Rama, Meta, e majta

September 2, 2019 11:21

Rama, Meta, e majta

Bedri Islami

Në tridhjetë vite në politikë, shefi aktual i zyrës presidenciale, Ilir Meta, është ndeshur me të gjithë politikanët e kohës së tij, edhe kur i ka pasur përballë e jo rrallë herë edhe kur i ka pasur në krah, apo ka qenë pas tyre. Jeta e tij politike ka shkuar përmes përballjeve dhe, në të shumtën e herës, ai është ndjerë në anën e njeriut që ka fituar, edhe kur është dukur se anija e politikës së tij mbante ujë dhe po mbytej.

Inatçi në politikë, të cilën e merr shumë seriozisht dhe ku luan rëndë, në fakt si një ngritës peshash në politikën tonë të përleshjeve, pragmatist i shkallës sipërore, ku ideologjia e së majtës nuk luan asnjë rol, pra, aq sa mund të jetë i majtë në mëngjes, aq është i djathtë në mbrëmje, ai tani është në përballjen më të vështirë të karierës së tij politike, pas së cilës, ose do të fillojë fundosja e largimi, ose do të bëhet njeriu i parë që përmbys gjithçka, kurdoherë dhe kur të dojë.

Në vitin 2005, përmes daljes së tij si një opozitë e qeverisë së majtë, ai rrëzoi Nanon dhe i dhuroi pushtetin Berishës, duke e mbajtur këtë në lojë. Tetë vitet e pushtetit të Berishës ishin vitet e shpërblimit që i bëri njeriu që e arrestoi mes rrugës, qoftë edhe pak minuta, apo si kërkim falje që shpërblehet me pushtet. E kishte mbajtur në një pushtet fillestar Edi Ramën, asaj kohe si kryetar bashkie, por ia hoqi nënkëmbën, duke bashkuar votat me të djathtën për të bërë kryebashkiak Lulzim Bashën, përmes një procesi hapur vjedhës të votave, ku kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve do të shpërblehej me post partiak. Rama, edhe ai idhnak në politikë, sapo kishte përhapur kudo “Kurbanin” e tij, dhe Meta i solli ndër mend se “kurban” mund të ishte vetë ai, shefi fillestar i socialistëve, i cili, më parë se të bëhej anëtar partie, kishte menduar të bëhej shefi i saj. Pak vite më pas, në një “darkë ngjalash” vendosi të rrëzojë Berishën, doktorin që e kishte marrë në mbrojtje hapur në ditët e vështira të tij, madje kishte pranuar edhe një darkë familjare një ditë para gjyqit të historisë së “Bllokut 700 mijësh eurosh”. E bëri pa dhimbje, me aq dëshirë e kënaqësi sa e kishte vënë në pushtet, gjithnjë duke i lënë një hapësirë të boshtë, që shumë shpejt u mbush me një miqësi të re dobësie për doktorin.

Shkaku i dobësisë së tij tani është përballë. Quhet Edi Rama, njeriu me të cilin ishin përpjekur dhe e kishin rrëzuar Fatos Nanon, kishin bashkëqeverisur, njëri qeverinë e tjetri bashkinë dhe, në fund, kishin larguar Berishën.

Katër vite bashkëqeverisje nuk kishin mjaftuar as për të shkrirë akullin dhe as për të pasur një fillesë “muaji mjalti” në politikë.

Rama, sot përballë tij, i vendosi ultimatumin më të çuditshëm në politikë: ose bëju president, ose nuk ke rrugë tjetër.

Meta pranoi presidencën, por me kokën pas, tek krijesa e tij, LSI, të cilën, pas një divorci të shkurtër, ia kaloi përsëri familjes. Por, ajo që ishte dje, nuk është më e njëjta. Fjalët janë njëlloj, edhe brumi duket i njëjtë, por prishja ka filluar. Ndoshta, më mirë nga të gjithë, ai e di se një politikë integruese, nuk mund të bëhet përmes kanosjeve të përditshme të Vasilit, por kjo nuk e shqetëson. Droja e tij është se Rama nuk ka synim vetëm pushtetin, por të shkatërrojë rivalët e tij; jo t’i pakësojë, por t’i heqë fare nga rruga dhe, ashtu si ka krijuar një hibrid brenda së majtës, Rilindjen e tij, ashtu të krijojë edhe një opozitë të paqenë, që as nuk e trazon dhe as nuk ia prish gjumin.

Edi Rama, si nuk e kishte pritur, duke kërkuar për vete “tepsinë” e pushtetit qendror, nuk e kishte menduar se një meskinitet budalla dhe verbëri politike do ia dhuronte edhe pushtetin lokal. Ka marrë mbi vete jashtëzakonisht pushtet dhe, sado i fuqishëm të jetë, e di se pesha e madhe nuk mund të jetë veçse rëndesa që e fundos, nëse, qoftë edhe për një çast harron se përballë tij ka dy opozita politike, ndërsa brenda grupit  të tij ka një opozitë që sot nuk e sheh, por do e provojë nëse një ditë nuk është ky që shfaqet sot. Këto të fundit nuk i ka në llogarinë e tashme politike.

Njeriu që i prish gjumin është Ilir Meta. Tjetrin, megjithëse duket si shefi i madh i opozitës, ai prej kohe nuk e ka në llogarinë e tij, ndoshta edhe nga fakti i thjeshtë se ai, Basha, ndodhet dyfish nën rrethim; një herë mes Berishës dhe Metës, dhe herën tjetër mes asaj që kërkon të bëjë dhe asaj që ia afrojnë këshilltarët e tij politikë, nga më pabuksit politikë të politikës shqiptare.

Edi Rama nuk e ka politikën pasion të papërmbajtur. Nuk e ka pasur kurrë si sfidë veprimi, por si sfidë meditimi. Pasi meditoi disa muaj në Fakultetin e Arteve, përmes Refleksioneve, që ishin shpesh herë të parakohshme dhe të mbaskohshme, pasi e djathta nuk e qasi më, jo se ishte i dobët, por nga agresiviteti i tij, zgjodhi largimin e jo politikën. Pengesa e parë, ajo e vitit 1991, ia preu rrugën dhe nuk e gjeti vetëm as tek ato, ku “krijesa kishte lindur e vdekur”, pra, tek e djathta, dhe as tek ata që i shikonte si armiq dhe me të cilët u bashkua.

Politika për Ramën është ego, kërkesë për mbushjen e jetës së tij, dëshirë për një vend në historinë e të ardhmes, ambicie e papërballueshme, pastaj përmbushje e unit politik dhe refraktar ndaj asaj që kërkon të bëjë me patjetër.

Nga të gjithë kryeministrat ai është njeriu që e njeh më mirë të bukurën.

Përdorues i veçantë i gjuhës shqipe, që e shkruan dhe e flet si pak kush, njeri i lexuar dhe impulsiv, pasionant në përballje, mospërfillës, deri në cinizëm ndaj mediave, që po ashtu janë agresive ndaj tij, hakmarrës në fjalë, por jo në veprime; shefi i qeverisë që askujt nuk ia ka thyer kokën, por që nuk e lë të ngrejë kokë mbi kokën e tij, aspak i majtë, por i ndjekur nga të majtët, ai e di se në lojën e politikës, që dikur e ka quajtur shah, tani ushtarët, oficerët dhe kalorësit janë sulur për të ngrënë përfundimisht njërin nga “mbretërit”.

Ilir Meta e di fare mirë këtë. Ndaj i drejtoi një thirrje kolegut të vjetër, Gramoz Ruçit, që e vështron me qesëndi këtë përballje, duke iu lutur që të ndërhyjë tek Rama që të mos e shkatërrojë të djathtën. Shkroi të djathtën, por mendoi të vetët. Nëse dikush nga opozita shkrihet dhe mund të bëhet partizë, ajo mund të jetë krijesa e tij. Nuk e përfytyron dot se si forca e tretë e domosdoshme të jetë njëjtë si partia e Ndokës, Dules, Shehit, Mediut, Dukës, pra si ato partitë që janë futur në këtë lojë thjeshtë për të hapur e mbyllur dyert kur kalojnë shefat e mëdhenj, gjithnjë me shpresën se, ndoshta  i shohin dhe i japin një dikaster.

Rama e ka seriozisht përballjen me Metën, sepse vetëm ai i ka mbetur përballë. Për Bashën, dhe ata rreth e rrotull tij, ai rri deri kur të mos ketë më dhëmbë në pushtet, pasi, edhe sot e kësaj dite, megjithë skandalet që i kanë hyrë në vatër apo i ka sjellë aty, Basha nuk ka as emrin, as forcën, as organizimin e tij.

Edhe sikur nesër Rama të kalojë në zgjedhje të parakohshme, njeriu i parë që do të kërkojë kohë, do të jetë pikërisht shefi i shqupit politik. Ndërsa LSI mund të futet, sepse ajo është parti detashment, ku shefi apo shefja thirren burrneshë dhe përmes të cilëve pritet sinjali i ofensivës.

Çfarë do të ndodhë mes dy njerëzve që drejtojnë shtetin dhe që në fakt asnjëri nuk është i domosdoshëm dhe, aq më pak, i pazevendësueshëm?

Meta nuk e mori fillimisht seriozisht nismën e parlamentit për largimin e tij nga posti. Ose, edhe e ka dëshiruar, që në fund të fundit të hiqet i persekutuar. Mirëpo ka një dallim thelbësor mes të persekutuarve nga komunizmi dhe këtyre që përsekutojnë njëri-tjetrin, duke hedhur gjithë barrën mbi njerëzit e thjeshtë.

Lufta ka nisur prej kohësh. Ma do mendja që vëllime të tëra janë bërë kundër njëri-tjetrit dhe mund të fillojnë të dërgohen në kancelari apo institucione të rëndësisë së veçantë që monitorojnë këtë shtet. Mendja ta do se, kur përgatiten dosje për diplomatë të huaj, këto, për të brendshmit, ish miqtë e shokët, ndarësit e përbashkët të pasurisë dhe fillesa e korrupsionit, janë shumë më të lehta dhe shumë më të besueshme. Sepse i njohin dhëmbë e dhëmballë njëri-tjetrit dhe tani, jo rastësisht, duan t’ia heqin.

Të gjitha tezat që janë hedhur deri tani dhe që duket sikur janë programore, çështje vizioni apo të ardhmes, janë tymnajat e të vërtetës: kush do i mbijetojë kësaj përballjeje?

Të dy, veç e veç, e përsëri përballë njëri-tjetrit, është vështirë e menduar. Rama ka gjithë përparësinë e pushtetit, gjithë okazionin që të japin strukturat, është mbi të tjerët dhe e ka shpallur i pari kredon e tij politike: deri në fund!

Ai ka mëkate, sipas opozitës, por provat janë të fshehura. Ka informacione, por që janë të kalueshme. Nuk është zënë me bllok në dorë dhe nuk ka dhënë urdhër të vriten mes bulevardit katër vetë e, as nuk ka ngritur me djalin e tij një fabrikë vdekjeje si në Gërdec. Nga njerëzit mësë shumti ai perceptohet si më i miri mes pesë të këqinjve dhe këtë ai e trajton mjeshtërisht. Nuk i lë hapësirë Bashës, që përsërit tash shtatë muaj të njëjtën gjë, të cilën e di se nuk e merr; nuk i kthen përgjigje Bardhit, që askush nuk e di se kush e solli aty, as nuk denjon të merret me keçat e vegjël të politikës, megjithëse në përvetësime janë ujqër, e di se ku i pikon çatia Dules dhe nuk i vërsulet fort Idrizit; i lë një portë hapur Milos, por ia mbyll sa fillon e erret dhe sapo ndjehet i sigurtë në shtëpinë e tij,  dhe, ajo që e vë në mendime presidentin, është trajtimi ironik i drejtueses së LSI-së, që është gruaja e tij.

Është prova më e vështirë që ka përballë vetes Ilir Meta dhe këtë nuk e zgjidh duke marrë malet e as duke u zhveshur në plazh.

Është çasti i Edi Ramës për të qenë i vetmi në politikë dhe për të bërë “rrumpallë” financat e shtetit, përmes PPP-ve, të cilat synoi të na i bënte të qartë përmes një videoje, por pa na treguar se sa kushton kjo lojë qindra milionëshe.

As njëri, as tjetri, nuk është i së majtës progresive. Mendohej të ishin, por pragmatizmi i politikës i ka bërë të jenë si të duash. Majtas, djathtas, në qendër, në ballë, në bisht!

Të vetmit që nuk do ndjejnë përballjen e tyre do të jenë oligarkët e lidhur me politikën.

Sepse janë të njëjtët, ata kanë ndërruar vetëm stan dhe do e ndërrojnë përsëri.

Ndërsa, të zakonshmit, ata që llogarisin ditët deri në pagesën e re ujore, që herë e marrin e herë jo, e shohin këtë si një ndeshje mes dy njerëzve të pasur, të mësuar me pushtetin, nga i cili nuk heqin dorë, edhe kur e dinë mirëfilli se koha e tyre mbaroi.

*****

Botuar në Dita. Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa lejen me shkrim të redaksisë

September 2, 2019 11:21
Komento

75 Komente

 1. L.H -Ne emer te shoqates se mjekeve pa kufi September 2, 12:09

  Ne tere kete hartim idjotesi o Bedri..
  Kryeidjotesine e perben shprehja:

  ”..ç’fare do te ndodhe midis dy njerezve qe drejtojne shtetin’!?Per te ardhur keq! Paske marre fund,per ke ‘shtet’ e ke fjalen kur edhe gomaret e Peqinit ngelur gjalle perjashtu ‘Pezes’ e dine qe ky vend eshte 30 vjet pa shtet dhe varrmihesit e tij ne krah te serbit Berisha jane edhe Meta dhe Edvini?

  Evetemja fjale me vend per Edbvinin ‘qe e flet gjuhen shqipe si pake te tjere'(!?) eshte perdorimi i fjales ‘CINIZEM’!
  Rama edhe pse pacient me probleme te renda te shendetit mendor eshte CINIK sepse si askush tjeter jo vetem i ve rendesi formes e jo permbajtjes,’VRIMES’-Femres e jo TRURIT njeh shume mire ‘çmimet’ e çdo gjeje si pupulist provincial qe udheheq turmen e tifozerise pa tru por nuk njeh VLERAT e ASGJEJE!

  Po njeh ‘çmimin’ e momentit te ndertimit te nje ‘keshtjelle ne rere’ qe habit tere femijet per rreth po nuk di vleren MILIARDASHE qe i le borxh nje populli e brezave qe do vine do thyesh koken ne gremine bashke me serb Saline e skraparlli Florine..

  Reply to this comment
  • Pinokio September 2, 16:03

   Gabimin trashanik Bedriu faktikisht e ben qysh ne titull, kur ai permend aksidentalisht nje te majte komplet inekzistente, per sa i perket ideologjise dhe parimeve mbi te cilat ajo duhej te mbeshtetej.

   Ashtu sikunder eshte bere tashme e njohur, sot jetojme ne kohen e propagandes boshe dhe te lajmeve te reme pa hesap, prandaj pyetja qe lind pas leximit te ketij shkrimi eshte, se cfare duhet marre si e qene, edhe cfare jo. Cilit shkrimtaruc i duhet besuar, dhe cilit jo.

   Le te marrim e te shqyrtojme dy raste, diametralisht te kunderta, si per nga qendrimi po ashtu dhe per nga menyra se si letrashitesit tane e konceptojne dhe e trajtojne njeshin.

   Nga njera ane kemi kete shkrim, i cili per nga permbajtja boshe te ben te mendosh se ke te besh me teper me nje gojedhane islamike, ku brenda saj nderthurren bukur hamendesimet nga nera ane dhe lajkat nga ana tjeter, dhe rasti tjeter, ku permes nje mesazhi me video, mund te konstatohet lehtazi sarkazma therrese e analistit te nje televizioni perkundrejt atij, per te cilin Bedriu dhe pothuajse te gjithe mendojne se po ben rumpalle financat e shtetit.

   VIDEO.

   Vetem per te tredhurit e PS, okay?

   Reply to this comment
  • Lili September 4, 05:06

   Best comment!

   Reply to this comment
 2. Adih September 2, 12:21

  Z Bedri ,,te gjitha keto qe shkruani ju ,jane me se te verteta ,por edhe shume te lexueshme per publikun e thjeshte ,prej kohesh , i di .Perpara kemi SPAK ,BKH ,qe ju nuk e permendni fare .E kjo eshte shpresa e fundit e shqiptareve te ndershem .Eshte fai i sistemit , qe eshte i njejte keto 30 vite te ketij tranzicioni post komunist .Me keqeardhje jane te gjithe njelloj ,dhe nuk ka as te majte e as te djathte ,eshte cdo gje kacurrel .Z Bedri , Enveri ,Ducja Stalini keq a mire , e kane nga nje emer , ku keta politikanet e 30 viteve te fundit jane pa emer ,me keq se shtepia e femise ,kopilave ..Me keqeardhje as edhe njera nga keto nuk ka program ,e kane te gjithe njelloj ,vetem vjedhje korrupsion e anti prone.,ose me shkurt jane te gjithe te njete dhe tme dali ndonje burre ,tme thote sikur edhe nje ndryshim te vogel ne programet midis tyre Me falni z Bedri ,keta jane vertete kundershtare te betuar midis tyre ,vetem atehere kur i cenojne njeri tjetrit monopolet . Tmerr ,turp ,si tallen me kete popull..Ka ardhur koha ,qe te gjithe keta te zevendesohen me djem te rinj ,te pa perlyer dhe mbi te gjitha me principe perendimore .
  .Dhe kete do perendimi ,per te pasur nje qetesi te perhershme ne ballkanin perendimor .E kjo do behet per se afermi ,nuk diskutohet ,.Ky eshte plani Amerikan e Gjerman ,te filloje era shtet ,diktati i ligjit ,transparenca e ligjit ,zbatimi me rigorizitet i kushtetutes ,qe deri me sot eshte shkelur brutalisht ,nga te gjithe keto ,palo politikane ,,qe shqiperia e ka shume te domosdoshme per zhvillimin e gjitheanshem dhe ne te kunderten ,do shkojme ne gremine ashtu si keto 30 vitet e fundit ,ku shqiperia do boshatiset .,ai qe nuk e kupton nga keta politikanet zybere e anti shqiptare te socem eshte vetfajtore..

  Reply to this comment
 3. Glaukias September 2, 12:22

  Kush është zgjidhja ? Të largojmë këtë klasë politike !
  Por si rrëzohet kjo klasë ? Me votë : Kë do votojmë ? Me dhunë : Pas dhunës çfarë ndodh ? Cilët do jenë në klasën e re politike ? Si do jetë programi i saj ? Si do jetë rendi i ri kushtetues ?
  Na duhen zgjidhje e jo konstatime z. Islami !

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 2, 13:07

   lali
   ka shumë mënyra për të shkuar përpara!!
   -me brekë nëpërkëmbë
   -me hu në bythë nga kjo klasë politike
   -me diktaturë të nesërme,pas tepsisë dhe kapakut të saj
   -me ndryshim të kësaj situate!!
   ti do të thuash”si ta ndryshojmë këtë situatë”(e ke thënë në një farë mase)?
   as unë nuk e di,por do të tosha shkallët që të çojnë në ndryshim!!
   një nga një!
   kritika ndaj çdo veprimi!
   bojkot klasës politike në votime!bojkot aktiv dhe jo pasiv!!pra prishje të fletëve të votimit!!
   ti do të thuash sado të prishësh prapë ata do të fitojnë,pra klasa politike!!
   ata fitojnë edhe kur ti voton kundër!kurse me një bojkot masiv populli do ta kuptojë se ai vetë është kundër politikës!!
   abstenimi pasiv,mosvotimi,nuk tregon domosdoshmërisht qëllim!!tregon dhe atë më të thjeshtën,dembelizëm,mos interesim politik!!
   abstenimi aktiv tregon vendosmërinë e dëshirës për ndryshim!!ai tregon dëshirën për të hequr qafe politikën kriminale!!tregon dëshirën e popullit për të hequr qafe kundërshtrin e tij!politikën!!
   abstenimi aktiv na bashkon si popull nuk na përçan si partiak!!avstenimi aktiv na bën popull si mua të majtin dhe atë të djathtin,si mua komunistin dhe atë kuislingun!!
   sepse sot ne duhet të bashkohemi!sepse sot nuk po jetohet me historitë e ndodhura në 80 vitet e fundit!sot po xhvatemi drejt për drejt dhe jo me të shkuarën!sepse politika e di fare mirë se duke acaruar popullin me njëri tjetrin!?është vetëm ajo që fiton!!ajo është e treta e fituara!!
   ti i kërkon zgjidhje bdriut të partisë”Na duhen zgjidhje e jo konstatime z. Islami !”??
   bedriu nuk ka bythë të dalë hapur e jo më të të japë zgjidhje ty e mua!!bedriu kritikon ndonjëherë por sapo e thërret partia ” e mpreh shpatën” në mbrojtje të paritsë!!
   lali të kujtohen studentët??
   si atëherë kur hodhën vezë mbi dobiçin dhe kur u ngritën masivisht??
   sa i mbështetën??
   shumë shumë pak!!
   duhej bërë e kundërta!nuk e bëmë prandaj mos kërko përgjigje për pyetje “Cilët do jenë në klasën e re politike ? Si do jetë programi i saj ? Si do jetë rendi i ri kushtetues ?”,tepër naive,tepër të trasha!!

   Reply to this comment
   • Glaukias September 2, 14:00

    @antiçensurë
    Unë isha bashkë me studentët por që ditën e parë kuptova se do ishte një zjarr kashte. Nuk kishte organizim, nuk kishte një bërthamë, nuk kishin një program, shumica nuk e kishin idenë se çfarë kërkonin, disa thoshin se duhet të ik Lindita Nikolla, të tjerë thoshin se duhet të iki qeveria, disa kërkonin të uleshin pagesat, disa kërkonin të bëhej falas, kishte edhe nga ata që kërkonin që mos të kishte ngelësa në provime po t’i jepej diploma e t’a provonin veten në tregun e punës! . Ndaj pyetjet e mia qëndrojnë, jo vetëm për z.Islami por edhe për komentuesit : Çfarë ndodh pas rrëzimit të kësaj klase politike ? Kush e si do e marr përsipër ringritjen e Shqipërisë ? Se pas një revolucioni mund të ngrihet edhe një diktaturë ! E provuam fatin në 1990 edhe ja ku jemi, duke bërë përsëri thirrje për revolucion. Por në atë kohë kishte ndryshim sepse dihej se çfarë kërkohej (sado që sot jemi shumë shumë larg asaj që kërkonim, hapa para janë bërë). Duhet një program paraprakisht që të dihet se për çfarë luftohet, nuk mund të mbështesim ata që bëjnë thirrje kundër korrupsionit e nuk kanë asnjë ide se si luftohet korrupsioni. Rama për marrëveshjen me Metën u justifikua : është sistemi i korruptuar e jo njeriu, kjo rezultoi e pavërtetë. Por edhe e kundërta që thoshte Salihu në çdo rast korrupsioni të drejtorëve të tij : është njeriu i korruptuar e jo sistemi, prapë është doli e pavërtetë. Prandaj duhet bërë pyetjet, sado “naive” apo “të trasha” që të duken.

    Reply to this comment
    • mirel September 2, 17:17

     Glauku, protesta e studenteve nuk ishte flake kashte, por demonstrim masiv i te pakten 40 mije studenteve, qe perfaqesojne shumicen e familjeve shqiptare, kunder politikave antipopullore te Ramutit.
     Kjo mase e pati te qarte qe pavaresisht se i adresohej diku Lindita Nikolles e diku tjeter qeveria, thelbi eshte nje, Lindita Nikolla eshte qeveria, eshte Rama dhe shteti antishqiptar.
     Keshtu qe studentet nuk ishin aspak te paqarte dhe konfuze. Duket qarte qe je ti konfuzi ne kete rast.
     Ato pyetjet e tua drejtuar qiellit se kush do na marre dhe si do perfundojme nese protestojme, jane tregues qe te prese pergjigje nga lart eshte si te besh nje vrime ne uje.
     Dmth eshte humbje kohe,..keq me vjen po nuk gjej dot argument me te mire, njerez si puna jote jane kauze e deshtuar

     Reply to this comment
     • Glaukias September 2, 23:47

      Mirel, kauzë e dështuar ? Çohu mirel, nesër së bashku rrëzojmë qeverinë, do rrëzojmë Ramën të vij Basha, në mos Basha do vij Kryemadhi. Edhe çfarë fituam ??? Largojmë një hajdut për një tjetër ? Kjo është zgjidhja sipas teje ? Apo largojmë Ramën e sjellim një Kreshnik Spahiu apo një Albin Kurti ? Kë pra mirel ? Kë të votojmë ? Unë jam tek të 30-tat edhe kur them që isha me studentët doja të thoja që isha pjesëmarrës në protestë (nëse nuk e ke kuptuar). Por sado pjesëmarrës të kishte, u tregua një protestë e padobishme në kulmin e vet sepse nuk krijoi një alternativë. Prandaj u copëzua aq shpejt. E vetmja e mirë ishte që u tregoi për një kohë shumë të shkurtër (3 ditore) shqiptarëve që mund të protestohet edhe pa parti !

    • anticensurë25642654 September 3, 17:33

     Glaukias
     mireli ta ka dhënë në një farë mënyre një përgjigje!!pak si shumë optimiste,më shumë dëshirë se realitet,por prapë është më i mirë se komneti dhe replika tënde me mua!!
     janë të vëtreta konstatimet e tua për qëndrimin e studentëve,por kjo nuk do të thotë gjë!!
     të kujtohet lali 30 vjet më parë??
     a nuk ishin të njëjtat kërkesa,për nga forma??
     a nuk filloi si një rrëmujë,si një trup pa kokë e pa gjymtyrë??
     por mbaroi në mënyrë të organizuar,dhe solli ndryshimin!!
     do të thuash “çfar lesh ndryshimi”?
     i rëndësishëm ishte ndryshimi! në atë kohë askush nuk e dinte se kush,çfarë e si do të ndodhte!!por ja që ndodhi,ja që ndryshoi!!
     Glaukias vetëm në kinema shkohet për të parë një film të caktuar,në jetë!?nuk i dihet!!
     po prite të kesh të gjithë përgjigjet e frikërave të tua!? vdes para se ti kesh kujtuar të gjitha!!
     studentët lëvizën,bën diçka që mund të sillte ndryshim!!u treguan të dobët,të paorganizuar!?ishte një provë jeta vazhdon dhe shansin e kanë prapë në dorë!!
     populli,familjet e tyre u treguan 100 X më të dobët se vetë studentët,ne gjithashtu!mësim për herën tjetër!!
     politika!?u tregua në një nivel jashtëzakonisht të lartë!!ata bashkpunuan me njëritjetrin,ata u bashkuan kundër ndryshimit,ata u bënë barikadë kundër popullit!!ata përçanë në radhë të parë familjet me fëmijët e tyre demostrues!ata me dhunë të fshehtë detyruan pjesën më të madhe të studentëve të heqin dorë!!
     pavarsisht se rama këtë demostrim studentor e shtypi ai tregoi një dinakri të pashoqe!!ai përdori “rrethimin”,ai i lodhi studentët!!
     ky ishte një mësim,për nesër!!nëse deri dje ishim mësuar me dhunë ndaj demostrimit anti politik,sot duhet të mësohemi me lodhjen!!e kemi provuar se jemi sprintjerë të mirë si popull!!tashti duhet të provojmë që të bëjmë maratonën!!të këthehemi në maratonist!!atëherë do të fitojmë!!

     Reply to this comment
   • Lili September 4, 05:11

    Bravo, ketu fillon ndergjegjesimi edhe njeri i lire!

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 September 4, 08:25

     ku o lil??
     jo kaq enigmatike tu bëfsha unë ty!!
     përveç gjëagjëzave që na bën me shkrimin tënd shatrapatra të shqipes,tashti na shkruan dhe pa asnjë shënjestër!!
     lili po na heq kapakun e kokës!!

     Reply to this comment
     • Lili September 4, 08:56

      Prandaj po vazhdoj o anticensure se keni nevoje me va heq kapakun e kokes se keni nevoj per ajr te paster ne tru n’albanistan!
      Ndergjegjesimi fillon kur i bejme vetit pyetjet e duhura si ju! ;)!

     • Bravo September 4, 10:19

      Edhe pse Lili me sa kam kuptuar formimin shkollor duhet ta kete bere diku ne njerin prej vendeve frankofone te Evropes (menja ma thote ne Belgjike), ajo me shqipen e saj arriti ta beje te qenshurruarin me fol me vete. Chapeau bas!

     • anticensurë25642654 September 4, 11:32

      Bravo
      si gjithnjë një pseudonim të ri!!
      ska kurvë që ta kalon,ska aleancë që mund të lësh pa bërë,bythë pa lëpirë!!preferon ato të palarat në dhjerje e sipër!!
      “Bravo,S. Vinglla,Hello, baxhella 25642654” dhe sa të tjerë ke moj baxhellë rrugësh??
      nuk krijohet shtylla kurrizore me ujë,mor butak!!
      ps:sa për të ta vënë,deri në rrëzë,në dukje!!mos bëj inat me një lab!!po qe për kokë të fortë!?dhe derri nuk ja del!!ma merr mëndja se e di barsaletën!?
      mos kujto se më nervozon!!

     • Hello, baxhella 25642654 September 4, 11:37

      Po ca lesh laparaku je ti mo dhembekalbur kur edhe lili ta mushi gojen gjithe shurre

  • bureto September 2, 13:15

   Ka sa te duash eksperienca europiane ku mund te gjenden zgjidhjet. Por se pari duhet zgjuar apo ndergjegjesuar populli (elektorati). Si? Nepermjet mediave, shkrimeve te ndryshme nga intelektuale me ze dhe me reputacion ne popull. T’i kerkohet atij qe, i neveritur nga politikanet e derimesotshem jo te bojkotojne zgjedhjet si derime sot, por perkundrazi te dalin masivisht ne zgjedhje dhe te mos ua japin voten po ketyre qe lozin apo tallen me fatin e tyre. Per ke te votojne? Per kedo qe nuk e ka ngjyer gishtin ne kete pisllek politik. Boll te mos votojne maskarenjte. Rezultati do te tregoje se sa u vlen lekura dhe pastaj ka dy rruge: Ose nje koalicion i gjere qe mund te sigurohet nga mbledhja e mandateve qe do te sigurohen nga forcat e reja qe do te garojne, duke perjashtuar ne cdo rast perfshirjen e mekatareve, ose partite te ashtuquajtura te medha, sipas rezultatit qe do te arrijne do te kerkojne po vete reformimin e thelle te tyre ne program e lidership, si nje mundesi e re qe ne garat e ardhshme te jene perseri konkurentë te besueshem.
   Eksperienca europiane siç permenda me siper na ka treguar se parti te tradites dhe jo me pak autoritet per dekada ne politiken e vendeve si Italia (Demokracia Kristiane), Franca (partia e Mirerand), Greqia (Pasok) e te tjera gjetke, jane mjaft sinjifikative ne mundesine e nxjerrjes nga tregu politik te shizmave qe rezultuan nga shperberja e partise shtet te diktatures dhe ndryshimi i sistemit komunist. Besoj se kesaj kohe transitive, gjithsesi te gjate e te lodhshme, ne kete menyre do t’i vije fundi. Gjithashtu shpresoj e besoj se edhe Reforma ne Drejtesi do t’i jape nje dore ketij procesi, por e perseris menyra e sigurte eshte ajo e nxjerrjes jashte me vote, si forme më demokratike dhe me kushtetuese. Por duhet ze i forte permanent dhe shume konseguence ne pergatitjen e opinionit per te arritur kete qellim. Çdo menyre tjeter eshte riciklim i se keqes. Kjo nuk behet sa hap e mbyll syte, do te kerkoje ca kohe, por si çdo proces gjithsesi duhet te kete nje fillim. Intelektuale e patriote, brenda vendit e ne diaspore, qe u dhimbset vendi dhe demokracia, bashkoni forcat , ndryshe ankesat here pas here ne ndonje forum apo artikull ne shtyp do te jene si zera ne shkretetire.

   Reply to this comment
   • Glaukias September 2, 14:25

    Për “bureton”
    Jam shumë dakort që intelektualët e atdhetarët e papërlyer të bashkohen për një alternativë politike, por deri më sot duket e largët ajo ditë. Ndërsa nga politikanët e sotëm të papërlyer për mua nuk ka. Një zë ndryshe, p.sh është e bija e Azem Hajdarit, por a i duhet besuar ? Mamaja e saj akoma nuk ka kaluar (e nuk besoj se do e kalojë) Vetting-un. Do jetë në gjendje e bija të dënojë mamanë e saj nëse nuk e kalon Vetting-un ? Pastaj ka edhe një problem tjetër nëse populli do të votojë një parti të re : siç dihet ky kod zgjedhor që e kemi dhuratë nga Berisha – Rama 2008, nuk lejon komisionerë e numëruesa në qendrat e votimit për partitë që nuk kanë deputetë. Një parti e re normal që nuk ka deputetë, ndaj nuk do ketë as komisionerë e as numëruesa. Mendon se numëruesit e PS – PD – LSI do kenë aq integritet sa të mos vjedhin votat e partisë së re e t’i ndajnë mes tyre? Po komisionerët e këtyre tre partive do kenë aq burrëri sa të raportojnë vjedhjet e votave? Kjo shmanget por për këtë duhet një reformë zgjedhore, e këtu as Rama, as Basha e as Meta nuk duken të gatshëm për hapjen e sistemit edhe për partitë e reja. Në njëfarë mënyre duhet t’ja kërkojmë të drejtën për të votuar ata që duam, atyre që na e kanë ndaluar këtë të drejtë. Si ta kapërcejmë këtë pengesë ? Të shpresojmë që “liderat” tanë të zgjohen një ditë të bukur e të shkatërrojnë sistemin e ngritur nga po ata ? Nejse, edhe unë shpresoj tek Reforma në Drejtësi, duke qenë se janë investuar të huajt.

    Reply to this comment
  • Kalimtari September 2, 14:45

   Glaukias,E para,dil ne rruge dhe protesto pa flamur partish heqjen e kodit zgjedhor,E dyta,mos voto asnje kandidat nga klasa politike 30 vjecare. Mos voto as per Ramen,as per Meten,as per Bashen dhe kopuket e tyre E treta,bojkoto zgjedhjet,mos dil te votosh ne qofte se nuk ka shumice kandidatesh te rij dhe kandidat te pa varur.E katerta,zgjdhe kandidatin mbasi te degjosh debatin e hapur publik per programin politik,Balle per balle ne perplasje me pretendentin e tije ne studjo televizive.E pesta, mos voto partine voto kandidatin.

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 September 3, 17:18

    “E treta,bojkoto zgjedhjet,mos dil te votosh ne qofte se nuk ka shumice kandidatesh te rij dhe kandidat te pa varur.”

    Kalimtari
    kjo është gabim!!
    si e shpjegoj dhe më sipër,bojkoti pasiv,mosshkuarja në zgjedhje,nuk ka asnjë vlerë!!dhe me 3 persona fitohen zgjedhjet!bile 66%!
    bojkoti aktiv,bërja e pavlefshme e fletëve të votimit,po që tregon atë që është realiteti!!
    zgjedhjet do ti fitojë dikush,por votat e pavlefshme do të tregojnë se sa njerëz janë kundër politikës!!
    duke e ditur se shumica e popullit është kundër,ATËHERË fillon bashkimi!!atëherë fillon lëvizja!!
    me bojkot pasiv nuk sjell asgjë!!askush nuk e di se sa janë kundër dhe sa e shohin më të rëndësishme të flënë tërë të djelën e votimeve!!

    Reply to this comment
    • S. Vinglla September 3, 19:20

     Qysh kur cenua e paska kthyer për së prapthi lëkurën e kunadhes? A nuk ishte ti ai që para zgjedhjeve u hidhje përpjetë si bythë turtulle për të mbrojtur idenë se bojkoti apo e thënë ndryshe mospjesmarrja në zgjedhje ishtë metoda më efikase kundër kësj parapolitike kaq të urryer?

     Më kujtohet si tani ke një shkrim i Genc Burimit (linkun hë për hë po ta mbaj të rezervuar), kur insistoje me ngulm për këtë lloj harakiri të elektoratit, ndërkohë që vetëm nja dy-tre komentues të tjerë ishin të mendimit, se vetëm pjesmarrja masive dhe bërja e pavlefshme e fletës së votimit mund të trondiste fuqishëm status-quo-ne dhe monopolin e parti-bandave katovicare.

     Reply to this comment
     • S. Vinglla September 3, 20:06

      Sidoqoftë më mirë vonë se kurrë ceno. Të paktën e shoh pozitive qëndrimin tënd kohët e fundit.

     • anticensurë25642654 September 4, 08:14

      S. Vinglla
      si fillim
      -pseudonim i panjohur,pavarsisht se hiqesh si me shumë njohuri!!
      -ndryshim pseudonimesh është e barabartë me mungesë karrakteri!!legenllëk!
      në vazhdim
      kam nga viti 2013,kohë kur rama u ngjalos me metën,që flas për bojkotin aktiv dhe jo atë pasiv!!pra për bërjen të pavlefshme të fletëve të votimit,pra votimin e bardhë!!
      në atë kohë duke menduar se saliu nuk kishte ndërmënd ta linte sundimin e tij,dhe duke parë aleancën e ndyrë të ramës,shkruajta për dënimin me votën e bardhë për politikën!!
      para dy vjetësh pata,pak a shumë të njëjtin debat me një tip(nuk më kujtohet pseudonimi dhe nuk kam kohë ta kërkoj)që sa herë shkruaja votë e bardhë e përkëthente në bojkot,në mos shkuarje në zgjedhje!!gjithnjë ja shpjegoja,por mesa duket pushti tashti e ka kuptuar!!ndoshta duhet të ndryshosh pseudonim për ta kuptuar një gjë që ta shpjegojnë 1 mijë herë!!
      tashti o S. Vinglla a ke bythë të më nxjerrësh një rrast nga idiotësia që pretendon” A nuk ishte ti ai që para zgjedhjeve u hidhje përpjetë si bythë turtulle për të mbrojtur idenë se bojkoti apo e thënë ndryshe mospjesmarrja në zgjedhje ishtë metoda më efikase kundër kësj parapolitike kaq të urryer? “??
      nëse nuk më përgjigjesh!?
      je një dobiç bastard si dobiçi i tironës!!
      ps:as në anonimitetin e pseudonimit nuk keni burrërinë ta mbani të njëjtin pseudonim!!bastardë e kaluar bastardëve!!të denjë për tju pështyrë!!

     • Hello, baxhella 25642654 September 4, 09:50

      Ne c’hale ishe futur gjithe keto kohe ti antishurra? Ta kam thene dhe here tjeter se kush i shmanget debatit dhe kapet si zorraxhi pas pseudiónimit te tjetrit, eshte kurve e kaluar kurves. Ta thote kete dikush tjeter ja ben hallall, po jo ti qe llagapit te kurves i shton nga prapa dhe numrin e telefonit sikur te jesh duke pritur me shale perpjete kollovarin ne bordello . Permbaju temes qe shtrohet per diskutim o qen pa dhembe dhe mundohu te debatosh pa u konfliktuar me te tjeret. Po ca faktesh kerkon por gojor kur s’menti njeri ne forum pa e degjuar se si ulerisje si i sapo dale nga psiqiatria per bojkot.

     • anticensurë25642654 September 4, 12:41

      Hello, baxhella 25642654
      “Ta kam thene dhe here tjeter se kush i shmanget debatit dhe kapet si zorraxhi pas pseudiónimit te tjetrit, eshte kurve e kaluar kurves.”
      pra kurva më thotë mua se duke mbajtur të njëjtin pseudonim!?
      je baxhellë??
      mor debil i lindur që ndërron pseidonim sikur të të ket zënë pizga,diskutim e quan gënjeshtrën??
      ti ha mut dhe mua duhet të më vijë erë goja??jo mër ti!!ti vazhdo e ha sa të duash!!ke ngrënë dhe dy vite më parë si zhurmues partiak!!shko e merrja në gojë palloshit të tironës,ose bëni një 69she se mesa duket jeni të prerë për një gjë të tillë!!
      ps:”Ne c’hale ishe futur gjithe keto kohe ti antishurra?”
      sigurisht jo në të satëme!!nuk ka vënd!!është gjithnjë e zënë!!

   • Dn September 4, 05:50

    Alternativa ! Na duhen Alternativa! Edhe ka Alternativa po duhet me shikuar jashte klanit qe sundon politiken shqiptare qe 30 vite!
    Problemi eshte te behemi qytetare te ndergjegjshme qe votojne per interes te te gjitheve e jo vetem per interesat e partise dmth Njishit! Te bindim njerezet se ´besà e dhane partive eshte burgu i tyre edhe qe nuk je i detyruar me rrit ne kete burg sepse i ke dhane besen Partise tende, apo jo Bedri: kur te themi une te perkrahu si parti per aq kohe sa ti si parti mbron interesat e qytetareve e jo pushtetareve edhe une Perndrysh votoj per nje parti tjeter! Keshtu çlirohemi nga burgu mental i beses se dhane partive( cka tregon stadin tone para demokratike!ma shume votojme si fis se sa si qytetar! Prandaj Rama nuk trembet se e di se fisi i te majteve do votoje prape per te ,en block, kurse tek e djathta ka nje dallim: disa dine me i thane jo Bashes e Berishes siç u pa me abstenimin e legalisteve )
    Roli i intelektualeve nuk eshte te beje konstatimet mbasi i gjithe populli eshte i bindur per nje gje, o bedri zeza se je vetem manipulator i kushteve qe jane pjekur atehere! Roli i intelektualeve eshte pikerisht te ndihmoje popullin per gjetjen e bazave konsensuale per nje ndryshim qe eshte domosdoshmeri sot ne qofte se si intelektual nuk do qe populli yt te vdese nga zullumet e pushtetareve!
    Bedrija nuk mundet me ba kete: ai e di ma mire se ne se pse, prandaj behet manipulator e kushteve te pjekura!
    Po sado te manipulohen , popujt kane nje kujtese te pavetdishme te fatit te tyre qe e bene popull, dmth i bashkon per nje kauze nje dite ! A behet Rilindje( jo kjo ajo tjetra) a behet Mbreteri apo shtet komunist, a behet shtet islamist apo fashist kjo nuk i dihet !
    Zgedhim prape nje budall se i kemi me bollek ne Shqiperine tone edhe sepse nuk jemi qytetare!

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 September 4, 10:05

     Dn
     “kur te themi une te perkrahu si parti per aq kohe sa ti si parti mbron interesat e qytetareve e jo pushtetareve”
     për mendimin tim nuk është e plotë!!
     e plotë do të ishte:
     “unë përkrah atë parti që përmdush kërkesat,interesat e mija”!
     në këtë rast,duke folur për veten time!
     interesat e mija janë të thjeshta e themeltare!!
     1-jetë më të mirë ekonomikisht për mua
     2-shoqëri të barabartë të bazuar në ligj
     3-ligje të drejta dhe të barabarta për të gjithë
     4-shtet të fuqishëm dhe të drejtë për të gjithë
     mund të shtohen dhe të tjera sa të duash!!
     pra që në programin e një partie duhet vendosur se a duhet të votoj apo jo!!por dhe nëse një parti i përmbush kërkesat e mija,vlersimi tim nuk mjafton vetëm me hedhjen e votës!!
     pas momentit të hedhjes së votës,unë bëhem oponenti.vëzhguesi,kontrolluesi dhe kritikuesi i partisë që kam votuar!!që ditën e parë unë filloj kontrollin,unë filloj kritikën!
     edhe nëse partia që kam votuar përmbush 100% premtimet që ka dhënë,është e pamundur realisht,unë kërkoj më shumë nga ajo!kërkoj 110%,200%!!
     ti e thua shumë drejtë,NUK KA BESË NË VOTIME,ashtu si dhe ndërmjet shteteve ka vetëm INTERESA!!BESA,dhënja e saj është reciproke!besa nuk mund ti jepet një tradhëtari!!besa i jepet dikujt që ka besë,që e mban besën!!ajo,besa,bëhet e pavlefshme në momentin kur pala tjetër e shkel!!
     besa e parë dhe më e rëndësishmja është ajo që i jepet vetvetes!!nëse e shkel këtë? të tjerat nuk kanë vlerë!
     sot për sot nuk kemi intelektualë në shqipëri!!kemi njerëz të arsimuar,njerëz me dije mëse të mjaftueshme,por interesi personal,frika,indiferentizmi,shpesh snobizmi iua zeron intelektin,zgjuarsinë!!
     njeri i zgjuar është ai që mëson nga e kaluara,rregullon gabimet dhe përmirson të djeshmen dhe mendon për tu zhvilluar në të nesërmen në një shoqëri gjithnjë e më të sigurtë e më të drejtë për të gjithë!përfshirë dhe veten e tij!!
     këtë vyrtyt e kanë shumë,shumë,porthuajse afër zeros,pak njerëz!!njerëz që në vënd të parë nuk vënë interesin personal por atë shoqëror!!interesi personal është momentan,ai shoqërori është i përjetshëm!!
     një njeri që mbron interesin vetiak,sado i fuqishëm që të jetë nuk ka sigurinë e vazhdimsisë!fuqija e tij nuk është e përjetshme!humbja e saj bën që ai të bjerë pre e një të ngjashmi si ai!!
     e kundërta me,një njeri që mbron dhe punon për interesin e një shoqërie, të përbërë nga individë me të njëjtin interes,është i sigurtë në vazhdimsi dhe në trashëgimi!!ai ndërton një shoqëri që mbron punon njëlloj si për të fortin dhe për të dobtin,për sot e për nesër!!

     Reply to this comment
     • Hello, baxhella 25642654 September 4, 10:29

      Nga na doli prape kjo bajge e qenshurruar. O bo booo sa e ndyre eshte. Lidheni zagareshen se do na qelbe dynjane.

     • mirel September 4, 18:05

      bobo, kjo dhiarja e Ramutit komenton sikur eshte akoma duke u shkerdhyer te mullari i Dules..Ik moj vulve e mutit mos u ndjej me, e marrim vesh qe je nga tabani i vulgut “popullor” i Ramutit

    • anticensurë25642654 September 5, 12:54

     mirel
     më në fund e gjeta se kush është ky haleja që ka ndërruar pseudonimin në Hello, baxhella 25642654,në Bravo e në S. Vinglla
     është i famshmi Tap Topi!
     pra copa e idiotit që dy vite më parë hante mut sa plaste!!
     sigurisht që sot duhet të ketë mbetur pa të dhe po kërkon prapë!!
     o Tapë Topi o debil i mutit a do me ti botu të tërë artikujt ku kemi “debatuar” **** bashkë për votën e bardhë??
     ps:****debatuar ishte sa për të thënë,se nuk ka qënë debat!!ti haje vetëm mut partiak asgjë më tepër!!

     Reply to this comment
     • Kapma pak për qafe nofkën September 5, 15:32

      Për ça vote të bardhë flet o idiot. Votën e bardhë fute në bithë se s’vlen. Je lodhur shumë për të gjetur një tufë me nofka po më fund ke gjet vetëm lesht e pacurrit. I pifsh longun. Hahaha qënke komplet palë cari. Po mirë mo gojëhale, të ka plasur cipa që i qurravitesh si laskar mirelës? Apo je mirela dora vetë dhe fshihesh pas saj si baxhell bodrumesh? Çudi s’është se që të dy nofka femrash keni. Të dy gjoja armiq të betuar Ramës jeni, a thu se atij i rruhet shumë hajdari për ca miza kali që po ta bezdisin ca si shumë i fluturon me një pordhë drejt e ke gopi i mës nga kanë dalë. Zhduku nga forumi zvarranik

     • anticensurë25642654 September 6, 08:05

      po të bësh një analizë të profilit psikollogjik të TapTopit,do të shohësh një person hiperaktiv,foshnjor,arsimim të lartë,dije të pakta,gojë të çthurur dhe me pozicion të lartë në administratën publike!!
      pasi bën një llogaritje të përafërt me personat që kemi parë të paraqiten në medjen e shkruar a atë vizive,del në përfundimin se TapTopi,alias”Hello, baxhella 25642654″,”Bravo”,”Kapma pak për qafe nofkën”,”S. Vinglla” nuk është ashtu si do të paraqitet!!
      pra nga gjuha e të shkruarit duket si një maço mashkull me gjuhë të pistë,por të tërë të dhënat tregojnë,atë që nënndërgjegjia,do a nuk do, ja detyron ta shkruajë!!një mashkull nuk do ti shkruante në formën asnjëanëse këto “pseudonime”!!vetëm një femër e përdalë e bën një gjë të tillë!!
      Tap Topi është femër,të paktën kështu e njohim të mos keqkuptohemi!!
      emri i vërtetë i Tap Topit është SpiroPalesha,ministria e punëve të kota të dobiçit të tironës!!
      sfidoj gjithkënd që të vërtetojë të kundërtën!!thjeshtë që të hedhë poshtë arsyetimin tim!!
      ps:spiropalesha,që ndryshon pseudonim nga komenti në koment më thotë mua e mirelit se komnetojmë me pseudonime të ndryshme??pra o unë jam mireli o mireli është unë!!nuk është faji i saj!është faji i dobiçit që i ka dhënë kompiuter në dorë,dhe ne pagujmë për kohën e saj të “punës”!!

 4. Arben September 2, 12:22

  Muti perballe kakes, sfida e gazetes dita.

  Reply to this comment
 5. USA September 2, 12:45

  Na cuditet nuk permendet grabitja dhe korupsioni i politikaneve. Dosjet jane sa ti ne kembe o bedri!! Na le pa mend!

  Reply to this comment
 6. anticensurë25642654 September 2, 12:50

  na ke ça menderen me këtë koment para ndeshje futbolli o bedri sa është e vështirë të të lxojë njeriu deri në fund!!
  në të rë kuptimin e fjalës të hap barkun kur lexon se dobiçi i tironës na qënka kulmi i kulmit të njohjes së bukurisë e të elokuencës!!
  në të gjithë rrastet një snobist i pjerdhur dhe i fetishizuar nga halabakë katunesh!!
  o bedri analiza ku dreqin e gjete të shkruash se”Politika për Ramën është ego, kërkesë për mbushjen e jetës së tij, dëshirë për një vend në historinë e të ardhmes, ambicie e papërballueshme, pastaj përmbushje e unit politik dhe refraktar ndaj asaj që kërkon të bëjë me patjetër.”??
  mor bedri analist i nivelit mediokër në shumicën e rasteve.të ishte se do ta kishe shkruar vite,e vite më parë!?
  do të të kisha thënë “i ke rënë pikës pak a shumë”,por sot!?
  të them:kaq budalla je mor karabush??
  mor bedri i përcëlluar në tru,kur e ke parë ramën të bëjë atë që shpreh në publik??
  më thuaj një rast të vetëm dhe unë do ta fshi tërë konsideratën përçmuese që kam për ty!!
  këto fjalë që ti shkruan dhe unë i citoj në komentin tim,janë fjalë të thëna nga rama!!
  janë fjalë që barazohen me një zero me xhufkë!!asgjë më tepër!!
  o bedri debili,në psikanalizë,psikanalisti i mirë dëgjon atë që thotë i analizuari,klienti(nuk është pacient)por psikanalisti bazohet,duhet të bazohet,në intuitën e tij dhe jo në fjalën e klientit!!
  ti je psikanalist tmerrësisht i dobët!!as mediokërr nuk je o bedri!
  dobiçi i tironës vetëm një gjë ka të fortë!!atë gjë që ti dhe shumë të tjerë nuk e kapni dot!!
  ai nuk e shpreh në publik qëllimin që i ka vënë vetes!ai nuk e shprehur asnjëherë!ai ka për ta realizuar qëllimin që ka!!
  dobiçi pavarsisht se është “arrogant”,”cinik”,”përçmues”,”mospërfillës”,etje,etje!ai nuk është gjë tjetër veçse një THËNGJILL I MBULUAR!!të tërë këta mbiemra janë hiri që mbulojnë qëllimet e thëngjillit!!
  o bedri o tru valvolinë,ke shkruar shumë e për lumë!!
  ja ke bërë mutin tërë shkrimit!!
  pavarsisht se në pamje të parë duket diçka,nuk është gjë tjetër veçse një shkrim bosh!!

  Reply to this comment
 7. Ethem Lalaj September 2, 13:01

  Problematike interesante midis 2 protogomisteve te MAJTE ne politiken Shqipetare 30 vjeçare.Te shofim se kush do ja “qethe” koken njeri-jatrit.Nje gje eshte e sigurte.Tashme Salikrimineli po ferkon duart.Dhe dihet:Ai,Saliu ka marr pushtet ne saje te grindjeve
  te brendeshme te PS,te se majtes.Edhe kete situate Ai do e shfrytezoi mrregullisht.
  -Por duhet thene se tashme ILIR META ndodhet krejtesisht i zbuluare.Pse:
  1-Ka gabuare Rende ndaj Maxhorances me kthimin e ligjeve,ministrave,dekreteve per zgjedhjet e 30 qershorit & 13 tetorit..! Dhe maxhoranca nuk do pranoi kurre I.M. si presudent.
  2-Tashme Kundra Metes jane SHBA+BE pasi opozita ne teresi me Salin+Ilirin kane kundershtuare faktorin nd/kombetar sidomos per reformen ne drejtesi,por dhe me protestat e dhubeshme dhe braktisjen e institucioneve,si fenomen i paprecedent ne Europe e Bote.
  3-Por duhet thene se qenia apojo e I.Metes-president do te mvaret nga qendrimi i SHBA+BE duke pare se kush eshte me i korruptuare,kush ka dosje te hapura per ryshfet,kush ka demtuare me shume vendin ekonomokisht e politikisht ,se sa ndikon njeri apo tjetri ne stabilitetin e vendit,etj.
  -Ne keto kushte besoi se Ilir Meta duhet te shkarkohet dhe mbi atë te veproi SPAKU.
  -Ne te kundert nd/kombetaret te mos kekojne më arrestimin e “Peshqeve te medhenje”.
  -Populli tashme po kerkon drejtesi pas 30 viteve rrumpalle,kryesisht nga SALIU+LIKE FLORIRI.Arsyet dihen tashme.
  -Per Edi Ramen nuk ka dosje te hapura e mbyllura me procedure dhe mbi te gjitha nuk ka vrare asnje M I Z E.Por vetem ka sajesa shpifjesh te tipit BABALE te sajuara nga KINOSHQUPI i qytetarit dixhitalb.PIKE.

  Reply to this comment
 8. NY. September 2, 13:17

  30 vjet po ata vagabonde jane, “e ka kush e ka” pushtetin e lekut.Rama me fuqine qe ka sot me keta fshin bythen,Nje dite “miqesise” se ngjalave do i vinte fundi.Ne gjithe boten historikisht aleancat e klaneve mafjoze ne momentin qe hyn ne skene shteti ne fund kane perfunduar ne lufte per jete a vdekje sado miq te betuar kane qene per interesat e njeri tjetrit.Kjo po ndodh edhe ne Shqiperi,byrone e hetimit,FBI-in SPAK
  do e kontrollojne te tjere.Keta kane filluar luften me njeri tjetrin kush te dali i lare.Ne fund te gjithe me radhe do groposen

  Reply to this comment
 9. TEMO September 2, 14:42

  ZOTRINJ:B.Islami ne D I T A analizon punen e 2 protogonisteve te majt,ILIR Metes & EDI Rames qe sot jane ne pushtet absolut-President e Kryeminister.Se kush jane ata-i dim dhe ne.Por ne nuk duhet ti gjykojme si militant partie,ku njeri i shan e tjetrei i mburr pa analizuare demin qe i kane sjelle ata vendit ne 30 vite.
  -Dhe kryesorja eshte cila eshte rruga e shpetimit te vendit nga ky qerthull qe jemi futur.Ketu ka mendime te çuditeshme pa rrug-dalje.Une nendoj:
  1-Krijimi i institucioneve te reja te drejtesise-SPAK-BKH-GJ.KUSHTETUESE-GJ.LARTE..! Keto organe do te bejne VETINGUN e politikaneve qe nga viti 1992.Dhe nese kjo do te behet mire-vetiu do te eliminohen politikanet e korruptuare dhe do shkojne ne burg te gjithe ata qe kan vjedhur popullin dhe kane bere krime.Dhe ata tadhme dihen 100 % nga populli.
  -por ketu lind nje problem:SPAK & BKH jane organe hetimi dhe dosjet do i çoi ne Gjykate.A do i denoi gjykata te degjeneruarit e shekullit 29 21..!? Kjo eshte çeshtja.Une them se jo..jo..jo.Se nuk mund te denoi Djali-Babin sado i korruptuare te jete ai.Dhe dihet se kush eshte babai i krimit ne Shqiperi…!
  2-Pasi te pastrohen politikanet e korruptuare do zgjidhen organet e reja te drejtimit ne parti mes 2 kandidaturave nga baza ne qender.
  3-Te hartohet kodi zgjedhor sipas OSBE/ODHIR me 100 deputet,me KQZ,KZAZ,QV te depolitizuara…dhe do ishte mire qe te rritej % e pragut te partive nga 7-10 % me qellim qe te mos kemi 129 parti..por 3,4,5..parti si ne SHBA,GJERMANI,FRANCE,ETJ.
  4-Dhe te behen zgjedhjet te reja,ku rezultati te dali brenda 10-12 oreve.
  5-Te miratohet ne kuvend ligji i shpifjes me qellim qe kush shpif krimi..krimi..krimi..pa fakte duke
  Bere gjykatsin e Prekurorin…te futet ne burg p.sh= 3 vjet dhe jo prej-deri..! PIKE.

  Reply to this comment
 10. Freedom September 2, 14:58

  Ti kuingslin, me siguri duhet ta kesh ne ADN-në, tënde, Mos helmo si nepërka e Gabonit vendin tënd edhe pse merr ca lekë të qelbura për artikull. Turp.

  Reply to this comment
 11. fteri September 2, 16:10

  Shtrohet pyetja “..ç’fare do te ndodhe midis dy njerezve qe drejtojne shtetin’” !?

  ….Shum e thjeshtë si koncept ,,,,! .. fiton ai më puntori më i ndershëmi ,fiton ai që i ka dhënë më shumë reforma për Tiranën e shqipërinë ,ai që ka krijuar modele ,vrapon shumë ,shpejt sa të tjerë politikan shqiptar nuk e arrijnë në reformat e mdha urbane ,ku çdo gjë e ndeërtuar në Kryeqitet ka dorën e mendjen e Edi Ramës.Ndërsa për Ilir Metën dhe LSI ,mendoi se ka rënë pesha e sajë si forcë ballancuese me rol kyç në zhvillimit politike të vendit.

  Largimi i Ilir Metës nga presidenca ,është emergjente për mbarvajtjen e punës PS,dhe nuk kam asnjë dyshim se PS-ja është e do të jetë forca e parë në zgjedjet kurdoher që vijnë ose të radhës.Pasi ka bë gjithçka për shqiprinë ,wetingun dhe shtetin ligjor,për ta quar shqiprinë drejt europës.

  Gangrena kriminale e këti vendi është Sali Berisha ,Ilir Meta,L.Basha dhe Munika ,këta e duan luftën dhe destabilitetin e vërtet sot në shqipëri ,vetëm për ti shpëtuar sekuestrimit pasurisë përrallore që kan vjedhur dhe prangave të sigurta që i presin.Ai blloku dhe ato euro në dorë ,pa harruar dhe emrin Ilir Floriri i kapur gafil e inçizuar me zë e figur duke vjedhur në tavolin jan prova rale që gozhdojnë edhe krishtin pas murit po të doni ,e jo më ILIR METËN apo S.Berishën që pushkatuan si në mesjetë të egër , katër veta në demokracinë të v. 2011 në mes bulevardit me duar në xhepa !!!!!!.

  Reply to this comment
  • Lili ne tiranen pa uje! September 4, 06:14

   Fteri do gradahet per sherbim per Njishin! Po fteri nuk pa na tregon sa do ma kushtoje ne qytetareve megalomania e Rames e lalit Eri qe vetem prish e ndreq sheshet dine me ba dmth kujdesen per look e grim kur ne nuk kemi uje me u la!

   Reply to this comment
   • fteri September 5, 07:08

    Lili ke të drejtë, qeveria ka mjaftë për të bërë ,por kur ke të çmendur vllezrit OPOZITAR që venë shkopi në rrota,po e nxinë vendin ,nuk na lënë kohë asnjë minut që të merremi me megalomaninë e qeverisë .Opozita në një farë mase jo vetëm që ka rënë në greminë ,por po na tërheq edhe shqipërinë ,nuk i la asnjë minut popullit të kërkoi të drejtat e tijë .Pa larguar përfundimisht të gjithë ata që dorzuan mandatet përfundimisht të mos kthehen kurr më në politikë,por shqipëria pret një opozitë tërsisht të re.

    Reply to this comment
 12. mirel September 2, 17:01

  Bedri, cdo te thote “nenkembe”?
  Nga e shpike dhe kete?
  E hapni thesin e idiotizmit me delir sikur keni bere ndonje gjetje te vecante me kete lloj shprehje..
  Dhe jo vetem..
  Jeni “veteshprehur”, e “vetekuptoj”
  Ta lexoje shkrimin qe kur fillon baladen e Metes, eshte mundim me vete.
  Te vazhdosh pastaj me elozhet ndaj Rames, qe “e njeh te bukuren”, te krijon neveri patollogjike
  Dilni nga skena si gazetare. Nuk vleni nje grosh

  Reply to this comment
 13. Adih September 2, 18:29

  Lexoj ,nga shume komentues ,si mund te hidhen ne koshe te plerave ,kjo klase politike 30 vjecare neokomuniste ..Si bojkoti i zgjedhjeve e tj e tj .
  Ta kini te qarte vetem VETING dhe BKH do ti fusi ne grope te gjitha keto klasa politike .Interesant pse jeni qe te gjithe pesimist .Une jam optimist ,jo per emocionet dhe deshiren e momentit ,por per llogjiken e ftohte Kini pak durim . Keni qe prisni qe nga 45 e deri me sot .Prisni dhe ca muaj .FBI i ka ciper tavolines te gjitha pislleqet ,vjedhjet investimet ,deri edhe me emra te tjere te ketyre hajduteve anti zhvillim e anti shqiptare .Eshte dhe investohet shume per kete reforme ,nga perendimoret ,,me optimiste burra .
  E kam thene dhe here te tjera .Senader ish kryeministri kroat u denua me burg 9 vjet .A e dini kush e rrasi brenda ,e rrasi FBI Amerikane ,dhe jo prokuroria dhe gjykata e kroacise .Edhe LLallen te bini ne krye te drejtesise prap ,nuk ka as edhe nje shanc te ndihmoje keta hajdute, kur ti le ciper tavolines FBI vjedhjet .E kam lexuar vete me syte e mi gazeten perendimore te asj kohe .Bile kur amb LU permendi orat e dorave te shtrenjta prokuroreve ,gjygjtareve dhe deputeteve .,pa filluar procesi i Vetingut , thashe e hengren keta politikanet tane .E them kete se edhe me Senader qe ,ose filloi loja e orave te dores .tamam si theniet te amb LU .Ku patjeter keto mendime per orat e shtrenjta ka qene mendimi i DASH dhe jo i amb LU ,ai vetem e trasmetoi kete thenie.Do me kujtoni nje dite ,bile do jete e afert.. Ju uroj optimizem dhe gjithe te mirat ,juve komentueseve te mesiperm .

  Reply to this comment
  • Dulla me qeleshe... September 2, 21:01

   Mos më keqkupto zoti @adih, por edhe pse SPAK apo BKH nga ana e tyre mund të rezultojnë të sukseshëm në angazhimet e tyre për spastrimin e drejtësisë nga të koruptuarit, çështja që na shqetëson nuk është thjeshtë se do penlizohen apo jo dhe krerët e kësaj glase parapolitike, por se si mund t’ja arrijmë ne si shoqëri të përzgjedhim njerëzit e duhur në qeverisjen e vendit. Ky është thelbi dhe këtu duhet përqebdruar debati ynë.

   Pezullimi nga puna i një gjyqtari të korruptuar apo ndëshkimi i një grushti politikanësh të korruptuar nuk konsiderohet “sukses”. Ajo është vetëm një pikënisje për zbatimin e ligjeve ekzistuese, Kjo në këndvështrimin tim mund tu shërbejë disave si një farë amnistie për të gëzuar milionat e përfituara me lloj-lloj marifetesh, duke filluar nga mashtrimi ordiner e duke përfunduar deri ke krime të natyrave të ndryshme.

   Thelbësorja e shqetësimit është se cila do të ishte metode më efikase për të desinfektuar dhe shëruar këtë gangrenë që po u merr shpirtin shoqërisë, dhe po i detyron të braktisin vendlindjen. Cili grup intelektualësh do e marrë në dorë flamurin për themelimin e një partie, e cila të përfaqësojë interesat e mbarë shoqërisë dhe jo të individit? Çfarë masash paraprake duhen ndërmarrë për t’ja arritur gradualisht ke realizimi i objektivit?

   Ndëshkimi i glasës politike me “votë aktive” (dmth. pjesmarrje sa më aktive, por zhgarravitja e fletës kryq e tërthor) do të ishte hapi i parë drejt arritjes së objektivit, por jo ai vendimtar. Vota e ka vlerën e saj kur ti je i bindur në vetvete se pse e fal, dhe kujt ja fal.

   Une kam përshtypjen se shumica e elektoratit nuk e ka idenë as të njërës dhe as të tjetrës, kështu që në këtë drejtim nevojitet puna e mediave të pavaruara dhe e personelit të mësimdhënies, për momentin të dyja të mbushura tumllas me militaruca partiakë.

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 September 3, 17:48

    Dulla me qeleshe…
    plotësisht të drejtë”por edhe pse SPAK apo BKH nga ana e tyre mund të rezultojnë të sukseshëm në angazhimet e tyre për spastrimin e drejtësisë nga të koruptuarit, çështja që na shqetëson nuk është thjeshtë se do penlizohen apo jo dhe krerët e kësaj glase parapolitike, por se si mund t’ja arrijmë ne si shoqëri të përzgjedhim njerëzit e duhur në qeverisjen e vendit.”????????
    adih nuk e kupton akoma,ka shpresën të veshur me antiplumb,se nuk mund të sillet drejtësia me sigla!!
    filmat vizatimorë me çufon dhe bubin kaçurel të ambasadës amerikane,nuk janë gjë tjetër veçse një hisyhedhje!!(fjalë të bukur kanë sajuar))

    Reply to this comment
    • Aaiu nga Selenic September 3, 19:11

     DMTH e gjith kjo qe eshte ber deri tani , qenka bere kote. Vetem per te rregulluar ata qe vijne, ndersa kleta qe kositen qe tridhjet vjet te jen, te dehur, nga pasurit e paligjeshme dhe te bejn qejef deri ne vdekje.!
     Ne ket menyre qenka ber ajo qe thuhet. Ku ishe Asgjekundi c`fare ber asgjekafsh.! Brravo anticensura na dhe nje lajme te “shkelqyer”

     Reply to this comment
     • N. G. September 3, 19:56

      Besoj se e kanë konstatuar dhe pjesmarrës të tjerë të forumit, por me sa shoh unë ka një koinçidencë të çuditshme me tarallakët e kazanit mëngjarash. Ashtu si me të shtypur butoni, pas tre muash abstenim, AAIU firifiu, NET gazepi, dhe QIPE piçkëllonja, na u shfaqën që të tre si kofini pas të vjelit, a thua se selia rrozgë s’kishte ku të psoniste kaqola më përshtatshëm për lloqe gazetash. Më e bukura është se dementi pi Selenice na paska harruar të shkruajë dhe emrin. Hahaha, jepi net mavrija ndihmoje pak shokun e idealit.se vate dhe qy për lesh arapi më duket.

     • ganiu September 3, 20:23

      N.G.
      Aliu nuk ka harruar emrin e tij. Është bër pak gagaç.

     • anticensurë25642654 September 4, 08:20

      Ali mos vallë ke pasur ndonjë goditje të lehtë në tru??
      jo se të ka ulur nivelin e mendimit,jo,jo!!atë e ke po aq të lartë sa e ke pasur,pak mbi zero,por duket se të ka bërë pak gagaç,si e thotë dhe gano!!
      ali “DMTH e gjith kjo qe eshte ber deri tani , qenka bere kote.”ky lloj arsyetimi,llogjike e di se në ç’nivel vendoset??
      në demencë!!
      ali nuk jam aq i zgjuar sa të filloj e të mbush vozën pa fund me kullesë!!më vjen keq por nuk kam nivelin tënd!!
      jam i detyruar të dorzohem!!vazhdo me gjenialitetin tënd!!unë ndonjëherë do të mësoj prej teje dhe dot të të çoj lavdërimet për mëndjen tënde të ndritur!!

     • Hello, baxhella 25642654 September 4, 10:43

      Jo, jo e ke gabim. Nuk jane vetem keta te tre. Pescja e debilave kompletohet sikur atyre te treve ti shtohsh dhe ket gojorin e qenshurruar si dhe ate sorren e zeze, black swan, lowe, veronika a qysh ja thone. Ja zere sikur ka ardhur dhe ajo.

 14. Aaiu nga Selenic September 2, 20:01

  Ilir Meta qe u perball dhe vazhdon te perbellet me te gjith kundershtere dhe shoket e tije politik.
  Bedriut i ben pershtypje kjo perballje po nuk e thon nje gje ku mbase nuk ju ka kujtuar.
  Kjo perballje ka dy ane te se njejtes medalje,
  1. Perballje pa p[arime vetem lufte per fitore personale.
  2 . Dihet mire qe ne ket lufte qe e ka quar deri tani ne fitore eshte Kush.? FLORIRI Ore Berdi. Dikur Nafta cente Bllokaden e Tani FLORIRI Can Bllokaden.
  Me veshtir e ka Edi Rama se Edit i mungon FLORIRI.!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 3, 17:52

   o ali o i ziu ti!!
   aman o të keqen as në nivelin e bedros së partisë nuk je!!
   vazhdo në budallallëkun tënd o aliu nga sera e selenicës!!

   Reply to this comment
   • Aaiu nga Selenic September 3, 19:20

    anticensure.Shyqyre qe te kemi ty qe i “die” te tera dhe i percmon te gjith. Rrofsh e qofsh o Zelullu.!

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 September 4, 08:23

     “Rrofsh e qofsh o Zelullu.!”
     ?????????????????????????????????????
     aai ça do me thon??

     Reply to this comment
     • Aaiu nga Selenic September 4, 10:18

      Te themi se je, jo se duam, ne.pore se je realishte.!Zelullu i Vertet.!

     • anticensurë25642654 September 4, 11:36

      atë punë e di o ali!!vlerën time e di që ditën e parë që filloi të punonte llogjika,atë që nuk kuptoj është fjala “Zelullu”!!
      çfarë do të thotë??
      ps:përse shkruan tashti Aaiu dhe jo Aliu si më parë??

 15. Adih September 2, 23:02

  Dulla me qeleshe [email protected]….

  Drejtesia ,rinovimi i saj do e rregulloj shqiperine .Duhet ta kuptojme ,se zbatimi i ligjit ,diktati i ligjit , zbatimi i kushtetutes ,rregullon cdo gje .Gjithe bota eshte vetem nje fshat i vogel .Pamvaresisht se lagjet e ketij fshati ,,shtetet midis njeri tjetrit kane shume ndryshime midis tyre ..Pra ligji do vej cdo gje ne vend .do ndryshoje shqiperine ,ku me jep te drejte ,ne kemi shume nevoje per kete diktat te ligjit..prandaj edhe perendimi po e ve kete drejtesi me diktat ,politikaneve tane te korruptuar ..Shqiperia i ka te gjitha ,diellin .detin ,mineralet ,naften e tj ,por eshte bere keq manaxhimi i tyre …Mireqenia vjen me nje manaxhim te mire ,por ajo qe nuk riparohet eshte se ne kemi shkateruar natyren ,bregdetin ,qytetet ,ku perqindja me e madhe eshte shkateruar komplet ,kam dhimbje , Natyren na i ka dhuruar zoti ne shqiptareve shume te bukur ,ku kete natyr politikanet e kane shkateruar , ,ku ne perendim ,politikanet e kane zbukutuar kete natyre te zotit me shume me mrekullite ,idete e njerezve specialiste ,qe jane zgjedhur nga politikanet e tyre ..Kam vite qe banoj ne perendim ,ku eshte ,mbizoteron diktati i ligjit .Ne ate fillim kam bere dhe gafa ,Kam pyetur nje intelektual te mirefillte dikur duke i thene .E keni bere vendin tuaj nje pikture shume te bukur Keni zgjedhur politikane te mire etj e tj . .Pergjigja e tij ishte .Nuk e kane bere politikanet perle kete vend .Ne nuk i u jemi ketyre politikaneve borxhlinj ,por ne i jemi borxhlinj ,pra mirenjohes politikaneve vetem ne nje aspekt ,kane ditur te marin ,te zgjedhin specialistet me te mire te vendit dhe ata e kane bere kete perle ,fatkeqesisht ne populli nuk i njohim keta specialiste ,por ketyre i jemi per jete mirenjohes..Ku ketu ne shqiperi ,u fut korrupsioni ,mga politikanet ,vodhen ,kurveruan ,shkateruan natyren vetm banditet ,te pa fe ,pa din e iman ,prandaj jeni ju sot me te drejte pesimiste Nuk i ka pyetut njeri arkitektet ,kane vdekur te gjithe ,nuk ka spango ,per te bere shtepite ne nje vije te drejte. nuk mund te punohet me toka me traktot ,u shkaterua me koshjence kjo nga politikanet shqiptare ,eshte dhimbje e madhe kjo .Edhe nje gje tjeter qe me shqeteson eshte problemi i pronave .Te pa pergjegjeshmit politikane qe nga qeveria e Meksit e deri tek Rama ,po shkaterojne vendin ,po falimentojne shqiperine .Jane bere dosjet kapul ne gjykaten e STRSBOURGUT ,i genjejne i mashtrojne ,na lini kohe dhe as edhe nje gje nuk bejne politikanet shqiptare .Me beso ,ne qofte se neser hap rubinetin gjykata e Strasbourgut ne falimentojme komplet si shtet .Kush do e mbaje pergjegjesine ,bota nuk te fal ,se Rama lyhet me boje te zeze dhe shkon ne afrike neser te banoje ,e kjo do jete ne kurrizin tone ,qe do paguajme me shekuj me taksat tona keto miliarda qe na i kane lene ne preher ,keta kodoshe politikane te pa pergjegjshem .Ka shume per te diskutuar per keto tema ,dhe me beso ,kur zbatohet ligji edhe Liken ta beshe pashah te pergjithshem ,nuk ka mundesi te lepije gishtin ne mjaltin e popullit ..Prandaj mos kij frike kush vjen ne politike ,por te kesh ,ose te kerkosh ,kur ne ,shqiperia te filloje diktati i rrepte i ligjit ,dhe te garantoj ,po u be ,ose kur te behet ,ne nuk do komentojme me ,ketu ne kompjuter ,ashti si edhe une nuk merem me politike ne kete vend perendimor ku jetoj ,se cdo gje zbatohet ne ligj .Ketu ka diktature te rrepte mbi ligjin nuk te ben njeri per burre ,dhe nuk te pin me uje paraja dhe ryshfeti..Ku nje shembell te jap ,lulishtet e pa fundme qe jane ketu midis qytetit ,kane shekuj qe jane dhe as edhe njeri nuk ka frike se kush do zgjidhet kryet Bashkie ,se ska shanc te beje pallate me shume se 5 kate dhe jo gradacela si lali heri ne Tirane., ,besoj se me kuptove dhe te uroj gjithe te mirat.

  Reply to this comment
  • Dulla me qeleshe... September 3, 10:22

   Asgjë për të mos e kuptuar @adih, përshëndetje!

   Spartak Ngjelën kam vite që e ndjek në prenoncimet e tij pëmes debateve televizive, kështu që pak a shumë i kam të qarta dhe të mirëfiksuara në kokë, se çfarë do të thotë për një situatë kaq kritike, vënia në binarë të një sistemi të degjeneruar drejtësie.

   Që venia në funksion dhe nisja e punës nga SPAK dhe BKH do rezultojë disi e frytshme për shoqërinë, për këtë s’kam pikë dyshimi, por ajo që personalisht më shqetëson në këtë “dirty job” është, se në vend që të ishim vetë ne shqiptarët iniciatorët dhe realizuesit e këtyre proceseve reformuese, jemi po ne ata që ua leme ne dore punët tona të huajve, duke dëshmuar edhe një herë, se asnjëherë në histori nuk kemi mundur t’i përzgjedhim me dëshirën tonë drejtuesit e duhur, të aftë dhe të përkushtuar për të vënë në terezi punët e shtetit.

   Do të mjaftonte vetëm fakti, që bota ka marrë përsipër të investojë miliona për të na nxjerrë nga qorrsokaku ku e kanë futur vendin zabërhonet e katapultuar nga hiçi, për të kuptuar, se sa të pa zotë paskemi qënë ne shqipot në përzgjedhjen e njerëzve më të devotshëm për të na drejtuar.

   Si është e mundur që janë pikërisht të huajt, dhe jo grykësit e parapolitikës, ata të cilët po interesohen më shumë në reformimin e padrejtësinë?

   Ngrita nga të huajt e strukturave të domosdoshme për luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit administrativ dëshmon jo vetëm naivitetin dhe paaftësinë tonë për ta nxjerrë vetë gomarin nga balta, por edhe atë se fajtorë të kësaj mizerje nuk është vetëm glasa parapolitike që na ka drejtuar dhe po na drejton në formën më të keqe të mundshme.

   Prandaj dhe shumë nga komentuesit kanë vite që parashtrojnë pyetjen se cila është zgjidhja më optimale dhe afatgjatë për të shëruar këtë gangrenë brejtëse? Cilët do jenë fundja pas vendosjes në binarë të drejtësisë ata intelektualë të moralshëm, kurajozë dhe me integritet, të cilëve do të mund t’u besohet qoftë edhe sa për t’i vënë në provë, fati i vendit? Duhet të jenë këto figura të reja, të panjollosuara nga pluhuri i pardesyve të bardha ramizaliste, apo tentakulat e tejzgjatura të një oktapodi gjigand që ka mbërthyer vendin e bekuar nga perëndia dhe po ia merr dalë ngadalë shpirtin?

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 September 3, 17:54

    dulle po më pëlqen jashtëzakonisht!!
    “por ajo që personalisht më shqetëson në këtë “dirty job” është, se në vend që të ishim vetë ne shqiptarët iniciatorët dhe realizuesit e këtyre proceseve reformuese,”
    nuk e kam lexuar të tërin por mjafton kjo!!nesër më tepër!!

    Reply to this comment
    • Aaiu nga Selenic September 4, 19:48

     anticensure. Mos i harro keto shkrime. Do t`ja lejm kohes Ne se do te dalin gjerat sic thua ti, atehere do te te ngrejm nje “Lapidar”!

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 September 5, 10:12

      ali ne jemi të njëjtë,deri diku!!
      të dy mbajmë linjën tonë!!ti atë që të është ngulur në tru,dhe të janë ndryshkur gozhdat e të janë qorruar sytë,pra linjën e dëshirës,unë në linjën e shikimit real të ngjarjeve!!
      ti dhe i zhytur në mut kujton se një ditë do të zgjohesh në parfumin e një fushe trëndafilash!!
      unë,sapo i ndjej kutërbimin më të vogël mutit që po mbush gjithnjë e më tepër shqipërinë,filloj e marr masa!filloj e kritikoj,sulmoj!!
      Aaaaaai,unë mbaj mënd atë që them,e më shumë mbaj “mënd” atë që shkruaj,është e gjitha e fiksuar në HD e kompiuterit,nga gushti 2009 e këtej!
      ali ti e di fare mirë se je një nga personat që unë i ndjek në komente,ashtu si e di fare mirë që dhe ti ndjek të mijat!!
      ali ti e di fare mirë se unë nuk e kam problem të sulmoj dikë,qoftë nga njerzit më të afërt në këtë blog,ashtu si e di fare mirë se nuk e kam problem që të mbështes kundërshtarët më të fortë kur mendoj se kanë të drejtë!!ti e di fare mirë se ashtu si sulmoj pa kompromis,ashtu kërkoj dhe falje kur e kam gabim!!për mua është turp të mbroj një gjë që unë vet e quaj të gabuar,pavarsisht se mund të të lë përshtypjen se e kujtoj për të drejtë!!
      ali unë jam ateist,nga ata të pastërtit fare,por në një mënyrë pranoj që ka zot!!për mua zoti është vetvetja!!për mua thënja “zoti i sheh dhe i dëgjon të gjitha” është e vërtetë!pra vetvetja,di gjithçka ti bën!vetëm vetvetes,zotit,nuk mund ti fshehësh ASGJË!
      kështu ali për atë punën e lapidarit!!dëshira time është që shqipëria të jetë një vënd i begatë,nje¨vënd që gjithkush të jetojë në lumturi me gjithkënd!!
      realiteti nuk është sapak i tillë!
      parashikimi,dëshirë e shumëzuar me realitet të nxjerr në parashikimet e mija që do të jenë gjithnjë të errëta!!sepse e errët është gjëndja,politika,e trashë është mbështetja popullore ndaj kësaj politike!!
      nuk e di,por ndoshta si me magji mund të ndodhë të bëhet realitet ëndërra tënde!!nuk është se nuk ka raste,psh,borbardha,kësulkuqja,e bukura e fjetur etje,etje!!
      atëherë unë do të të jap të drejtë në këmbënguljen tënde prej mushke!!
      vetëm një gjë ali,shpresoj që të mos harrosh ti këto që po shkruan!nuk është se jam një tip që i kujtoj të tjerëve mutin që ju është tharë nëpër shalë,por thjesht që të mos dalësh si një shpëtimtar!!
      shpresoj që të bëhet kështu si thua ti ali!!dhe për mua do të ishte shumë shumë më mirë!!
      sidoqoftë unë për momentin prefroj të qëndroj në pozicionin tim dhe të mos futem në gropën e mutit ku je ti!!nëse ai bëhet flori!? të siguroj ali që nuk do të të kërkoj pjesë!!vetëm do të kënaqem për ty!!ashtu si dëshpërohem sot!!

     • anticensurë25642654 September 5, 10:40

      se harrova ali
      nuk më këtheve përgjigje për “Zelullu” dhe për “Aaiu”
      shëndet e gjithë të mirat!!

   • Lili September 4, 06:03

    Figura te reja po , po me pervoje pune bile qe dine cka eshte nje jeten e perditshme nje ligj i keqformuluar , si i torturojme qytetaret me formular vend e pa vend sepse shteti nuk bene punen e vete si shtet e nuk i percjell vete prej nje zyre ne tjetren apo prej nje administrate ne tjetren per sorollat njerezet prej nje zyre ne tjetren kot! , njereze qe nuk jane aty se kane look te bukur po jane aty se kane pune te bukura !
    Jo figurave te reja vetem se jane te reja a te ri sapo te diplomuar si keto agedhje te Rames , pa pervoje jete e pa pervoj pune ,se mjaft me me experimente nga njereze jo ne nivel te detyres qe vine aty per t’u pasuruar shpejt e s’ju behet vone per rezultate te punes per ne si me PPP !

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 September 4, 12:37

     lil
     puna e formularëve dhe e gjezdisja me to në dorë nga një zyrë në tjetrën nuk është gjë tjetër veçse arsyetimi për ngritjen e administratës partiake!!
     kjo administratë partizane e partisë që ka pushtetin fryhet e stërffryhet kështu që njerëzit duhet të vërdallisen për ta parë se sa punë kanë zyrtarët që ngrohin kolltuqet!!
     kam jetuar shumë vite në zvicër!!një vënd që çdo vit që kalon shkurton administratën shtetrore!e bën më eficiente,e bën më të lehtë për taksat e shtetasve të tij!!psh është shtet europian që çdo vit ka një suficit,pra një vlerë prej 3 mld SFr më pak harxhime se mbledhje taksash!!shkon në një zyrë për një problem të caktuar,vështirë se të zgjat më shumë se 30 minuta zgjidhja!!
     për regjistrim makine,për zgjatjen e vizës,për hapjen e një firme nuk më vjen në mënd ndonjë gjë tjetër!!
     ke për të paguar fatura!?shko në postë dhe mbron punë në 5 min!!do ti bësh on line!?pa problem!!do bileta treni,ke on line,kompiuter celular,si të duash,gjithashtu dhe sportel!!
     ndryshimi do ta bëjmë ne lil dhe jo marsianët!!njerzit i kemi këtu nuk mund ti importojmë!!ata i kemi në politikë,i kemi rreth nesh në administratë ose në sektorin privat!!ne duhet ta ndërtojmë shtetin tonë me njerzit tanë!!ndihma e gjithkujt është e mirë,por vetëm ndihma dhe jo “ndihma”!
     ndryshimi i sistemit zgjedhor që brënda partive!!shëmbullin më të pastër kemi amerikën!!ku gjithkush mund të kandidojë!mund të kandidojë për postin më të ulët politik deri në atë më të lartin!të kandidojë brënda partisë së vet,brënda qytetit të tij,brënda shtetit të tij e deri në konfederatë!!
     në radhë të parë duhet të largojmë mbretërit partiak!!
     në radhë të dytë duhet të ketë demokraci brënda partisë dhe kolegjialitet!
     në radhë të dytë çdo antar të ketë të drejtën e fjalës!fjalën e lirë të çdo antari asnjë antar tjetër nuk duhet ta ndërpresë,sado kundër partisë të jetë,sado kundër mendimi të përgjithshëm të jetë!!
     në radhë të tretë çdo antar partie mund të konkurojë për çdo post partiak!!
     në radhë të katërt çdo antar mund të konkurojë me dëshirën e ti për çdo post shtetror!!vete¨m konkurimi brënda partisë duhet të nxjerrë përfaqsuesin!!
     në radhë të pestë emërimet partiake duhet të zhduken!
     në radhë të gjashtë kryetari i partisë nuk duhet të ketë post shtetëror!ai duhet të ketë vetëm post partiak!partia fituese në këtë rast ka dhe kontrollin e brëndëshëm mbi drejtuesin e shtetit!!
     një njeri nuk mund të bëjë dy punë madhore në të njëjtën kohë!të drejtojë shtetin dhe partinë!!njëra nga të dyja do të lihet pas dore!!
     me gjithë gjenitë që nxjerrim me bollëk e kemi parë se sa herë kryetarët marrin pushtetin,partia shkon në të sëmës!!nuk është se kur janë në popozitë bëjnë ndonjë gjë më të saktë,por kur janë në pushtet e pshurrin partinë!!
     duhet ndryshuar gjithçak që është ngritur vetëm e vetëm për të vjedhur,grabitur nëpërmjet sundimit të njëshit!!

     Reply to this comment
     • Hello, baxhella 25642654 September 4, 13:15

      Dhe thoni po deshet qe i qenshurruari nuk ka takat per bresheri pordhash.

     • mirel September 4, 18:09

      Po ja ben ti sherbimin mire o baxhelle ramiste…dhe fjalet i ke me kursim, se e paske gojen per tjeter pune

     • Hello qenushe September 5, 16:12

      O bo boo mirelaaaa. Qysh kur ke fillu me i dalë për ndihme qenshurrës mi dreq? Apo je qenshurra dora vetë? Pse me dy nofka? S’të mjaftonte vetëm njëra? E po mirë atëhere, qysh këtej e tutje le të thërrasim qenushe mirela. Hahaha . Qenushurë mirela sikur s’shkon apo jo?Hë si thua, të pëlqen? Yyyyp xhixhi, lum si ti, tani ja hodhe, duhet me i thon poetit të bëj një poezi. Hahaha nesër avazi mirelkë, nesër. Deri atëherë do shkatërrohen pak nga nervat s’ka pati bësh. Shtrëngojnë fort. Hahaha

     • anticensurë25642654 September 6, 08:07

      Hello qenushe/Spiropaleshe
      e fortë je!
      i ke krehur flokët??
      apo gjithnjë i kreh me gishtat në prizë??
      duhet ta patendosh zemra!!

 16. Gezimi September 3, 13:08

  Urime shoku Bedri! Paske thyer rekordin sot (der tani te pakten). Paske lejuar deri 27 komente pa i fshire te gjithe si e ke zakon. Ti dhe ai Xhevdeti jeni ketu kampionet e censurimeve te komenteve ne ato shkrimet tuaja pacavure.

  Reply to this comment
 17. e verteta September 3, 15:32

  Sakte!

  Reply to this comment
 18. kris 1 September 3, 19:02

  Gjuha shqipe sa e mire
  Sa e paster sa e dlire
  Por kur e flet zoti Rame
  Ndyhet e behet kurbane!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim