Rama për gazetën austriake: Dielli ynë lind në Perëndim

May 20, 2018 09:17

Rama për gazetën austriake: Dielli ynë lind në Perëndim

 

Kryeministri Edi Rama vazhdon të jetë protagonist i mediave të huaja, sa i përket çështjes së integrimit.

Këtë herë, ai ka dhënë një intervistë për gazetën austriake “Kurier”.

I pyetur për komentet e Presidentit francez, Emmanuel Macron, që thotë se BE duhet të reformohet, Rama shprehet se Shqipëria kërkon recetën.

“Europa duhet të ndryshojë dhe vendet e Ballkanit duhet të ndryshojnë, këtë e kuptoj. Por ajo që kërkojmë ne është një recetë. Çelja e bisedimeve është një recetë për një terapi të re që të shërojë plagët dhe problemet e së shkuarës”.

Rama shprehet se Shqipëria po bën atë që i kërkohet nga Europa.

“Tani na thonë që duhet të bëjmë më shumë për të luftuar krimin e korrupsionin. A ka mënyrë më të mirë për të bërë këtë se të ndërtosh një sistem drejtësie plotësisht të ri? Në Shqipëri nuk ka qenë problem që të arrestohen njerëzit, por që të dënohen”.

I pyetur nëse Shqipëria ka një alternativë ndaj BE-së, Rama thotë se njerëzit në Europë nuk e kanë përjetuar luftën.

Ata besojnë se lufta është një film bardhezi në ekran.

“Por ne e kemi përjetuar. Kemi marrë 500 mijë refugjatë, në një vend me 2.5 milionë banorë. E dimë se çfarë është lufta, ndaj Europa është e rëndësishme për ne. Europa është feja jonë. Edhe gjatë Perandorisë Osmane, tek ne kishte një shprehje: Dielli ynë lind në Perëndim”.

I pyetur nëse BE mund të pranojë vendet e Ballkanit Perëndimor për të shmangur ndikimin rus, kryeministri shprehet se kjo nuk duhet të jetë një dilemë mes më shumë reformave apo më shumë haviar.

“Kjo nuk ka rëndësi, ata mund të na ofrojnë haviar sa të duan. Gjatë 50 viteve komunizëm na është thënë: Qielli është i kuq, jeta do të jetë e mrekullueshme. Progresi është i madh, por ende kemi shumë për të bërë.

Tani kemi qiellin blu, na thuhet se jeta do jetë e mrekullueshme, kemi bërë shumë përparim, por mbetet shumë për të bërë. Ne e dimë këtë, por procesi duhet të jetë i drejtë.

Ne po presim jashtë derës dhe po trokasim prej vitesh për të hyrë”.

a.s/dita

May 20, 2018 09:17
Komento

18 Komente

 1. Mark .U.K May 20, 09:51

  Me fjale jeni Rama se me zemer je ne Turqi.Kur vjen Erdogan ne Shqiperi vjen me 120 hoxhallar e imam.Kur shkon ne Serbi shkon me 120 bisnesmen.Nuk ishte fati i Shqioeris kur e rrahen ket gjatoshin si nuk mbyten fare.

  Reply to this comment
  • Labi, qirobsi i malokeve May 20, 11:30

   O Mark, ik njehere tek Kryeministria dhe thithja Rames ne goje se thone qe eshte bisexual. Nese nuk e takon dot Ramen, gjej ndonje foto nga ato qe botoi PD vite me pare ku ka dale Rama ne plazh me pallen perjashta, fut gishtin ne bythe dhe ferkohu mire se mos ndjen lezet.

   Reply to this comment
 2. intelektuali May 20, 09:58

  RECETA E DOKTOR MACRONIT DHE E MJEKES MERKEL ME KRYEMJEKUN DONALD TRUMP ESHTE QE TE IKESH TI O EDI RAMA

  dhe:

  Ne kete recete qe mesa duket nuk di ta lexosh o Kryeministri yne sepse ndryshe nuk do te vazhdoje te mbroje Fatmir Xhafen, Kapobanden e droges numer dy, pas Saje Qorrit qe e emerove Minister Rendi me nje injorance lideri alifmatrak te papare dhe nuk degjove intelektualin kur te paralajmeroi shume kohe me pare te mos ndyeje duart e Rilindjes me HETUES te Enverit,

  prandaj:

  Mos hidh aforizma budallaqe ne gazeten DITA,

  sepse:

  DIELLI LIND ATJE KU E KA CAKTUAR I MADHI ZOT

  qe:

  Enveristet e pabese, tani ushtare te Rilindjes e mohuan per 50 vjet me radhe

  Reply to this comment
 3. Paul Tedeschini May 20, 10:41

  Edi Rama diskuton me Presidentin e Frances EMANUEL MACRON.

  Macron e pyeti Ramen:
  Përse e doni kaq shumë BE-në, kur ende as ne nuk jemi rregulluar mjaftueshëm për t’ju pranuar edhe juve.

  Rama i pergjigjet:
  Po ja që duam, sikur të gjithë duan të martohen, dhe që më pas mund t’i bien pishman

  Reply to this comment
  • intelektuali May 20, 11:02

   O Paulinjo gjermani,

   Aforizmat CINIKE enveriste nuk i shkojne per shtat Shqypnise se telendisur qe nuk di te prodhoje kurgje me nje qeveri inekzistente te inkriminuar dhe qe di vetem te vjedhe duke e hapur traun e Shtetit totalisht per drogat e te gjitha llojeve si ta doje qefi dhe kjo qeveri debilesh dhe mafiozesh tani po pret gjuhe-jashte dhe bythe-nderur ndonje kocke bamiresie nga BE-ja e Merkelit dhe Macronit,

   prandaj:

   HIQE CINIZMIN ARROGANT DHE FODULL NGA FJALORI SE SHQYPNIA KA NEVOJE URGJENTE TE FSHIHET PAS “GAXHOIT”

   Reply to this comment
 4. Lili May 20, 10:58

  A e kupton kryeministri se ky fjalor patetike nuk shkon ne evrope? A e kupton kryeministri se evropa nuk eshte shoqeri bamiresi me te sheruar plaget!? A e kupton kryeministri se nuk i behet vone kujt a mendojne a jo shqiptaret se dyelli lind ne Perendim,cfare shembull plot idiotsi ka nje kete imazhe…
  O kryeminister,ndryshoj keshilltaret !!!
  E mos paç,po te tregojcka duhet t’i thuash evropes: ke popullsi ne evrope ,ke vlera ne evrope qe tregojne se shqiptaret jane te integruar e te integrueshme,kur ju ofrohet kjo mundesi.ke popullsine ma te re per evropen,je 1 h a 2 orelarg kryeqyteteve t’evropes,pra keni mundesi me gjet fuqi punetore ngate,ne kushte te lira, pa kosto transporti te larta, ke nje rini evropeanizuar qe nuk dallohet prej shokeve neper evrope.mjafton vetem nje ndihme per finalizimin e legislationit me evropen,edhe investime ne zhvillimin e rrugeve edhe porteve ne Shqiperi qe mos te kete ma ikje te shqiptareve se ajo cka i tremb evropianet nuk eshte lindja a perendimi po eshte reziku i dyndjes se shqiptareve ne evrope.
  Pra kerko shkembime per rinine shqiptare neper evrope deri ne 2025, kerko sa ma shume stazh sa ma shume erasmus apo galileo,qe shqiptaret te kene mundesi ,ne menyre ligjore me pa vete evropen,me pa kushtet e punes n’evrope,me pa kushtet e jeteses e te garantoj se shume do kthehen prape ne Shqiperi,po do kthehen bile me nje pervoje qofte si studente,qofte si punetore. Pra shfryetezoje diasporen qe eshte gatime krijuar vende stazh a vende pune per disa te rinj shqiptare,ne qofte se ti bene punen tende e bene lidhje shtetnore qe ne menyre ligjore t’ju hapet mundesia per nje pervoje te tille,e jo te ikin pa letra e te behen pre e rrjeteve te krimineleve.
  Kjo eshte kerkesa legjitime qe ti duhet te artikulojsh,28 vend n’evrope mundet me ba si perkrahje per Shqiperine sicili ka 100 vend pune per te rinjt shqiptare,sidomos ne fushat ku do kemi nevoje per profesionista si hoteleria,restaurationi,bujqesia ku keto vende kane nevoje per punetore e ku ne kemi nevoje per formim te nje gjenerate qe neser do i sherbeje turismit ne shqiperi.
  Bere nje kerkese te tille: do kesh perkrahje atehere,e jo me pallavra se dielli lind andej a kendej!
  Shkurt e shqip : duhet nje here vete te dish ku i ke nevojat qe te tjeret te te ndihmojne,konkretishte e jo kemi nevoje per zhvillim apo kemi nevoje per investim…

  Reply to this comment
 5. star May 20, 11:20

  Kur shkruajne pallat e ….tek DITA! Shikoni si jane rre shtuar,mark-uk inteleshi paul pedeskini.Pa lare syte akoma ndosin DITEN.

  Reply to this comment
 6. shqipetar Kanada May 20, 12:50

  Une jam dakord me ‘INELEKTUHALIN’ brekelaresin e shoqes Vito Kapo gruan e dyte te shokut Hisni Kapo numuri dy i diktatures kAmuniste qe sot i paguhet nje pension nga Andi Bushati djali i sigurimsit Medi Bushati i shoqi i Vera Kapos qe ‘INTELEKTUALI’ kenaqej kur u binte ere brekeve te saj ne monizem….

  Reply to this comment
  • intelektuali May 20, 13:35

   Te thashe edhe me pare o shqyptar katunar nga Kandaja e Rilindjes Enveriste:

   Per breket e Vito Kapos duhet te pyesesh Edi Ramen, sepse ai e dekoroi me medalje trimerie per krimet qe bene bashke me Enverin, por i shtoi edhe pensionin si veterane e LANC-it kriminal jugosllav te Enverit qe vrau dhe masakroi anglezet ne Knalin e Korfuzit,

   prandaj:

   Kapot dhe Bushatet e Enverit mos ja ngjit intelektualit:

   SI MUTI PAS KEPUCE

   Reply to this comment
 7. intelektuali May 20, 13:06

  Nje gje eshte totalisht e sigurt:

  QE DIELLI I EDI RAMES PO SHUHET NGA REZILET E RILINDJES SE TIJ

  por:

  Pyetja qe duhet t’i bejme vetes eshte:

  KUSH DO TA ZEVENDESOJE KETE “DIELL” SHQYPTAR NE SHUARJE QE I DUKET VETJA SI MAO CE DUNI?

  sepse:

  Te gjithe enveristet fanatike te Partise se Punes sapo gazeta DITA te hedhe ne publik kete pyetje normale te intelektualit, do te dalin menjehere nga brimat e miut ku jane fshehur nga deshperimi dhe depresioni dhe do te cirren ne gazeten DITA si nje lukuni ujqerish ne dimer:

  PO TE IKI EDI RAMA VJEN SALI BERISHA!

  Dhe me thene te drejten enveristat fanatike kane te drejte se e njohin mire Sali VARKARIN qe nga Koha e Qepes e Sigurimit te Shtetit, kur kerkonte varjen ne litar te Hysen Shoshorit, por edhe me vone kur vrau Remzi Hoxhen dhe Kosta Trebicken, por edhe ne Gerdec dhe 21 janar, vrau plot njerez te pafajshem sikur te ishin zogj pule, njesoj sic i vriste Enveri do kohe me pare,

  nderkohe:

  Qe Edi Rama vetem sa ka kercenuar Komisaret e Policise qe te mbyllin gojen dhe ta mbajne kycur llapen e gjate kur shohin Ministrat e tij si Kapobanda droge, sic ishte edhe rasti i Dritan Zaganit qe e shpalli vetem si ARMIK te Kllases dhe deshi ta rase ne burg vetem sepse tregoi me gisht Saje Qorrin ne krye te bandes se Habilajve qe rezultoi se ishin edhe KUSHOT e tij.

  PO KUSH DO TE ZEVENDESOJE EDI RAMEN QE TE SHPETOJE PARTINE SOCIALISTE?

  sepse:

  Me thene te drejten po te shikosh ata qe ka vene Edi Rama ne krye te Partise te ze lemeria duke filluar qe nga krimineli i Enverit Gramoz Ruci, apo Bosi katunar i kokaines se Xibrakes Taulant Balla, apo Vasilika Hysi, avokate e droges dhe krimit te organizuar qe fallcifikon ligje ne favor te vllaut burgaxhi te Fatmir Xhafajt, me nje lukuni kungujsh servile nga pas,

  atehere:

  PO KUSH ESHTE AI BOS QE DO TE ZEVENDESOJE EDI RAMEN, SI NJE DIELL NE SHUARJE QE SHPEJT NUK DO TE SHFAQET ME AS NGA LINDJA DHE AS NGA PERENDIMI?

  Kjo eshte nje ceshtje mjaft e nderlikuar.

  Reply to this comment
 8. Fidel Kastro May 20, 13:47

  Dielli per shqiptaret lind nga perendimi, por eterit tuaj shpirteror dhe ti vete shihni nga lindja, andej e keni mendjen dhe doren zgjatur nga perendimi . Je veçse nje mashtrues i kalibrit te larte.

  Reply to this comment
 9. kendonimnje kenge....kush guxon te na cenoooj', plumb i derdhim ne, ne..goooj' . May 20, 16:13

  kam bere aq ushtri dhe aq zbor, sa e ndjeja veten te “afte”, te komandoja, ushtrite…e aleksandrit te maq.. , por prap thoshja, se “shqiperia shkemb graninti ne brigjet e adriatikut”, eshte nje sllogan i pa vertete, per te mos thene propogandistik ….jo . nderroj mendje . s’paska qene aspak e vertete . shoh izraelin sot, qe ben zap gjysmen e botes dhe them ; me te vertete i benim gjemen , kujdo, qe do guxonte, “te na cenonte” . keshtu, qe keto pordh, pordhacesh e servilesh qe thon’ ; se per ne “dielli lind nga perendon”, eshte nje sllogan, sa qesharak, aq dhe i peshtire .

  Reply to this comment
 10. Maloket jane sllave sjelle si skllever nga malet e Geghames ne Armeni May 20, 16:39

  Rama rrjedh nga nje race sklleverish qe kurre nuk ka qene ne gjendje te krijoje shtet te vetin, por si formen me te larte te organizimit shoqeror ka pasur gjithmone klanin.

  Ashtu si qeni, qe dikur ishte ujk qe jetonte me vehte, por mbas shume gjeneratash skllaveruar nga njeriu, nuk jeton dot me pa te, edhe soji i Rames, mbas shume gjeneratash skllaveri nuk e koncepton dot jeten me vete pa nje padron.

  Perpara pushtimit Osman paraardhesit e Rames ishin pjese e “Ballkanit Perendimor”, qe ne ate kohe quhej thjeshte “Bullgari”
  https://i.imgur.com/hl2zgS6.jpg

  Gjate pushtimit Osman djelli i paraardhesve te Rames lindi nga lindja, sepse Turqit ishin padronet e asaj kohe, dhe aq te lumtur ishin Ramet e Ramushet me padronet e tyre, sa jo vetem e asimiluan fene e tyre si askush tjeter, por edhe mbasi Shqiperia me ne fund u shkeput nga ajo perandori dhe u be shtet i pavarur, ky minoritet Jugosllavesh ne Shqiperi prej nga rrjedh Rama qe vdes per “levizjen e lire”, me Haxhi Qamilin ne krye donte ta ri-bente serish Shqiperine pjese te perandorine Osmane.

  Kur Italia fashiste e me pas Gjermania naziste u propozuan nga keto ane si padronet e rinj te Botes, soji i Rames bashkepunoi me ta si asnje popull tjeter. Ndersa bashkepunetore te pushtuesit paten edhe popujt e tjere, c’do popull gjithashtu krijoi edhe frontin e vete anti-fashist. Me perjashtim te sojit te Rames, te cilet nuk krijuan kurre nje levizje anti-fashiste te tyren, por kur fashizmit po i vinte fundi, disa kokrra ju bashkangjiten levizjes anti-fashiste te Shqiptareve.

  Kur Shqiptaret e morren veten dhe u bene Zot te vendit te tyre, soji byth-lepires i Rames nxitoi t’i lepihej padronit te ri, duke u shquar me kenget epike:
  https://www.youtube.com/watch?v=PENLsc-jDt8
  “Enver Hoxha e mprehi shpaten,
  edhe nji her o per situaten,
  kjo esht shpata qi u rri te koka,
  gjith armiqve o qe ka Bota…”

  Dhe vete Rama personalisht duke derguar kartolina per vit te ri me urimin “Te rroje Partia dhe xhaxhi Enver”
  http://www.lajme.al/wp-content/uploads/2017/12/FB_IMG_1512738560337.jpg

  Dhe ashtu, me zellin e paperbajtur per t’i pelqyer padronit te ri, u kacavorren deri ne maje te piramides dhe sapo arriten aty, me ndihmen e malokut Ram-iz bene te vetmen gje qe maloket dine te bejne kur nuk kane me padron, i dhane Shqiperise historine e tyre, nje histori sklleverish qe mbijetojne me refugjatllek dhe kriminalitet.

  Sot qe Amerika globalisht, dhe BE-ja kontinentalisht propozohen si perandorite e kohes, soji i Rames eshte me i perveluari nga dashuria per padronet e rinj. Dhe ashtu si dikur ne kamunizem u benin flete-rrufe kujtdo qe nuk manifestonte zellin e tyre, ne kapitalizem u bejne flete-rrufe vendeve Europiane me me dinjitet, apo “Europa e vjeter” sic i quajne keta “Europianet e rinj”, qe nuk jane po aq te zellshem per t’i vajtur nga pas Amerikes ne c’do aventure per te pushtuar dhe destabilizuar popujt e tjere.

  Vete emri Rama i referohet nje perendie Indiane
  https://en.wikipedia.org/wiki/Rama
  sepse keta jane popuj sjelle si skllever nga Afrika Veriore dhe Azia Jug-Lindore.
  http://britam.org/Haplogroup-E1b1b.jpg
  https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2015/06/Haplogroup-E1b1b.jpg

  Reply to this comment
 11. Fatmiri May 20, 17:50

  Ne qofte se ky eshte kushti qe na cakton Europa, “..qe diellin ta detyrojme ne te linde nga perendimi, kete kusht me te vertete nuk e plotesojme dot, prandaj edhe kryeministri yne mos e merni persiper kete!..” E di qe kjo ishte deshira e Rilindasve , por ata ishin armiqesuar me “lindjen, se kishin 500 vjet sundim nga ana e lindjes “, ndersa sot ne jemi shtet i organizuar dhe prej mbi 100 vjet i pavarur ,por qe duam te behemmi pjese e barabarte e Europes se bashkuar! , e cila kerkon disa kushte qe deri tashti jane plotesuar me se miri!

  Reply to this comment
 12. Fatmiri May 20, 17:53

  Ne qofte se ky eshte kushti qe na cakton Europa, “..qe diellin ta detyrojme ne te linde nga perendimi, kete kusht me te vertete nuk e plotesojme dot, prandaj edhe ju , kryeministri yne mos e merni persiper kete!..” E di qe kjo ishte deshira e Rilindasve , por ata ishin armiqesuar me “lindjen, se kishin 500 vjet sundim nga ana e lindjes “, ndersa sot ne jemi shtet i organizuar dhe prej mbi 100 vjet i pavarur ,por qe duam te behemmi pjese e barabarte e Europes se bashkuar! , e cila kerkon disa kushte qe deri tashti jane plotesuar me se
  miri nga ana e shtetit Shqiptar!.!

  Reply to this comment
 13. Fatmiri May 20, 17:56

  Ne qofte se ky eshte kushti qe na cakton Europa, “..qe diellin ta detyrojme ne qe te linde nga perendimi, kete kusht me te vertete nuk e plotesojme dot, prandaj edhe ju , kryeministri yne mos e merni persiper kete!..” E di qe kjo ishte deshira e Rilindasve , por ata ishin armiqesuar me “lindjen, se kishin 500 vjet sundim nga ana e lindjes “, ndersa sot ne jemi shtet i organizuar dhe prej mbi 100 vjet i pavarur ,por qe duam te behemi pjese e barabarte e Europes se bashkuar! , e cila kerkon disa kushte qe deri tashti jane plotesuar me se miri nga ana e shtetit Shqiptar!.!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*