Rama prezanton të mërkurën kandidatin për Tiranën, Basha s’ka vendosur ende

April 12, 2015 17:19

Rama prezanton të mërkurën kandidatin për Tiranën, Basha s’ka vendosur ende

Mesjava e ardhshme pritet t’i japë fund dilemave mbi kandidatët për Bashkinë e Tiranës.

Kryeministri Rama duket se ka preferuar të zyrtarizojë garuesin e të majtës pas përfundimit të vizitës së tij zyrtare në Emeratet e Bashkuara, nga e cila do të kthehet mbrëmjen e të martës.

Pritja mendohet se do të marrë fund të mërkurën, sic la të kuptohet edhe vetë Rama pak ditë më parë.

Mes kandidatëve të së majtës, Erjon Veliaj duket se është i preferuari i kryeministrit.

Veliaj, disa sinjale tipike prej fushate elektorale i ka dhënë tashmë, duke u shfaqur në stadium për të bërë tifo për Tiranën.

Ditët e fundit, ministri i Mirëqënies Sociale është prezent në të gjitha aktivitetet publike.

Në kampin tjetër, Lulzim Basha ka më shumë opsione mbi tavolinë.

Tre emrat kryesorë mbi të cilët po mendohet lideri i demokratëve mësohet se janë Jorida Tabaku, Halim Kosova dhe Besnik Aliaj, ndonëse nuk përjashtohen edhe kandidatë të tjerë si Gerti Bogdani.

April 12, 2015 17:19
Komento

11 Komente

 1. Eno April 12, 18:09

  Jorida Tabaku ja vlen me integritet Moral dhe profesional, tironse, grua zonje. Erion Veliaj eshte zgjedhje gjithashtu shume e mire. Keta te dy perball njeri tjetrit do ishte zgjedhje e duhur.

  Reply to this comment
 2. Studenti April 12, 18:34

  Grida Dumdume ben per kryebashkiake!,l,

  Reply to this comment
 3. Arben April 12, 21:17

  ERJON VELIAJ ESHTE KANDIDATURE HUMBESE.

  100% E SIGURT.

  Reply to this comment
 4. Bukri TEPALEN April 12, 21:51

  ZOTI VELIAJ I DUHET TIRANES.
  Erjon Veliaj djali i paligjeruar i Presidentit Iranian Presidenti Iranian Ahmadinejad ka një fëmijë ilegal në shqipëri Erion Veliaj, ditën e hënë në emisionin “Opinion” të Blendi Fevziut, ku u debatua për çështjen “Pango” shprehu pikëpamjen se edhe pse përgjimi është dhunim i privatësisë nga ana ligjore, ai (Erioni), kur është fjala për interesa publike, e pranon këtë shkelje të ligjit, se siç tha Erioni, me një buzëqeshje ironike, një frazë të manualeve sorosiane të imazhit: “Po nuk shkele ligjin, nuk merr Çmimin Pulitzer”. Edhe unë jam me pikëpamjen e politikanit të ri Veliaj dhe shpresoj që Erioni ta shikojë në këtë sens edhe një investigim të pritshëm për atë, se cili është fëmija ilegal që ka në Shqipëri Presidenti aktual iranian, Ahmadinejad. Në website të opozitës iraniane jashtë vendit, është dhënë lajmi se Presidenti Ahmadinejad, i cili e ka vizituar Shqipërinë në kohën e regjimit komunist, në vitin 1979, pas Revolucionit Islamik në Iran, ka në Shqipëri një fëmijë ilegal që është bërë një figurë e shquar politike në Shqipëri. Sa e vërtetë është kjo gjë nuk dihet, por duhet investiguar. Të dhënat e websiteve të opozitës iraniane jashtë vendit, duhen marrë po aq të vërteta sa ç’ u morën të dhënat e disa websiteve të huaja në rastin e Damir Fazlliç, i cili mbi bazën e të dhënave me një prejardhje të tillë u shpall serbo-boshnjak dhe nipi i ish- shefit të shërbimit sekret të Serbisë, Stanisiç. Pra, precedenti ekziston dhe duhet ndjekur edhe në rastin e websiteve iraniane. Të dhënat që jepen në websitet e opozitës iraniane nuk duken apriori të pabesueshme se dihet se regjimi komunist shqiptar kishte marrëdhënie të mira me regjimin islamik që erdhi në fuqi në Iran pas revolucionit të vitit 1979. Në këtë kuadër midis Shqipërisë dhe Iranit ka pasur shkëmbime të dendura delegacionesh të ndërsjella. Në këtë kuadër, edhe Presidenti i tashëm iranian, Ahmadinexhad ka vizituar Shqipërinë në vitin 1979, sipas atyre që thuhen në muajin mars. Ahmadinexhad ka qenë në qytete të ndryshme të Shqipërisë, në Tiranë, Durrës, Berat. Ai sipas të dhënave ka kryer në Shqipëri dhe stërvitje ushtarake, siç bënin shumë të huaj në Shqipëri në atë kohë. Gjëja e veçantë në rastin e Ahmadinexhad është se ai ka qenë stërvitur edhe nga një oficere shqiptare femër. Nuk mund të mos ndihet krenar njeriu gjithsesi, kur një femër shqiptare ka stërvitur një njeri si Ahmedinexhad, i cili pavarësisht nga të tjerat, nuk mund të mohohet se është një burrë trim. Kjo femër shqiptare të shëmbëllen me një amazonë, një Shqiponjë. Sigurisht që ekzistenca e një fëmije të Presidentit iranian në Shqipëri, është një gjë që e justifikon një investigim, duke dhunuar dhe privatësinë e këtij iraniano-shqiptari enigmatik, aq më tepër që supozohet që ai të jetë dhe një figurë e njohur politike në Shqipëri. Në botë investigime të tilla janë të njohura dhe janë bërë deri edhe ndaj personaliteteve të tilla politike si Tony Blair, për të cilin u zbulua se nuk ishte i biri natyral i prindërve të tij, porse ata e kishin gjetur pasi qe braktisur nga prindërit e tij natyralë, një çift aktorësh shëtitës. Blair më pas e pranoi edhe vetë këtë gjë. Pse të mos e ndiqte shembullin e tij edhe politikani misterioz shqiptar, aq më tepër që tash Ahmadinexhad po jep shenja se kërkon të bashkëpunojë me Perëndimin dhe veçanërisht me SHBA. Për të filluar investigimin, unë kam siguruar një libër për Ahmadinexhadin të botuar në Britaninë e Madhe, ku ka shumë fotografi të kohës së rinisë të Ahmedinaxhadit, kur ai qe 30 vjeç, aq sa ç’ është sot djali i tij i supozuar në Shqipëri. Në investigimin tim unë do të veproj si një dishepull i Erion Veliajt, duke dhunuar privatësinë për interesa publike. Metoda që kam zgjedhur është që të krahasoj fotografinë e politikanëve të rinj shqiptarë, të moshës 30 vjeç, me atë të Presidentit Ahmadinexhad. Më pas do t’ ia le publikut të gjykojë se kush është i biri i Ahmadinexhad. Ai politikan që do të rezultojë se i ngjan Ahmadinexhadit, ka të drejtën që të japë shpjegime para se të bëhen deduksione të mëtejshme, mbi bazën e fakteve që nuk është vendi të përmenden në këtë shkrim. Kjo metodë nuk është më pak e vlefshme sa edhe përgjimi i “Fiks fare”, madje është më serioze, se ngjashmëria fotografike mund të trukohet, ashtu si audioregjistrimet, derisa është fjala për krahasimin e fotografie që gjendet në një libër të botuar nga një shtëpi botuese shume serioze në Britaninë e Madhe ku Erion Veliaj pretendon se ka marrë një master (apo mos duhet të themi është bërë master) dhe fotografisë së një personi që është aktiv në politikën shqiptare sot. E mira do të ishte që në këtë investigim të angazhohej dhe Erion Veliaj se ai, me lidhjet që ka jashtë vendit, ku prezantohet veç të tjerave edhe si gazetar, mund të fitojë Çmimin “Pulitzer”. Unë, me një altruizëm të sinqertë profesional, do t’ ia kaloja të gjitha të dhënat që kam, në mënyrë që ai ta vazhdonte investigimin. Se ku dihet, mund të ndodhë që djali ilegal i Ahmadinexhad të jetë në partinë e Berishës, dhe kjo do ta rritë shumë kreditin e Erion Veliajt tek e majta. Por, përtej ironisë, tash që jemi me përshtypjet e emisioneve të Aida Shtinos dhe Rudina Magjistarit, ku ka pasur edhe disa raste ku janë takuar fëmijë me baballarët e tyre që nuk i njihnin, nuk është çudi që kulmi i këtyre emisioneve të jetë takimi i një politikani shqiptar me Presidentin iranian. Sigurisht që Presidenti iranian, i cili në atë kohë ishte një djalë i ri, nuk ka pse të ketë ndonjë embarracim për këtë aventurë rinore, se gjëra të tilla ndodhin në këtë moshë në çdo vend të botës. Kjo histori nuk e cënon dinjitetin e tij. Përndryshe kjo histori ndoshta cënon reputacionin e djalit të tij shqiptar, por supozohet që ai të jetë aq i emancipuar nga paragjykimet, sa të krijojë një standard të ri emancipimi në shoqërinë shqiptare. Kastriot Myftaraj – Gazeta SOT

  Reply to this comment
 5. Zoro April 12, 21:54

  Sipas kesaj teorie ne na mbetet vetem te fusim voten ne kuti.Ku eshte ketu zgjedhja qe bene populli ?

  Reply to this comment
 6. komiti i maleve April 13, 01:08

  investigimi i “”bukriut ” mund te jete midis halucionantes dhe cmendurise .
  tani te gjithe duhet te fillojne qe te pranojne se nuk jane lindur nga nenat e tyre biollogjike

  Reply to this comment
 7. Socialisti bythpambuk April 13, 03:21

  Pa tjeter qe Erjon Veliaj do te jete kandidat per Tiranen sepse ploteson dy kushtet kryesore:
  1 . Nuk eshte socialist .
  2 . Eshte servil pa kushte i Rames .

  Reply to this comment
 8. liri April 13, 07:18

  shpif shpif se dicka do ngelet / si sju vjen pak turp qe nxirni nga goja gjera qe as vete si besoni ju militantet e pd se sju ve shum faj jeni mesuar me rena dhe shpifie nga me te ndyrat 23 vjet lideri juaj vetem rena dhe shpifie

  Reply to this comment
 9. A April 13, 08:11

  Zoti Rama ! Do jete me mire ta mbash sekret ( mos ta dije kush ) dhe ta shpallesh mbas zgjedhjeve kamditatin/en?

  Reply to this comment
 10. ela April 13, 12:33

  Kedo te vendosi Rama, e ka garen e humbur.
  Tirana nuk voton per nje mandat te katert te tijin, se boll e mbajti mbi kurriz per 11 vite.
  Tirana do votoje per Gjergji Bojaxhi!!!!!!
  Bojkot politikes se korruptuar dhe politikaneve hajdute e ordinere si Veliaj me shoke.

  Reply to this comment
 11. shqiptar sharri. April 13, 12:51

  per,BUKRI TEPALEN.
  A’dritziu,po cili eshte presidenti aktual i iranit more idiot?
  As,emrin nukj ja dine more vulliodioti a sat ame,po ahmetinexhati eshte ish president,dhe kan kaluar afer 18,muj qe eshte ishpresidente more flliqsir,po a keni sens njeriu more ju qe shkrujni si:e ama zeqos maj thane?!!
  Po,cfar llomotitni more te mjer,more flliqsira ju nuk e njifni sali serbin,epo njifni se kush eshte presidenti i sodit iranian!
  Rofte demokracia juaj barabar me injorancen tuaj dhe anarshin tuaj te dhjer.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*