Rama promovon 5G, reagon Ambasada Amerikane: Bëni kujdes

November 4, 2019 23:11

Rama promovon 5G, reagon Ambasada Amerikane: Bëni kujdes

Vetëm pak ditë më parë kryeministri Edi Rama promovoi teknologjinë 5G.

Ai foli për një arritje gjigante teknologjike, duke thënë se Shqipëria ecën me hapin e kohës.

Por lidhur me këtë deklaratë të Ramës ka ardhur një reagim nga Ambasada Amerikane duke shënuar rastin e parë pas shumë kohësh të një kritike kaq të hapur.

Ajo që shihet në postimin e Ambasadës Amerikane përveçse një pikëpyetje është dhe një paralajmërim për qytetarët shqiptarë, pasi ky rrjet i ri mund të prekë të dhënat personale.

Patentën për teknologjinë 5G e ka kompania e njohur kineze Hauwei.

Postimi i Ambasadës Amerikane në Tiranë:

🇦🇱 | Rrjeti 5G do të shtrihet shumë shpejt kudo por a keni besim në kompanitë që po ndërtojnë rrjetet 5G? Si mund ta dini se ato nuk do të keqpërdorin të dhënat tuaja? https://bit.ly/2qdTWLf

🇺🇸 | 5G wireless will soon be everywhere, but do you trust the companies that are building the 5G networks? How can you tell they won’t compromise your data? https://bit.ly/2qdTWLf

“Sot nisi në Shqipëri revolucioni industrial mbi teknologjinë 5G”, njoftoi disa ditë më parë në Facebook kryeministri Edi Rama.

Rama tha se  ky revolucion teknologjik do të tansformojë çdo sektor.

“Ky revolucion do të transformojë rrënjësisht çdo sektor, nga ekonomia tek financat dhe energjia, nga bujqësia tek shëndetësia dhe arsimi”.

Ai u shfaq edhe brenda një makine, timoni i së cilës lëvizte pa duar dhe shkruajti:

“ME TIMON PA TIMON SHOFERI JON OSHT KAMPION” thotë ajo kënga e vjetër, ndërsa këtu jam unë që i jap makinës pa prek timon me dorë…😁

Sot nisi në Shqipëri revolucioni industrial mbi teknologjinë 5G, me një investim fillestar prej 150 milionë Eurosh nga kompania Vodafone👍 Ky revolucion do të transformojë rrënjësisht çdo sektor, nga ekonomia tek financat dhe energjia, nga bujqësia tek shëndetësia dhe arsimi, duke bërë të mundur të paimagjinueshmen jo në shekujt, po në vitet që vijnë🤩

#ShqipëriaqëDuam🇦🇱

Më poshtë një nga videot e postuara nga vetë Rama në rrjetet sociale për lançimin e 5G:

 

a.d. / dita

November 4, 2019 23:11
Komento

17 Komente

 1. Xhuxhumaku November 4, 23:28

  A e di ti o pallosh qe nuk merr vesh fare nga teknologjia se c’mund te ndodhi me 5G? Eshte si puna e doktorit qe i tha pacientit ti bente nje kontroll magjik. I futi carin nga mbrapa dhe e pyeti,- a te duket sikur te ka fut baba i gisht mrapa ty? – Po tha pacienti. -Qe baba gishtat, tha doktori dhe i tregoi te dhjete gishtat pacientit.

  Pra Edvino, kujdes, e kane per te thene ata qe po te instalojne 5G, QE BABA GISHTAT.

  Reply to this comment
  • Mikrovalet 5G jane teper te rrezikshme per shendetin e njeriut November 5, 00:38

   Me vjen keq qe shume komentues jane injorante dhe bejne komente idioteske vetem e vetem sepse urrejne qeverine dhe Edi Ramen. Por problemi kryesor i mikrovaleve te teknologjise 5G eshte ne faktin qe keto vale demtojne shendetin e njerezve. Duket sikur Shqiperia eshte zgjedhur nga kompania Vodafone qe te perdoret si nje kavie ekperimenti per te pare efeketet negative te ketyre mikrovaleve mbi shendetin njerezor. Sistemi wireless 5G do te kerkoje instalimin e miliona paisjeve qe do te leshojne mikrovale elektromagnetike mbi familjet, femijet, njerezit dhe gjithcka. Komuniteti Europian bazuar nga nje kerkese e 250 shekencetareve dhe shume shteteve pjesetare ka kerkuar nje moratorium per instalimin e kesaj teknologjie qe eshte zhvilluar nga ushtria per te demtuar armikun. Shkencetaret europiane kane kerkuar studimin e valeve te teknologjise 5G ne kafshe ekperimentale perpara se te instalohen ne qytetet dhe vendet e tyre. Per fat te keq dikush i ka bindur politikanet tane qe kjo eshte teknologjia me e re. Me vjen keq qe deklaratat e te huajve flasin vetem per te dhenat personale qe do ti marre kompania kineze por jo per efektet negative mbi shendetin e njerezve, si aresyan kryesore perse kjo teknologji duhet te mos lejohet te instalohet. Per me teper lexoni ketu: https://ehtrust.org/key-issues/cell-phoneswireless/5g-internet-everything/20-quick-facts-what-you-need-to-know-about-5g-wireless-and-small-cells/. Mund te kerkonin vete me shume informacion lidhur me keto mikrovale dhe efektin e tyre mbi shendetin e njerezve.

   Reply to this comment
   • Xhuxhumaku November 5, 14:13

    Demi qe i vjen shendetit nga rrezatimet jo – jonizuese, ose electromagnetike, ose microvalet e 5G nuk eshte i provuar shkencerisht. Sigurisht ka njerez qe besojne se ato jane te demshme per shendetin, sikurse ka njerez qe besojne se po ndodh ngrohja globale, sikurse ka njerez qe besojne se njeriu nuk ka zbritur ne Hene etj. etj. Une nuk e di a eshte apo jo i demshem per shendetin sistemi 5G. Ajo qe dihet me siguri eshte qe kontrolli mbi te dhenat ne teknologjine 5G eshte absolut nga kompania qe ofron sherbimin. Qofte apo jo i demshem per shendetin, apo abuzimi me te dhenat, ne te dy rastet sistemi 5G nuk do te ishte i keshillueshem dhe ky eshte fakt, pavaresisht a e urren verberisht zotrote Edvin Ramen, apo e ke mik shtepie.

    Reply to this comment
  • Beni November 5, 07:41

   A do terhiqet nga kjo deklarate corapekuqi me brekushe valle ?

   Reply to this comment
 2. MH November 5, 00:01

  Lidheni more kete gomar kete krriq bastardh.Shqiptaret nuk ka buke per te ngren.Ushqehen me listat statistikore te dyqaneve te ushqimeve per te mbajt frymen gjalle.Kur keto arritje nuk ushtrohen as ne Amerike.Ndaj me shume te drejte kritikohet nga Ambasada Amerikane kjo sipermarrje e keti bastardhi ne kontrast me nivelin social ekonomik te popullit fukara.Ku sic shihet në postimin e Ambasadës Amerikane përveçse një pikëpyetje është dhe një paralajmërim për qytetarët shqiptarë, pasi ky rrjet i ri mund të prekë të dhënat personale.
  Kur dikush te prek te dhenat personale don te thote qe ky dikushi te ka jeten ne dore e ban c’ti doje bitha.
  Mblidhe mendjen o Popull.Zgjidhe njerez qe ta lehtesojne jeten,te sherbejn dhe jo te kundervihen e ta bajne jeten sketerr.E majmen per veten.

  Reply to this comment
 3. ShkoDrani November 5, 00:02

  Kur flasim si qeveri, udhehiqemi nga teoria e Preshit. Na pelqen shume ne qeverisesve.

  Reply to this comment
 4. Ylli November 5, 00:18

  Sigurisht që betejën tregtare Amerika me Kinën nuk e ka lënë për ta bërë tek liçensa 5G në Shqipëri.

  Tregu modest i Shqipërisë nuk vlen as sa një kunj shkrepse para super tregjeve për të cilat ndeshen të dy shtetet.

  Çështja është tek siguria!!!

  Do lejohet Kina të ketë akses në komunikacion, në një vend anëtar të NATOs, ku SHBA e konsideron ende si zonë të saj, apo jo? Kjo është çështja.

  Kaq luks e këllqe ka qeveria jonë të bëjë lojra kineze me SHBA?! Nuk çuditem aspak, sigurisht. Por po pres fundin e kësaj meseleje…

  Reply to this comment
 5. Pellazgos November 5, 03:38

  Nje here ishte nje femer dhe priste ne rruge per ndonje makine te rastit.
  Dy makina po afroheshin dhe shoferi i pare nuk e mori,kurse i dyti po.
  E pyeti shoferin femra, pse i pari nuk me mori kur i ngrita doren.
  Shoferi i dyte i tha qe,ai ta kerkon troc, kurse mua po deshe te ma japesh njehere.

  Reply to this comment
 6. demokrati November 5, 03:57

  Reagimi i Ambasades amerikane nuk eshte asgje tjeter vecse ceshtje konkurence globale dhe ka te beje ( si cdo konkurence ne treg ) me anen financiare dhe aspak me ” merakun ” ete dhenave personale. Te dhenat personale jane teresisht te pasigurta si ne sistemin 5G ashtu edhe ne ato amerikane apo europerendimore. Kjo eshte e verteta.

  Reply to this comment
 7. Arben November 5, 05:02

  Po 3 dhe 4 G, nga e dime qe nuk na shkerdhejne me te dhenat??!!

  Reply to this comment
 8. Ndodhi mrekullia e shekullit, makina kryeministrore ikën vetë!! November 5, 06:38

  Vodafon dhe simotrat e saj të telekomunikaciont në Shqipëri kanë gjetur parajsën duke na grabitur me çmimet ndoshta më të larta në botë për bisedat telefonike dhe me budallallëkun tonë që edhe kalamanjtë e bythës i kemi bërë me smartfonë dhe që kur flasim rrim me minuta të tëra duke folur për budallallëqe.Të investoj jo miljonat por miljarrdat që na ka grabitur me bekimin e qeveritarëve hajdutë që marin nga këto kompani pjesën e tyre të majme.Këto kompani janë një mekanizëm manipulativë grabitjeje gjigande,se mos e dimë sa impulse kemi konsumuar e si janë harxhuar, ata na kanë në dorë.
  Më le përshtypjen kryeministri në postimin e tij që duket si një fëmijë në këndin e lodrave të Uollt Disnejit që mahnitet me me ngarjen pa timon të makinës sikur kjo është ndonjë mrekulli. Jo është thjesht një truk idjot për ata që hipnotizohen lehtë, makina nuk ikte vetë por komandohej nga qëndra e paisjes 5G. Është një truk komercial pa asnjë vlerë praktike me të cilën Edi Rama do të na hedh ne fukarenjëve të Shqipërisë trutë e tij prej gomari. Mos do të thoj kjo ngarje pa timon që do tu vjedh edhe pa patur timonin e qeverisjes në dorë sepse PPP, ku pronar real është ai dora e vetë, kanë shtrirje kohore 30 , 40 vjeçare? Mos kompania Vodafon po na thotë që timonin e qeverisjes Rama nuk e ka ai në dorë por kompanit që po grabisin Shqipërin si tua doj qejfi, si kjo edhe kompania e naftës Bejkër, kompania e aeroportit të Rinasit e të tjera? Mjer ne për makinën kryeministrore që ka timon fallco, timonin e kanë kompanitë kusare që po na rjepin çdo sekondë!

  Reply to this comment
 9. Vasili November 5, 10:22

  Kinezet gjithmon kane vjedhur dhe vazhdpjne teknologji dhe sekrete nga vende te zhvilluara si Amerika dhe prandaj Trump,po perpiqet tja u vere kufirin tek thane.
  Kurse ne?
  Ne jemi si puna e asaj familje,qe kur i hyri hajduti ne shtepi,gruaja beriti e trembur:
  Burre ka ardhur hajduti!
  Ai i qete ju pergjigj:
  Mos u ndje,deri sa te futet brenda dhe ta kapim,se mos i gjejme ndonje gje neper xhepa,se ketu nuk ka cfare te marri ai.

  Reply to this comment
 10. MH November 5, 11:57

  Mikrovalet 5G jane teper te rrezikshme per shendetin e njeriut!
  Komenti ma i sakte qe kur ta lxojne shume komentus te informojne popullin per cfare permban teknologjia “mikrovale 5G” duhet qe i gjithe populli te protestoj per ndalimin e kesaj sipermarrje tekonologjike dhe per largimin e Ramos urgjentisht nga posti i kryeministrit.Nuk ka ngele Shqiperia tek nji piktor.
  Pershendetje komentuesit “Mikroval 5G”

  Reply to this comment
 11. Jimi November 5, 12:58

  As mos te kete kush iluzion, se do te ndalet zhvillimi i vrrullshem i teknollogjise se lartpermendur. Eshte e njohur qe i gjithe ky zhvillim do te shoqerohet edhe me efekte anesore negative, ne jeten e perditshme. Amerikanet nuk shqetesohen per keto efekte negative, por ata i druhen, zaptimit te ketij tregu nga ana e Kines dhe prandaj ne nje menyre, apo nje tjeter kjo terheqje veshi Rames, nga ana e tyre eshte nje paralajmerim per t’mos leshuar terren gjigandit kinez.

  Reply to this comment
 12. demo November 5, 14:54

  Ah mor teveql,,Edushi eshte si nje femije i llastuar qe i thone prindet:-Shko ne shkollle,,Bej detyrat,mos rri me djem rrugace..Ky bir kurve detyrat qe i caktoi zonja kujdestare Frau Merkel muk i ben..Shtepine tone te vogel e ka bere han me dy porta ku bandat bejne kerdine,..Vjedh parate e familjes,ja jep oligarkeve me PPP. Edhe kur i thote Drejtori i shkolles Z.Trump-Mos e fut kinesin se e ka me ta futme,ku bir kurve vete gjen cin macin kinezin,,se i ka falur makine pa shofer,.
  Do ta haje si Pinoku

  Reply to this comment
 13. anticensurë25642654 November 5, 17:40

  ja dhe kalamani ynë bëri videon e radhës!ishte i pari në shqipëri që e ngau makinën pa duar!!
  kënaqsia e palloshit është të shajë ronaldon e realit kur shënon gola në portën e juventusit dhe ditën e parë që ronaldo shkon në torino qyrrashi ynë bën foto me të dhe merr fanellë prej tij!!
  dhe ne presim ndonjë jgë nga ky kalama!!
  ska faj ky or milet,kemi faj ne që kemi votuar një kalama për të na drejtuar!!
  dhe ajo komuna amerikane që kishte zgjedhë dhinë për ti drejtuar është më e mirë!!
  të paktën dhija si prish punë kujt!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim