Rama-President. Meta-Kryeministër me një qeveri besimi…

April 21, 2017 11:19

Rama-President. Meta-Kryeministër me një qeveri besimi…

 

Duam-apo s’duam,
keq e kemi gjëndjen,
dhe për ndonjë zgjidhje,
të gjithë vrasim mëndjen!

Mes kësaj rrëmuje,
kam një propozim,
po s’di në kënaqet,
shoku Lulëzim?!

Propozimi im,
përbën një risi,
s’di në do jetë Rama,
në dakortësi?!

Çadra ka dy muaj,
që ka vënë piskamën,
se në këto zgjedhje,
s’shkon me Edi Ramën!

Që ditën që çadra,
punë ka filluar,
Ramën me Tahirin,
i ka nominuar!

Punën e Tahirit,
Rama ua ka ndrequr,
tani vetëm Rama,
mbetet për t’u hequr!

Po i gjithë mundimi,
çadrës i shkon kot,
se po s’deshi Rama,
njeri s’e heq dot!

Pavarësisht si shajnë,
larot ndënë tëndë,
Rama është akoma,
një peshë shumë e rëndë!

Ai situatën,
them do ta qetësonte,
nëse Presidencën,
do të na pranonte!

Meqë Presidenti,
po zgjidhet tani,
pse të mos mendohet,
dhe kjo llogari?!

Rama këtë zgjidhje,
s’e ka me dëshirë,
por sot s’mund të gjëndet,
zgjidhje më e mirë!

Mundet që në çadër,
të ketë turbulenca,
por e socialistëve,
është Presidenca!

Në çadrën e SHQUP-it,
mbaron nominimi,
dhe kushte të reja,
s’vë dot Lulëzimi!

Meqë Meta është,
bashkëkryetar,
për Kryeministër,
është emri i parë.

Gafil mund të kapet,
nga kjo Luli trimi,
kur Meta të bëjë,
Qeveri Besimi!

Çadra s’ka arsye,
për të mos pranuar,
se Meta për drogën,
s’është i akuzuar!

Unë në fakt kam gjetur,
ca zgjidhje të buta,
po më kryesorja,
s’shkelet Kushtetuta!

Kështu mund të dilet,
nga kjo situatë,
dhe shpëton nga turpi,
Lulëzim i ngratë!

Kjo nuk është zgjidhje,
vetëm për votime,
se Fronti i Majtë,
mund të ketë zhvillime!

Zhvillime stabile,
për gjithë Shqipërinë,
PS-ja bashkohet,
prapë me LSI-në!

Pastaj qeverisja,
s’bëhet me parcela,
dhe as me gjahtarë,
për të kapur thela!

Unë për Të Majtën,
jam një i fiksuar,
ndaj dua të gjithën,
ta shoh të bashkuar!

Nëse për Të Majtën,
një bashkim do ketë,
ajo me dekada,
qëndron në pushtet!

Kjo zgjidhje më duket,
fiks si më e mira,
dhe këtu mbarojnë,
ndasi e mërira!

Çadra që e nisi,
të bënte qeder,
po u bë bashkimi,
do bëjë goxha nder!

Shumë do ma vënë,
kufirin tek thana,
po shumë më i majtë,
është Meta nga Rama!

A. Duka

April 21, 2017 11:19
Komento

11 Komente

 1. Lennard April 21, 12:15

  Kam respekt per Ju Z.Ben Duka.Po kesaj rradhe nuk ke qelluar drejt.Po ku e gjete Like Floririn per kryeminister?.Ai ka dosje ne FBI.Po nuk te vret syrin dhe veshin qe shume grupe trafikantesh jane te lidhur me LSI??.Vendosja e tij si Kryeminister do te thote Mafia e konsoliduar ne Pushtet.Tung.Zoti Ben.

  Reply to this comment
  • 666 April 21, 16:36

   E nxore koken dhe ti o ben qe je spiun i vogel i lsi?! Cpaskeni qene per intriga! Beni budallain dhe e hidhni llafin si pa te keq! Rr…bt ty pra me gjithe liken kryeminister!!!! Se vetem per spiunat si puna jote u dashka te behet likja kryeminister qe te kete bashkim e majta, se duke e zhdukur liken su bashkoka e majta. Pse ti dmth kur te shk…dhehet gruaja lart e poshte dhe do te vesh prape harmoni ne familje ca ben? E ben gruan kryefamiljare?! Ik o plere se paske qene spiun i lsi dhe ti ne qe lodheshim kot duke te lexuar ty

   Reply to this comment
 2. nuk ka tym pa zjarr April 21, 13:05

  Me vjen keq more arben qe ke kaq maiv.
  Rama yt iken nga politika dhe president nuk pranon. Presidenti sben leke eshte lolo si nishani qe vetem shperndan nishane.
  Rama do vetem kryeminister ose del nga politika.
  Mandatin e dyte ka shume pune per te perfunduar apo betonizuar. Do betonizoje me koncesipne sazanin e karaburunin. Pastaj do koncesionoj aeroporte. Si puna e kulles me stadium qe prishi nje kulturw kombetare per te ngritur kullen e vet.
  Flitet per miljona e miljona dollare more arben dhe jo nishanet qe ben nishani.
  Keto kontrata i di dhe ujku sali dhe vrapon ti rrembeje perpara tigrit apo krokodilit rama.
  Skilja mete e ka pjesen e vet per vete me nga cdo krah qe vete.
  Shendet arbe.

  Reply to this comment
 3. pelivani April 21, 13:57

  “E ËMA E ZEQOS… ”

  Dim’, që nënë e Zeqos,
  Ka hipur mbi thanë.
  por,për ç’ka ka fol
  s’ka asnjë gojdhanë

  Veç është marr me mënd…
  Ka fol’,traf e trufe…
  Ja,si Beni sot,
  Këput nga nje strufe!…

  Kur dihet qe Meta
  ka fjetur te Sala,
  qysh na qënka Meta
  më i majtë nga Rama?!

  Më në fund dhe Duka
  Kërkon tolerim!!!
  Si Lopa,uratë
  Kur derdhi kusinë…
  …………………………..
  Rames i besuam,
  kur votuam dje.
  Do ik a do rri,
  atë e dim ne.

  E dim ne qe jemi
  nje miljon e fiuuuu…
  E, s’jemi çadëria
  ku përmjer’ saliu…

  Ne të gjithë kundër
  Po dhe bota kundër!
  Ende sali m…
  do t’na vër’ në kudhër?!

  Po harrëm e paçi
  nëse këtë radhë
  do lini shurrakët
  që t’ju marin zvarr.

  Ne,po edhe bota
  edhe Amerika
  Janë me ju,o rrota
  qysh u zënka frika?!

  Ata,me ç’po shoh
  Kanë veç një akuzë:
  “Ashashi,ashashi…”
  u ka mbir’ në buzë.

  Dhe pse vet ata
  jane pjell’ ashashi..
  gjëndërr për mbi bisht
  A s’ish lazarati?!

  Asnjë tolerim
  për këta zagar.
  për bashën si vrasës,
  vjedhës,tradhetar….

  Po përse sehir
  i bëjmë k’saj haleje!
  Thjesht, se i do vëra
  kësaj çinganeje?!

  Cadra sheh vetingun
  dhe i duket varr.
  Se bëmave tyre,
  s’u gjëndet kandar…

  Ndaj kërkon të bejë
  Sali përgjërata…
  dhe nje tjeter luftë
  si 97-ta.

  Por,mjer’ ju te djeshmit
  nëse luftë do sillni.
  Se për atë Zot
  vënd varri s’do kini

  Mjer ju te djeshmit
  (besom në daç)
  Sepse do u shuajme
  me kuç e me maç…

  Mjer per ty sali,
  për shtëpin tënde.
  që ti vet me dorë
  përmbi kokë u’a shëmbe.

  Mjer ju të djeshmit
  dhe ju të mit sot.
  Nëse nënat tona
  prap do derdhin lot.

  Reply to this comment
 4. Lopa partiake... April 21, 15:32

  Dhe Lopa si ngahera,
  E kreu porosinë,
  Ca vargje i lëshoi,
  Si bajga për partinë!

  Partia mbi të gjitha,
  Është edhe për lopët,
  Ndryshe s’kanë se si,
  Të tallen dhe idiotët!

  Me ca biçim lopçarësh,
  Fterë dhe myteberë,
  E majta nuk nderohet,
  Por duket më e 10-rë!

  Kjo tufë është mavijosur,
  Nga këmbët gjer ke koka,
  Dje grurin edhe misrin,
  Sot helmin edhe çoka!

  Në burg për kilovatin,
  E rrymës elektrike,
  Njeri s’të fut në botë,
  Veç dhuna despotike!

  Reply to this comment
 5. kris 1 April 21, 21:45

  Zoti do te bekoje
  nenen shqiperi
  te dy te thyejne qafen
  me shokun Sali

  Reply to this comment
 6. Iliada April 22, 00:41

  C do dite mbasi vij nga puna bej nje kafe dhe ulem te lexoj vjershat e tua. Kenaqem, c lodhem me ato jane vertet te bukura, te goditura ,i lexoj me nje fryme dhe merzitem qe mbaroi leximi kaq shpejt. Por sot jam zhgenjyer totalisht me vjershen e fundit. Nuk dua te krahasoj kush eshte Rama apo kush eshte Meta. Dihet se Rama perfaqson me shume se 50% te pooullsise dhe i takon te jete kryeminister, ka dhene provat per te bere shtet me reformat qe ka bere, ndersa lsi vetem vetem ka penguar keto reforma dhe vetem kritikon qeverine gje qe nuk e bente kur ishte aleate me pd ne.Gjithashtu Meta perfaqson me pak se 10% te electoratit me c far llogjike te behet kryeminister. S duhet te harrojme se ishte aleanca e Metes qe beri Berishen te plotfuqishem duke vene nen kontrol presidentin, prokurorine, gjykatat dhe shik te cilat dhe sot i sherbejne atij dhe pd se.Te gjithe e dine brenda dhe jashte vendit qe sistemi yne i drejtesise eshte me i korruptuari ne bote nuk paska Meta pergjegjsi, ne keto 25 vjet ne politike c far te reje do sjelle ai si kryeminister? Nuk zgjidhet kriza diten ne qeveri dhe naten ne cader.

  Reply to this comment
 7. Albann April 22, 08:39

  SHQUP

  U ngrys dhe kjo dite
  Qytetin mbuloi nata
  Ne cader ndizet drita
  Ne kudher mprihet shpata

  Ta djegim, ta zhdukim
  Ta kallim ne varr
  Me egersi shpaten ngulin
  Mbi cdo shqipetar

  Prijes kane Saliun
  Flamurtar Lul Basha
  Ne gjunje mercenaret
  O zot!…u kthye Ali Pasha

  Me te zeza grate
  Te zeza dhe dritaret
  Qyteti vajton
  Te sosur s kane varet….

  …..Ne skutat e burgut
  Hekurat vringellijne
  Ike Bashe Ziu thone
  Po presim Saline.

  Katran i zi ne zemer
  E erret dhe qelia
  Zoti te falte
  Sali Tradhetia.

  Reply to this comment
 8. demo April 22, 11:42

  Nese Meta merr kryeministrin per inat te cadres,PS transferohet tek LSI,ashtu si eshte transferuar pjese pjese PD tek LSI.I shihni ca horra ne mitingjet e Metes?Kane qene te gjithe zagaret qe rriti Sali Berisha.Duan te hane ata,nuk jane mesuar ne opozite.Po ai laboratori Fason ne maje te Skraparit?
  Presioni i cadres eshte loje e Ilir Metes per te zbythur Ramen,se PD ka mbaruar pune keto zgjedhje.Do te perfundoje si Partia Republikane,Legaliteti,Balli dhe ca karroqe si keto.

  Reply to this comment
 9. dejtesia do te behet doni apo nuke doni ju,o mije kenetash dhe mostrash qe ju bejne avokatine April 22, 13:48

  Duka na shkruan sot poezi,
  si dikure qofteargu dje ne Shqiperi.
  Amani o Duke,si duke na ke emrin,
  tashme dukesh si cuke,
  qe s’ke as bolet tek vendi.

  Kafsha,qe s’kaperdihet,
  eshte o vella mjerimi,
  kafshate qe te ngec ne fyt,
  kur te ze tishtimi. MIGJENI

  Ah qe s’kam nje grusht te rende,
  qe t’i bie ketije mali qe zbezan…..FISHTA

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*