“Rama nuk je i mirëpritur”, sot protesta dhe tryeza studentore

December 19, 2018 09:04

“Rama nuk je i mirëpritur”, sot protesta dhe tryeza studentore

Sot protesta studentore hyn në ditën e 15 të saj. Si çdo ditë studentët kanë planifikuar një ditë më parë se çfarë do të bëjnë për t’i qëndruar stoik vendimit të tyre për plotësimin e 8 kërkesave nga ana e qeverisë.

Ata kanë vendosur që edhe sot të bojkotojnë mësimin, ndërsa kanë lajmëruar që të mblidhen në orën 10:00 tek korpusi  universitar.

Studentët kanë lajmëruar se do të mblidhen në tryeza diskutimi, për të vendosur për ecurinë e aksionit të tyre. Njoftimet janë bërë në rrjetet sociale duke vendosur hashtagun “Rama nuk je i mirëpritur”.

Aty ku nisi historia e arsimit Shqiptar. Aty për te vene me shpatulla pas murit te gjithë bashkëfajtoret e këtij sistemi Arsimor! Korpusi është godina e pare universitare e ngritur, pra përfaqëson UT nga e cila dolën te gjithë universitetet e tjera. Aty duhet te jemi te gjithë me te bashkuar se kurrë për te çuar zërin tone ne veshin e te gjithë FAJTOREVE!”, thuhet në njoftimin e studentëve në rrjetet sociale.

o.j/dita

December 19, 2018 09:04
Komento

15 Komente

 1. Aliu nga Selenic December 19, 09:38

  Ne se Rama nuk qenka i mirpritur ne dielog me juve atehere perse i kerkoni zgjidhe Rames.?
  Deri me sote juve studet jeni.:
  1, Jeni studente pa koke. Kerkesat tuja jan nje dhes i mbushur me gjithcfare dhe pa asgje te dobishme. Ndaj per te ndare shapin nga sheqeri ju duhet te zgjidhni nje perfaqesi qe t`ju perfaqesoj ne dialog.Ndryshe juve do te vazhdon pafundesishe me nje retorik monologu, ku askush nuk mban pergjgjesi per ju dhe askush nuk ju zgjidhe asnje problem.
  2. Ju keni dale me mendimin se kerkesat tuja jane jashte politikes. Atehere perse zbatoni kerkesat e prapavijes suaj politike qe eshte Basha, Berisha dhe Monika me Ilirin.! Kjo juve u kopromentin keqase.
  3. Ne asnje vende te botes nuk ka zgjidhje problemesh pa dialoge.Ne se ju vazhdoni te kundershtoni dialogun, juve pafundesishte do te ngeleni nje turm me e keqe se e Haxh Qamilit.
  4. Ne se juve nuk pranoni Dialogun perseri juve po ktheheni ne ndihme te pa kaursyar te korrupsionisteva dhe te atyre qe kerkojn te nderpresin ecurin e SPAKUT dhe te organave te tjera ne zbatim te VETINGUT,!
  JU te nderuar Studende. Do te mbani pergjegjesi te madhe dhe historia do t`ju denoj ne se perpiqeni te ndaloni reformat e nisura nga qeveria se bashku me partneret tane strategjik.

  Reply to this comment
  • jo-genjeshtres December 19, 11:22

   Ali nga Selenic, te me falesh per verejtjet, por eshte e nevojshme!
   1- Studentet e kane nje koke dhe per te mos ua prere/blere nuk e nxjerrin akoma.
   2- As Basha, as Mona nuk jane mbrapa tyre. Kerkesat jane ekonomike, por si gjithmone jane te lidhura me politiken sepse ajo eshte shkaktare e problemeve ekonomike.
   3- Zgjidhje problemesh nuk ka patur nuk ka dhe nuk do te kete permes dialogut. Dialogu eshte nje kompromis ku me i zgjuari ja fut tjetrit, kur tjetri e kupton se ja hodhen, atehere fillon lufta.
   4- Koha ka treguar se kush ka pushtetin ekonomik ka dhe ate politik, ndaj dhe SPAK do te beje shume pak ne luften kunder korrupsionit.

   Nje pjese e mire e studenteve te levizjes se ´90 jane ne kasten politike te djeshme dhe te sotme. Ata jane bashkepergjegjes per kete gjendje ku jemi ne.

   Te ngrihesh kunder nje qeverie eshte virtyt sepse tregon se dicka nuk shkon me kete qeverisje (te djeshme dhe te sotme qysh prej 28 vitesh)!

   Respekt per studentet qe kane forcen dhe guximin qe nuk kane prinderit e tyre!

   Pak drejtshkrim do kishte qene mire, qe te kuptojme se c´fare shkruan tamam!!!

   Reply to this comment
   • Lili December 19, 17:03

    Bravo. Koment i nevojshme.

    Reply to this comment
   • mirel December 19, 18:00

    Jo-genjeshtres. Plotesisht dakort me ju

    Reply to this comment
   • Klithma e cjerre e ultimatumeve December 19, 18:12

    @jo-genjeshtres
    Po cila qenka rruga sipas teje: ultimatumi. Jo more mjeran. Nuk mund te ultimatohet nje Qeveri qe eshte zgjedhur me voten e lire te shumices se shqiptareve.
    Ne piken 3 ti pranon se dialogu eshte kompromis ku me i zgjuari ja fut tjetrit(sipas teje gjithmone); pra ti pranon indirekt se Rama eshte me I zgjuar se studentet apo “perfaqsia e tyre ne hije”. Ahere le te gjenje nje me te mencur se Rama dhe te ulen ne dialog. Mbase te vene ty kutine e mendjes. lol….dhe ja u zgjidh kjo pune.

    Reply to this comment
   • Mjerimi December 19, 22:55

    Per “jo-genjeshtres”!
    Gjithmone populli duhet te kerkoje nga qeverite dhe kurre nuk duhet te jete i kenaqur sado te mburren me veten e tyre!
    Ne se nje popull,nje grup shoqeror apo nje sasi njerezish lavderojne qeverine,atehere pa u kerkuar ndonje spjegim ata me siguri matematike e kane gabim dhe jane vene ne sherbim te saj duke marre me pare ose me pas perfitime te natyrave te ndryshme!
    Ne cdoi rast qeverite gabojne duke lene pas disa fusha te jetes,krahina,zona,qytete,fshatra apo shtresa shoqerore dhe individe te vuajne per buken e gojes,per investime,per mbeshtetje financiare etj,prandaj ne cdo rast do kete arsye per te protestuar!
    Ne rastin konkret kur te gjitha qeverite e ketij tranzicioni antipopullor kane grabitur dhe shkatrerruar te gjitha pasurite kombetare,kane perdorur postet shteterore per pasurim te tyre,kane perdorur drejtesine per te mbrojtur korrupsionin dhe pa ligjshmerine,doemos qe njerezit me te guximshem dhe idealiste do te ngrihen e te denoncojne qeveritaret per veprimet e tyre te gabuara anti shtet!emi para nje DIKTATURE fashiste,qe pasoi nazistin udb-ash Sali Berisha,qe demokracine e mbajten per vete dhe shtetin ligjor e shkrine!
    Sot shteti mbron veten,ndersa popullit i mbeten vetem te mbroje koken me dy duart e veta!
    Sot ne Shqioeri nuk ke ku ankohesh,se Rama duke ndryshuar Kushtetuten ne 2009 bashke me Berishen i dha te drejten vetes te jete padroni i caktimit te deputeteve,ministrave dhe i te gjithe zyrtareve te shtetit!
    Rama mbron korrupsionin,se i ka mbyllur gojen popullit te ankohet ndaj te pa afteve dhe korruptuarve!
    Rama ka privatizuar gjithcka ne Shgqiperi duke ua dhene privateve me koncesione dhe me PPP kriminale hapur hajdute me bashke hajdut shtetin!
    Rasti i tenderit te Unazes se Madhe eshte flagrant dhe fakti qe Rama e mbrojti duke justifikuar zyrtaret e tij dhe nuk ka marre asnje mase ndeshkimore,tregon se eshte i kapur nga mafia!
    Se fundi,ne se studentret kane nje drejtim,nje strategji dhe ideale per te ndertuar nje shtet ligjor,atehere duhet te dalin hapour ne qellimet e tryre duke u ballafaquar me fajtoret e deritranishem te kesaj gjendjeje!
    Per 28 vjet klasa politike e vertetoi se jo vetem ka deshtuar,por edhe se ka punuar per interesat e armiqve te Shqiperise duke i detyruar shqiptraret te ikin nga vendi!
    Ky eshte krimi me immadh i kesaj klase polituike qe duhet te shpoirretr nga politika duke ua lkene vendin tre rinjve jo thjesht ne moshge,por ne ide dhge dashurine poer shumiucen e popullit!
    Duhet te marre fund lufta e klasave,qe per 28 vjetr na coi ne poercarje ku perfituan kriminelet dhge hajhduytet!
    Lufta me ballistre e komuniustre ka mbvaruar opara 74 vjhetresh dghe tani jemi vetrem shqipotrare e asgje tjeter!
    Shqiperiuse i duhen fiorca tre reja poplitiuke qe tre nxjherrin vendin nga mjerimi dhe tre kthejne besimin se ky vend dio bvehetr!
    Cdo tentatrive tjeter do jetre deshtim!
    Ne se Ramen e konsideroni fajtior oper situatre\n,atrehere konsideroijeni natre tre poa poershtartshem dhge shpoalklni kundershgtarin tuaj!
    Une jam me ju,per Shqiperine e jo per partite3!

    Reply to this comment
   • Komentuesi December 19, 23:20

    JOgenjeshtres! Ti thua se nuk ka zgjidhje as ka patur dhe as do ket nepermes dialogut.Por a mund te na thuash ti,si mund te zgjidhen kerkesat e studenteve? Kushe do ti zgjidhi perveç qeverise qe ka kopetencat dhe ligjin?Ke ndonje mendim si mund te zgjidhet? une jame qytetar si ty jasht shqiperise,i ndjek protestat por quaj te domosdoshme dialogun si rruge zgjidhje.

    Reply to this comment
 2. Befana December 19, 10:24

  Shume dakort me Aliun nga Selenica.

  Reply to this comment
 3. Dash December 19, 11:34

  Po pastaj ? ? Pa Ramen me duket se sbehet , se duam sduam eshte ai i zgjedhur nga shqiptaret deri ne zgjedhjet….ne se njihni rruge tjeter jeni jashte kohe..te ngriheshit ne kohe te Saliut pa te shikonit bythen e mizes , anarkia dhe jo shtet , i ben dem te gjitheve ,

  Reply to this comment
 4. Babale December 19, 12:46

  Ke te drejte Dash! Upelqen, s’u pelqen ketyre anarshisteve, ky vend ka nje qeveri legjitime te mandatuar nga zgjedhesit ne menyre plebishitare dhe si e tille vetem ajo e ka tagrin per te qeverisur vendin. Nese per kunderpesh te gjithe ata qe e kane votuar kete qeveri do te ngriheshin kunder ketyre studenteve qe kerkojne qiqera ne hell dhe qe per cudi, pjesa dermuese e ketyre studenteve nuk kane qene as votues ne zgjedhjet e shkuara, cfare do te ndodhte?
  Prandaj eshte domosdoshmeri te dialogohet per te gjitha ato problerme me te cilat ndeshen keta anarshiste.
  Keta anarshiste cfare kujtojne se qeveria eshte nen hyqmin e tyre? Keta te japin urdhera dhe qeveria hazerxhevap ti plotesoje ato!? Jo mor jo, kjo qeveri eshte e zgjedhesve shqiptar dhe jo e studenteve te cilet as nuk kane qene ne listat e zgjedhesve kur jan zhvilluar zgjedhjet ! Kontraten me kete qeveri mund ta prishin vetem ata qe e votuan! Nese keta te fundit do ti mbeshtesin keta anarshiste atehere po!

  Reply to this comment
 5. Dodona mbi Tomorr December 19, 16:45

  KUR JU KENI KAQ BESIM NE CESHTJEN TUAJ DHE NE FORCEN TUAJ PER TA ” GJUNJEZUAR ” QEVERINE,,ATEHERE PERSE NUK PRANONI TA “GJUNJEZONI” EDHE NE TAV OLINENE E BISEDIMEVE? NGA CFARE DRUHENI DHE PERSE KJO FSHEHTESI E MADHE E “UDHEHEQESVE” TUAJ.JU QE THONI SE KENI LUFTUAR KOMUNIZMIN PO ZBATONI PRAKTIKAT KOMUNISTE GJATE LU.NAC.CL,EMRI PARTI KOMUNISTE NUK NJIHEJ .NJIHEJ VETEM FRONTI NAC.CL.SI JUVE TASHTI ”LEVIZJA PER UNIVERSITETIN’ , ”LEVIZJA STUDENTORE” JA QE KJO LEVIZJA JUAJ NUK QENKA AS TRANSPARENTE , AS SHUME E BESUSHME PER DERI SA NUK E DIME KUSH QENDRON PRAPA SAJ APO NE KRYE TE SAJ!

  Reply to this comment
 6. Dodona mbi Tomorr December 19, 16:47

  KUR JU KENI KAQ BESIM NE CESHTJEN TUAJ DHE NE FORCEN TUAJ PER TA ” GJUNJEZUAR ” QEVERINE,,ATEHERE PERSE NUK PRANONI TA “GJUNJEZONI” EDHE NE TAV OLINEN E BISEDIMEVE? NGA CFARE DRUHENI DHE PERSE KJO FSHEHTESI E MADHE E “UDHEHEQESVE” TUAJ.JU QE THONI SE KENI LUFTUAR KOMUNIZMIN POR PO ZBATONI PRAKTIKAT KOMUNISTE GJATE LU.NAC.CL,EMRI PARTI KOMUNISTE NUK NJIHEJ .NJIHEJ VETEM FRONTI NAC.CL.SI JUVE TASHTI ”LEVIZJA PER UNIVERSITETIN’ , ”LEVIZJA STUDENTORE” JA QE KJO LEVIZJA JUAJ NUK QENKA AS TRANSPARENTE , AS SHUME E BESUSHME PER DERI SA NUK E DIME KUSH QENDRON PRAPA SAJ APO NE KRYE TE SAJ!

  Reply to this comment
  • mirel December 19, 18:04

   Flet kot o Dodona. Cfare vlere ka tavolina kur Ranuti kerkon te mbaje ne kembe te njejtin sistem arsimor te degjeneruar?
   Asnje nuk ka dhene doreheqen, asnje vendim i qeverise nuk i eshte pergjigjur situates katastrofike te arsimit.
   Per cfare duhen bisedimet, per ti vene kapak pisllekut?

   Reply to this comment
 7. Lili December 19, 17:07

  Dodona,
  Sepse ka halla plot gjera me qit ne shesh. Studentet vetem filluan gjendjen e Arsim,shpresoj qe studentet e mjekesise ne menyre profesionale tash te na tregojne per gjendjen neper spitale, ato t’ekonimise per gjendjen tonesa i perket borxhit publike e cfare dmth ka kjo etj etj
  Mesohu ne nuk ka Njesha sot ne levizjet e botes,qe te mundeni me i ble, apo me i shah…

  Reply to this comment
 8. Me durim December 19, 22:04

  Une desha te pyesja dike qe kush e ben lajmerimin se siç kane deklaruar ata, studentet, jane seicili per vete , zoti per te gjithe. Tani po na dalin udheheqesat qe jane fshehur si minje per pesembedhjete dite. E, me keta mos u merrni me se nuk jane njerez serioze, lere sikur te ishin keta ne drejtimin e shtetit. Lume si ne!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim