Rama prezanton nismën: Këtë vit, shkollë për drejtorët

September 6, 2018 17:51

Rama prezanton nismën: Këtë vit, shkollë për drejtorët

Kryeministri Edi Rama prezantoi një nismë nga Elbasani, ku u ndal këtë pasdite: Një shkollë për drejtorët e shkollave.

Këtë vit shkollor, se s’po jap datë, nis shkolla e drejtorëve. Drejtorët e shkollave do kenë një shkollë të tyre. Nuk mundet dot të vazhdojmë të synojmë më shumë nëse kemi këtë nivel drejtimi të shkollave.

Kemi hequr 300 drejtor shkollash, jo për politikë dhe nuk i  kemi zëvendësuar me politikë. I kemi zëvendësuar duke u kërkuar të bëhen drejtorë 300 mësuesit më të mirëve në bazë të pikëve që kanë marrë, por nuk mjafton.

Ose s’është e thënë të jetë një mësues i mirë dhe të jetë drejtor shumë i mirë”, tha kreu i qeverisë gjatë fjalës së rij në takimin me mësues ndihmës për fëmijët me nevoja të veçanta.

Kështu që shkolla e drejtorëve do të jetë një shkollë për të trajnuar në mënyrë të caktuar menaxherët e shkollave dhe kjo do të ndryshojë shumë gjëra besoj“, shtoi ai.

o.j/dita

September 6, 2018 17:51
Komento

10 Komente

 1. Artemisa September 6, 19:09

  Shqiperia ka nevoje per nje shkolle per …Kryeminister .

  Reply to this comment
 2. Mark .U.K September 6, 19:17

  Ke pas thene dikur fundi i marrezis,dicka per kazinot te cilat i shumfishove.Tani thue shkoll per drejtort.Bani edhe nje shkoll per deputetet se i ke gjysmen e deputetve te partis tuaj me shkoll te lart pa bere te mesmen!

  Reply to this comment
 3. Aliu nga Selenic September 6, 19:26

  Nuk eshte keqe te behesh sholl per drejtues.! Drejtues duhet te kesh kulaifikim pper profilin e drejtimit.
  Kjo mas mua me dujket shume e drejte pavarsishte nga se ka edhe nga at qe e kinsiderojn absurde.!
  Armar e rinis Shkollore ka nevoj per drejtues te kualifikuar.
  Besoi qe nje mase e tille kualifikuese do te ndryshoje sistemin e drejtimit.
  Krahas kesaj dujhet qe edhe sistemi ligjor ne shkolla duhet te ndryshoj, pasi proceset demokratike njerzit i konsiderojen si heqje e se drejtes ligjor.
  Masa ligjore duhet te forcohet si per mesuesit, per nxenesit dhe per prinderit e tyre.!

  Reply to this comment
  • Syrja Qarri September 6, 19:53

   J’u placin syte gjithe shqiptareve qe nuk i kane aftesite t’i kuptojne gjerat si Aliu i Selenices.
   Bravo Ali, ti je shembulli i njeriut te ri te krijuar pas vitit 2013.
   Sa me shume njerez si ti aq me mut do te jete Shqiperia.

   Reply to this comment
 4. demo September 6, 21:43

  Ti mbete bojaxhi rrugesh.Na duhen shkolla te reja,jo shkolla per drejtore.40 hajdute,30 kapidane.DUHEN PUNETORE,JO DREJTORE.

  Reply to this comment
 5. damam Damashi September 6, 21:52

  Akoma vazhdon te tregoje perralla ky don kishot i arsimit. Ka 6 muaj qe thote do te ngreje agjensite e garantimit te cilesise ne arsim dhe se do te shkrije DAR,por nuk ia mban se eshte korruptuar me ministren injorante Nikolla dhe ca drejtore qe u ka zene bytha myk e xhepi lesh nga leket e korrupsionit.Mjafy me o tellalli kryeminister se drejtore ke vene ata qe ke dashur ti me Nikollen pa pyetur per portale e konkurse .

  Reply to this comment
 6. Lili September 6, 22:38

  Ministresha me diplome Kristali keso absurditete krijon…

  Reply to this comment
 7. Plaku Xhuxhumaku September 7, 08:04

  Edvin, po ti kur do ta besg ate shkollen per Kryeminister. Injorant ishe, injorant mbete.

  Reply to this comment
 8. info analitike September 7, 08:54

  Shkolle per drejtoret ne Akademine e 100 fshatrave. He me ju lumte. Nderkohe ne Fier u mbyllen 17 shkolla per mungese nxenesish qy u ben shkolle drejtoreve. Na kenaqe o kriepsiko me marrezite e tua. Njesoj si ajo perralla e librave falas qe do te paguhen nese demtohen. E vetmja menyre per te mos i demtuar librat nga nxenesit eshte te mos i hapin fare, ashtu sic bente kriepsikoja qemoti.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*