Rama, për Muxhahedinët në Shqipëri: Operacion humanitar, jo politik!

January 8, 2020 17:40

Rama, për Muxhahedinët në Shqipëri: Operacion humanitar, jo politik!

Kryeministri Edi Rama deklaron se muxhahedinët iranianë në Shqipëri janë pjesë e një operacioni humanitar dhe jo politik. Në një komunikim me gazetarët shqiptarë, Rama tha nga Vjena se qëndrimi humanitar i opozitës iraniane në Shqipëri është shkruar edhe në marrëveshje.

Kryeministri shqiptar theksoi se vendi nuk ekspozohet nga një kërcënim i mundshëm si rrjedhojë e përballjes Iran-SHBA.

“Së pari kjo është një temë dhe një çështje që nuk është e re për ne në raport me Iranin. Ne kemi ndërmarrë një veprim që i bën nder Shqipërisë që është në vazhdën e traditës shqiptare dhe në vazhdën e një aleance strategjike të panegociueshme me SHBA, për t’i hapur dyert një grupi njerëzish që i rrezikohet jeta.

Siç shkruhet edhe në marrëveshje, ata në Shqipëri janë si operacion humanitar dhe jo politik.

Nuk besoj se kjo e ekspozon në mënyrë të veçantë Shqipërinë dhe nuk kemi arsye të besojmë këtë sepse jemi në kontakt premanent me aleatët tanë dhe kur është puna te inteligjenca ata janë të pakonkurrueshëm.

Jemi në duar të sigurta kur është fjala te marrja e informacionit”, u shpreh Rama.

 

l.h/ dita

 

January 8, 2020 17:40
Komento

5 Komente

 1. PSE UNE ZOTI KUJDESTAR !!...(ambasador) January 8, 17:53

  keto qe thua zotrote ne nje fare menyre duhet te kerkosh zyrtarisht nga zoti Tramp qe te nxjerre nje ligj ( bill) qe pas berishales ti behesh automatikisht zevendesi dhe zedhensi i Trampit te radhes ne shqiperi..
  .
  do thuash zotrote pse je kaq nevrik ?
  .
  Jam nevrik se amerikanet duhet te sillen njelloj si me Solejmanin e Iranit ashtu dhe me Salijmanin e Viqidolit ku ky i fundit eshte me i zi se ai i teheranit

  turp hipokrite-frikacake tradhetare…

  nuk ka humanizme me 4 divizione ekstremistesh..qe bota nuk do ti shohe me sy..
  .
  nese i ke marre OK eshte mallkim per ty dhe berishistet..por te na tallesh me perralla humanitare nuk e pranoj..neveri !
  .
  je bere si Suloja i shkrete te filmi lulkuqet mbi mur

  Reply to this comment
 2. Arben January 8, 18:46

  Edhe tek marrëveshja me qeverinë e Irakut shkruhej se nuk mund të vriste mysafirët e Irakut, po ja që bëri sic i deshi b….tha.

  Djalli në allbani është ulur këmbëkryq, kështu që Khamenei ka të drejtë

  Reply to this comment
 3. Arben January 8, 18:59

  .

  Reply to this comment
 4. xxx January 8, 20:06

  prandaj e deportove Harun Celik te Erdogani se je humanitar

  Reply to this comment
 5. mirel January 9, 08:23

  Ti ke 10 mije shqiptare neper cadra..mor piss.
  Ke qindra mijera neper banesa qe rrezikojne te bien.
  Ke varferine me te madhe ne rajon.
  Ke dorezuar fshataresine ne doren e serbeve. Ke minatoret qe i le pa buke dhe i rreh me bodigardet e Saimir Manes.
  Ke Kukesin qe e dhunove me tanke ne mes te nates per hir te Kastratit.
  Ke 52 te vdekur qe i le ne meshiren e Gjushit.
  Ke dhjetra mijera pensioniste qe nuk u dhe shperblim as per nje kafe. Ke qindra mijera te rinj qe nuk dine nga ta fillojne dhe ikin nga shtepite neper bote.
  Vdeksh me gjithe femije ashtu si vdiqen ato familjet ne Thumane. Po kete ta kesh “dhurate” humane” nga Irani.
  Ne koke ishalla!
  Qen i ndyre

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim