Rama: PD të zbatojë rregulloren, bashkë me motrën tonë të përbashkët LSI

October 12, 2017 17:42

Rama: PD të zbatojë rregulloren, bashkë me motrën tonë të përbashkët LSI

Kryeministri Edi Rama u ka kërkuar deputetëve të opozitës që të zbatojnë rregulloren e Kuvendit, dhe mos tentojnë ta kthejnë debatin në Parlament në një “mejhane”. Duke folur për mediat pas mbylljes së seancës parlamentare, kryeministri Rama tha se deputet e PD dhe ato të LSI, të cilën e quajti “motrën e përbashkët”, duhet të bëjnë siç duhet rolin e opozitës.

“Ajo që po bën opozita është për të ardhur keq, është një çorodi totale, mungesë përgjegjësie, mungesë e të parit të të vërtetave të thjeshta që vijnë nga zgjedhjet e 25 qershorit, dhe mungesë e vullnetit për të ndërtuar një alternativë si opozitë. Por vazhdojnë me sjelljen e vjetër. Nuk kanë asnjë vizion, asnjë ide, asnjë program, asgjë për t’i ofruar këtij vendit”, tha kryeministri Rama.

Ai tha se deputetët e PD nuk kanë një axhendë parlamentare të 25 qershorit, por vazhdojnë të njëjtat diskutime si ato në çadrën e protestës përpara zgjedhjeve.

“Ca për fajin e vet, ca për fajin tonë, u mësuan me parlamentin “mejhane”, ku merrej fjala, e flisnin bashkërisht. Si i bëhet që opozita ta kuptojë këtë, të mos kërkojë shkeljen e rregullores në emër të lirisë, dhe mos e shfrytëzojë këtë për të çuar përpara axhendën e vet. E përdorin lirinë për t’u ankuar për mungesën e saj, në vend që ta përdorin për axhendën e tyre.

Ju jeni dëshmitarë që është e njëjta axhendë me atë para kuvendit, me të vetmin ndryshim, se nuk janë në çadër, por jo në Kuvend. Opozita kërkon debat dhe nuk lejon debat, kërkon diskutim, dhe bllokon foltoren. Është një pozitë pa kohë, pa vizon, pa program, pa skuadër, pa përgjegjësi. Nuk ka dhe s nuk merr dot përgjegjësi”, u shpreh kryeministri.

October 12, 2017 17:42
Komento

5 Komente

 1. I TILLE JE , SA HERE HAP GOJEN October 12, 17:49

  Me qarte se kaq , nuk ka si te thuhet ! Nuk kuptojne , vetem ata qe nuk duan vete qe te kuptojne .

  Reply to this comment
 2. C'a bohet kshtu October 12, 17:59

  Z. Rama, LSI apo Lesh e lija nuk eshte “motra e perbashket”, por kurva e perbashket.

  Reply to this comment
 3. Aliu nga Selenic October 12, 18:37

  Ajo “motra” e perbashket i ka te gjith fajet per ket situat.Dje e lejoi Berishen jashte te gjith kriterve duke llomatitur ku 60 % te kohes e ka marre ky kriminel ne parlament. Sote kjo moter kurve i thote Berishes he fol po desh dhe e nxite per te ber sherr ne Parlament. Ja kjo eshte motra kurve qe ja kemi pare sherrin gjithmone.! Shto ketu edhe ato qe i kemi then e strethen njemij her edhe ayto qarqet antishqiptar qe Berishen e kan perzemer aty mu ne pese te parlamenti shqiptar kua at e komandojne me pulte.!
  Vetingu vetem ai i zgjidhe problemet ne se deshtoni athere keni falementuar veten tuaj dhe shqiperine.!

  Reply to this comment
 4. 2plus2 October 12, 18:46

  pa u denuar boterisht menyra e gabuar me te cilen u permbys Komunizmi ne Shqiperi (a.k.a. permes gangsterizmit te PD), nuk ka per te patur, as zbatim te rregullores se Parlamentit Shqiptar, as civilizim.

  Praktika dhe parimet e PD jane gangsterizmi ne mbrojtje te interesave te pakices se “forte”.
  Jo parimet Demokratike.

  Po Rames nuk ia mban te mbaje anen e komuniteve.

  Reply to this comment
 5. Drejtesia do te behet, duan apo nuke duan mijte e kenetave dhe mostrat e tyre. October 13, 09:31

  Eshte mese e vertete deklarata e Edvin kristaq rames ku, “ajo qe po ben opozita,eshte per te ardhur keq, eshte nje coroditje totale,mungese pergjegjes,mungese e te parit te vertetave te thjeshta qe vijne pas zgjedhjeve te 25 qershorit,po,po mese e vertet Edvin,ato zgjedhje dhane kete parlament, “te dhier, por krenare “frut i shumices se pakices qe mori pjese ne ato zgjedhje farse, ku djalli me te birin derdhin lot krokodilesh per te mashtruar dhe shqyer prene e rradhes,pra popullin dhe popujt. Populli nuke duhet me te lejoje vazhdimin e skenareve te peshtire te rradhes, nga bijte e eterve te diktatures komuniste dhe mostrat e saje, qe ne parlament kacafyten si ujqer e cakej, dhe jasht kamerave bejne pazare per te ndare leket qe vijne nga pandeshkueshmeria e riciklimit te botes se krim-korrupsionit-imoralo-politik ne te tre pushtetet,plus opozite, dhe ate pjese te biznesit dhe medjas qe vazhdojne duke pastruat leket e piset.Mjaft me, me skerare te felliqur nga Rama-basha-kriemadhja,dhe berishovicet e medijvicet me shoke e shoqe, populli sa nuke eshte vone duhet te protestoje per te kerkuar sa me shpejt pastrimine e te tre pushteteve nga ujqeri e cakejt qe c’do dite jo vetem qe po mashtrojne, por dhe po terrortizojne me taksa dhe viktima te tjera opozitare sikurse Dritan Prifti, olldashi,hajdari,xhindi, zhulali,dhe arbrori, etj.Vonesa e zbatimit te reformes ne Drejtesi,vettingut, si dhe pshurrja qe ne unison nga politika i ligjit te dekriminalizimit, nuke duhen injoruat,apo toleruar me se dje e kishin ato fatkeqe qe shkuan nga kjo bote, neser o popull do ta ju. C’do tolerance apo injorim ndaj ketyre skenareve te peshtire te jashteqitjes shqiptare ne Tiranen zyrtare, eshte nje grusht ndaj vetes, familjes dhe Shqiperise e botes ne progres njerezor. Protest, ne emer te moralit e dinjitetit njerezor, se Shqiperia do te behet me e sigurte, e paqeshme dhe pune e shtepi do te kete per te gjithe.Duan apo nuke duan mijte e kenetave dhe mostrat e tyre qe vazhdojne tutorin, drejtesia do te behet se e kerkon SOVRANI,USA dhe BE-ja.Besoni,dhe te protestojme sa nuke eshte vone,per pastrimin e ndeshkimin e ujqerve dhe cakejve qe kakarisin si gjeli siper plehut te tyre ne te tre pushtetet, duke shtuar pas viktimave te eterve, viktima te tjera te rradhes.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*