Rama propozon për guvernator argjentinasin Mario Blejer,Nishani e refuzon

October 5, 2014 13:31

Rama propozon për guvernator argjentinasin Mario Blejer,Nishani e refuzon

Mazhoranca dhe Presidenti nuk bien dakord për kandidaturën e parë që u propozua për të zëvendësuar Guvernatorin e larguar të Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani.

Sipas gazetës “Panorama”, Kryeminsitri i ka propozuar Nishanit emrin e ish-guvernatorit të Bankës së Argjentinës dhe një prej ekonomistëve të njohur botërorë, Mario J. Blejer.

Por kreu i shtetit, siç është shprehur edhe publikisht, e ka refuzuar këtë kandidaturë duke parashtruar dy argumente.

Sipas tij, ligji i Bankës së Shqipërisë i viti 1997 flet qartë se anëtarët e Këshillit Mbikëqyrës duhet të jenë me shtetësi shqiptare.

Ndërsa argumenti i dytë, sipas Presidentit, është se edhe nëse legjislacioni nuk do të ishte pengesë, ai është për një kandidaturë shqiptare dhe jo të huaj. /E.K

October 5, 2014 13:31
Komento

1 Koment

  1. sirnga October 5, 15:27

    Jam me Edin gjithe jeten…….por mund te besoj qe nje shqiptar te zotin ne kete fushe nuk e gjen , por ,te lutem shume …….mos me thuaj qe nuk ka ndonje amerikan, anglez, gjerman apo edhe italian te afte edhe te besueshem ……..????

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim