Rama: Punësimi është rritur 3.7%. Po i japim fund skllavërisë së punëtorëve

December 11, 2014 12:47

Rama: Punësimi është rritur 3.7%. Po i japim fund skllavërisë së punëtorëve

Kryeministri Edi Rama ka komentuar gjatë seancës së sotme në Kuvend, shifrat e publikuara nga INSTAT për punësimin.

Ai ka thënë se shifrat konfirmojnë pretendimet e qeverisë.

Sipas Ramës, punësimi është rritur me 3.7%, në krahësim me një vit më parë.

Ai ndërkohë ka thënë se qeveria ka si synim që t’i japë fund skllavërisë në punë, pasi ata që punojnë tashmë do të sigurohen të gjithë.

Anketa më e fundit e forcave të punës e publikuar nga INSTAT provon atë që ne kemi argumentuar disa ditë më parë, lidhur me numrin e rritur ndjeshëm të të punësuarve, të cilët figurojnë në librin e llogarive të Sigurimeve Shoqërore.

Janë dy rrugë të ndryshme që në këtë rast të çojnë në një drejtim: Në drejtimin e konfirmimit të faktit në shifra dhe kthjelltësisht të lexueshëm në librat e llogarive të këtij shteti, se ka një rritje të punësimit që lidhet me lëvizjet në drejtimin e duhur nga njëra anë të ndërtimit të një modeli të ri ekonomik, dhe nga ana tjetër të luftës kundër skllavërisë. Kuptuar, skllavëria si punësim në të zezë.

Por, ajo që anketa 3 mujore e forcave të punës tregon qartësisht bazuar në shifra krejtësisht të verifikueshme, është se krahasuar me 3 mujorin e tretë të vitit 2013, shkalla e punësimit është rritur me 3.7 pikë përqindje, shkalla e pjesëmarrjes në forcat e punës është rritur me 4.8 pikë përqindje dhe shkalla e papunësisë ka pësuar një rënie të lehtë.

Por te shkalla e papunësisë flasim për matjen e forcave të rregjistruara si të gatshme për punë”, tha Rama.

December 11, 2014 12:47
Komento

17 Komente

 1. December 11, 12:50

  U ul papunesia ???????????????? Hahaaaa,,,,,,,te genjesh hashiqare u ka bere trendi i kohes

  Reply to this comment
 2. Ballist i PENDUAR. December 11, 13:20

  Antikomunist , i raskapitur Kapitalist Nastruddin Zogisti .

  E kerkove Biçikleten , tani duhet te Pedalosh .

  E kerkove KAPITALIZMIN ., tani te takon te pedalosh Kapitalizmin ..

  Rama kujton se shpirterat e njerzeve Jane perqindje .

  çmimi i Naftes eshte gjithmone Fasullo,
  Sepse ne realitet , ndermjet te gjithe prodhuesve te Naftes , siç jane , Nigeria , rusi , inglitera , venesuela ,
  Ai qe fikson çmimin e naftes eshte Arabia saudite ,…
  Pra eshte RIYAD , mjeshtri ose Masteri i çmimit te Naftes ,
  qe sot kane vendosur te jete 60 – 65 dollar per Fuçi Ok .

  Deri ketu Nastro besoj se e Kupton ? tani .

  Mario Draghi ne Eurozone ka nje problem Serioz .

  çmimet po ulen ,
  Kur çmimet ngrihen , kemi te bejme me Inflacion.

  çmimet po ULEN , DHE kjo eshte semundje me e keqe se Inflacioni .
  dhe quhet DEFLACION .

  kY VIRUS , ESHTE nje spirale ku çmimet ulen gjithmone e me shume ,
  e keshtu ndermarjet nuk jane brenda me shpenzimet,

  Dhe keshtu edhe Vendi i punes , te thote Lamtumire .

  La Deflacione po Vret eurozonen .

  Dhe Mario Draghi nuk e ka Idene se si ti ngrej tani çmimet ,

  Na jep ndonje ide Nastro , se si te shpetojme Kapitalizmin ,
  se Europa ka 7 vjete ne Krize , Finanziare , Morale , dhe Politike.

  Reply to this comment
 3. plaku i mocem December 11, 13:33

  Nuk marr persiper as ta konfirmoj e as ta kundershtoj shiferen prej 3.7%.Instituti statistikave ka te dhena per kete ceshtje.Por largimi nga informaliteti i cdo veprimtarie eshte detyre shume e rendesishme per cdo qeveri.Lidhur me kete po dal pak nga tema.Ne se kjo qeveri lufton informalitetin,pra ku secili qe punon te jete i siguruar,ku sejcili qe paguhet per punen qe ben parate t’i marre nepermjet bankes, nje gje e tille persos sistemin dhe duhet pershendetur.Lufta kunder informalitetit eshte lufta per shtetin normal.Edhe ata qe s’jane te puneseuar duhet te kene kreditet e tyre bankare.Cdo kundravajtje qe bejne qytetaret e cila parashikohet me gjobe,le te vendoset ne kreditet bankare te sejcilit,qe neser pasneser kur qytetarit te kete para,pra te kete nje pune,t’i c’lyeje detyrimet e gjobave.Keshtu edukohen njerezit ne demokraci ,gjobat jane mjeti adekuat.

  Reply to this comment
 4. albano December 11, 14:18

  kjo eshte rrena me e modhe e shekullit ;;ha ha ha ;;;ku i hape vendet e punes ;;na i trego pak ;;me hollesira ;;sa societe jane hapur ;;;sa mesuesa jane hequr nga puna ;;;ndoshta rama i haq dhe i zevendeson me miqte e tije kuadrot ;;;dhe keshtu thote se u hapen vende pune ;;;;;; cfare turpi ;;por edhe basha berisha na cane trapin ;;;; cjane keto katnare qe e drejtojne vendin ;;nuk keni turp ;;;,,,

  Reply to this comment
 5. antikomunist December 11, 14:25

  Shko drejt majave te komunizmit o Edi Rama!

  Ec ne rrugen e sprovuar staliniste o Edi Rama me dekorata per kriminelet e Enverit Vito Kapo dhe per te gjithe banditet komuniste pas saj,

  sepse ke akoma per te mesuar nga Enver Hoxha dhe nga mashtrimet e tij kur deklaronte per CMIMIN e pare ne Bote te Shqypnise per ushqimin kur shqyptaret po vdisnin urie,

  sepse ke shume akoma per te mesuar nga Miku i Enverit Sali Berisha dhe nga mashtrimet e tij kur e radhiste Shqypnine pas gjermanise ne zhvillimin ekonomik,

  sepse ulja yte e papunesise ngjason shume me Kohen e Qepes te Enverit qe e uli papunesine totalisht dhe teresisht, sepse i futi ne pune te gjithe sklleverit e tij albaneze ne CIFLIGUN e tij personal per te RAHUR UJET NE HAVAN me tufezimet e tij qe asgjesuan prodhimin ne fshat, me teorine kineze per te bere kodrat dhe malet si fushat me taraca per prodhim buke dhe ne fund shpiku edhe tollonat e tij te mjerimit kur falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin si kurre me pare ne histori.

  Prandaj edhe ne mileti i paditur themi dhe gerrthasim per Partine e Dashur te Edvinit:

  Shko drejt majave te komunizmit o Edi Rama!

  Reply to this comment
 6. Arben December 11, 14:37

  O SHOKU, GJERMANISE JA KALUAM NE KOHEN E SALIUT,

  TANI NA LAJMERO KUR TE KALOJME EDHE AMERIKEN.

  HA HA HA HA HA HA HA HA HA

  Reply to this comment
 7. raimond vlonjati December 11, 16:42

  Ky thote eshte ritur punesimi…lol

  –Ky ka futur 2 veta ne pune dhe ka nxjerre 10 veta nga puna , plus qe ka prishur edhe nja 10 biznese …..

  Reply to this comment
 8. Zaho December 11, 16:58

  Sukses per kete qeveri do jete mos levize cmimin e energjise elektrike, te rrise rroga e pensione si cmimet dhe te jape shperblim ne fund vit per buxhetore e pensioniste. Pra te beje te pakten ato qe bene qeverite para saj e po pati mundesi, te beje me shume se ato. Sa kohe qe nuk ben keto as mos flase fare per suksese imagjinare te shkruara nga Ero Velia qe nuk i beson as Era Felia.

  Reply to this comment
  • antikomunist December 11, 23:01

   Nuk ka gjasa qe te mos rritet cmimi i energjise elektrike, ndryshe me kete cmim aktual, me kete gjendje te tmerrshme te rrjetit shperndares pa kurfare investimesh afategjate per ta futur ne shina ate dhe me vjedhjet makaber te energjise nga talebanet ka me shume gjasa qe shqyptaret te kthehen ne Kohen e Qepes kur ne vend te dritave perdornin qirinjte, sepse shpejt a vone edhe Kryeministri Yne Famoz Edi Rama qe deklaron per ulje te cmimit te energjise me urdher te Partise do ta kuptoje qe me mire tja leje kete pune biznesit sesa ta mbaje ne kurrizin e tij socialist.

   Reply to this comment
 9. Populli i thjeshte December 11, 19:23

  @ “Ballist i Penduar”!

  Ketij nastradin qenefexhiut qe del me nofken antikomunist ja ke qendisur bukur, por ketij i eshte bere lekura me sholle se lekura e gomarit te tij dhe nuk heq dore nga paralelet iudoto-gomareske.
  Jemi ne kapitalizem o Uran, por jemi ne kapitalizmin e llojit te tyt eti, as mish dhe as peshk. Pra genje te genjejme per te bindur miletin se ky rend ecen me hapa vigane, pa le te kete sa te duash pa pune dhe pa buke.
  Kjo eshte esenca e kapitalizmit zogolliano-nastradinesk, kot nuk e kemi ngritur Ahmet Gomarin ne monument, qe me shpaten tek bytha e tij na tregon rruget e zhvillimit.
  Edhe Edi Rama, qe thua ti, nastradin, vellai i gomarit dhe sternipi i Esatit, kerkon ta heq vallen sipas muzikes qe la parardhesi i tij, pinoku i Viçidolit, apo Sali Matrapazi, qe ia kaloi Gjermanise, Kines se Ameriken nuk e llogariste ne zhvillim. Si e ka thene njeri ketu, çeshtje zakoni “me rrove te rroova, brisku i familjes time”.
  Se qe thua ti nastradin, vellai i hajvanit dhe miku i Ahmetit , nipit te Esatit dhe babagjyshit te Lekes, ankimtar per çmimin e naftes, ky lloj stani kete bylmet ka pasur qe ne kohen e rrahmetliut babait tend dhe sot ne kohen e qoftelargut Sali dhe pasardhesve te tij me kostum blu, te kuq, roze apo mavi..
  Keshtu nastradin spiun i Enverit, qe dikur i thure lavde dhe tash nuk pushon se shari me keq se palla e gomarit tend, mos i ngaterro me keq se ç ‘jane ngaterruar problemet por na thuaj ndonje gje per kete rritjen e punesimit, nje rrene e madhe e Erjon Velise, por pak me e shqiperuar se e grekut, mikut te Agimit te Arte, ministrit te Saliut dhe halabakut derviçaniot, Spiros Kseras.

  Reply to this comment
  • antikomunist December 11, 21:08

   Po nga te polli ky cmimi i naftes more i paudhe? Se nastradini nuk mban mend qe te jete prononcuar apo shkruar ndonjehere per kete ceshtje me rendesi per miletin? Ne dallim nga Kryeministri Yne pa shkolle dhe pa dipllome Edi Rama, qe ka filluar te deklaroje njesoj si Enveri per ulje cmimesh ne treg me urdher te Partise se Punes sa here qe zbulohej ndonje ARMIK i ri i Kllases. A e degjove Kryeministrin tone Famoz si tha qe me LEKAT e papaguara te energjise elektrike nga ARMIKU i Kllases do te ndihmonte shume familje ne nevoje. Njesoj si deklaratat ne Korene e Veriut ku cdo gje dhe per cdo gje vendos BOSI me doren e tij te hekurt, njesoj si ne Shqypnine e Enver Hoxhes qe edhe kur doje te beje seks me gruan duhej me pare te merrje leje tek Partia.

   Prandaj edhe ulja e papunesise se Edvinit duket si ne PARAJSEN komuniste te Enverit me cmimin e pare ne Bote per ushqimin, pse jo edhe ne ate te Saliut kur ja kishim kaluar edhe Gjermanise ne ekonomi, por qe per fatin tone te keq nuk eshte bashke me rritjen e prodhimit, ndryshe perse Edvini dhe ministri i tij Veliaj i hapin keto vende pune kur grafiku i GDP-se ka mbetur ne vend numero krejt i ngurtesuar?

   Reply to this comment
 10. JOY -72 December 11, 23:38

  po u ka ul papunesia ja ka thon papagalli kallomit,,,papagalli qe ka dale foto me shokun e vet te ngushte,,,,,,,,,,,,je bo mo legen edhe rrenc se ai tjetri,,,,,,,,,,,,,!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 11. info analitike December 12, 08:06

  Shoke partia gaboi, INSTAT na genjeu:
  http://respublica.al/artikuj/2014/12/11/instat-i-korigjon-shifrat-e-punesimit-ne-bujqesi
  Po tani si do t’ia beje Rama qe numrat i ka pasur gjithnje problem.

  Reply to this comment
 12. Gimi December 12, 09:35

  Shifra suksesi ka dhene dhe qeveria e Adil Carcanit deri ne dhjetor 1990 me rritje prodhimi e produktesh ” ne shkalle te gjere ” e me tejkalime planesh. Ky avaz e kjo sirene degjohet perhere ne mes te deshtimit.

  Reply to this comment
 13. Mark uk December 12, 10:15

  Po si ka mundesi qe nga Shqiperia po ikin me mijra te rinje nga vendi.Me i besue fjalt e kti genjeshtari ata qe kan fituar azil ne Europemendojn te djegin azilin e te vine e te punsohen te fabulat e Rames.As me ata qe ka hequr nga puna nuk behen 78462 e jo te jen punsuar.Tani eshte koha te kendojm ate kangen qe kendohej ne komunizem Buze adriatikut rreze leshen shqiperia…..etj

  Reply to this comment
  • M'hill Zefi. December 12, 10:36

   Mark. uk .

   çka ashte ajo kenge mor Mark ?
   Tash ne pike te Dimnit buze Adriatikut ?…………………..
   A spo te pelqen ma kanga jone ,

   Hej mojet T’kepit ku e kam Patun shpine .

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?