me televizionet dhe anal istet e degjenerum dhe antishqiptar shushunjat e kti populli , ju duhet te shporreni te ter , nuk behemi me ortak me banditet ne populli , fuuuuoooorrri shporruni te ter , ne burg dorzoni gjen e vjedhur , ne te kundert po u çuam ne popull durim madhi , nuk do ket polici ligj europ e amerik tju mbroj ju plera ,pastaj o ne ne kte vend , o ju kelyshet e kqinj te ksaj toke.

  Reply to this comment
  • adri May 13, 00:34

   Shporru nga kurrizi i shqiperise dhe shqipetareve o qelbesire o hajdut o i korruptuar ndryshe shqipertaret do te te tregojne vendin. Do te kete lufte o toc lufte. Edvin horri arroganti qe tallet me cdo deputet te opozites ne parlament, qe vjedh nepermjet tenderave parate e shqipetareve,40 milione euro per dy kilometer rruge) qe rezulton se ka vjedhur dhe zgjedhjet dhe ka deformuar rezultatin, qe emeron me arrogance minister te jashtem nje cunak kosovar dhe nje ministre aresimi qe nuk din gjuhen shqipe duke fyar inteligjencebn shqipetare, molotovi eshte shume pak. Nese ju nuk e degjoni zerin e popullit atehere do te ushtojne armet.
   Shporruni se populli nuk ju do me, nuk ju beson keni vjedhur me ligj dhe pa ligj keni abuzuar sa asnje qeveri tjeter me shqiperine dhe popullin shqipertar ne te gjitha drejtimet. Keni shitur shqiperine interesat kombetare dhe Kosovare.
   Shporruni ndryshe populli do tju shporre sic di ai.

   Reply to this comment
  • adri May 13, 00:58

   Shporru nga kurrizi i shqiperise dhe shqipetareve o qelbesire o hajdut o i korruptuar ndryshe shqipertaret do te te tregojne vendin. Do te kete lufte o toc lufte. Edvin horri arroganti qe tallet me cdo deputet te opozites ne parlament, qe vjedh nepermjet tenderave parate e shqipetareve,40 milione euro per dy kilometer rruge) qe rezulton se ka vjedhur dhe zgjedhjet dhe ka deformuar rezultatin, qe emeron me arrogance minister te jashtem nje cunak kosovar dhe nje ministre aresimi qe nuk din gjuhen shqipe duke fyer inteligjencen shqipetare, molotovi eshte shume pak. Nese ju nuk e degjoni zerin e popullit atehere do te ushtojne armet.
   Shporruni se populli nuk ju do me, nuk ju beson keni vjedhur me ligj dhe pa ligj keni abuzuar sa asnje qeveri tjeter me shqiperine dhe popullin shqipertar ne te gjitha drejtimet. Keni shitur shqiperine interesat kombetare dhe Kosovare.
   Shporruni ndryshe populli do tju shporre sic di ai.

   Reply to this comment
 2. Niku May 12, 15:18

  Ai esht miku dhe bashkudhtari yt ne vjedhje dhe ne shkaterrimin e vlerave te kti vendi , je ti ED RAMA , jan LULZIM BASHA SALI RAM BERISHA ILIR E MONIKA KRYEMADHI dhe banditet dhe kriminelet qe mbani nga pas qe po shkaterroni SHQIPERIN , ju jeni antishqiptaret kriminelet mashtrusit dhe hajdutet e kti populli per 30 vjet , bashk me banditet tuaj qe koni me para dhe i mbani nga pas , dhe lukunin e hijenave te kti vendi gazekar e gazekare , bashk me televizionet dhe anal istet e degjenerum dhe antishqiptar shushunjat e kti populli , ju duhet te shporreni te ter , nuk behemi me ortak me banditet ne populli , fuuuuoooorrri shporruni te ter , ne burg dorzoni gjen e vjedhur , ne te kundert po u çuam ne popull durim madhi , nuk do ket polici ligj europ e amerik tju mari ne ngarkim ju plera ,pastaj o ne ne kte vend , o ju kelyshet e kqinj te ksaj toke.

  Reply to this comment
 3. Zigur Qarri May 12, 15:34

  Vazhdo e ktheje personale ti,ashtu si per te gjith kundershtaret tuaj politik apo nga shoqeria civile,se do t’ja shohesh fundin.Dialogu yt eshte konsumuar me koh,sepse eshte vetem mashtrim,qe e ke praktikuar me te gjith.Nxirri fundin 613 kg kokaines qe ke maganizuar ne Kryeministri,se nuk i dihet!

  Reply to this comment
  • prizem May 12, 16:44

   Si gjithmone duhet degjuar sikar qorri dhe gjithe qorrat e salikriminelit kur rrefejne perroin psiqik te radhes me moton “o zot beje enderr” …dicka dine, nuk hane mut kot PeDe-rat e SHQUP-it asnjehre, asnjehere.

   Reply to this comment
  • Nik May 12, 16:53

   Te pritem te vije ne kete detyre plot shprese,per te bere ndryshim rrenjesor per te ardhmen e ketij vendi.Je zhgenjim total,i paafte,karagjoz,tinzar dhe palaco ne kuptimin e vertete.Shporru nje ore e me pare o derdimen,o plehre e ketij kombi.Le te vije ne detyre cilido,vec ti shporru e mos ta pafshim me surratin,e mos ta degjofshim zerin o klloun i pacipe,fundrrine e ketij kombi!!!!!!

   Reply to this comment
 4. alphade May 12, 15:50

  “Barbari nuk behet kurre qytetar”, shtoj se “Shpellari i Vi-
  cidolit nuk behet kurre qytetar” !
  Z. K/minister, i zgjedhur legjitimisht nga populli shqiptar,
  pavaresisht se keni nje mal me kusure e borxhe nda po-
  pullit shqiptar ne pergjithesi dhe elektoratit te majte ne
  vecanti qe te coi ne karrigen apo kolltukun e K/ministrit,
  ne fund te dites demokracia e verttete, reale e perjashton
  dhunen barbare, sidomos ajo qe ndodhi mbreme. Fashis-
  toidet te tipit Berisha, Basha, Noga,Paloka,sStrazimiri,
  Dollapi duke i bashkangjitur “hizrin” qe “hedh gurin dhe
  mesheh doren, presidentin e Republikes, emrin e te cilit
  me vjen per te vjelle ta permend me emer, nevend qe te
  pergezoje forcat e ligjit per stoicizmin e tyre,i denon ato
  duke dalur ne mbrojtje te nje gangsteri,horri e vakabondi
  ordiner me mbiemrin Dollapi qe pasi u shtri si derr lluci
  nga vrapi per t’i shpetuar ligjit theu edhe shpatullen,sa
  mire do te kishte qene sikur ne vrapim e siper ky lepe-
  rush frikacak te kishte koken. Nuk gjen marifetci e mash-
  trues ne kete bote sa kreret e kesaj bande mafioze qe
  pasi doli nga parlamenti endet neper rruget e Shqiperise
  si cifuti ne shkretiren biblike.Ne kete rruge menxyre i ka
  futur ithtaret fanatike naziskine,nje individ diabolik,lindur
  ne shpellat e Vicidolit, i ardhur ne Tirane me nje valice
  konpesate plot morra e inzgjebosur per te kaluar nga
  fillimet e “homo sapiensit” ne nje njeri te civilizuar me
  normat e dhuntite e qyteterimit,por nuk mundi. Ai mbeti
  “besnik” i genit te tij primitiv, kanunor,tribalist, bajraktar,
  qe per nje kolltuk eshte gati t’i vere zjarrin Shqioerise nga
  Vermoshi ne Konispol duke mos permendur lindjen sepse
  kjo Monster, me Lindjen putiniane e ka lidhur fatin e vet
  duke shkuar ne origjine te parardhesve te tij vandale e
  barbare. Por ne fund te ketij komenti une, nje qytetar
  anonim i ketij vendi qe nuk e lidh asgje me interes dua t’i
  bej thirrje patrioteve shqiptare,,te gjithe atyreve qe u
  dhemb megjithe mend ky vend, t’i vene fre ketij fashisti
  klasik, ketij barbari primitiv me emer e mbiemer Sali Be-
  risha, si dhe siamezit te tij ne ide e veprime, Presudentit te Republikes, i thencin,qe nuk eshte president real por
  fiktiv, qe perben “boshtin e se keqes” sebashku me te lart
  permendurin sa nuk eshte vone, sa pa i bere gjemen ke-
  tij vendi.
  Zoti K/minister, si qytetar i ketij vendi ju lutem beni pre-
  sion organeve kopetente vendase e nderkombetare qe
  te shpejtojne me vrapin e kalit dhe jo te breshkes per
  krijimin sa me pare te SPAK-ut, BHK,,si dhe organet
  Kushtatuese sepse krijimi i tyre do i vere fre babezitjes
  se bandave Berisha- Meta per te marre sa me pare push-
  tetin me te vetmin qellim, e perseris me te vetmin qellim,
  qe duke te bere Ty, si Kryeminister “scapegoat”,te zhbej-
  ne komplet Reformen ne Drejtesi, megjithese keto dy
  banda destruktive,me dine fare mire se kjo Reforme nuk
  eshte dhe nuk mund te jete ne doren e nje njeriu qofte
  Ai edhe kryeminister sepse realisht kjo Reforme subven-
  .cionohet e drejtohet nga nderkombetaret dhe konkretisht
  nga SHBA dhe BE- ja, Po keto dy banda qe ka kohe qe kane pushuar se qenuri parti u rren mendja se me rrezi-
  min tend do te mundin ta cojne ne skrap Reforme ne
  Drejtesi. Por a do te mundin ? Me siguri JO ! Reforma ka
  marre rruge .megjithese po cane me veshtiresi ajo po ecen pa u ndalur drejt kompozimit te saj institucionale.
  Dhe meqe Presidenti dhe forcat rregresive shqiptare i ha
  meraku se nuk eshte zgjedhur Prokurori i Prgjithshem,
  Gjykata Kushtetuese apo organet e tjera konstitucionale
  kane gjetur pretekstin se duke anatemuar qeverine dhe
  duke arritur deri atje sa ta shpallin vendin pa qeveri: “qe-
  veria ka rene, shteti ka rene , kete te fundit per inerci e
  permendin sepse Presidentin e kane “xhan”, sic thoni Ju.
  Por me shembjen e qeverise suaj pozitat e presidentit jo
  vetem nuk,luajne por ato marrin konfiguracionin e atribu-
  tet e nje Presidenti Amerikan qe do ta lumturoi pa mase
  edhe presidentin e Saliut dhe te Bashes me Moniken.
  Kjo eshte historia e sotme……Neser do te jete nje dite e re …..!

  Reply to this comment
  • xxx May 12, 18:19

   Se tani “po vuajne” Berisha dhe Meta qe e solli President.
   Aty i ke te katert bashke mos ki merak,sot edhe neser,ne nje canak e bejne te gjithe me rradhe,njehere njeri njehere tjetri

   Reply to this comment
 5. Un nuk e dija se Kryeministri ishte mik ,me nji kiminel e abuzues ne 100-ra Miljina $ Buxhetit te Shtetit etj etj tradheti ndaj Shqiperise ! May 12, 16:09

  E vleresoj shume sinqeritetin e kryeministerit tone .

  ka nji shoqeri mjaft te zgjeruar te te gjitha shtresave

  e statusve .

  Reply to this comment
 6. fteri May 12, 17:26

  opozitarët tan kërkojnë shpëtim te medja e kazanit ,shpalin tradhëtar kryeministrin e reformave të mëdha që tiranën e bëri metropol europian dhe shqipërinë e shpëtoi nga kthetrat e familjeve mafioze të Sali Berishës dhe Ilir Metës ,që e kishin kthyer në çiflig personal.

  Reply to this comment
 7. fteri May 12, 17:28

  opozitarët tan kërkojnë shpëtim te medja e kazanit ,shpallin tradhëtar kryeministrin e reformave të mëdha që tiranën e bëri metropol europian dhe shqipërinë e shpëtoi nga kthetrat e familjeve mafioze të Sali Berishës dhe Ilir Metës ,që e kishin kthyer në çiflig personal.

  Reply to this comment
 8. Sauku May 12, 17:34

  Prandaj e beri president Ilir Meten ?
  “me i miri i te gjitha koherave”
  “e shpetoj nga kthetrat e mafjozit ” president ?

  Reply to this comment
 9. Plaku Xhuxhumaku May 12, 17:47

  Me nje fjale ky palloshi i thote tashti lulushit, bera gabim qe e mora te gjithe tepsine per vehte, ka akoma byrek edhe per ty, hajde merr noi cope nga ato qe kane ngel e mos na ha mut shume, se po bohet gati byreku tjeter.

  Reply to this comment
 10. Tope tope - miku I'm. May 12, 17:59

  E shikoni Jane miq! I ka politica shqiptare Tregou burr shteti populli the ka diene votat mos I zhgenje !
  Nese je frikacak me mire dorehiqu

  Reply to this comment
 11. Zamir May 12, 18:17

  Tepsi-aqi ka per te gjithe ju palikaret e majte dhe te djathte ne politike. te gjithe punoni per interesat e Greqise ne kurriz te Shqiptareve jetim…..

  Reply to this comment
 12. intelektuali May 12, 18:19

  SI MUND TE ULET TE BISEDOJE EDI RAMA ME 200 MIJE PROTESTUES NJEHERESH?

  Ky kriminel qe nuk e ka kuptuar akoma se cfare po ndodh ne shtetin e tij dhe jeton ne nje Bote imagjinare, ne fillim te shan nga nena dhe pastaj kerkon te ulet dhe te bisdoje sikur te mos kete ndodhur asgje.

  KU I KA MESUAR KETO FINTE MASHTRIMI EDI RAMA?

  Mesiguri nga e jema, Aneta qe i ka mesuar nga babai i saj kriminel i enverit, Spiro Koleka, qe shkonte dhe spiunonte Mehmetin te Enveri dhe me pas i servilosej Mehmetit si nje “Febel” i pacipe,

  por:

  Me teper ka mundesi qe keto finte enveriste ja ka mesuar nga babai i vet, krimineli vrastar i Enverit, Kristaq Rama qe ka firmosur varjen ne litar te Havzi Neles, poet, disident, antikomunist dhe antienverist ne vitin absurt 1988, nje vit para se te binte Muri i Berlinit qe kurre nuk e kuptoi se stalinizmi fallco enverist kishte cofur njehere e pergjithmone.

  Reply to this comment
 13. seat May 12, 19:47

  E Edvin, ti je MUT i grupit A, Luli eshte mut i grupit B, jeni nenprodukt i nje haleje, krye mutët jane Saliu, Fatosi dhe Iliri

  Reply to this comment
 14. Kuq e zi May 12, 20:07

  Te kerkosh dialog me lulin konfirmon teorine e ngjeles qe thote jeni bashke luani bashke mbani njeri tjetrin ne pushtet dhe bashke kerkoni destabilizim
  Nuk mund tu kerkosh bisedime pas lenjes se mandatit
  Ne je kryeminister bej kryeminister
  Ndryshe dhe ti si luli ve ne diskutim sistemin

  ai braktis mandatin, ti ben pazare politike me njerz pa mandat

  Reply to this comment
 15. Lili May 12, 20:37

  Allez les albanais!( shprehje e famshme e mikeshes se Edit ne Pariz LB,kur kishte nevoje per shqiptaret)
  Allez les albanais,
  Hiqni qafe gjithe keta horra si bashen si ramen si meten si moniken…allez les albanais, çlironi vendit nga plehrat!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*