Rama: Trump president? Një kërcënim për marrëdhëniet shqiptaro-­amerikane

April 7, 2016 22:18

Rama: Trump president? Një kërcënim për marrëdhëniet shqiptaro-­amerikane

Kryeministri Edi Rama ka thënë sot në emisionin e Baton Haxhiut se nëse Donald Trump zgjidhet President i SHBA-­ve, atëherë marrëdhëniet e Shqipërisë me të do të cenohen.

Rama tha se Trump është një fatkeqësi për SHBA-­të dhe uroi që ai të mos zgjidhet kurrë President.

Pyetje­-Përgjigje

Gazetari: Çfarë mendimi keni për Donald Trump?

Rama: Unë e kam thënë hapur atë që mendoj për Donald Trumpin dhe nuk e kam fare problem ta përsëris as këtu as kudo që të jetë; as në shqip dhe as në anglisht, që Donald Trump është kërcënim për Amerikën dhe nuk diskutohet që është kërcënim edhe për marrëdhëniet shqiptaro­amerikane.

Gazetari: Që i bie?

Rama: Që i bie që mos e dhëntë Zoti që amerikanët ta zgjedhin President. Sepse do të ishte një President që do t’i bënte dëme të mëdha Amerikës dhe sigurisht do të ishte një kërcënim real për marrëdhëniet shqiptaro­amerikane.

Gazetari: Po flet si Kryeministër apo si intelektual?

Rama: Jo mo flas si Kryeministër…

Gazetari: Si kryeministër?

Rama: Unë nuk e ndaj asnjëherë veten nga vetja. Sot jam edhe Kryeministër, por në radhë të parë jam Edi Rama.

Gazetari: Nga ky moment ky lajm do të marrë dhenë nëpër botë..

Rama: S’jam unë aq i madh sa të marrë dhenë nëpër botë një fjalë e imja për Donald Trump, por nëse do të merrte dhenë do të isha shumë i lumtur.

Gazetari: Do të ishe i lumtur nëse republikanët…por çfarë do bësh me republikanët?

Rama: Jo nuk flas për republikanët. Flas për një personazh që ka turbulluar aq shumë pjesën e republikanëve sa ata me zor po presin të votojnë për Hilari Klintonin. Dhe të imagjinosh republikanët që votojnë për një Klinton do të thotë që seriozisht e kanë një arsye aq të madhe për ta bërë këtë gjë sa duhet të gëlltisin aq shumë, që është shprehja më kuptimplotë e asaj që përfaqëson Donald Trump.

Gazetari: Ky është kabllogrami më publik që ekziston dhe unë besoj që kur të shkoni në Amerikë do t’ju pyesin për këtë…

Rama: Dhe unë do të jap po të njëjtën përgjigje, patjetër. ­

April 7, 2016 22:18
Komento

49 Komente

 1. lil April 7, 22:35

  … Jo, Z.Rama … jeni totalisht gabim…. Ne jetojme prej shume vitesh ne North America dhe Z.Trump apo Brenier dy kandidate qe po i tregojne Amerikaneve te verteten se ku eshte Amerika …. tashme me politiken e “Tullumbaceve” “Blla-Blla” te Obames … mbytur ne borxhe, luftra, nderhyrje hegjemoniste ne punet e brendeshme te cdo vendi ne bote, tregetine do t’a kthejne ne USA nga Kina dhe India, NATO harxhon para maramendese, papunesia … dhe ndyshimin e sistemit sotem Demokratik-Lioberal Degjenerues ne sistemin Skandinav – SOCIAL DEMOKRACI …. prandaj dhe e sulmojne Trumpin ….

  Reply to this comment
  • Alban April 8, 12:49

   Lol. Shume injorant ju te Amerikes. Sistemi social-demokrat Skandinav eshte me i zhvilluar sot per sot ne bote. Vendet skandinave jane ne krye te cdo liste. Nderkohe Trump, ka shprehur hapur qendrim anti-shqiptar. Dhe ka thene qe do ndryshoj pozicionin e Amerikes ndaj Kosoves. Ashtu sic eshte nje adhurues i Serveve. S’kishte si te ndodhte ndryshe me nje njeri qe eshte martuar gjithmone me femra sllave. S’me intereson fare cfare bene me vendet e tjera, por nese Amerika, nderron timon ndaj shqiptareve behen punet shume keq pe ne.

   Reply to this comment
   • raimond vlonjati April 9, 06:14

    Parlamenti shqiptar duhet te krijoje nje komision i cili te kerkoje
    nje vleresim medico-legal per shendetin mendor te Kryeminstrit EDI RAMA

    Sepse kjo deklarate e Rames tregon se ky ka probleme me psiqiken e tij

    Edhe nje njeri i ruges nuk do e bente kete gafe qe beri EDI RAMA

    Dhe vete PS, duhet te kerkoje largimine e EDI RAMES nga posti i Kryeminsitrit , sepse ky e perdor postin per interesat e grupeve te tij te interesit dhe po merr ne qafe Shqiperine

    Reply to this comment
 2. Kapter baba nga burgu i Lezhes qe u ... April 7, 22:42

  Kur flet edhe bojaxhiu i pallateve me shigjeta, gjatovilli drogaxhi Edvin Rama, se kush do te behet President i Amerikes? Ore toc, klluf apo cfare te themi, ore bole, jane votuesit amerikane qe vendosin per veten e tyre dhe nuk marrin mendje e porosi nga nje idiot. Kur je zgjedhuer edhe ti Kryeminister mos ngelte kaqol dhe budalla pa u bere i tille, do te jene shume here me frytdhenes per shqipetaret se sa ti qe mashtrove 1 milion votues, drogaxhi i perjetshem.

  Reply to this comment
 3. Raimond vlonjati April 7, 22:56

  Ky Rdi esht i pa oergjegjeshrm

  Ky nuk e ka degjuar asnjehere ca thote Trump

  Trump esht shum i sakte ne ato qe thote ,

  Ajo esht zgjedhje e popullit amerikan , ddhe ti nuk ke te drejte ta gjykosh ate zgjedhje
  Dhe nga ana tjeter ti tregohesh shum i ceket dhe driteshkurter qe flet keshtu ne menyre kategorike

  Politikani flet ne radh te pare i permbajtur , se ashtu tregohet pjekuria e tij

  Pastaj ti je dhe vend i vogel fare … nuk mund te flasesh me ket gjuhe

  Ti po flet si Enveri

  Reply to this comment
  • Alban April 8, 12:50

   Trumpi eshte anti-shqiptar dhe pro-serb e admirues i sllaveve. Ju shqiptaret qe beni si qares hallesh nderkombtare na i keni shpifur. Shifni more punet tuaj, c’po ju duhet se ky na qenka mire per Ameriken e per lesh preshin.

   Reply to this comment
   • Shahisti April 8, 15:18

    Tamam, mor Alban, ky palla jone kryeminister, me mire te shofi hallet e veta sesa te ngaterrohet me politiken e madhe nderkombetare, se na i ka shpifur fare.

    Reply to this comment
 4. E 35 April 7, 23:12

  Po thoni o njerez qe ka re drejte po mbani inate dhe ngaterroheni ne mendime,po flet per emigrantet shqiptare ne usa dhe per mardhenjet e trump per ballkanin,se kush eshte donald trump e njohin mir ne usa nje njeri qe vetem spektaklin e show per president do humbi me keq se berisha o njerez nuk jane aq te marre amerikanet sa ta votojne,emigrantet i urren myslymanet po te zezaket po kujt do ja mari voten parukja.

  Reply to this comment
 5. Arben April 7, 23:20

  KUSH TA KA THENE MORE LAMASH,

  ME SIGURI XHORXH SOROS, ESHTE FINANUESI TEK ME I MADH I HILLARISE.

  TI, NORMALE QE ASHTU DO TE FLASESH, SEPSE JE NEN HIJEN E SOROSIT, POR TA DISH, SE ESHTE E KEQJA ME E MADHE QE I KANOSET NJEREZIMIT.

  TRUMP ESHTE I VETMI QE I JEP MUNDESI MBIJETESE AMERIKES, GJITHE TE TJERET JANE DELFINA TE SOROSIT (DHE SOROSAVE TE TJERE, SEPSE JANE SHUME) DHE DO TA SHPIEN BOTEN NE HUMBERE.

  Reply to this comment
  • Erza April 8, 12:52

   Epo kur flet dhe ti qe je myslyman i deklaruar per Trump, mos ngelte njeri. Trump ja ka bere bene gjithe myslymaneve ne Amerike, e ne mos na hap ndonje lufte me myslymanet ketej. I nxirrte per zhelesh myslymanet qe i venin ne tubimet e tij. Shko hap syte! Ah ju s’jeni ne terezi.

   Reply to this comment
   • Arben April 8, 15:07

    O SHOKU TRUMP ESHTE 20% GABIM DHE 80% SAKTE.

    ELITA FINANCIARE QE PO E RRJEP AMERIKEN, DHE SI PASOJE GJITHE BOTEN, ZOTERON EDHE SHTYPIN, DHE ATA I TRUMPETOJNE FORT 20% TE GABIMEVE.

    MIREPO NUMERIMI NGA 0-100 FILLON NGA 0 DHE JO NGA 80.

    KESHTU ESHTE KJO PUNA E TRUMP.

    Reply to this comment
 6. demo April 7, 23:22

  Po c`i duhet ketij kush zgjidhet president i Amerikes?Kush eshte ky qe denon Trump-in pa ditur se cfare vije do te ndjeke po u zgjodh president?Kush eshte Rama te gjykoje Trump-in dhe te armiqesoje shqiptaret me nje kandidat te fuqishem per president?Rri e ha makarona se aksidentalisht je ne politike,per faj te Fatos Nanos qe te mori me thonj te piset nga Parisi.Shqiptaret kane nevoje per cdo qytetar amerikan,jo per Trump!U bere si Enveri,qe mallkoi me 17 pika Kinen e madhe,pse s`e pordhi kur Nixoni vizitoi Kinen!

  Reply to this comment
 7. teodori April 7, 23:47

  Nuk arrij ta kuptoj llogjiken tuaj Z. Rama ku ju flisni si K/Minister I Shqiperis per zgjedhjet presidenciale ne SHBA se cfare mund te sjelle zgjedhja e Z.Tramp per Ameriken dhe mardheniet Shqiptaro – Amerikane .Me c fare thoni dhe nga karrikja qe ju deklaroni se flisni ju I sillni dem mardhenieve midis dy vendeve dhe popujve tane.Ju duhet te dini se Tramp eshte me I votuari nga kandidatet per President ne kampin Republikan gjate fushates dhe me rreth 50% sot ne tre kandidatet e mbetur. Ju si Edi Rame mund te jipni cdo mendim qe doni ,por jo si K/Minister I vendit per nje vend qe ka qene historikisht mbeshtetes dhe perkrahes I Shqiperise dhe Shqiptareve pavaresisht se nga cili kamp ka qene Presidenti I zgjedhur.Politika e jashteme e shtetit Amerikan nuk eshte personale.

  Reply to this comment
  • Kariz Matik April 8, 22:57

   Pikerisht per faktin pse politika e jashtme amerikane eshte e parapercaktuar, pa luhatje te theksuara, dhe aspak ceshtje personale e presidentit, mini-ekspertet e politikes skipetare para se te shfryjne dufin do te ishte me diplomatike te tregohen te permbajtur me deklaratat e tyre kunder kandidateve potenciale.

   Erdhi deklarata e tij si pasoje e nxitjes prej grupeve te interesit, apo u be ajo thjeshte per te influencuar sadopak shqiptaro-amerikanet ne perzgjedhjen e tyre para kutise se votimit, kjo mendoj se duhet te jete tema e ardhshme e ndonjerit prej analisteve te mirenjohur.

   Reply to this comment
 8. Tartufi April 8, 00:28

  Hajde kafsha shqiptare,qe kupton dhe
  per ata qe do te qeverisin Ameriken!!
  Degjo o koke bosh,, nuk ka presidente i
  ketij vendi ,qe te shkatroje kete vend.
  Donaldi eshte biri i kesaj balte,qe vetem ka ndertuar ne te kater anet e kesaj toke dhe kerkon ta rindertoje akoma dhe ky popull qe nuk eshte tru
  tredhur e ndjek ku ky flet te grumbulluar me mijra si as nje here ne historine e zgjedhjeve te presidenteve te ketij vendi. Persa i takon evgjiterise se bardhe shqiptare ku ben pjese dhe ty o kallam i gjate,, ky vend kuzhdo qe te zgjidhet presidente,per ate vend nuk ka shume interes e shqetesime,ndoshta e kujtojne kur bejne shuren e lirohen.

  Reply to this comment
 9. shqipe April 8, 00:31

  DY DHENDURRET E SERBIS!

  Ruajna zot nga dy dhendurret,
  te sebis, xhinganes…
  dy pjella te katrahures
  qe s’kan bese,por duan bese.

  Trimin, nuk e trmbe frika.
  I flet troc ligesise:
  ” Jana dy presat qe ka thika,
  Brinje me brinje te Shqipris.

  Brinje me brinje te Amerikes!
  (“Bombe”, u beft’ vot’ e sovranit!)
  Stop! Perrenjve te psiqikes…
  Shefave te Ku klus Klanit.

  Reply to this comment
 10. Goni April 8, 01:09

  Cfare te thuash: Edi Rama eshte nje fatkeqesi kombetare per vendin tone.
  Edhe nje gjimnazist eshte ne gjendje te kuptoje se cfare gafe politike eshte ajo qe ai deklaron si kryeminister i Shqiperise.
  Goni

  Reply to this comment
 11. Ramiu April 8, 01:30

  Shume deklarate e papergjegjshme dhe mbi te gjitha qe demton shqiptaret sidomos Kosoven. Po sikur Trump te behet president (gje qe varet vetem nga votuesit amerikane), e kupton ti diletanti Rama se ne marredheniet shqiptarizuar-amerikane ka humbje vetem ne nje kahje dmth Shqiperia….???? Ke folur sikur je analist dhe jo si kryeminister…. Zoti na ruajte nga njerez qe i hyn vetja ne qef. Ishalla fiton Trump se e sheh se sa shpejt ke per te ikur per lesh dhe te them te drejten sme vin keq fare se je pak me i mire se paraardhesi Sali por qe te dy jeni te papergjegjshem dhe hajdute.

  Reply to this comment
 12. nuk ka tym pa zjarr April 8, 02:41

  Eshte fatkeqesi per shqiperine qe e drejton nje njeri me njohuri shume te cekta si ne politike, ekonomi dhe histori. Kjo deklarate e papergjegjeshme do ti kushtoj shume ketij dhe popullit.
  Nje politikan profesionist nuk deklaron por nenkupton me disa kuptime. Dhe nese cjen momenti thote qe eshte keqkuptuar se nuk nenkuptonte ate qe menduan te tjeret.
  Nje amator dhe arrogant dhe pa njohuri ben deklarata te tilla.
  Deklarata apo opinioni i rames nuk eshte me pe pak e demshme se deklaratat e trump.
  Qe nga renia e sistemit socialist, shqiperia drejtohet nga amatore. Mendoni te benin deklarata te tilla nesti nase apo reiz malile apo haxhi lleshi.
  Shqiperia eshte vaj medet.
  Me kujtohen deklaratat harbute te xhozefines dhe budallalleqet e berishes neper forumet e eu.
  Filloi dhe ky tani. Dhe krejt i papjekur e deklaron dhe me me force.
  Gazetari kuptohet qe e kupton gafen dhe perpiqet ta nsihmoje te terhiqet, ndersa ai i meshon akoma.
  Fatkeqesi e madhe.
  Guxim ka vetem budallai.

  Reply to this comment
 13. kris 1 April 8, 02:51

  vajmedet kur Donald Trampi sulmohet nga Edvin Trapi.

  Reply to this comment
 14. Shahisti April 8, 03:02

  Therrisni me nje here urgjencen qe ta presi ne aeroport kete te marre e ta cojne direkt e ne psiqiatri. Edvin Rama kryeminister eshte fatkqesi po aq e madhe sa Sali Berisha per shqiptaret.

  Kryeministrat nuk duhet te flasin si gra histerike!

  Reply to this comment
 15. Ari April 8, 03:39

  Edi, po tregohesh shume amator dhe injorant, pervec faktit qe po nderhyn ne politiken e brendeshme to nje vendi mik. Kur hap gojen, ti nuk je Edi i Liceut Artistik, t je Kryeministri i Shqiperise…sillu si i atille!

  Reply to this comment
 16. Der Spiegel April 8, 06:57

  ME KOKE LOQE SE TRUMP

  NUK MUND TE GJESH

  NE TERE BOTEN,.

  FJALIMET E TIJ JANE VETEM GOMARLLEQE,

  PARAJA KE VETEM NJE TE KEQE

  se shkon ne vend te gabuar

  Reply to this comment
 17. Claus April 8, 08:04

  Kam pershtypjen se shumica derrmuesve e shqiptareve me dy pare mend ne koke,perfshi ketu edhe vete shume nga mbeshtetesit e zotit Rama,ndjehen ne siklet kur kryeministri i tyre flet ne kete menyre.
  Po si eshte e mundur te flitet kaq mendjelehtesisht per njerin nder kandidatet per President te SHBA-se nga Kryeministri i Shqiperise?!
  Ja ndodhi cudia dhe Trump u zgjodh President i SHBA-se,atehere lind pyetja sesi do te komunikonte zoti Rama me te dhe administraten e tij,pasi ka leshuar keto fyerje pa dogane ne adrese te tij?!
  Por edhe po nuk u zgjodh,Trump eshte pretendent per President i aleatit tone me te madh strategjik.
  Ngado qe ta kapesh,duket se kemi te bejme ,jo thjeshte me nje gafe te zakonshme per kryeministrin tone,por me nje cmenduri.
  Mesa duke mania e njohur e zotit Rama per protagonizem,e ben ate te fyeje pretendentin per president te SHBA-se.
  Eshte nje delir.Nga me qesharaket dhe te perbuzshmit,sepse nje askush,nje hic,nje politikan provincial i nje vendi te vogel po don t’u jape mend amerikaneve se ke duhet te votojne!!
  Ka vetem nje shpjegim,sipas meje.E ky shpjegim duhet kerkuar tek shendeti mendor i zotit Rama.
  Ka shume zera,edhe nga rrethi me i afert i tij,qekurse zoteria hyri ne jeten publike te shqiptareve,qe flasin nen ze e me ze per crregullime te renda te personalitetit te tij.
  E kjo sikur vertetohet dita-dites nga vete zoti Rama,qe ben gafa te tmerrshme dhe shume turperuese per popullin,i te cilit ai eshte kryeminister.

  Reply to this comment
 18. N.VJOSA April 8, 08:52

  Qenka gabim pse Rama ka dhene opinionin e tij per Trumpin?!…
  Por dhe Merkeli, Renzi Italise dhe Kryeministra te tjere e kane kritikuar dhe paralajmeruar se zgjedhja e Trumpit President, do rrezikoje SHBA-të dhe politiken e saj nderkombetare!
  Zot na ruaj, ne se do ti vihen ne dore ketij Fashisti Siguria e botes dhe Çelsi i Armeve berthamore!!!..Trumpi ka deklaruar hapur per nje politike pro Serbisë!…
  Nje Gazete prestigjoze shkruante se Trumpi ne nje orë genjente 71 here…
  Saliut tone nuk ja kalon dot, se Saliu DY HERË FLET, TRE HERË GËNJEN…

  Reply to this comment
 19. Bayoneta April 8, 09:10

  Lloj lloj llumi ketu paska te drejte te na jape mendimet e tij.Por jo Edi Rama qe eshte drejtuesi i vendit.Ikni ore specialistet e kafeneve se nuk jupyet njeri juve se jeni asgje.Edi Rama u pyet si Kryeminister i vendit dhe ai dha pergjigjen e tij.Se nuk ju pelqen juve na plasi jari,juve jeni askushi jeni 10 vete ketu.Ai ka te drejte TRAPI TRAMP ka marre flake nga bytha dhe eshte filo serb dhe ka per grua nje kurve sllovene qe ja hypnin per para,ka floke fallco dhe eshte nje bajge qe kujton se di gjithcka,vete Republikanet nuk duan te dale ai fitues,dhe nuk ka asnje mundesi te fitoje.Rama eshte shqiptar dhe mendon per politiken kundrejt shqiperise nga nje dalje e Plakut me paruke president,as nuk foli si lider boteror as si specialist,ai dha mendimin e tij.Na plasi loqja se fitoi Trampi nuk humbet shqiperia se pa ta ishim.sa te ikin Amerikanet ,vijne me vrap duke na lutur Ruset dhe Kinezet se jemi ne pozicion strategjik per evropen dhe mesdheun.Trapi Trampi do na haje loqen bashke me serbet qe i pelqejne.

  Reply to this comment
 20. Drejtperdrejt April 8, 09:27

  Kunder Donald Trump jane Rama, Berisha, Meta. Sepse Donald eshte i Drejtperdrejt e jo Konjuktural. Dhe konjukturalet bythqire te politikes sot ne bote e pederaset politike te Ramiz Alise ketu sigurisht nuk e duan. Donald Trump, politike e Drejtperdrejt, do zoti e fiton e shpeton popujt nga servilet e rrenacaket seriale te politikes globale.

  Reply to this comment
 21. E po kjo pune! April 8, 09:42

  Rama, mos komento punet ne shtepine e tjetrit. Ndoshta vellai eshte amerikan dhe ai po ka te drejte te flase por jo ti vetem nese ke dhe ti ndonje pasaporte amerikane. Ne jemi me Ameriken, pavaresisht presidentit qe zgjidhet dhe gjuha duhet gjetur me kedo

  Reply to this comment
 22. Nikoll Gj. April 8, 09:46

  Mos u anko ti te pakten or Ram, se Tramp President nuk ta sjell Sekretarin e Shtetit neser per te urdhnu muxhahedine ketu, kjo asht e sigurt.

  Reply to this comment
 23. Kariz Matik April 8, 10:20

  “NUK DISKUTOHET” – thote z.Ram – qe z.Trump do te jete kercenim per marrëdhëniet shqiptaro­amerikane…(!?)

  Po pse nuk duhet te diskutohet? Se e thote “profeti”, se e thote z. Ram, fjala e te cilit duhet merret si e qene dhe te kaperdihet kallep?

  Eshte apo s’eshte kandidati per postin e presidentit amerikan nje kercenim real per vete Ameriken dhe ne vecanti per maredheniet e saj me Shqiperine, kete para se gjithash nuk mund ta percaktoje nje individ i vetem, i cili me deklaratat e tij publike, me se shumti e ka lene me goje hapur dhe po e habit gjithnje e me shume dita-dites publikun.

  Per sa kohe deklaratat nuk jane te bazuara dhe nuk shoqerohen as dhe me te vetmin rast konkret, ato praktikisht leshohen si bajga lope ose nga deliri i madheshtise, ose nga egoja e tepruar, ose dhe nga nevoja per te mbrojtur thjesht interesa te ngushta vetjake. Pavlefshmerine dhe mosperfilljen e te tilla deklaratave nuk e tregon vetem pyetja e llogjikshme e gazetarit, nese ai flet si intelektual, apo si kryeminister. Ate e deshmojne qarte dhe reagimet e lexuesve. Keto duken qarte se jane ne disfavor te “profetit”, besueshmeria e te cilit duket se ka marre tatepjeten. Cfare fatkesie…

  Reply to this comment
 24. gjermani i fundit April 8, 10:28

  Trump shtiret si koqe kandari se e di qe amerikani mesatar ka simpati per koqet.Po nuk ben dot jashte nje kuadrature gjeopolitike qe shkon me dekada dhe nuk varet nga presidenti. Edi eshte me mendimin e Papes, si katolik qe eshte shpreh mendime universale.Ishalla Ai lart na i shkemben, con Edin per Pape dhe na sjell Papen komunist per k/minister.

  Reply to this comment
 25. Kapter baba nga burgu i Lezhes qe u ... April 8, 11:30

  Po mire more gjatovillo 2 metrosh pallosh, ore bojaxhi pallatesh me shigjeta, perse Donald Trump kryeson bindshem ndaj rivaleve te Partise Republikane per zgjrdhjet e delegateve qe behen per ne Konventen e kesoaj Partie e cila zgjedh Kandidatin per President qe do te pernallet me kundershtarin e pales tjeter qe eshte Partia Demokrate. Votuesit Amerikane jane te “Paqarte” dhe ne “Dileme”per te ardhmen e tyre dhe prisnin idiotesine tende qe tu beje thirrje per te mos votuar miliarderin e sukseshem, pa futur doren ne XHEPIN e tjetrit ashtu si ben ti e politikanet shqiptare, ore fatkeqesi kombetare. Trump i cili ne mes shume deklaratave ka thene ate qe Amerika do te jete perseri aty ku e meriton, do t’a beje me te forte e dinjitoze ashtu sic ka qene. Ndermjet shume premtimeve qe perkrahen nga zgjedhesit per Partine Republikane, ne Amerike nuk do te pranohen klandestine ilegale, si puna jote qe haje me nje mbushje piruni 1 kg makarona poshte urave te Senes ne Paris, ore corape kuq e trap.

  Reply to this comment
 26. vasili April 8, 11:43

  Eshte per te ardhur keq dhe tragjedi historike kjo e jona(pasi ky vend priste nga Rama,qe ti vinte Saliut pikat mbi i).por ky kurre nuk mund te behet nje kryeminister i vertete,sic e prisnim.
  Deri tani ka bere shume gjera te vogla dhe frika gjenetike vazhdon ta mbaje mberthyer kete qenie ulur ne karrigen e kryeministrit,duke bere te vdes dalengadale reformen ne drejtesi,qe dhe sikur kjo te arrije te behet ne leter nje frikacak i tille,nuk do te arrije te denoje ata te cilat e kane shkaterruar dhe denatyruar kete vend, denim qe pret nje popull i tere dhe bota perendimore,te cilet e kane shkaterruar dhe denatyruar kete vend.Mund te bente dhe gjera te medha,por banda e Saliut eshte lejuar nga tkurrja e Rames te defreje dhe te heqe valle makabre si te doje mbi ligjet e ketij vendi.Aty Saliu me meten ben dhe nje mut te madh me ere kulle, ne mes te kuvendit qe i marrin ere “kryeministri´´me taborin e tij dhe do sdo,i detyruar dhe nje popull i tere.
  Dhe neveria dhe iritimi,nga zhgenjimi,qe ndjen kundrejt kesaj qenie frikacake ´´kryeministri´´ shkon dhe e ndyn me tej,duke bere politikanin ´´trim´´ qesharak dhe torollak duke fyer kandidatin per president te USA zotin Trump(kur ky kokoroshi jone,nga karrigia qe ka se paku ta repektonte trump si bisnesmen shume i sukseshem.Eh ku kimia dhe ku Maria!) dhe bashke me te masen e madhe te popullit amerikan.
  Kurse per shokun Lu ambasodori i nje presidenti amerikan deshtak, i cili injoron dhe fyen keq ´´kryeministrin´´dhe nje popull te tere, kur shkon dhe jargavitet gjithe kenaqesi perverse ne prehrin e monstres se ketij vendi dhe pjelles se tij te deformuar lul, nuk guxon te thote gjysem fjale,sikur Shqiperia te ish diku ne nje pike te humbur te universit.
  Tani mund te themi me plot gojen qe shpresa e vetme u vra e ketij vendi europian me kete kryeminister te ngjyrosur qe veshtron nga portreti i tij,se si vazhdon te bej kerdine mbi Shqiperi banda e Salihaxhiqamilit,duke vazhduar keshtu ky vend rrugen pa kthim drejt ´´vllezerve´´ te Saliut ne shkretetirat arabo-anadolle.

  Reply to this comment
 27. A.W. April 8, 12:01

  ” Kur terrori i ISIS te jete pran Papa Franceskut, ky do lutet zotit qe President ne Amerike te jete Donald Trump ” ( nga pergjigja e Trump per deklarimet e Atit te Vatikanit ). Kjo vlen dhe per ne, njelloj si per Papen.

  Reply to this comment
 28. Alban April 8, 12:57

  Eshte fatkeqesi per shqiptaret te vij Trump. Nje anti-shqiptar i deklaruar, nje dashamires sllavesh e serbesh dhe nje njeri qe i urren myslymanet. Shqiptaret duhet te kuptojne se mendimi i tyre per politikat globale s’ka rendesi,dhe ne duhet te shohim punet tona. Rama s’ka bere mire qe eshte treguar kaq i hapur mbi qendrimet e tij. Kjo tregon se nuk eshte politikan por nje njeri pasionant dhe menefregist qe mendon hala se te thuash mendimin tend pa filter eshte mire per vendi. Shqiperia esht enje vend i vogel qe duhet te dij ti luaj me mire guret se nuk e kemi luksin te vendosim per asnje gje.

  Reply to this comment
 29. Salaria April 8, 13:01

  Mospermbajtja nuk mund te jete karakteristike jo e kryeministrit, por as e as e diplomatit me te thjeshte.
  Kryeministri duhet te jete i matur dhe i pergjegjshem per cdo gje qe thote.
  Eshte gabim te flitet keshtu per nje president potencial te superfuqise se vetme boterore qe mund te behet president pas 8 muajsh dhe qe gezon, me sa duket perkrahje me te madhe se cdo kandidat tjeter nga populli amerikan.
  Jo vetem ne si shqiptare por edhe popuj te fuqishem si gjermanet e kinezet, praktikisht nuk kemi asnje influence mbi rezultatin e zgjedhjeve qe eshte PUNE E BRENDSHME e amerikaneve.
  Imagjinoni sikur te zgjidhet Trump president (qe nuk eshte aspak e papritur), .
  Si do tu sherbente kjo deklarate marredhenieve shqiptaro-amerikane, ketij aseti te pakrahasueshem te shqiptarise ne bote.
  Amerika eshet aleatja e Shqiperise pavaresisht ne se vjen ne fuqi nje president demokrat apo republikan (George Bush apo Bill Clinton), por sepse jane interesat e saj strategjike qe perputhen me interesat e Shqiperise.

  Reply to this comment
 30. faro April 8, 13:04

  Trumpi flet gjityhrnje sipas momentit dhe me mendime te pavijueshme. Ky eshte fakt qe verteton se askush nuk mund te gjej se c’mund te beje si presidernt nje i tille i perkedhelur ne max nga paraja.
  Ndaj i jap te drejte Edit!
  Ai edhte turp per Ameriken dhe e vertetra eshte se edhe vete republikanet jane neveritur prej budalleqeve te nje njeriu tetille kapadai, madje edhe ndaj Papes.
  Si Edi duhet te flasin hapur te gjithe udheheqesit e botes.
  Problemi eshte mbarebotror.
  Me vjen keq se ka ketu mendime pro. Madje edhe nga njerez qe me c’kuptohet edhe nga njerez qe kane ndjekur direkt fushaten, ashtu si dhe une.
  Edit i lumte! Si gjithenje eshte edhe si kryeminister -ndryshe -!

  Reply to this comment
 31. tommy April 8, 13:16

  Hera e pare qe thote nje te vertete.Po te mos e njihja do te thoja qe qenka politikan.por nuk mund ta them se keto qe thote nuk i ka nga vetja.Trumpi dhe Rama ngjajne si dy pika uji ne fushate,duke perjashtuar qe i pari i ka parate me zgjuaresine e tij si bisnesmen i sukseshem dhe jo me leje ndertimi dhe korrupsione te tjera.Rama e ka krijuar kete pershtypje nga Sorosi dhe analiste te tjere te politikes amerikane,sepse iformacionet i vijne.

  Reply to this comment
 32. komshiu April 8, 13:31

  Per hater te Rames, po shahet Donaldi. Por Rama ka mallku kaq kohe Meten e sot e ka mbi koke. Pra prisni se Rama e dredh bythen po fitoi Trump, njelloj si me Meten.

  Reply to this comment
 33. Salaria April 8, 13:36

  Eshte nje parim i mirenjohur i etikes politike, qe politikanet e cdo vendi te mos shprehin pelqim apo mospelqim per kandidatet e per kryetare shteti te vendeve te tjera dmth te mos ndikojne fushatat elektorale te vendeve te tjera.
  Ja qe ne nuk duam ta njohim kete parim!!!

  Reply to this comment
 34. LLL April 8, 13:38

  PS duhet urgjentisht ta zëvëndësojë këtë hajvan por , natyrisht , jo me ndonjë Ben Blush !
  Ku je o e mëngjër , je gjallë apo ke vdekur për të mos u ngritur më ?!
  Turp që në krye të së mëngjërës , ka hipur trupi pa ngjyrë , fyelli mbi fyej , Edi Rama !

  Reply to this comment
 35. temujin April 8, 14:51

  Nuk ka kercenim me te madh per marrdheniet shqiptaro-amerikane dhe amerikano-evropiane-aziatike-izraelite-ruse (e cfare te doni ju) se George Soros dhe kripto-komunistet kandidate manchuriane ne Partine Demokratike te USA te mbeshtetur nga media si Communist News Network(CNN)qe nuk ka dite pa nje lajm per Korene e Veriut. Edhe ate pak stabilitet politik dhe financiar qe shijuam ne vitet 2000 e kemi dhurate nga Dinastia Bush.

  Reply to this comment
 36. Zonjusha Fu-Fu April 8, 19:10

  Nese fiton Trumpi, Rama urgjrentisht du7het te urdheroje Mriken, qe helikopteret shqiptare te sulmojne Shtepine e bardhe gjate ceremonise se betimit te Presidentit Trump!
  O zot ky Rama eshte currufjapsur fare. Ka mbetur vetem te krijoje parti ramiste neper bote me Zhoao Amazona e me Fosco Dinuci, e Harald Benca qe t’ia mbledhin kapitalisteve te botes 8 me dy, pak a shume sic ia mblidhte Dulla Niksonit e Xherald Fordit!
  O linda, kur ia jep ilacet ne mengjes Edvinit jepja t’i pije me uje jo me uiski!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim