Rama: Po shlyejmë borxhet e Berishës, Topalli: Nuk merr vesh nga shifrat, bëj piktura

April 10, 2014 12:52

Rama: Po shlyejmë borxhet e Berishës, Topalli: Nuk merr vesh nga shifrat, bëj piktura

Marrëveshja e qeverisë me FMN është një marrëveshje model, e nënshkruar në funksion të rritjes ekonomike dhe rimëkëmbjes së vendit. Kështu u shpreh sot kryeministri Rama gjatë seancës parlamentare, pas akuzave të opozitës për mungesë transparence lidhur me marrëveshjen me FMN.

Rama tha se qeveria ka shlyer deri tani 200 milionë dollarë borxhe ndaj kompanive, të cilat la trashëgim qeverisja e kaluar.

“U keni shqiptarëve në qafë një situatë borxhesh. I keni lënë një kompani shpërndarjeje në faliment. U është thënë këtu në kuvend nga opozita e mëparshme mos e bëni këtë investim se është i dështuar. Kompania iku para 23 qershorit apo pas 23 qershorit. Këtë  kompani që e gjetëm si minë me sahat, ne e kemi fajin?

Je keni bërë që shteti të hyjë në një situatë ku të akumulojë borxhe deri në një pikë që nuk përgjigjet dot. Pse meqë koncesione paskan qenë të rregullta, pse trashëguam gjithë këto borxhe të papaguara ndaj kompanive koncesionare? Këto janë fakte, nuk janë interpretime. Faktet flasin. Fakt është edhe rënia ekonomike nën zero e tremujorit të tretë. Është fakt i pranuar botërisht, siç është fakt se Shqipëria do të vlerësohet nga agjencitë e ratingut ndërkombëtar. Kjo falë politikës tonë të rifutjes në rrugën e rritjes ekonomike. Sot janë mbi 200 milionë dollarë borxhe që i latë ju, të cilat ne i kemi paguar.  Ajo që kemi bërë ne dhe që e pohojnë të gjithë ekspertët është që marrëveshja e Shqipërisë me FMN është marrëveshje model”, tha ai.

Ndërsa ish-kryeparlamentarja Topalli akuzoi Ramën se ka harruar premtimet e fushatës. Ajo tha se 300 ditë pas marrjes së pushtetit, qeveria nuk ka kryer as parashikuar asnjë reformë që i shërben ekonomisë.  Ajo akuzoi qeverinë për tentativë për kapjen e të gjitha pushteteve.

“Ende nuk ju besohet se jeni kryeministër. Ju bëheni qesharak kur përmendi shifrat. Në shtator deklaruat borxh 400 milionë dollarë borxh ndaj biznesit, pak muaj më pas 600 milionë dollarë. Në dhjetor auditi i Deloite nxori 250 milionë dollarë, Rama tha 900 milionë dollarë. Në mars, ministri Cani tha se janë 720 milionë dollarë. Këto janë shifrat që keni thënë ju. Sot the 1 miliard dollarë. Më vjen keq, në matematikë je i keq, bëj një pikturë më mirë.

Po i afrohemi 300-ditëshit të qeverisë. Nuk ka asnjë reformë që i shërben ekonomisë, punësimit, halleve dhe problemet e njerëzve, të rinjev apo rendin. A ju kujtohen 1 milionë të papunët. Në këtë kalendar nuk ka asgjë për të papunët, as për të varfrit, apo ata që blejnë me lista. A ju kujtohet kur u thoshit shqiptarëve më punësoni, që t’u punësoj juve. INSTAT thotë se janë 40 mijë të papunë më shumë. Papunësia është 17 për qind. Shifër rekord”, tha Topalli.

April 10, 2014 12:52
Komento

19 Komente

 1. klodi April 10, 12:44

  po zonja dizenjatore e shkodres, e njeh mire punen e piktures

  Reply to this comment
  • petrit April 10, 15:16

   Ke te drejte moj klodi. Ja ka futur kot Topalli qe i thote Rames se nuk mer vesh nga shfifrat po meru me pikture. E ku mer vesh Rama nga piktura ?
   A po. Qe ti hyje zanatit te modelit nudo, kete e ben Edi se ka dhene prova.

   Reply to this comment
 2. Manoli qe e nx...ri April 10, 12:53

  U shfaq prape kjo sperdhima,dezenjatorja qe mer vesht mire nga llogaria,se ka pastru tonelata me koka pashku e ngjala ne kohen e partise se sumes e ne kete te spiunave te PD ku sot jane konvertuar,per te mbuluar shalet e menderosme me ashtu,per ashtu.

  Reply to this comment
 3. Horri i Bulevardit April 10, 13:03

  Mos shoqja Dizenjatore, paska qene edhe modele nudo, ne institutin e larte te arteve, ne pikture.
  Shoqet e ish sigurimit, kane qene te denja dhe te gatshme edhe te benin puci puci neper dollapet e partise edhe si modele nudo, per shoket e partise.
  Mos shoqja Dizenjatore eshte shoqja Nafije e Dybekut?.
  Ju lutem gazetare te Dita-s, investigojeni njehere kete, se duke pare Zhozefine, alias Dizenjatorja, me kujtohet Nafija e Dybekut.

  Reply to this comment
 4. Avokati i poplave April 10, 13:18

  Me topallet e politiQIse po shkelen te drejtat humane 22 vjet te popullit shqipetar
  ——————————————————————-
  Do te perjashtohemi nga tere organizmat nderkombetare:
  -Jane shkelur tere te drejtat humane te popullit
  -Jane shkelur te drejtat e femres
  -Jane shkelur te drejtat e femijeve
  -Jane shkelur e persekutuar 99 perqind e popullit si ‘komuniste’ qe bene luften e ndertuan shtetin dhe bazebn ekonomike.
  -Jane shperblyer kolloboracionistet e bashkepuntoret e fashizmit e antishqiptarizmes zogolljanme.
  -U eshte mohuar lirija e shtypit dhe fjales,se punes dhe prones.
  -U eshte vjedhur pasurija kombetare e personale.
  -Ueshte mohuar 2 vjet e drejta kushtetuese tev jene jo vetem votues por dhe te VOTOHEN.
  -U eshte vjedhur parlamenti i popullit qe nuk perfaqeson sovranin por krimin e korrupsionin.
  -U eshte mohuar ‘ligji i barabarte per te gjithe’,nje shqiopetar i ndershem denohet e vritet pse do buke nje antishqipetar qe ka 23 vjet qe vjedh shqiperine behet deputet.ORGANIZMAT NDERKOMBETARE TE MBROJTJES SE TE DREJTAVE HUMANE DUHET TE NDERHYJNE PARA SE KY POPULL I VOGEL TE SHPERBEHET.

  Reply to this comment
 5. inf April 10, 13:32

  Tregoji Albanezeve dhe kryhesisht Shkodraneve si u bane e pasun
  dhe ku i gjete at pasuri je ba si sheike e kalase Shkodres oj drone
  trego nga 70 veta qe kishte kuvendi ne pune 69 ishin shkodroj.
  Pika mu ne birr te bithes moj kukumjaçke e salih kreminelit je ti
  Del e llap kot me kot ben Teater pa kuptim moj dizenjato e perdale
  je TI.

  Reply to this comment
 6. andrea April 10, 13:58

  JOZI….nuk merr vesh nga politika, bej kamasutra.

  Reply to this comment
 7. toni April 10, 14:34

  joziiiiii fks zhele mendore…

  Reply to this comment
 8. kurva e shkodres April 10, 15:12

  lavire dole ti moj bushter e degjeneruar

  Reply to this comment
 9. fat man April 10, 16:01

  Zhelefina nje dizenjatore qe nxirrte bocetin dhe pikturonin te tjeret, Arithmetikes elementare i thote Matematike.

  Reply to this comment
 10. DUKA April 10, 17:46

  Kurse ju Zonja Topalli, me sa ka kuptuar te pakten pjesa e popullit qe votoi kunder Jush, kur benit llogarit e parave qe paguanin taksa paguesit Shqiptare, jo vetem qe nuk zbatonit rregullat matematike por shtremberuat shemtuar edhe ato arithmetike.
  Uroje qe ndonje dite drejtesia te vertetoje te verteten dhe vetem te verteten qofte ajo dhe ne favorin Tuaj per llogarit e bera ne faforin Tuaj ne disa qytetete te Shqiperise.
  Me respekt per lexuesin V.Duka

  Reply to this comment
 11. europiani April 10, 18:10

  Pashuku dhe Hyseni mbajne shenim fina.

  Ata ta kane mesuar mire matematiken e kallamit te misrit!

  Reply to this comment
 12. lili April 10, 18:13

  E vertet eshte se kjo ‘zoje’ mère veshet aq mire shifrat sa vetem per udhetimet e saja harxhoj gjithe buxhetin e Parlamentin,Duke dhjetefishuaar rroge e saj, flet nga kjo pervoje zoja e sheikeve…

  Reply to this comment
 13. nicole April 10, 18:31

  Sa injorante qe eshte kjo femer. Idiotesia e saj nuk ka kufije. Sipas mendjes tuaj super te vogel kryeministri te pakten mund te pikturoje nese nuk merr vesh nga shifrat, ndersa ti nuk di te besh asgje jo shifrat qe jo e jo se je shume e ceket. Kryetare kuvendi tjetra per kaq vite po po sa turp.

  Reply to this comment
 14. P.A.B April 10, 18:40

  “Not Today Jozefine”
  ________________

  Ne Anglisht, grate e forta e aggressive ne Politike i quajne Battle-axe (battle-beteje/ Axe-Sopate) kjo thuhet me kuptim te mire e te keq per te majta e te djathta; por keto Gra Politikane mbrojne Ideologji a dicka qe ja vlen ti besojne (te majten, konservatorizmin, feminizmin, bamiresine etj) tek Zj, Topalli nuk ka ideologji vec Post. Ose “grupimi” te cilit ajo i perket eshte “pertej ideologjise” pasi e Djathta (si perkufizim) ruan Vlerat e Traditat, mbron-stimulon biznesin privat, lufton per Lirite e te Drejta duke kufizuar /zvogeluar Shtetin, Njihet per mire-manaxhim e Kursim te Parase; kujdeset per Pronaret dhe ish- te burgosurit e sa te tjera.

  Battle-axe respektohet nga koleget bile dhe Lideret e tyre i kane frike; se keto Gra – shihi si ti shofesh por – kane Parime te Qarta! Kjo, perkulet ne toke para liderit e nuk ka personalitet as si nje femer e zakonshme. Znj ne fjale me shume ngjan si Harridan (aggressive pa shkak, gjithmone e zemeruar, bertet per hir te bertitures) kjo ne ‘’template normale’’ se kur i iken truri kalon ne Harpie (monster Urrejtese) e vazhdon me zhele, terheqeje-zvarre e plumba; sigurisht jo nje shembull per tu ndjekur. Per me teper nje Turp qe s’ja vlen te emulohet, nje tingull qe ofendon degjimin, nje ze qe masakron arsyen, nje shprehi qe degradon degjuesin; nje llogjike qe suprimon faktet; nje sjellje qe evokon barbarizmin, nje pathos ekstrem qe fton anihilimin (sic) dhe nje modus operandi bazuar ne hipokrizi.

  Nuk kam dyshime (as nuk eshte puna ime!) qe individi Zhozefine mund te jete nene/grua dhe shoqe e mire per ato qe e njohin; por kam cdo te drejte te Gjykoj Politianen- znj Topalli. Nga e cila pritej shprese per “butesi e diplomacy” e deri-diku “klas e qetesi” per te bere dicka me mire se TE gjithe ata Burra qe deshtuan ne 25 vjet. Qofte me fjale e gjeste te vogla, te ngrihej mbi kete Batak. Ne fakt ajo u zhyt krejt ne te. Ne vend te fisnikerise te nje gruaje te mencur i flet militantizmit ekstrem, ne vend te hapjes e te berit vend te kujtdo (kr-kuvendit del mbi Palet/ disa here kalon ne ekstreme per te mbrojtur Opoziten vec te mos shihet si e anshme!) ndersen grupin e inkurajon klanet. S’ka akuze qe si eshte bere kesaj Politikaneje…qe nga Korrupsioni, Egersia, Mungesa e Etikes, Nepotizmi e cdo gje tjeter, qe 1/10 e tyre do e fundoste cdo Karriere ne Politike.

  Tani:

  1) Duke qene kaq e perfolur dhe mos-paraqitur asnje prove ndaj ketyre akuzave te pastronte Figuren si Politikane; lind pyetja… Pasi Humbi Postin dhe doli ne Opozite, c’ben akoma ne Politike kjo zonje?

  2) Humbi Zgjedhjet ne Grupim Politik. Arriti ne majat me te Larta te Shtetit (No3- Kr-Kuvendi) c’kerkon akoma kjo zonje? C’shpreson te arrije me shume? Kush i ka thene se na nevojitet perjete? Se kupton se humbja e nxjerr ne jeten private, duke qene vete nje nga shkaktaret e Humbjes se PD-se?

  E nderuar znj. Deputete, ka ardhur koha te terhiqeni, te pakten bejeni dicka me finesse. Nuk na duheni me.
  z Rama pergjigjet tek Ne-Populli, sa per ju me Mire ikni.
  Per hater te zotit, Ikni!

  Reply to this comment
 15. shefi April 10, 18:51

  po si po i shlyeni keto borxhe zoti kryeminister duke mare borxhe te tjera?????????filloni te risni cmimet tani per te lare borxhet e borxheve, me pak fjale ata qe e marin mbrapa jemi gjithmone ne populli dhe jo ata qe abuzuan. te bukur pune po benke zoti kryeminister.

  Reply to this comment
 16. gjermani i fundit April 10, 18:53

  Mire ia ben,se po mbushet viti dhe sorrat qe zhvaten edhe kembet è karrikeve jane akoma jashte biruces.

  Reply to this comment
 17. MARKO April 10, 20:19

  Zonjeza e Shkoderloces aludon qe Rama ti beje nje pikture asaj NUDO, e te konkuroje me pikturen “Zonja Tone” qe qe Berisha e ka vjedhur dhe e mban ne zyre…

  Reply to this comment
 18. Dardhari April 10, 22:59

  Topalli sa vjen dhe me shume tregon qe je pa nje vlere vetem ne qofte se te punon rendeshem
  Zogu si I Tunes

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*