Basha: Të hetohet fotoja 80 mijë dollarë; Rama: Pse ke frikë nga SHBA dhe BE

July 1, 2016 14:27

Basha: Të hetohet fotoja 80 mijë dollarë; Rama: Pse ke frikë nga SHBA dhe BE

Kreu i Partisë Demokratike i kërkoi sot Prokurorisë së Përgjithshme që paralel me hetimet që po kryen FBI, të nisë menjëherë hetimet brenda juridiksionit shqiptar dhe sipas ligjit shqiptar lidhur me foton 80 mijë dollarë të kryeministrit Rama me Presidentin Obama.Në një dalje për mediat, Basha tha se ky është një korrupsioni pastër politik.

“Hetimet e bëra publike nga Departamenti Amerikan i Drejtësisë dhe mediat prestigjioze Basha ndërkombëtare tregojnë se Edi Rama qëndron pas një krimi të rëndë federal të kryer në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, si dorovitës i 80 mijë dollarëve të dhëna në një mbledhje fondesh për presidentin Barack Obama. Një akt i ndaluar nga ligji amerikan, që rreptësisht përjashton futjen e parave në fushatë nga një burim i huaj” tha Basha.

I menjëhershëm ka qenë reagimi i Kryeministrisë, ku përmes një njoftimi për mediat i quan akuzat e Bashës një spekulim të pastër, duke theksuar se nuk ka patur asnje lloj veprimi financiar nga ana e Edi Rames per te realizuar fotografine e takimit me Presidentin Obama.

Ja reagimi i plotë:

Duke shprehur keqardhjen per manipulimin mediatik dhe propaganden e baltes lidhur me nje foto te vitit 2012 me Presidentin Obama, sqaroj se as nuk kam marre pjese ne ndonje organizim elektoral te Presidentit Obama dhe as nuk kam kryer ndonje pagese, per te marre pjese ne nje organizim te kesaj natyre.

Sepse ligji amerikan ndalon perfshirjen e cfaredolloji te shtetasve te huaj ne fushate ne Shtetet e Bashkuara. Bilal Shehu qe sot po gjykohet ne SHBA per ceshtjen ne fjale eshte pjesetar i komunitetit shqiptar ne New York dhe eshte takuar me delegacionin tone ne SHBA ne vitin 2012.

Por ne menyre kategorike nuk ka patur asnje lloj veprimi financiar nga ana e Edi Rames per te realizuar fotografine e takimit me Presidentin Obama.

Nderkohe qe duke perfituar edhe nga ky rast, i bej thirrje edhe njehere Lulezim Bashes te fokusohet tek reforma ne drejtesi dhe respektin e tij per drejtesine ne Shtetet e Bashkuara, ta tregoje duke mbeshtetur projektin kushtetues te Reformes ne Drejtesi qe eshte hartuar me kontributin e cmuar te Shteteve te Bashkuara dhe Bashkimit Europian.

Edi Rama nuk ka frike nga drejtesia, nuk ka frike nga Operacioni Nderkombetar i Monitorimit te drejtesise, nuk ka frike nga pavaresia e anetareve qe do te bejne vetingun e gjykatesve e prokuroreve, po Lulezim Basha me Sali Berishen pse i tremben faktit qe ata qe do te gjykojne prokuroret dhe gjykatesit, do te perzgjidhen nga Shba e BE?!

Eshte koha e te vertetes per krimet, akuzat, genjeshtrat dhe te verteten mund ta thote vetem nje drejtesi e çliruar nga kthetrat e vendeve te rezervuara te partive ne sistem. Edi Rama dhe shumica jane gati te heqin duart e partive nga sistemi, po Lulezimi, Saliu dhe Partia Demokratike pse nuk jane gati?!

July 1, 2016 14:27
Komento

18 Komente

 1. Kris July 1, 15:02

  Absurdi ne politiken shqiptare ka arritur fundin! Krimineli Berisha dhe skota e tij e felliqur, po mundohen t’i shpetojne ndeshkimit! Femija idiot Basha?! Po ku i gjeti Berisha keta kunguj?! Si mund te behet njeriu servil i tille?! Jane pyetje qe mund te marrin pergjigje se shpejti! Mendjelehtesia e PD i ka kaluar skajet e te qenit e tille! Keta vuajne nga “sindroma e Stokholmit”!

  Reply to this comment
 2. Alban July 1, 15:46

  O lulush bashuqiq.
  Qe je nje fytyre e urryer e dine te gjithe.
  Po te vjen fundi e si ai qe mbytet do te mbysi.
  Po edi rames as topet si ja kam dot.
  Vazhdo ti maresh ere by….se sales.
  E cap ska bere ku serbi qenka group I madh ky qe Po mbytet.

  Reply to this comment
 3. ALBAN DEGA July 1, 16:03

  From: Alban Dega
  Date: May 19, 2016 at 8:48:13 AM EDT

  Opinione

  CFARE I DINI SHQIPTARET O JU KRYE-KRIMINELET E SHQIPERISE !?

  – Gomare Hasi si Flamur Noka, lope Hollande si Lulezim Bashiqi, apo Feld- Mareshalle te UDB-es SE Beogradit si Sali Berisha… !

  – Partia shtet, Njeriu shtet apo Sovraniteti
  i Sovranit…. “Ne populli, Me popullin , Per
  Popullin” ?

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Jeni te kapur ne flagrance nga kamerat dhe syte, nga mendja dhe shpirti i sakatuar i nje populli te tere
  1-duke vjedhur 500 e ca milione te Autostrades se Kombit…
  A e dine Shqiptaret se kane paguar nga gati 100 milione dollare ne vit vetem per interesin stratosferik 12 per qind te kredise tregtare pasi FMN dhe Banka Boterore nuk pranuan te jepnin kredi me interes te ulet nen 4 per qind!?Sipas eksperteve te tyre, kostoja e saj ishte teper e larte dhe e fryre per shkak te kusarise dhe korrupsionit Berisha- Basha e co? Vetem interes! Kusari e trefishte!!!
  2 – duke hedhur ne ere e masakruar 26, duke plagosur qindra gerdecare te pafajshem perfshi edhe foshnja ne bark te nenes e pleq ne buze te varrit !?
  A e dini se ky ” aksident teknologjik” i Gjin Gjoneve e Saliqeve shqiptare klasifikohet si Krim Kunder Njerezimit ?!
  3- duke ekzekutuar pa vendim gjyqi kater, duke plagosur dhjetra e duke torturuar qindra protestues te pafajshem shqiptare me 21 janar 2011, ne Bulevardin ” Deshmoret e Kombit” ku nuk kishte ekzekutuar as nazifashizmi e as komunizmi Shqiptar?!
  Krime kunder njerezimit dhe Konventes Nderkombetare te Gjeneves kunder Tortures te kapura me ze e figure nga deshmitaret me te padiskutueshem, nga kamerat e medias se lire e te pavarur shqiptare e nderkombetare!!
  4- duke fshire rregjistrimet e kamerave dhe serverin e brendshem te Kryeministrise qe u zbuluan nga maja e hetimit boteror syshqiponjat e FBI- se amerikane!
  5- duke kryer grusht shteti te mirefillte institucional me fyerje prej rrugaci Vicidoli Presidentin Bamir Topi dhe Kryeprokuroren e Republikes se Shqiperise Ina Rama per te penguar hetimet dhe per te fshehe krimin makaber ne flagrance atehere!
  6- duke perseritur grusht shtetin institucional safi vetem nje jave me pare kur me urdher te Mareshalit te UDB-se serbe dhe RIA-s – Agjencise Ruse te Informacionit,pjelle e kucedres sovjetike KGB te Putinit, Presidenti i PDSH-se Nishani, kreu i SHISH-it Ajazi dhe Kryeprokurori Adriatik Palla komplotuan kunder Kryeministrit, Kuvendit dhe Qeverise se nje milione votave!?
  7- duke mbrojtur nje Agjent te Milloshevicit dhe UDB- se serbe te kapur ne flagrance me dokumente me pohimin e nenshkrimin e vet si ish- ministri I Brendshem e deputeti i sotem i Sali Berishes, si korrieri i tij me ” Stanishicin, dajen e Damir Fazlicit, dhe vete Sllobodan Milloshevicit, qe e katapultuan ate ne krye te Shqiperise edhe me ndihmen e makartistit William Rajerson”, sipas fjaleve te ish- Presidentit te ndjere Ramiz Alia gjate vizites se tij te fundit ketu ne SHBA.
  Flamur Noka eshte korrieri i Sali Berishes me UDB-en Serbe, por edhe me Podesten qe krahas PD-se lobon edhe per Beogradin!
  Jo pse Sales i ha Palla per nje hajvan si Muli por sepse ky di me shume se sa duhet per Berishen!
  Si eshte e mundur qe krye-kriminelet e Shqiperise Sali Berisha, Lulezim Basha, Flamur Noka, Fatmir Mediu, Arben Imami, Genc Pollo Kuqalashi na bejne jo vetem krye- telallin por edhe krye-prokurorin, krye- gjykatesin … e dekriminalizimit ne Shqiperi?
  Cka e dini shqiptaret more krye- kriminela te Shqiperise!?
  Gomare si Flamur Noka, lope hollandeze si Lulezim Basha apo Feld- Mareshalle te UDB- Serbe e Beogradit si Sali Berisha!?
  Dorezojuni vullnetarisht Drejtesise para Reformes sepse perfitoni uljen me nje te treten e denimit!
  Keta socialistet e Rames dhe Metes kushedi se c’kane “kurdisur” me Obamen, Bidenin, me e Drejtesine dhe FBI-ne amerikane me Ambassadorin Lu …. qe dine me shume per ju se ju per vete!
  Mos harroni se Zoti Lu vetem kulturen dhe durimin qe ia keni sosur e ka kinez!
  Por shpirtin,betimin dhe misionin e ka 24 karat amerikan… Edhe kur jane mbrapsht si ne Irak apo Libi, ata e cojne misionin deri ne fund!
  E Reforma ne Drejtesi qe ata kane nise eshte po aq e bekuar sa edhe nderhyrja per Lirine e Pavaresine e Kosoves.
  Ajo do ti sjelle jo vetem shtetin, por edhe sovranitetin shtetit Shqiptar. Nuk mund te kemi asnjerin as tjetrin sa te kemi ligj mbi ligjin impunitetin dhe Saliqin!
  Si Obama edhe Biden, edhe Kongresi edhe ambasadori Lu Jane betuar me dore tek Zoti e Kushtetuta amerikane!
  Ne kapakun e saj shkruhet ” Ne populli, me popullin, per popullin…!
  De jure pak a shume thote ashtu edhe ajo e Shqiperise!
  De facto ajo eshte kthyer ne ” Ne Saliu, me Saliun, per Saliun…l”
  Nga Kushtetuta e Partise- Shtet per 45 vjet eshte kthyer ne Kushtetuten e Njeriut- Shtet mbi Shtet, Sali Berisha tash e me shume se 25 vjet!
  Populli eshte sovrani, me sovranin e per sovranin” Jo me kusarin e per tiranin!
  A mund te kete sovranitet pa rrenjet e shpirtin e tij sovranin?
  Mos harroni as Zonjen e nderuar Vllahutin! Ajo nuk eshte Dora Bakojanis e Athines!
  Eshte “Dora Hekuri” e BE-se!
  Ua kemi pru ne maje te hundes me keta krye- kriminele makaber qe i kane korruptuar edhe vete fjalet korrupsion e Impunitet me korrupsionin e impunitetin e tyre te tejskajshem!

  Sent from my iPhone

  Reply to this comment
 4. Illo July 1, 18:11

  Kam nje porosi , per opoziten dhe per Bashen vecanerisht . Mos u merrni me Ramen , sepse nuk e arrini dot . As nuk gjeni argumenta per ta demaskuar . Rama eshte punetor dhe I drejtperdrejt. Ka plot hapesira per kritike , kjo qeverri , qe mban ere korrupsion . Lereni Ramen te beje shtet . Populli nuk ju degjon , per Ramen , jo se eshte I pa gabushem , por gaboni ju ne c’do hap dhe nuk lini vend per kritike . Po te mois kishte dale Rama , ne keto 25 vjet , Shqiperia do te futej ne lidhjen islamike ose diku ne Afrike , sepse ashtu e katandisi Saliu dhe shpurra e tij serbe . I . Foto

  Reply to this comment
 5. Arben July 1, 18:13

  KETO JANE PARATE E POPULLIT SHQIPETAR, TRIM DHE HEROIK.

  JEPI RAMA, Q…… MAMANE KETIJ POPULLI SE TE THOTE BABA.

  Reply to this comment
 6. DASH CUBAKU July 1, 19:05

  po rruga DURRES – KUKES i degjeneruar kopil shqupi

  Reply to this comment
 7. Mark uk July 1, 19:54

  O Alban: Po kujt i plasi se flet nga nju jork more burre.Atje ke shkuar i ndihmuar nga ish pushteti komunist per te shpetuar lekuren si sherbetor i tyre.Shkrove na nju jork sikur ke lindur atje,po kush te pjerdh se nga shkruen,kur del ne mbrojtje te bijve te bllokmenve.

  Reply to this comment
 8. Hani pak mos hani shume m.... July 1, 20:00

  Hetimi i 80 mije dollareve eshte bere nga FBI e Amerikes dhe nuk ka nevoje te jape mend lengaraqi, vrasesi-hajdut Lulush bubilushi.
  Do te ishte ne nderin e shqiptareve te filloje hetimi mbi Lulzim Saleh Bashen per grabitjen e Kombit ne Rrugen e Kombi ku me nje dore grabiti 230 milion euro, pastaj ky homo i Amsterdamit le te flase edhe per 80 mije dollaret e taksistit te N.J.

  Reply to this comment
 9. Kapter baba nga burgu i Lezhes qe u ... July 1, 20:06

  O Mark uk bej ADN ore trap se do te dalesh i lindur ilegal nga ndonje komunist, se bllokmenet nuk merreshin me loket e malsise qe rrinin nje jete pa u lare.
  Lulushi e njihka mire Ligjin Amerikan dhe kerkon hetim per 80 mije dollaret, po ligji shqiptar cfare thote moj Lulezime kur vjedh 230 milion euro dhe pushkaton ne Bulevard 4 qytetare se bashku me babain tend Saleh Kriminel Serbin.

  Reply to this comment
 10. Sokoli July 1, 20:16

  Ky Allbani Dega Derri ja ha Flamurit ja lëpin Metes

  Reply to this comment
 11. fteri July 1, 20:35

  ****Gërmo Tare gërmo, se do ta gjeshë qenin e ngordhur të satëme.! *****Por çfar do bëshë për vjedhjen e 250 miljon euro të rr.Kukësit ,që duhet orgjent ti a, ktheshë popullit.?!..
  *****Çfar do bëshë për vrasjen e 4 qytetarve më 21 janar ,ju në cilësinë e Ministërit Brendëshëm si një kriminel sadistë vrojtoje me dylbi nga taraca e kryeministrisë se si vrigëllinin me urdhër tuaj dhe Sali kriminelit plumbat që vratë e përgjakët turmën e popullit e pa fajshëm duke kryer gjenocid ?!!.
  *****Si do bëshë të heqësh firmën nga dokumenti i shitjes detit ?..
  ****Por kjo është e pa mundur,nga gjykatësit e korruptuar dhe ekspertët tuaj falsifikator ordiner ,që ti delë si tellall në mbrojtje tyre .
  ****Kjo FIRMË e hedhur e zeza mbi të bardhën për shitjen e detit ëshë akti më kriminal dhe prova e TRADHËTISË kombëtare.
  ****Vendi juaj sot ose nesër është vetëm burgu ,është gërmimi për qenin e ngordhur.*********************

  Reply to this comment
 12. Jimi July 1, 22:03

  Nga gjithe kjo zhurme nje gje eshte e qarte. Psikologjia ordinere e nje takem politikanesh, te cilen edhe vulgu nuk e ka! Flitet per mardhenie shtetesh, qeverish diplomatesh politikanesh kryetare shtetesh, si dikur ne Shqiperi kur behej pazari i gjes se gjalle!
  Ne rastin konkret “tregetari” Obama ka dale ne pazar ( per te shitur resme) dhe ” bleresi” Rama per te blere (te bej nje resme me tregetarin). Pasi bejne nje debat te nxehte per cmimin e blerjes e te shitjes me ne fund bien dakord per cmimin me 80 mije dollare! Ne gjithe kete mesele pa tjeter i pranishem eshte edhe sekseri (Shehu)!?
  Mire te tera mund ti marrim te mireqena. Qe politikanet tane jane nje specje e ulet, por kete nuk e kuptoj qe kryetari i shtetit me demokratik te botes te bjere ne kete pozite kaq ordinere sic komentojne politikanet tane!? A thua se fati i zgjedhjes se Obames president varej nga Rama me 80 mije dollaret qe ja dergoj lehtesisht ne Amerike duke i anashkaluar ligjit amerikan!? dhe Obama qe po kaqe lehtesisht i pervetesoj ato duke anashkaluar ligjin amerikan!?
  Nje gje eshte e vertete, qe qoftelargu nuk i eshte ndare kesaj mendesie, kjo nuk diskutohet, pasi ai qe ne fillimet e pjesemarrjes ne politike keshtu e ka konsideruar politiken, por duhet ti kujtohet vetem nje gje , qe Obama nuk eshte Arsidi!
  Nese drejtesia shqiptare se ka per gajle, them se drejtesia amerikane duhet te veproj pa vonese ndaj ketyre politikaneve intrigante, te cilet kerkojne te cenojne figuren morale te presidentit te tyre.

  Reply to this comment
  • Joni July 2, 10:06

   Drejtesia amerikane ka nisur hetimin o Jimi dhe e ka vene taksistin qe ka paraqitur Ramen si bashkeshorte te tij para pergjegjesise penale. Te jesh i sigurte se nuk meret presidenti amerikan se kush e si jep dikush para qe te takohet e te beje foto me te. FBI amerikane ashtu sic ka zbuluar veprimin e paligjshem te mikut te Rames, do ti gjeje edhe personat pergjegjes te stafit te Obames per ti vene para pergjegjesise per kete skandal.

   Reply to this comment
 13. Mark uk July 2, 08:55

  Artan: Do ti baj te fala Pashukut,po dua te di asht dashnori i asaj qe te ka lindur apo i asaj qe ju fleni me te.

  Reply to this comment
 14. Mark uk July 2, 08:58

  kapter baba:Po ama byth .ire si puna jote nuk ishin.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

SONDAZH

NËSE NË TIRANË KANDIDATI PS + RILINDJE, ERION VELIAJ DO TË KISHTE PËRBALLË SI KANDIDAT TË PD, LULZIM BASHËN, PËR KË DO TË VOTONIT:

Shiko rezultatin