Rama: Për 45 ditë fillon Rruga e Arbrit

October 30, 2017 09:48

Rama: Për 45 ditë fillon Rruga e Arbrit

Kryeministri Edi Rama tha se për 45 ditë do të fillojë puna për ndërtimin e rrugës së Arbrit.

Në mbledhjen që Rama bëri me kryesinë dhe grupin e PS, për projekt-buxhetin 2018, shefi i qeverisë tha se do diskutohet edhe me qeverinë e Maqedonisë që të bëhet lidhja e nevojshme me këtë rrugë.

Vlen të përmendet për deputetet që kanë bërë përpjekjen e tyre të vazhdueshme dhe që vijnë nga zona e Dibrës se procesi për finalizimit e kontratës së rrugës së Arbërit është në përfundim.

Ministria ka nisur negociatat për termat e negociatës me kompaninë që rezultoi fituese në garë dhe në harkun e 30-45 ditëve kontrata do të finalizohet dhe puna për rrugën e Arbërit do të fillojë deri në përfundimin e këtij aksi të rëndësishëm për të cilën bashkë me Ministrinë e Jashtme kemi çelur diskutimin me qeverinë maqedonase.

Në mbledhjen që do bëjmë në Pogradec do kemi si pikë diskutimi nevojën që nga pala maqedonase të bëhet lidhja e nevojshme që kjo rrugë të ketë edhe dimensionin rajonal”, tha Rama.

October 30, 2017 09:48
Komento

2 Komente

 1. Lulja October 30, 15:00

  Pse nuk ndërtoni shpella, moçale, xhungla?
  Pse ndërtoni qytetërim, shtet dhe qytet?
  Kjo nuk është porosi e bizantinëve dhe osmaneve, Serbisë, Greqisë, Rusisë.
  Keto nuk iu pelqejne kafsheve, dembelëve, të paaftëve, egersirave, te palareve, parazitëve, erëqelbësve.

  Reply to this comment
 2. C'a bohet kshtu October 30, 17:51

  Mashtrim, Rama me gjasme po mban fjalen e dhene dhe e la ne limitet e fundit te viti per te bere inagurimin e fillimit te punimeve te kesaj rruge te perforlur e te menderosur per me shume se 20 vjet.
  Eksperience e marre nga serbi Sali qe inaguronte rruge pa pasur asnje fond te miratuar per to dhe vetem per kamerat e Tv. per 1 ore sillte 5 kamjone, 2 eskavator, disa mitingashe me pagese te veshur si punetore dhe bente ndonje shperthim me 1 kg eksploziv, kaq pra ishte loja…..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim