100 mijë euro ndihmë, Rama: Jemi pranë motrave e vëllezërve grekë

July 25, 2018 14:36

100 mijë euro ndihmë, Rama: Jemi pranë motrave e vëllezërve grekë

 

Qeveria shqiptare ka miratuar një vendim për t’i akorduar Greqisë 100 mijë euro si ndihmë pas katastrofës që po kalon nga zjarret e tre ditëve të fundit. Sipas vendimit të qeverisë, ndihma i jepet Athinës për të lehtësuar dëmet nga zjarret.

Ndërsa kreu i qeverisë Edi Rama ka përcjellë një mesazh ngushëllimi për të gjithë të prekurit nga kjo tragjedi.

Rama shkruan në Facebook se Shqipëria është pranë Greqisë në këtë situatë të vështirë që po kalon.

 “Shqipëria ndjehet veçanërisht pranë Greqisë fqinje në këto orë tragjike për ata që humbën të dashurit e tyre dhe po përballen me pasojat e dhimbshme të një zjarri të tërbuar! Qeveria Shqiptare sapo aprovoi një donacion në shenjë solidariteti me vëllezërit e motrat tona”, shkruan Rama.

l.h/ dita

July 25, 2018 14:36
Komento

27 Komente

 1. Bravo Ramos ... July 25, 14:43

  per popullin e thjeshte grek na vjen keeq te gjitheve ,
  natyrishte .
  jane fatkeqesi njerezore qe kerkojn ate ndjenje solidariteti nga te gjithe .

  pytje jashte teeme :

  (vetem per grupin Gjithcka pe Atdheun tone )

  po janullatosi nuk shkoj per pushime atje ?
  rastesishte mendoj un ,jo ta niste presidenca me leje
  tamam atje .se kjo eshte e pamundur Realishte. 😉

  Reply to this comment
 2. Nje shqiptar July 25, 14:59

  Jemi te gjithe prane vllezerve greke ne kete fatekeqesi.

  Reply to this comment
 3. Endri July 25, 15:47

  S’e kuptoj se pse duhet ta reklamoje rama kete.
  Parate nuk po i nxjerr nga xhepi i tij, jane parate e Shqiptareve, dhe shteti Shqiptar qe i akordon keto para duhet te kete zedhenes per te bere publik vendimet e qeverise, apo per te kursyer ky ben edhe punen e zedhenesit?

  Reply to this comment
 4. Hipokrizi e madhe shqiptare me ironine e fatit te shqiptareve qe jane te pa streh dhe me pensione 100 dollar ne muaj July 25, 15:59

  ‘’Vellezerit dhe motrat’’-greke qenkan me te mire se “vellezerit dhe motrat “ -shqiptar qe u reeshqiti toka dhe I la pa shtepi ne Vlore Fier Puke….qeveria dore shrerguar me vellezrit dhe motrat shqiptare 100.000 euro !! Per greket vellezer e motra!!

  Reply to this comment
 5. Xxx July 25, 16:06

  bete shume mire.

  Reply to this comment
 6. intelektuali July 25, 16:31

  Nuk bere keq qe i dergove grekeve fatkeq 100 mije ero, pare xhepi,

  por:

  Me mire eshte qe te mos i dergosh grekeve papushim kanabis alla Rilindja Socialiste me Balilet dhe Habilet e tu qe i komandon Saje Qorri dhe Fatmir Hetuesi i Enverit,

  sepse:

  Mesiguri zjarret dhe zjarrvendesit e droguar do te pakesohen shume ne kete vend te Ellades se Lashte.

  Reply to this comment
  • mark uk July 25, 21:03

   Je Intelektua-loqe koke e kembe o idiot noterik.

   Reply to this comment
   • intelektuali July 26, 06:09

    Beji te fala Klement Balilit, Drejtorit te Edvinit qe policia greke e quajti Eskobari Albanezi i Rilindjes Enveriste dhe qe po e kerkon ne brimen e miut dhe qe i ka kushtuar Greqise shume me teper se 100 mije eurot e Edvin Droges

    Reply to this comment
 7. Jetimet e 21 Janarit July 25, 16:47

  1OO MIJE EURO? AQE SA HARXHON KALI I XENIT NE VIT!

  Reply to this comment
 8. QInam QIrio QIriazi July 25, 16:51

  Njqind mije euro kushtojne vetem celularet e Salinjanit e shQInes pa mesazhet e seksit virtual….

  Reply to this comment
 9. Nxirr perfundimisht fytyren tende te vertete, ne lidhje me grqine . July 25, 17:27

  Po ti o kurv muti, po tall bythen me ate popull qe ka 30 vjet qe po te mban me buke . Aq leke i dhuron dhe nje hahjut xhepash e jo nje shtet, qe 60% te gdp-se e ka fale greqise . Po shkerdhehe dhe ti me ata surrogato dhe shpirtqene islamike, qe bujarine greke, e kane trasformuar ne, cfrytezim te “shqiptareve” per interesat e tyre ??

  Reply to this comment
 10. Shqip . July 25, 17:49

  Ju jashteqitjet anti greke, natyrisht qe s,jeni shqiptar . Por per te mbyll gryken e heles tuaj, qe e keni ne vend te gojes, ka nje zgjidhje . Te detyrohen dy “lideret” rama e berisha te prononcohen publikisht mbi qendrimin shqiptar ndaj greqise pa ekuivoke me ndermjetesine e fbi-se dhe be-se. dhe pastaj tregoni dituri dhe trimeri sa te mund kunder atij populli qe priti qindra mijra refugjate per t’i punesuar e per t’i shpetuar nga varferia .

  Reply to this comment
  • Maloket jane sllave sjelle si skllever nga malet e Geghames ne Armeni July 25, 18:16

   Ju sllave Shqip foles natyrisht qe s’jeni Shqiptar.

   Greku nuk ka mbajtur Shqiptar me buke. Greku ka luajtur rol protagonist ne organizimin e plackitjes se ekonomise Shqiptare ne vitet 90, duke i detyruar Shqiptaret ta braktisin vendin e tyre sic nuk i detyroi as Gjermani, dhe ka vrare me qindra me plumb mbas koke ne kufi.

   Shqiptaret jo vetem e kane fituar buken me djerse ne Greqi, por Greket kane jetuar si zoterinj ne kurriz te punes se pa paguar te Shqiptareve.

   E mover vesh malok i ndyre

   Reply to this comment
   • Taku July 25, 22:09

    Ti “naloket jane sllave” je me idioti qe komenron ketu.

    Reply to this comment
   • Taku July 26, 11:20

    MALESORET TANE JANE GJAKU ME I PASTER SHQIPTAR. PASARDHES TE DARDANEVE ILIRE.
    Kjo e provuar dhe gjenetikish me analizat e ADN ku rezulton se : shqiptaret e Shqiperise dhe Kosoves jane me afer gjenetikisht me greket dhe maqedonasit, nderkohe qe qendrojne shume larg me sllavet. Ndersa rumunet me afer ne italiant.
    Kjo eshte prove shkencore o idiot i kalibrit siperor.

    Reply to this comment
 11. Arben July 25, 18:05

  Je.me after.motrave apo vellezerve.

  Reply to this comment
 12. Aliu nga Selenic July 25, 18:34

  Kemi dhembje edhe ne per ata njerz te pafajshem qe gjetn vdekjen ne menyre tragjike. Jemi dakore dhe solidarizohemi me ket ndihme qe jep qeveria shqiptare. I Lumte Edi Rames.!

  Reply to this comment
 13. kafshet; nuk e kane te "drejten" ..e fjales . July 25, 20:29

  Ti “maloket jane sllave….” thuaj qe je me pupliku, si parsonazh, po s’tu qi gruaja, ndersa po qe anonim, vemje qenefi, je teper i ndyre per te krijuar efekt .

  Reply to this comment
 14. Pellazgos July 25, 22:07

  Janullatosi zoti Bravo Ramos ka ketu ne Epirin e Jeorgios Kastriotis rreth 2000 vjet,perjashto shekullin e 20te qe Besa,Feja jone u be Afto Qefale me shkak,se ndryshe nuk do qe Auto Qefale.
  Dihet pse u be Auto Qefale se nje Prift ne Amerike nuk donte te bente nderimet ne emer te Zotit per nje qe kishte vdekur.
  Pyetja eshte per Hoxhallaret qe jane 98% ne Kosovo dhe ne Albanistane 75% a jane te Zotit,kur dihet qe ky vend ka qene i pushtuar per 500 vjet.
  Llogjika thote qe atje ku ka pusht…..ime ka edhe Hoxhallare te “Zotit”,prifterinjte e “Zotit” sic kane shkuar ne Ameriken Veriore dhe Jugore dhe u kane ndryshuar Identitetin dhe ky eshte krim njerezore.

  Reply to this comment
  • Xxx July 25, 22:22

   Doli dhe idioti tjeter korofillaku i andarteve greke. Ky idiot eshte shoku i “Arbenit” osmandhjerit te Erdomutit. Njeri korofillak grek e tjetri osmandhjere turk.
   Gjynah i madh per popullin grek. Me ata solidarizohemi te gjithe, por i “pellazgos” je nje cope idioti nga ata idjotet qe i ka ngel ora ne mesjete.
   Ore debil jeton ne vitin 2018. Greqia eshte pjese e BE. Ne BE duam dhe ne shqiptaret te integrohemi dhe te behemi pjese qe ti leme pas armiqsite dhe ndasite e vjetra. Dhe ato fetare. Kupton o debil? Po plehra si puna jote i bejne hije kot kesaj toke. Jeni fantazma te mesjetes. Injirant.

   Reply to this comment
  • Taku July 26, 11:08

   Janullatos nuk eshte epirot. Ka lindur ne Pire.

   Reply to this comment
 15. Pellazgos July 25, 22:11

  Janullatosi zoti Bravo Ramos ka ketu ne Epirin e Jeorgios Kastriotis rreth 2000 vjet,perjashto shekullin e 20te qe Besa,Feja jone u be Afto Qefale me shkak,se ndryshe nuk do qe Auto Qefale.
  Dihet pse u be Auto Qefale se nje Prift ne Amerike nuk donte te bente nderimet ne emer te Zotit per nje qe kishte vdekur.
  Pyetja eshte per Hoxhallaret qe jane 98% ne Kosovo dhe ne Albanistane 75% a jane te Zotit,kur dihet qe ky vend ka qene i pushtuar per 500 vjet.
  Llogjika thote qe atje ku ka pusht…..ime ka edhe Hoxhallare te “Zotit”,prifterinjte e “Zotit” sic kane shkuar ne Ameriken Veriore dhe Jugore dhe u kane ndryshuar Identitetin dhe ky eshte krim njerezore.
  Besoj se kupton cdo te thote Apolloni ne Fier Perendi Greke edhe per Ilyret,Epirotet,Maqedonasit,jo per ju turkolatris dhe te pashpirt qe fshiheni pas “shqipetarizmes’ nje shtet i krijyar ne shekullin e 20te dhe pikerisht nga renia e Turqise,ndryshe kupton ty.

  Reply to this comment
 16. Amerikani July 25, 22:15

  Nje veprim i dreejte. Edhe pse jemi nje popull i varfer ne keto dite dhimbje per popullin grek, solidarizohemi me dhimbjen e tyre.
  Vertet qe shuma e parave eshte simbolike por me shume se sa shuma rendesi ka solidariteti ne keto dite tragjike.
  Zoti ua befte dhimbjen sa me te lehte familjareve qe kane humbur te afermit.

  Reply to this comment
 17. Alcyon July 26, 03:53

  E bere fora kesaj radhe o Edo. E paske shpuar kumbarane, qenke me te vertete shume bujar!

  Reply to this comment
 18. Pellazgos July 26, 05:20

  Per cfare e konsideron veten zoti Xxx,per “shqipetare” kur shumica ka identitet,ndergjegje,bese,festa Arabe?
  Ty te duken Emrat Qemal,Sulejmane,Avdulla,Idriz jo Arabe?
  Ckujton ty zotrote per Kombin,mos eshte lecke qe mund ta ndrosh sa here te japin para?

  Reply to this comment
  • Xxx July 26, 10:32

   Lecke natyrisht qe nuk eshte por per arsye historike qe lidhen me pushtin osman realiteti eshte i tille qe ne Shqiperi egzistojne 4 grupe besimtaresh te krishtere katolike e ortodokse dhe muslimane suni e bektashinj, pa permendur ndonje grupim te ri te pas 90-tes. Tani cfare te bejme si thua ti? Per hir te njerit te perjashtojme tjetrin? Ta perbuzimi, ofendojme e mohojme tjetrin pse nuk ka besimin fetar qe kemi ne? Ja qe ate qe ka ndodhur nuk e zhbejme dot. Ajo cka duhet te bejme dhe te beje gjithsecili ne kete vend eshte qe te kultivojme te vetja ne radhe te pare dhe pastaj dhe per te tjeret tolerance dhe mirekuptim per tjetrun. Ne fund te fundit nje besimtar i krishtere nuk do me thene qe eshte nje njeri me i mire se nje musliman. Apo nje musliman me i mire se nje i krishter. Vec tolerances fetare dhe mirekuptimit nuk kemi rruge tjeter per te qene nje popull i bashkuar. Kuptohet une po flas per shqiptate qe jo vetem jane, por dhe ndihen te tille. Nqs atehere nuk ndihesh shqiptar se i perket besimit ortodoks dhe per kete arsye ndihesh me shume grek atehere kjo eshte tjeter pune. Apo nqs ndihesh me shume turk pse i perket besimit musliman suni atehere dhe kjo eshte tjeter pune. Gjithsecili eshte i lire te ndihet si te doje por te pakten te na kurseje ne qe ndihemi shqiptare edhe pse jemi ortodokse apo musliman te na fuse shkopinj dhe te na kerkojne te na ndajne mbi baza fetare , se nuk ju lejojme. Shqiptaret e vertete pavaresisht besimit ndihen vellezer te nje gjaku. Kush kerkon te na percaje si dikur osmanet , greket e sllavet nepermjet besimit fetar do ua fusim ne goje te gjithe bashk si nje trup i vetem. Kete e ka treguar historia. Nqs dikush e ben kete gabim nga mos kuptimi apo shplarja e truve atehere do u themi: zgjohuni o idiote se jetoni ne shek e XXI dhe liria e individit eshte ne themel te rendit boteror qe jetojme.

   Reply to this comment
  • Xxx July 26, 11:05

   Edhe dicka. Shqiptar nuk te ben emri por dashuria dhe vepra per Atdheun. Rilindasit tane, ata qe zgjuan ndergjegjen kombetare shqiptare, ne momentet me te veshtira kur trojet e banuara me shqiptare rrezikoheshin te grabiteshin dhe humbisnin si pjese e perandorise se kalbur osmane, u perkisnin te gjitha besimeve. Midis tyre pati pati ortodokse , katolike, muslimane suni e bektashinj. E megjithe perpjekjet e tyre per shkak te interesave te fuqive te medha te kohes shume vise ngelen jashte trungut Ame. Ata mendje ndritur pavaresisht besimit u bashkuan nga Atdhedashuria dhe identiteti shqiptar i tyre. Mbi idealin e krijimit te nje shteti te ri shqiptar ata u bne Nje. Kjo te ben shqiptar te vertete dhe jo emri. Çme duhet mua kur lexoj nje komentues me emrin tipik shqiptar “Arben” se ai e ka nje ener te tille, kur ne fakt kam te bej me nje turkoshan anadollak fanatik musliman, pse mban nje emer te tille? Apo kur te lexoj ti qe mban nje emer ” Pellazg” qe eshte nje emer qe lidhet sipas shume studjuesve me origjinen e larget te shqiptareve, kur ve re nga komentet e tua se ti je nje grekofil fanatik ortodoks ?
   ” Njeriu e ben emrin dhe jo emri njeriun”

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*