Rama: PD iu nënshtrua vullnetit të popullit

July 20, 2016 15:19

Rama: PD iu nënshtrua vullnetit të popullit

Kryeministri Edi Rama në një dalje publike para mediave ka përgëzuar qëndrimin e opozitës, ndërsa theksoi se Partia Demokratike iu nënshtrua vullnetit të të gjithë shqiptarëve për reformën në drejtësi.

Tanimë flitet dhe e kanë marrë lajmin se PD I është nënshtruar vullnetit të hekurt të popullit shqiptar dhe vullnetit të hekurt të partnerëve tanë strategjik, që shqiptarët të ecin përpara me reformën historike për përmbysjen përfundimtare. Pas mesazhit që unë dhe kryetari i Kuvendit, dhe kryetari i opozitë kemi marrë nga BE nëpërmjet komisionerit Hahn”, tha Rama.

Nga ana tjetër kreu i Qeverisë pohoi se roli i ndërkombëtarëve në këtë proces do të jetë vetëm monitorues dhe jo imponues.

Do doja të përsërisja pikat e mëposhtme që ka pohuar dhe komuniteti ndërkombëtar. E para, roli i operacionit ndërkombëtar të monitorimit duhet të këtë një bazë solide, të ligjshme, brenda Kushtetuese së Shqipërisë. E dyta; unë e rinënvizojë siç kemi thënë përgjatë gjithë procesit, se operacioni ndërkombëtar i monitorimit, do bëjë rekomandime dhe nuk janë të ligjërueshme, që do të bëjnë arsyetimin përkatës”, pohoi ai.

July 20, 2016 15:19
Komento

28 Komente

 1. oo7 July 20, 15:31

  Nje vere ne uje u be! Flet baba,po djemte nuk e pjerdhin.

  Reply to this comment
  • Poleni July 20, 18:01

   Edi e vleresojme angazhimin dhe perkushtimin tend per ta cuar deri ne fund kete reforme, nje tjeter angazhim i permbushur dhe pavaresisht llomotitjeve qe ben opozita e marre lumit, rendesi ka qe me mbeshtetjen e qytetareve dhe nderkombetareve, kjo do votohet dhe do zgjidhet ngerci me i madh i ketij shteti.

   Reply to this comment
  • Enxhi July 20, 18:04

   Basha ne kete raste esht djalli i veshur me prada dhe qe tentoj te na jepte helmin per vere te mire! Se vetem kete beri gjer tashi dhe pse tentoj ne te gjitha menyre ai nuk ja arriti

   Reply to this comment
  • lorena July 20, 18:13

   Ishin bera bajat te gjitha palet gam gam tere diten e tere naten, e ne fund shkuan ne rrugen e pashmangshme, ajo reforme duhej votuar ne fund, te gjithe e dinin, por thjesht shtynin diten e tyre te gjykimit. Vullneti i popullit mbetet i patjetersueshem, e reforma ne drejtesi ka qene nje premtim i kesaj qeverie para se te vinte ne pushtet.

   Reply to this comment
 2. TLN July 20, 16:01

  O mashtrues kur paske thene gjate gjithe procesit qe operacioni nderkombetar do beje rekomandime qe nuk jane te ligjerueshme? Ke thene qe vettingu nderkombetar eshte vije e kuqe. Cfare lesh vetingu eshte kur politika mund ta injoroje?

  Reply to this comment
  • Maksi July 20, 17:57

   Basha esht ai qe beri pislliqe dhe salin dhe liken ne krye!! Rama ishte vetem kete beteje , ama kishte nje fuqi te papre dhe arriti tja dilte , dhe kete e tregoj sa dhe te tere te huajt e perkrahen ne cdo moment . Sepse drejtesia vonon por nuk harron

   Reply to this comment
   • TLN July 20, 19:21

    Maks nuk ka mekanizem insitucional qe te ndaloje politikanet te kapin drejtesine. Nqs Vetting Nderkombetar do kishte fuqi ekzekutive atehere mund te shpresonim per ndryshim. E verteta e hidhur eshte qe asgje nuk ka ndryshuar.

    Reply to this comment
 3. korçari July 20, 16:01

  Pirdh te çfryesh o Edi Rama nuk je per kete pune ti tani na hedh hi syve dhe pa pike turpi lepinate qe ke mbeshtyre .Shqiperia nuk mund te udhehiqet nga Pederastat ,e firmose humbjen ne zgjedhje dhe gjynahet e ketij populli te ndeshkohshin ty dhe Salehun&Co ,nje vrime ne uje bere o EDI Ramoviçi

  Reply to this comment
  • Keno July 20, 17:55

   Dallo qe nga menyra se si flet qe sja ke idene se per cfare behet fjale shoku!! Basha esht si qe dote te manipulote dhe u mundua ta shtyte sa me shume reformen! Rama gjithmon ishte krah te huajve dhe sto e perkrahen

   Reply to this comment
 4. niku July 20, 16:09

  Jo debil, pd e beri ate reforme , transformoi disa drafte te afruara nga nderkombetare si ajo kurva flokekuqe deris arriti orojektin e duhur per vendin.

  Reply to this comment
 5. Kariz Matik July 20, 16:14

  Bravo Edi ! Ne fakt, po te ishte per vullnetin e popullit, CETA as qe do e kishte votuar kurre reformen. Ishte presioni i amerikaneve qe i detyroi t’i zbathin breket.

  Reply to this comment
 6. Plaku Xhuxhumaku July 20, 16:17

  Po cfare kujton ti or palavoz se populli shqiptar eshte nje tufe budallejsh qe ta mashtrosh ti? PD dhe LSI u lumte bitha se i bene nderkombetaret qe t’i nenshtroheshin vullnetit te llogjikshem te tyre. Ik e irdhu tashti e mos na caj derrasa.

  Reply to this comment
 7. Olsi July 20, 16:23

  Oh cfare bllofi e cfare shuplake i ka dhene Brukseli Rames. Po ku merr vesh ti nga politika more. Kush ta mesoi? Mjaftistat? Ajo budallaqja te BE -se te morri ne qafe . DMTH 1. Drafti aprovohet sic e do dhe luftoi Basha . 2. Tu dogj plani naiv per zgjedhe te parakohshme e per hyrje ne zgjedhje me kapital politik te genjeshter. Shko firmos reformen dhe prit ndonje thirrje ne FBI per leket e Bilalit .

  Reply to this comment
  • Halla vera July 20, 18:01

   Hahhaha sa i madh qeke hahahha, po zgjedhje te parakoshme ka 3 vjet qe e kerko basha more ahhahahha. Rama kete pjese ishte me i mire dhe u pa se kush e perkrahu . Te gjithe bota ishte ne krahun e rames

   Reply to this comment
 8. info analitike July 20, 16:43

  “Si piktor vijat e kuqe mbeten thellesisht te kuqe” Nje kryepsikopat qe tashme po flet percart. Mjere ata qe i shkojne pas ketij deliranti.

  Reply to this comment
 9. Nickname July 20, 16:45

  Po mire qe je loser po turp ste vjen fare???Gezohet edhe S berisha e qenkerka ok???Mortja tju haje te gjitheve ne ferrr u djegshi plehra

  Reply to this comment
 10. besi July 20, 16:45

  HAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA,Haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, sa kom qesh me Tit Xhanin qedrejton qeverine!Kesaj i thone “pirdh pirdh se lirohesh”!Si gjithnje Sali krimi eshte nje hale e madhe e peshkut “MIK” qe i ka mbetur ne fyte gjithe shqipetareve!Un i thashe ,ata me thane!Suksese ne ndertimin e zyres se ish presidentit kryekriminel z.Xhani!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Prapa asaj tryeze ku zotrote ke votuar per mos ndeshkim ka qene edhe vete Saliu thone se i jane dukur dhembet ne eresire kur qeshte me Ty!Ky vend nuk ka vuajtur kurr keto 25 vjete nga legenat qe e kane marr peng.Uroje ta kesh shijuar bilen e z.Lu si xhirafe qe je e ai si lepur!Uroj ta dish barcoleten kur “lepuri zuri dashnore ne xhirafe”!

  Reply to this comment
 11. edilson July 20, 16:46

  Rruge te gjate kemi perpara, te shpresojme qe kjo rruge te jete me bereqet e pa zarar, pa nenshtrimi eshte nje fjale goje, te pakten u be njehere sic deshi populli.

  Reply to this comment
 12. Stela July 20, 16:49

  Edhe sa kohe j’u duhet “Nje milion shuplakaxhinjve” te kuptojne se zgjodhen per Kryeminister nje Genjeshtar, nje Te paafte, nje Delenxhi, Nje Bythec, nje Horr.?
  Kaq e veshtire eshte te thone : GABUAM, N’a fal o popull !
  A mund te durohet kur KY IDIOT vazhdon t’ju quaje akoma budallenj dhe kerkon t’ju hedhe HI SYVE dhe t’ju shese akoma sapunin per djathe.
  HUMBE O MUT HUMBE bashke me Lu Verdhacukun dhe Zusken Vllahutin. Edhe femijet e cerdhes e kuptojne.

  Reply to this comment
 13. Pleksiglas July 20, 16:50

  Rama, Rama, Rama ta futen sa krahu dhe ti po thua ah sa mire me vjen.

  Reply to this comment
 14. Rez July 20, 17:12

  Ky eshte qesharak fare. Ne fakt te tilla mbrockulla mund te leshosh vetem kur mendon se ata qe te degjojne jane dele qe mund te besh cfare te duash me to, pervec manipulimit. Po a nuk ishte Gjino Pandi Majkua qe u betua se do jepte doreheqjen nese cenohej sovraniteti nga nderhyrjet ekzekutive (jo rekomanduese sic u ra dakord me ne fund) te monitoruesve nderkombetare? Keshtu eshte kur te behet faqja sholle: genjen pa teklif fare dhe s’mban pergjegjesi per ato qe thote. Ndersa keta te Dites thone se PD u detyra ne Bregu dhe Islami qe ne fakt do te votonin per variantin e pare, ate qe u jepte monitoruesve rol ekzekutiv sic e donte Vllahutini dhe qe e kthente Shqiperine ne nje Governatoriat te Evropes.

  Reply to this comment
 15. Teona July 20, 17:55

  PD u perpoq deshperimisht te gjente njemije e nje arsye, por gjithsesi ne fund nuk ia doli perkundrejt vullnetit te mazhorances qe eshte vullneti i popullit i mbeshtetur fuqimisht nga nderkombetaret. Te dhjere, me kembe nder shale i thone kesaj pune, per te justifikuar disfaten ne betejen me drejtesine fillojne e dredhin muhabetin. Po pak rendesi ka kjo, rendesi ka te votohet edhe kaq.

  Reply to this comment
 16. Gjergj Aranitasi July 20, 18:33

  Qe te kuptoni saktesisht se cka ndodhur dhe cdo te ndodhe me pas ju sugjeroj te shikoni filmi KOMISIONERI. ..Turp per USA qe u terhoq ne menyre kaq te turpshme sepse per europen dihej…Tashme me rekomandimet klasa kriminale politike shqiptare se bashku me oligarket do fshine b… ndersa europa do ta perdore si argument per te zvarritur pafundesisht futjen e shqiperise me pretekstin qe nuk jane zbatuar rekomandimet e saja e nderkohe nje biznes miliardash do te filloje me emerimet e prokuroreve e gjykatesave….Nese rezulton e vertete qe Merkeli hoqi vizen e kuqe ajo sot u shfaq me cilesine e ushtares se STASS-it apo zedheneses se KATOVICES….

  Reply to this comment
 17. Askushi July 20, 18:34

  Sic e tha i madhi Duka ne vargjet e tij. U mbars mali polli nje gomar. Ja dhe reforma ne drejtesi. Jo rol vendim marres po rekomandues. I bie gje Gjin Gjonin me shoke me rekomandim ti heqim por me vendim e leme aty ku ishin. Absurditet.

  Reply to this comment
 18. orli July 20, 18:57

  Njera pale, therret fitore!tjetra cirret fitore! Po eshte e vertete, politikanet supershkerdhata si gjithmone kane fituar ndersa populli shkerdhate ka humbur(po te mos ishim popull shkerdhate edhe politikaret nuk do ti kishim supershkerdhata)prandaj ta gezoni “reformen” nje gje e kam thene me kohe: “politikaret shqipetare rrahin shuplake per ameriken e nen rrogoz punojne per sllavet” kete e vertetoi me se miri dhenderri i serbise qe ja ka verbuar syte popullit si pro amerikan, duke i shite nafte serbise dhe tani duke “mbrojtur” sovranitetin(kupto virgjerine e kurves)

  Reply to this comment
 19. F. Fratari July 21, 08:46

  Te ishte per sali berishen dhe klanin e tij, kurre nuk do te kishte reforme ne drejtesi. Ai e kishte ndertuar sipas qejfit te tij kete sistem dhe nuk i duhej as Rama, as Reforma dhe as aleatet medhenj ne kete pune.
  Kuptohet se deri dje, me 20 korrik 2016, salushi dhe lulushi, qe jane e njejta gje, kane qene fitimtare ne pengimin, zvarritjen, sabotimin dhe mosmiratimin e kesaj reforme.
  Ky qendrim e diskreditoi hapur perpara shqiptareve dhe nderkombetareve, dhe beri qe kryetari i dubluar i PD te dallohej si delja e zeze, si pengesa e vetme e vendit ne rrugen e reformave per konsolidimin e demokracise dhe integrimin evropian…
  Fale deklarates kurajoze te z E. Selami per VOA (pasuar edhe nga te tjere deputete objektive te PD), qe ne dukje ishte per luli bashen, por qe direkt i drejtohet kryetarit de fakto, plakushtit destruktivit, situata u çbllokua.
  Merita eshte e SHBA, BE, popullit shqiptar dhe pastaj e Edi Rames.
  Pavaresisht kesaj, te neglizhosh qellimisht perpjekjet e jashtezakonshme te aleateve tane strategjike ne interes te vendit tone, t’i tensionosh ata, t’u marresh kohen e tyre te çmuar, te zvarritesh progresin e vendit drejt BE, do te ishte normale aplikimi i masave me pasoje specifike ndaj kesaj race…
  Sot fitimtare jane populli shqiptar dhe aleatet e tij te çmuar SHBA dhe BE. Keta kane te drejte te therresin per fitoren, por per cudi per fitore çirret edhe salush, edhe lulushi(!).
  Fitorja do te jete e plote, kur te shikojme frytet e kesaj reforme, kur te ndeshkohen fajtoret e pandeshkueshem deri dje, kur drejtesia te jete e prekshme nga te gjithe…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim