Rama propozim befasues PD-së për Reformën në Drejtësi

July 14, 2016 19:56

Rama propozim befasues PD-së për Reformën në Drejtësi

Kryeministri Edi Rama ka bërë një propozim të papritur për Partinë Demokratike lidhur me mosdakortësitë për Reformën në Drejtësi.

Rama e fton Partinë Demokratike ta shkruajë vetë Reformën si të dojë ajo, dhe nëse merr miratimin e SHBA dhe BE, atëherë Partia Socialiste do ta miratojë pa lëvizur asnjë presje.

Nje propozim i ri per PD: Shkruajeni vete si te doni reformen, merrni miratimin e SHBA/BE dhe ne do ta miratojme pa levizur asnje presje!”, shkruan Rama në Facebook.

sdf4444nshot_1.jpg

July 14, 2016 19:56
Komento

30 Komente

 1. rri shtermber dhe fol drejte July 14, 20:17

  EDRAMA eshte I vetmi k/m ne bote qe eshte rrahur me shufra hekuri nga rivali I tij..por ne vend te hap bunkaret e krimeve te sali kriminelit..tregohet trim me kockat e enverit

  pse eshte I goditur edrama ??

  Goditjen e pare
  Edi Rama( EKR) e mori ne 21 janar 2011 ku i doli situata nga kontrolli dhe lejoi ata qe vrane ne 2 prill 1991 te vrisnin dhe ne 21 janar por me nje skenar “mirror”
  Goditjen e dyte
  EKR beri krim moral qe u fut ne votimet e majit 2011 me ministrin vrases te bulevardit Lu Basha duke u bere gjykatesi i pare qe virgjeroi kriminelin Lul
  Goditjen e trete
  E mori kur i tha Satanai Sali ..kujdes Edwin bllokmeni se do te bej varrimin me madheshtor ne historine boterore….dhe nga krahu tjeter buzeqeshte honorable Arvizu me shakate me kripe te DUCE-BERISHES
  Goditjen e katert
  E mori kur deklaroi honorable A. se berisha eshte burre shteti dhe luli yll ne ngjitje qe nenkupton se NE arvizute caktojme rradhen e k/minstrave me parrullen
  POPULLI VOTON-AMBASDORI EMRON FITUESIN
  Goditjen e peste
  E mori kur shkoi ne promovimin e librit te Blendi fejzi esat pash toptanit dhe u dorzua para dyshes 2F ne menyren me te turpeshem te mundur
  Goditjen e gjashte
  E ka marre se ne vend te hapte defterin e mega krimeve te SRB per te cilen mori vota te mjaftueshme..eshte treguar me kanibali ne shqiperi me enverizmin
  Goditjen e shtate
  E mori kur pranoi nen presinin e nderkombetareve para nje viti qe nuk do perdori forcen e kartonave ne parlament pa miratim te pakices (dorzim pushteti ne tavoline)
  Goditjen e tete
  E mori kur ne prill 2014 ne nje konference per Kosoven ne Kukes e quajti tradhetarin berishe si nje atdhetar te madh per clirimin e Kosoves….
  Goditjen e nente
  E mori kur para nje vizite ne Amerike para dy muajsh..dekoroi Shikun e Visho Ajazit ??
  Goditja e dhjete
  Keto dite u kap ne Itali nje anije me 1.6 ton droge e ardhur dhe e kontrolluar nga shteti shqiptar me Rapisconin e tyre..qe tregon se jo vetem EKR ka vdekur me kohe por dhe qeveria e tij.
  Goditja e njembedhjete
  masakrimi i 3 KRYEBASHKIAKEVE…nga spiunet e sales (SS) qe ka ne dore terkendeshine bermudes president-prokurori-shik dhe ne menyre te fshehte dhe parlamentin e ilir mutes
  Goditja VDEKJE PRURESE e dymbedhjete dhe fundit
  Tentativa e sotme per te arrestuar SAIMIR TAHIRIN qe eshte kalaja e fundit e Rames
  ***********************
  Per sa me siper EKR eshe si puna e atij boksierit ne ring qe ka rene 12 here nockdown ne ring.
  Dhe albitri Lu duhet ta nderprese ndeshjen…..Por jo eshte shpejt akoma.
  Nje Edi Rame i goditur per vdekje ne ring eshte nje rast i persosur qe boksieri tjeter me pashaporta te dyshimta Lu Basha ti japi goditje te lehta nga mbrapa dhe te marre karriken e k/m ne 2017….ashtu si ja dhane kriminelit berishe pas 2 prillit 1991.
  Pra profecia e honorable Arvizu se Lul Basha eshte yll ne ngjitje ne qiellin e sterrosur te politikes po del e sakte.
  -edi rama sot eshte kufome
  -shteti ka vdekur
  -rilindja lindi e vdekur
  -dipllomacia nderkombetare eshte pro berishes
  PRA ESHTE KOHA PER RINGJALLJE…PER PRANGA BERISHES DHE DEBIMIN E EDI RAMES

  Reply to this comment
 2. andromeda July 14, 20:18

  Gabim, shogun. Nuk është kjo që pret populli prej teje. Do ishte më burrërore që t’i qëndroje fjalës për vetingun ndërkombëtar, pavarësisht ç’mund të thonë vetë ndërkombëtarët. Dhe nëse votohet ashtu siç do Berisha (që siç duken bathët, kështu ka për të ndodhur) do të jetë më burrërore që ti të japësh dorëheqjen që të nesërmen e dt.21, pastaj të mblidhje plaçkat e t’ia mbathje ku të mund jashtë Shqipërisë pa e kthyer kokën pas dhe duke thënë – “Shqipëri të kam dhj… s’ke për t’u bë asnjëherë”.

  Reply to this comment
  • TLN July 14, 21:48

   Ky eshte dakord qe reformen ta beje Podesta dhe Eugen Wolfarth dhe kombin ta marri lumi.

   Reply to this comment
  • Kritiku July 14, 21:51

   E sakte analiza

   Reply to this comment
  • KUTALLI July 15, 12:26

   PO TE DALIN LAKRAT SE KE FRIKE MOS E HA TI DHE LAROT E TU EDSALA…THESHT PO E ZGJASNI KOHEN NE MENYRE QE MOS TE BEHET REFORMA.

   POR CFARE NDRYSHIMI KA ME APO PA REFORME, KETU TE NE ASNJE PUSHTETAR NUK ESHTE DENUAR. SHIKONI RASTIN E FULLANIT I CILI NUK DO KOMENT. TUNG.

   Reply to this comment
 3. Lini July 14, 20:22

  Keta nuk quhen politikane por talles bythe me kete popull ku pa pike turpi e kane nxjerre jashte loje e luajn “kungulleshken” bashke me ata qe e vodhen e dogjen e e shkerdhyen kete vend sikur te ishin ne pronat e Berishajve,Meteve,Basheve e Rameve.(pa lene jashte loje edhe pervesin Nano).Tallni bythen te nderuar politikane deri sa ketij populli te mos i mbarojne bastet !Vetem pa lojra mos e lini se nuk jeton dot pa to,hiqini gjithçka vetem bastet jo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 4. TLN July 14, 20:26

  Edi jep doreheqje nqs deshton ne kalimin e reformes. Nuk ka gje me te rendesishme per kombin se berja e shtetit te se drejtes.

  Reply to this comment
 5. Biometri July 14, 20:44

  O Edvin po ne te kemi votuar ty per te bere reformat jo PD dhe as ShB dhe BE.
  Pse je impotent ti nuk do te thote qe eshte gjithe Shqiperia impotente.
  Me ndershem eshte te thuash une nuk.mundem dhe te ikesh se te tallesh trapin ksisoj me 1 milion ahqiptare qe te besuan

  Reply to this comment
  • Stela July 14, 21:24

   Ne fakt Edi Rama eshte fiks ne te drejten e tij.
   Eshte Kryetrap i 1 Milion Trapave qe i besuan .
   Dhe trapat , trapa mbeten, mund t’a votojne prape ne zgjedhjet e ardhshme.
   Atehere n’a duhet qe te Trapezohemi edhe ne te tjeret.

   Reply to this comment
 6. Shefqet Cela July 14, 21:06

  Interesante, dhe shume llogjike, do te ishteqe ta paraqiste P D variantin e vet (domethene reformen qe do S A L I U).
  KY DO ISHTE ASI NEN MENGE I EDI RAMES.
  VARIANTIN E PS (jo kete te bastarduarin, me marreveshje e e stermarreveshje, me leshimen pa fund, per te kenaqur saliun) DHE KETE TE PD TI PARAQISTE NE REFERENDUM POPULLOR.
  DIHET SI DO VENDOSE POPULLI.
  Nuk besoj ta haje dhelpra Sali kete koqe ulliri

  Reply to this comment
  • Asllan Dervishaj July 23, 06:17

   Duhet ndeshku kriminelet ne qeveri me E.ram komplet PS,S.Berishen PD,I.Meten LSI,komplent qete largohen me njeher me qe asnjeher mos te kan drejt qete rikanditojn perseri qe te Jen pjes e qeveris apo poste te ndryshme te shpallen parti non grata dhe te hetohen.per qedo krim qe e kan ber ku ato jan te shumta. Reforma ne leter gjithmon kem pas dhe shum te mira por zbatimi ne praktik me keta njerez asnjeher nuk dote ndryshoij as edhe nje xhe as edhe njeher jo me keta politikuaj qe virus in e poshtersis e kan ne damart e gjakut te deponuar si cementi ne asfallt. Bile Kisha deshiru qe SHBA dhe Europa ta din ket se asgje sdote ndryshoij neve na duhet sepaku 20 vjet qe te qeverisem nga BUNDESTAGU GJERMAN VETEM ATEHER DOTE JEMI TE AFT QETE QEVERIS I’M VET.

   Reply to this comment
 7. 542543.... July 14, 21:25

  EDCOPMUTI……….me ne fund tregoi fytyren e tij qelbesore!
  Italianet thone:
  VEFFANCULO !!!!!!!!

  Reply to this comment
 8. dag July 14, 21:41

  perfundimisht , albanistani nuk behet me……mjere njerezit e ndershem qe do vuajne pasojat me mire mos i dini …….

  Reply to this comment
 9. E Drama July 14, 21:42

  Po he mo te ripjerdhurit e mi, a nuk ju thashe qe reformat jane shpikje e politikaneve perendimore per tja bere mendjet corap trapave si ju?

  Reply to this comment
 10. Ben July 14, 21:45

  O Edo,ke kaq kohe qe po na ca trapin me kete reformen.A e kupto sa i parakoheshem je ne kete vend mesjetar?Si mendon se do votojne hajdutet deputete kunder vetes se tyre?Ti si njifke shqiptaret o vlla.Vetem nje zgjidhje ka per reformen,arrestoji ne darke te gjithe,Salen,Lulin,Liken dhe nja 50 te tjere,dhe behen te gjitha me reforme,demokracia zhvillohet etj,etj.Shume e thjeshte,edhe boten dhe njerzit brenda jane dakort.Mos harro te arrestosh edhe gjykatesit dhe prokuroret, pa perjashtim.

  Reply to this comment
 11. vjola July 14, 22:37

  Jo Edi Rama nuk te pranon populli te behet reforma si te doje berisha e kompani. Referendum dhe evendos populli dhe mos na tallni ju lutemi shume.Ngrihu popull mos rri mbi mu,,,,

  Reply to this comment
 12. Arber July 14, 22:49

  me vjen keq per kete kryeminister: e kane lene nervat. Keroko doreheqje.

  Reply to this comment
 13. Gaspri July 14, 22:53

  Edi Rama nuk i lexon keto komente, nuk ka staf qe ti bejne permbledhjen e tyre, thene shqip, Edi Rames nuk i interesojne fare mendimet e te tjereve.
  Pse e them kete?

  Edi Rama eshte jo vetem i pafuqishem per te cuar kete vend perpara, por per te zezen e ketij populli nuk ben analiza, nuk ka njerez te afte rreth vehtes qe ta keshillojne dhe te marri vendime te pakthyeshme ne interes te ketij vendi.
  Kjo thirrje e fundit e tij lidhur me reformen ne Drejtesi tregon shume gjera. Sot ka qene nje dite e ngjeshur takimesh. Takime te Lu e Vlahutin me Ramen por edhe me Meten. Ne fund, del thirrja e Rames qe PD-ja ta formuloje si te doje draftin por te kete dakordesine edhe te ShBA dhe BE.
  Rama duhej me pare te mblidhte Kryesine e PS-se e me pas edhe grupin parlamentar te PS-se, ku te kerkonte mendim nese duhej te bente kete thirrje. Nuk ka bere asnjeren. Shkelje e rende.Ai nuk ka asnje te drejte te ngrihet kur te doje e te flase sa here te doje pa pyetur keto struktura. Ky eshte autoritarizem.
  Po ne se me te vertete PD-ja shkon me nje draft te sajin tek Lu e Vlahutin dhe keta te fundit tashme te lodhur i japin OK ketij drafti, cfar do beje Rama? Ku shkoj e gjithe ajo pune e eksperteve vendas e te huaj, si u zhbeka kjo per tre minuta se keshtu do Rama?
  Lu dhe Vlahutin e kane te nevojeshme ta mbarojne kete reforme, pasi edhe ata duan te duken te sukseseshem para kancelarive perkatese edhe sikur te cenohej thelbi i kesaj reforme. Ata kane te drejte te mendojne se kur nuk e duan keta (shqiptaret) kete reforme, qafen thefshin, ne e beme tonen.
  Ka shume mundesi qe vajtja e Luse dhe e Vlahutin tek Rama do kete patur si qellim te bindin Ramen te thote keto qe tha.

  Reforma deshtoi. Nje reforme e deshtuar do e demtoje per gjith jeten Shqiperine dhe shqiptaret se do quhet “nje reforme e arritur me konsesus dhe me miratimin e ShBA dhe BE.

  Ne menyre te vecante ShBA nuk duhej te arrinin deri ketu sa te zhgenjenin kaq rende shqiptaret te cilet prisnin me padurim qe te fitonin shpresat se nje dite do trajtoheshin si njerez.

  Rama duhet te largohet nga drejtimi i PS-se. Sot, PS-ja mori nje goditje teper te rende e qe nuk e meritonte.
  Sot fitoi krimi dhe kjo i hap tashme rruge penetrimit te sigurte te influences se Rusise dhe krijimit te bazave terroriste ne Shqiperi.
  Nuk e meritonte populli shqiptar kete.

  Reply to this comment
 14. demo July 14, 23:09

  Po ti e hengre njehere me ndryshimet kushtetuese ne 2008!Ti kerkon Saliun me pushtet te perjetshem,ndonese i pavotuar.Kush te lejon ty mor kryeminister lapangjoz te
  qerasesh Sali berishen me voten e popullit?Ti mund t`i japesh saliut shtepine,gruan,pikturat,por jo te drejten per te qeverisur.Shko ne referendum popullor per REFORMEN,e mos na sekelldis me pordhet e Metes dhe saliut.

  Reply to this comment
 15. gjermani i fundit July 15, 00:02

  Kjo duket batute sportive, Thene per te mos thene asgje, se propozimi nuk ka sens te behet keshtu, biles nevojit kolegjialitet. Por ne fakt, sa qindra mije te papune fut ne pune kjo m..t reforme qe i hengri socialisteve nje mandat te tere? Sikur ne vend te aq e aq ecejakeve, konferencave, dialogjeve, ambasadoreve e deri llogjeve ne twiter e facebook mbi reformen galaktike te drejtesise ne nje b..the vendi sa Kina ka popullsine e nje fshati mesatar, sikur me keto sforco te ishin mbjelle lajthi e thana e ftonj sic mesonte Saliu kur dilte fushatave i pjerdhur komplet nga tepeleku, edhe pjeshke Lapardhaje, ne do eksportonim prodhime sa gjysma e Evropes. Te lodhi Sala o Ed Rama, je i pabarabarte ne duel. Qe t’ia dalesh me nje te cmendur duhet te hiqesh me i cmendur se ai, qe ta habitesh. Ndryshe , po merreni me orarin e trenit kur hekurudha akoma nuk eshte bere.

  Reply to this comment
  • info analitike July 15, 06:58

   Ah more shoke, une ua pata thene qe ky eshte psikopat, megalloman, interesaxhi e nuk ia ndjen per askend e asgje vec lekut dhe lavdise personale. Nje njeri qe lavderon veten per cdo budallallek qe ben eshte i mbaruar. E gezofshi rilindjen. Po ato 1 milion shuplakat ku shkuan te shkretat se tani jane shkartisur keqas.Ishte me 71 vota dhe u katandis me 55, aq sa po i kerkon ndihme Lulit e Saliut. Nuk keni pare gje akoma…

   Reply to this comment
   • anticensurë 25642654 July 15, 14:07

    dhe ti spo na thua ndonjë gjë të madhe!?
    ke fillu me kopju palloshin,ai e ka thënë i pari” Nuk keni pare gje akoma…”!!
    në atë kohë unë kujtova se ja tha saliut,por paskam gabuar!!
    ai nai paska thënë ne!!pavarsisht se nuk votova fare,prap e fus veten tek 1 milion shuplakat +1,por si po shkojnë ngjarjet u shkepëm tu shuplaku veteveten!!

    Reply to this comment
 16. Aleksander Thana July 15, 05:35

  Fjala e vjeter thote, pyet shtate a tete e bej si di vete. Mjafte me talljet qe ju bejne mercenaret e Beogradit e Athines me Mosken ne shpine. Mos i jepni me arme kriminelit sali e bandes se tij.

  Reply to this comment
 17. dn July 15, 08:25

  lili ju lajmeroj se kjo eshte nje loje : zhurmojne sa ma skumme ,per te mos ndryshuar asgje ,vetem qe te vazhdojne lojen e tyre PD PS si bite e PPSHse!
  Ju kujtohet Krokrodili edhe ajo marreveshje? Ma zi po bejne tash.
  E votuam Berishen app Edi Ramen ,kjo po diskutohet tash. Po ndoshta nuk duet se njesoj jane.

  Reply to this comment
 18. Fatmir Lohja July 15, 10:05

  Ky eshte asi i fundit nen menge.Loja mbaroi.Tani priten gjuatjet e penalltive.Po u kalua reforma ne drejtesi,ne populli i mjere pereri jemi fitues.

  Reply to this comment
 19. lejlek July 15, 10:19

  Ky muhabet e pati edhe kapakun e tij te Arte….
  Edi,te pergezoj me zemer , gjithkush e merr pergjigjen.
  URIME dhe tani e keni kryer me se miri .
  Fjale Burri, mencuri dhe e sinqerte deri ne madheshti.

  Reply to this comment
 20. spata July 15, 11:30

  Kesaj i thone .Mbill bar te haje gomari .Rama .Leri propozimet dhe leshimet.Nje leshim i tille do te marri kohe dhe nje vite tjeter . Do mbije bari i Saliut e do thahet shpresa e popullit .
  Po deshtuat ne 26 Korrik .Pir…… me te dhe leria ne dore popullit te vendosi me Referendum .

  Reply to this comment
 21. Mark.uk July 15, 13:00

  Sipas gojve te liga Edi eshte sic u thon kavajsve.Tani si e kan shterguar kthen edhe mbrapanicen,bile e ban me knaqsi.

  Reply to this comment
 22. emil July 15, 17:45

  O Edvin mer ndonje keshilltar pran teje te keshilloj e mos be deklarata te tilla se keto deklarata cojn uj ke pusi Sales.Nuk ka forc Sala ta ver me nderkombetaret po hap syt o izi mos te ben ndonje puc me kalin e trojes qe bashkeqeveris se dhe ai deri ne fyt eshte po kaloj ligji per reformen Ne cdo post qe ke LSI -istat rryshfeti lulezon si me pare dhe mos me keq prandaj kujdes nga Likja se esht si Kiu fiu dhe ket gje Sala e din mir.

  Reply to this comment
 23. Rajmondi July 15, 19:05

  Komentuesit dhe mbeshtetesit e RAMES nuk duhet te shqetesohen per kete propozim te TIJ per reformen ne drejtesi.Edhe ne kete rast Kryeministri po tregohet inteligjent dhe shume i zgjuar.Perfaqesuesit e SHBA dhe BE-se nuk mund te pranojne asnje ndryshim nga formula hibrid e paraqitur prej tyre disa dit me pare,pasi perputhet plotesisht me kerkesat e bera me pare nga PD-ja.Ne te kundert do te ulin vlerat individuale dhe te shteteve qe ata perfaqesojne,prandaj nuk ka per te ndodhur.Ne ligjin per drejtesine do te saktesohet qe te huajt nuk do te kene rol vendimares,pooor,do te jene nje filter special ose site e dendur per te mos lejuar krundette perzihen me miellin.Vetem keshtu me miellin e filtruar ,do te pergatitet brumi i nevojshem ,dhe i shumepritur per te gjithe shqiptaret.TUNG.

  Reply to this comment
 24. Adih November 16, 00:15

  O komentues te dashur ,me vjen keq per ju . Edi Rama eshte i partesyve te bardha , akoma nuk e keni kuptuar ,prandaj me vjen keq per ju .Qe te gjithe keta cunat e ramizit , nuk e duan reformen ne drejtesi , Saliu nuk iken ne papilonin e 313 vetem , por do mari me vehte Liken po si po , por edhe Ramen , ja u di anti shqiptari maloku i vicidolit te gjitheve, e ja u ka letrat nen sirtar . Ka pervojen e komunizmit ish sekretari i partise ,Saliu ka punuar per kete dite.,Duhet populli te mare frenat ne dore ,ose rini dhe komentoni ketu si dhe une ,dhe keta fshine menderen me komentet tona .Jane bere listat sot e njeqind vite , nga keta ustalleret rrugace ,kush do jete ne pushtet dhe kush do jete ne opozite ,, Radha vazhdon si sot e 26 vite . ……………….. ….mo……………po………del..Shqiperia do regullohet kur populli te cohet vete dhe pa as edhe nje perkrahje te as edhe nje partie . Kujdes e mos bini ne ngracke ,ashtu sic ndodhi ne 21 Janar . Akoma se keni kuptuar , nuk ju ndihmoj dot, jeni pa perjashtim me keqeardhje , qe te gjithe vetfajtore…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Tirana Bank