Rama: Papa do t’i dhurojë Bibliotekës Kombëtare “Mesharin” e Buzukut

September 16, 2014 19:53

Rama: Papa do t’i dhurojë Bibliotekës Kombëtare “Mesharin” e Buzukut

“Katolicizëm dhe Kulturë” ishte ekspozita, e cila u çel sonte në sallën “American Corner” të Bibliotekës Kombëtare në Tiranë, në praninë e kryeministrit të vendit,  Edi Rama.

Në fjalën e përurimit të ekspozitës, ku u prezantuan rreth 177 libra të fondit të Arkivës se Bibliotekës Kombëtare, nga autorë si At Zef Pllumbi, Ndre  Mjeda, Arshi Pipa, Martin Camaj, etj,  kreu i qeverisë tha se, “ky është vendi i duhur për t’ju dhënë lajmin se i kemi kërkuar Papës një fotokopje të Meshari-t të Gjon Buzukut që ndodhet në Vatikan”.

“Kemi marrë konfirmimin se Papa do të vijë bashkë me këtë kopje dixhitale të Meshari-t”, i cila do t’i shtohet thesarit të Bibliotekës Kombëtare”, u shpreh Rama në çeljen e ekspozitës, një ndër aktivitetet që i paraprin vizitës së Papa Françeskut në Shqipëri më 21 shtator.

Duke falënderuar të pranishmit që ndodheshin në ekspozitë dhe duke uruar që sa më shumë qytetarë të vizitojnë këtë ekspozitë, në fjalën e tij , Rama tha se “jemi një vend evropian ku jetojnë së bashku dhe në harmoni me komunitetet fetare si ato myslimanë e të krishterë, një vënd evropian ku besojmë së bashku në vlerat evropiane, aty ku tashmë edhe bëjmë pjesë”.

“Uroj që kjo ekspozitë dhe kjo dhuratë e Papës, të jetë ogur i mirë në historinë e Bibliotekës Kombëtare”, tha kryeministri.

September 16, 2014 19:53
Komento

11 Komente

 1. ilir September 16, 21:34

  Papa duhet te ndihmoje ne konvertimin e shqiptareve ne te krishtere

  Reply to this comment
 2. Horri i Bulevardit September 16, 21:37

  Zoti kryeminister, shenjestra jote, eshte me qitje te larget, qe per shqiptaret, eshte shume larg dhe smund te durojne.
  Lere qitapin qe sjell papa, por shif irritimin qe ka kapluar shqiptaret, se ka shume mundsi, qe mos te lejne kohen e duhur, per te shpalosur idete tuaja me qitje te larget.
  Vepro shpejt, se Saliu i ka futur mutngrenesit e vet neper komente, duke deklaruar se ta paska dhene voten ty.

  Reply to this comment
 3. kujtesa September 16, 22:34

  ju lumte,
  meshari vjen me duart e PAPA FRANCESKUT.
  mesazh kulture e qyteterimi.
  I behet nder Biblotekes Kombetare,vlere per e qeverine e rilindjes,edhe te kultures shqiptare.
  Te pakten do mungoje edhe servili ish drejtorl plasari.
  fillimi i mbare dhe per prof.dr persida asllanin, drejtoresha e B.K.

  Reply to this comment
 4. Shqiptar Çam September 16, 22:50

  MEGJTHESE KA DALE NE FOTO ME PAPEN, RAMA NUK ESHTE PERFAQESUESI I TIJ NE SHQIPERI

  Reply to this comment
 5. . September 16, 22:58

  Z.Rama,

  leri keto gjera …. shiko popullin qe po vidhet dhe hajdutet (miqte tuaj) dalin nga burgu.

  Reply to this comment
 6. Pëllumb zaimi September 16, 23:25

  Meshari i . Gjon. Buzukut është një dhuratë e shkelqyer për identitetin tonë kombëtar dhe për këtë falenderimi për papën është i merituar? E falenderoj edhe unë ateisti !

  Reply to this comment
 7. sofra September 16, 23:31

  EDO, mos e vrit trrurin!
  Edhe po se solli, vendos ndonje liber tjeter, se me reformat e fundit ne arsim dhe me shkollimin e kalamajve 2-3 turnesh neper shkolla, ai 51 % “analfabet funksional” deri ne fund te mandatit, do te shkoje 70 %. pra askush s’ka per tju afruar me librave, ver chfare te dush tek rafti…
  Rrofte ndarja territoriale qe do te sjelli prosperitet dhe begati!

  Reply to this comment
 8. info analitike September 17, 04:51

  Titulli eshte i gabuar sepse nuk specifikon se behet fjale per nje kopje dixhitale. Ka nje ndryshim thelbesor midis dhurimit te Mesharit origjinal dhe kopjes dixhitale. Duhet te dini se kopjet e fotografuara te tij kane ardhur ne Shqiperi thuajse nje shekull me pare. Te sjella nga prifti dhe gjuhetari franceskan Justin Rrota. Jane pikerisht keto kopje mbi te cilat punoi edhe prof. Cabej.

  Reply to this comment
 9. Sallakja September 17, 07:24

  Mire.
  Po mire more, mire ky,qe eshte dy koqe ne maje!
  Po Papa c’kerkon ne Shqiperi ?

  Reply to this comment
 10. nastradin September 17, 07:54

  Populli po pret mesharin e drejtesise
  Kurse edi rama na premton mesharin e gjonit ?

  Reply to this comment
 11. 888 September 17, 23:25

  na dhuro edhe ca libra me te vjeter se Meshari o shoku Pape ,se i ke ne bodrumet e Vatikanit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim