Rama për “listën e zezë”: U bë nami, por po ju shpjegoj çfarë ishte

July 14, 2017 12:18

Rama për “listën e zezë”: U bë nami, por po ju shpjegoj çfarë ishte

Kryeministri Edi Rama ka komentuar sot ‘Listën e zezë’ me 101 emrat që ai publikoi në faqen e tij të ‘Facebook’ut.

Nga Polisi i Librazhdit, gjatë një dëgjesë me banorët e zonës, kryeministri theksoi se ajo listë ishte bazuar tek komentet dhe denoncimet e qytetarëve në ‘FB’, që sipas tij mund të jenë reale, por edhe të rreme.

Nga ana tjetër ai qartësoi publikun se nuk do të jetë kjo forma që do të përdor qeveria për të zbuluar padrejtësisë, por të bazuara sipas tij në fakte.

 

“U bë nami për një listë që doli në FB tim. Lista është nga komentet e njerëzve, as për të nxjerrë të këqijtë, as për t’i dënuar, as për ndëshkime administrative, fare. Ajo është përmbledhje e emrave që janë përmendur nga njerëzit që kanë komentuar, aty janë njerëz realë, ka nga ata që fshihen pas profileve, por mekanizmi që do ndërtojmë nuk do jetë ky. Kush do ngrejë problem do jetë me identitetin e vet dhe me gjithçka të faktuar e që do të mbajë përgjegjësi për këtë”- tha Rama.

Sipas tij, kazani mediatik do ziejë si kurrë më parë e bashkë me këtë edhe kazani politik sipas tij.

“O c’do bëjnë, kazani do thotë erdhi diktatura, u kthye Enver Hoxha, do i dëgjoni të gjitha, do jetë luftë e këtë luftë jemi gati ta bëjmë se për këtë e morëm mandatin”- tha Rama.

July 14, 2017 12:18
Komento

8 Komente

 1. Mark Prenga July 14, 13:06

  Vazhdon gallataxhiu monster te llomotis cdo dite dhe cdo ore ne TV nuk ka pas njeri me plehne se ky monster ky ven…dhe po ashtu dhe bq tjer lali Eri nag ana tjeter..

  Reply to this comment
 2. anticensurë25642654 July 14, 13:07

  kalama tërë kohën 53 vjeçari 2.02 m i lartë!
  ““U bë nami për një listë që doli në FB tim. ”
  u bë nami se njollose njerzit!?
  u bë nami se ti si i pari i shtetit the që filani e fisteku na qënkan të korrutuar?!
  ti shaka bëre,pavarsisht se llalla pushoi dy nga puna!?
  edo e di që nuk ja vlen me u marr me ty??
  një shok më tha tashti,”trampi është gati babai i këtij dhe bën të njëtat gomarllëqe si ky!!ky duhet të shkatërrojë vetëm shqiprinë,trampi tërë botën!!”
  jepi edo jepi se nuk je aq i rrezikshëm sa menduam!!
  shikoni trampin njërëz,lëreni këtë kalamonin tonë!!

  Reply to this comment
 3. Mark Prenga July 14, 13:17

  Vazhdon gallataxhiu yne monster Edi bq s’mund te neperkemb dot keta korifej se vet s’asht askush dhe s’di me ba asgja vec llomotit me katunare..e prosti qe i ban ministre.

  Reply to this comment
 4. Drejtesia do te behet doni apo nuke doni ju,o mije kenetash dhe mostrash qe ju bejne avokatine July 14, 13:22

  Po ti Edvin e more mandatin,por jo te shumices se SOVRANIT,por te shumices se pakices qe ju votoje,apo ja grabitet e ja blete voten.Po,po duke cfrytezuar komisjonere gangstere, te varferit,apo me te varferit nder te varferit,si ne pasuri,ashtu dhe psikologjine e shendoshe njerezore.Ja pra ishin keto,pa jeni ju Edvin Rama,qe vazhdoni te krekoseni nga fuqia e pushtetetve per drejtesi njerezore,ne nje kohe qe perseri ke mandatuar me kartonin e deputetit njerez te denoncuar me ze,figure e deshmi te gjalla sa popullore,aqe dhe medjatike ne dite e vite si pjese e botes se krim-korrupsionit-mafjozo-imoralo-politik ne dite e vite deri me sot,por mos harro dhe injoro,vullkani i shumices se popullit po vlon,USA dhe BE-ja bashkarisht po presin,jo lloqe kavaje,por pune me rendiment,ku te filloje pastrimi nga te rizgjedhurit e dekriminalizuar e te korruptuar,tek formimi i shtetit te seDrejtes dhe jo shtet te diktatures komuniste te Enver Hoxhes qe permendni ju ,ne mos gaboj per sotalgji,e per shperblimin e rradhes.Edvin,SOVRANI,USA dhe BE-ja nuke ka me kohe te ndigjoje brockullat e tua bastarde si akuza “kanceri’ ndaj te gjithe partiteve te vogla qe jane produkt i mrekullise se lirise se fjales,e demokracise ,apo nuke ka bire kurve qe me heq muan nga partia e pushtetet,keto dhene tek ZERIAMERIKES.Mjaft me,c’do mbleseri e juaja me pjese te jashteqitjes shqiptare si LSI,pra leshi,sumes ilirit,apo PD-ja e berishovic,bashovicit te akuzuara me ze,figure e deshmi te gjalla sa popullore aqe dhe medjatike per krime e sueprkorrupsione,e tradheti kombetare,apo mosirenjohje ndaj USA-s e BE-se,do te beje qe vullkani popullore dhe USA ,e BE-ja te thone me force fjalen e vendimin e Tyre,ku e ardhja dhe e sotmja do t’u duket nje ender e bukur,dhe e nesermja ne burg te mbyllur ne nje ferr pa fund,sikurse e milloshevicit,karaxhicit,mlladicit,arkanit,sadamit e gaadafit me shoke e shoqe,qe dhe qindra miljardat e dollareve te vene nga fufia e pushteteve dhe bota e krimit dhe e korrupsionit nuke i shpetuan dot nga ndeshkimi,packa se kishin nen thunder te gjitha pushtetet,si dhe nje perkrahje te shumices se popullit te tejtraumatizur ne dite e vite,ata te marre sebashku moren denimin e merituar.Beso,Edvin do t’u mbyllin vertet aty brenda ku nuke do te keni me mundesi te cirreni si gjeli siper plehut te tije.

  Reply to this comment
  • TURP PER USA + BE ..QE TOLEROJNE SALI & LUL KRIMINELIN July 14, 15:46

   OR TEJ
   .
   KA MUNDESI TE JESH NDONJE KARADUZ I PORTALEVE TE SHKERDHEN BERISHES DHE MERITON NJE PERGJIGJE TE SAKTE.
   .
   FILLIMISHT NUK JAM DAKORT QE RAMA MERET ME SARDELE DHE MBYLL SYTE PARA PESHKAQENEVE.
   .
   DHE AMERIKA & BE PLUS ME ZERIN E AMERIKES TE ELEZ BIBERISHES KANE PJESEN E TYRE TE FAJIT PER JUNTEN E BERISHES
   .
   PA U FUT SALI MONSTRA NE BURG KURRE AI VEND NUK RREGULLOHET
   .
   1-ose berisha ja ka kaluar enverit ne duelin me rusine ne 1961
   2-ose duhet te vajtojme per dipllomacine dhe sherbimet inteligjente amerikane.
   Por ajo qe eshte nje “dirty job” e miqve tane ( qe I kemi per fiq) eshte raporti I ambasades amerikane ne duelin:
   SHKERDHEN BERISHA VS LUAN HOXHA.
   te arrije nje breke-salep si Xeni, te kercenoje me jete NR-I te ushtrise shqiptare gjeneral Luan Hoxhen dhe si perfundim “nga frika” ambasada amerikane (qe mori ankese nga LH per kercenim jete) te paise me vize kete general na bejme te dyshojme se mos babai I xenit e ka emrin Sali BERISHUSA.
   Se kushdo qe te lexoje rrjeshtat me poshte duhet te pyese:
   PSE NUK SHKON ZOTI DONALD LU PER VIZITE TE OKULISTI SE QENKA NE GJENDJE TE RENDE ME SHIKIMIN?? SEPSE TE LISTA E TIJ E KRIMINELEVE DUHET TE FUSI DHE DJALLIN BERISHE DHE DEVILIN XEN
   Luan Hoxha është njëri nga të akuzuarit kryesorë të Prokurorisë në çështjen penale të tragjedisë së Gërdecit, pasi në pretencë ndaj tij është kërkuar dënimi me tetë vite burg dhe 5 vjet përjashtim nga funksionet publike. Pas këtij dënimi, përmes avokatit, Luan Hoxha ka kërkuar pafajësi dhe nuk është paraqitur më në gjyq.
   Po kështu, ai nuk është paraqitur as në punë që nga 1 janari 2012, duke u larguar në SHBA së bashku me familjen, siç thonë burimet, i pajisur me dokumentacionin përkatës të nevojshëm. Ky largim ndodh pak muaj pasi në shtator 2011, në kabllogramet e publikuara nga WikiLeaks, Luan Hoxha përmendej për një bisedë në të cilën ai kishte informuar ambasadorin amerikan Widhers në lidhje me Gërdecin.
   Sipas kabllogramit, Luan Hoxha i kishte thënë Widhersit se vendimmarrësi kryesor për Gërdecin ishte Fatmir Mediu, nga zgjedhja e Gërdecit si vend për shkatërrimin e municioneve deri te llojet e municioneve që do të shkatërroheshin dhe planifikimi i kohës se kur do të bëhej shkatërrimi. “Hoxha pranoi se stafit të tij i ishte thënë të transportonte municionin në atë vend dhe të ruante vendin. Hoxha tha se kur ai vizitoi Gërdecin, në mes të 2007-s, ushtarët e tij po bënin këto dy detyra, dhe në sipërfaqe u duk se nuk kishte asgjë të gabuar.
   Gjatë pjesës së dytë të projektit, nisur në dhjetor 2007, ishte urdhëruar nga Mediu, pavarësisht shqetësimit të tij drejtuar me një letër Kryeministrit Berisha, zonjës Topalli dhe Mediut. Pas kësaj, presioni mbërriti përmes telefonit nga një djalë i ri, i cili më pas u konfirmua si Shkëlzen Berisha, djali i Kryeministrit, që e urdhëroi të vijonte dërgimin e municionit të kalibrit të lartë në Gërdec, pa pasur asnjë vonesë”, shkruhet në kabllogramin e Ambasadës së SHBA-ve.
   Në dokument thuhet se “i pyetur nëse e kishte raportuar këtë informacion për Prokurorinë e Përgjithshme, Hoxha u përgjigj po, ai kishte dhënë të gjitha informatat dhe dokumentet për hetuesit, me përjashtim të informacionit lidhur me djalin e Berishës”. “Mbi këtë, ai tha se nuk ishte i sigurt që të fliste nga frika e likuidimit….”, thuhet në kabllogram.
   .
   si ka mundesi qe amerika zyrtare toleron terroristin shkelzen saleh berishaj ?

   Reply to this comment
 5. Demi July 14, 13:28

  Eshte per tu habitur, por edhe per te vene duart ne koke, kur mendon se me sa lehtesi Kryeministri yne ka dale sot dhe pergenjeshtron listen me 100 emra te publikuar jo ne nje faqe anonime facebooku por pikerisht ne faqen e tij, faqen e qytetarit Edi Rama, qe sot e kater vite me pare ishte dhe eshte perseri Kryeminister i Shqiperise. Sot ka dale dhe thote se nuk u be nami…..
  Me listen qe nxorre dhe me mungesen e seriozitetit te sjelljes dhe mungeses se pergjegjesise per detyren e Kryeministrit qe tregon ne vazhdimesi u be qe cke me te nami… Pse??
  -Shqipetaret ne menyre masive dje dhe sot, denuan metodat populiste te denoncimit popullor te atyre te cilet masa mendon se jane te korruptuar. Ky reagim e detyroi vete kryeministrin te terhiqej e te dilte nga akuzues, ne nje veshtrues romantik qe sheh nga dritarja e facebookut, se si luajne djemkat dhe vajzat e nje njesie te ngritur kot, dhe rastesisht nga ai vete, per te hartuar lista me ca zyrtare te vegjel qe edhe po ju doli emri nuk behet nami….
  Nuk po vazhdoj me me komentet dhe analizen ligjore te veprimeve e mosveprimeve qe rrjedh nga aspektet dhe kendveshtrimi ligjor i listes, dhe menyres se si duhet te luftohet korrupsioni, sepse keto jane elemente qe dihen, sepse Ramen e patem kater vjet dhe nuk e pame te ndermerrte asnje nisme per te derguar ndonje nga Ministrat e tij, apo te administrates se tij, nga ajo pjese e baces qe punohej nga ai dhe partia e tij e Rilindjes, veprimtari e cila ne teresi, duke filluar qe nga emri Rilindje, rezultoi thjesht nje slogan dhe deshtim, dhe per kete arsye nuk u permend me ne fushaten qe sapo kaluam.
  Por ajo qe shqeteson me shume qytetaret eshte metoda e papergjegjshme dhe e qellimshme, metoda vrastare, e huazuar nga qeverisja e Berishes, qe per te shmangur vemendjen e publikut nga korrupsioni real i qeverise dhe administrates, ku pergjegjesit jane me emer e mbimer, per te shmangur vemendjen nga varferia e skajshme, borxhet, papunesia, largimi i shqipetareve dhe zbrazja e shqiperise, leshohen nga keto lloj shashkash e tymnajash qe nuk i sherbejne askujt.
  -Nuk u be nami – thote Kryemninistri….
  -Po u be nami, dhe nami me i madh eshte papergjegjshmeria e ketij Kryeministri aventurier.
  -Po u be nami sepse Kryeministri nuk ben asnje pune ne zyre, nuk hap e te lexoje asnje shkrese, firmen ja kane bere me gome, dhe e mban nje nga ato cupkat qe ka caktuar, dhe e hedh ajo ne vend te tij, kurse ky tall trapin ne FB, dhe tallet me jeten, varferine e shqipetareve…
  Por nuk do te tallet per shume kohe…

  Reply to this comment
  • ganiu July 14, 18:50

   Demi si filloi ë si mbaroi ky muhabet, i kanë pas thënë “u nis me shpatë në dorë e u këthye me shpatë në bythë”.

   Reply to this comment
 6. MH July 14, 15:47

  Nga informimi i pare i kesaj liste paraqitur nga z.Rama te krijohesh ide tjeter per tjeter.Por kjo liste qenkesh nga komentet e njerezve.
  Tashti krijohet mendim krejt i ndryshem me skjarimin e perdorimit te listes si ballafaqim.Kushdo qe do ankimoj do mbaj pergjegjesi,nese ankimi nuk qendron por ekziston ne shpiferi.
  Komentagjinjet jane te nivelit te ketyre qe filozofojne ne kete faqe ne adrese te “2 metroshit”.
  Per mua informimin nga z.Rama e konsideroi pozitivisht.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?