Rama për kritikët e Stadiumit: E pakonceptueshme fobia ndaj kullave

April 29, 2016 14:42

Rama për kritikët e Stadiumit: E pakonceptueshme fobia ndaj kullave

Kryeministri Edi Rama ka marrë pjesë sot në një dëgjesë publike në ‘Hotel Tirana’ për projektin e stadiumit kombëtar ‘Qemal Stafa’, një projekt i debatuar ditët e fundit.

Duke folur në këtë aspekt, Rama është ndalur gjatë fjalës së tij për të sqaruar elementin e kullës në stadiumin që do të quhet Arena Kombëtare.

Kryeministri përmendi shembuj të stadiumeve të tjerë nëpër botë që kanë elementin e kullës.

“E pakonceptueshme fobia ndaj kullave. Kjo kullë nuk është shpikje e arkitektëve italianë. Mjafton të shikosh Olimpia Stadium me dy kullat e veta dhe stadiumin e Firences me kullën e vjetër të ndërtuar pas Luftës së II Botëroer dhe plot stadiume që kanë edhe kullën si element. Kulla në këtë rast nuk është spekulim për të fituar metra katrorë. Kulla është një element i kërkuar me këmbëngulje nga arkitekti si element ikonik…”

Duke folur për çështjen e financimit, Rama tha se nuk ka qeveri sot në Evropë që financojnë ndërtime stadiumesh.

Sipas kryeministrit, shumë stadiume në botë kanë vetëfinancime, gjë që stadiumet në Shqipëri nuk e arrijnë dot për shkak se nuk ka tifozë të shumtë.

“Stadiumi sot vlerësohtet 50 milionë Euro. Punimet mund të kërkojnë edhe financim shtesë. Nga kush prisni ju, këta teologët nga kush presin që të ndërtohet stadiumi? Nga qeveria? Kurrën e kurrës, e pamundur! Nga Federata? Absolutisht e pamundur. E vetmja mundësi është partneriteti publik-privat. Nuk ka sot investitorë për të ndërtuar një stadium për qoka. Stadiumi është i dhuruar nga Bashkia. Stadiumi i Juventusit është i dhuruar. Jo vetëm që nuk kanë kërkuar para, por i kanë vënë në dispozicion truallin. Ajo çka kemi bërë me Elbasan Arena dhe “Loro Boriçin” na bën nder si qeveri, sepse e kemi bërë për të shpëtuar nderin e ekipit kombëtar” u shpreh kryeministri.

Një grup aktivistësh dhe gazetarë kanë tentuar të hynin në sallë gjatë fjalimit të Ramës, por janë penguar nga rojet e Hotel Tiranës.

April 29, 2016 14:42
Komento

29 Komente

 1. Albi_I April 29, 14:50

  Je teresisht genjeshtar, e sa me shume flet aq me shume e hap gropen.

  Nuk ka arkitekt te planifikoje kulle ne stadium, aq me teper rezidenciale e jo thjesht observimi, pa marre direktiva te qarta per ta bere kete. Arkitektet jetesojne vendimin teknik dhe politik te meparshem.

  Nese vertet qenka vetem ky projekt me kete detaj te behen publik projektet e tjera qe kane konkurruar, nese ka patur konkurs, e te shihet nese kane pasur dhe ata kulla apo jo. Nese kane pasur te tere do te thote qe te tereve u eshte dhene direktive e qarte per te ndertuar hapesira tregtare rezidenciale aty.

  Stadiumi 22000 vendesh nuk mund kurrsesi te kushtoje 50 milion euro. As 30 milion nuk mund te kushtoje. Keto jane shifra qesharake ku ti ose genjen per te mbushur xhepat ose kerkon te fusesh dhe ndertimin e qendres tregtare dhe rezidenciale si kosto te projektit.

  Je bere me keq se Saliu o Piktor!

  Reply to this comment
  • 666 April 29, 20:42

   Fobia nuk eshte me kullen por me faktin qe ti po ia jep privatit kullen bashke me stafiumin ne menyren me te korruptuar qe mund te kete, dhe mgjthse po del cdo dite se je po aq i korruptuar sa sala eshte e cuditshme se ca fobie paske ti mashtrus me te majten??!! Ne fillim i ndryshove ngjyrat pastaj nuk i thirrje asnjehere ne emer madje dhe vetes nuk i referohesh si i majte, erdhe ne qeveri dhe jo vetem qe i le rrugeve gjithe te majtet por punesove ne administrate dhe qeveri me shume te djathte apo njerez qe skane asnje lidhje me te majten, kerkon cdekorimin e veteraneve a thua se te dekorata e veteraneve te kishte ngel qeverisja dhe tani si plere fashiste qe je po i heq emrin stadiumit per ti vene nje nga ato emrat qe as plaka jote sdo e donte.turp per ty dhe per gjothe ne qe te kemi votuar, por heres tjeter do e shohesh sa vota do maresh o b…

   Reply to this comment
 2. ciu ciu ciu.... April 29, 14:53

  or Ram mos na merr per budallenje. sot e tre vite te shkuar edhe mund ti hanim ca nga keto pallavrat e tua se ateher prisnim te merreshin koncensionet e Zenit dhe Argites, prisnim reforme ne drejtesi, prisnim zbardhjen e 21 janarit, Gerdecit, Salen ne burg me gjithe ministrat e korruptuar, etj etj….po me pas pam qe ja nise ti nga koncensionet qe kish len Vicidolsi pa marr. shofim cdo dit si pasuroeni ju kodoshat e sektit rilindje. nuk jemi kunder kullave te stadiumit por jemi kunder koncensioneve qe vec abuzimit pa fund i mbulon komplet misteri. po ne fund te fundit kaq legen burr paske qen ti mor njeri qe edhe per te vjedhjedh nuk gjete nai socialist po shkon therret ish lepirsat e Vicidolsit si Frangajn&co? ata qe vetem te poshtruan sa ishe ne opozite. legen qe shkatrove PS dhe shpresen e shqiptarve.

  Reply to this comment
 3. Arben April 29, 14:53

  MIRE E KA EDHE KY.

  Reply to this comment
 4. Albi April 29, 14:55

  Dakord, po vend ndodhja a duhet te jete patjeter aty, apo mund te zhvendosej me mire ne periferi te Tiranes..??

  Reply to this comment
 5. qytetari April 29, 15:07

  Ky stadium nuk mund të bëhet më aty.Edhe nje urbanist budall e di kete.

  Reply to this comment
 6. info analitike April 29, 15:12

  Degjese publike nuk do te thote te degjosh gomarlleqet e nje deliranti por te degjosh cfare kane per te thene qytetaret per kete projekt. Si mund te ftosh per degjese publike e te nxjerresh jashte me gardiste zerat kritike si Lubonja, Bojaxhiu, Bushati etj. Nuk vendoset e pastaj degjohet por degjohet e pastaj merren vendime por rilindjotet nuk pyesin njeri se ata i dine te gjitha e jane te pagabueshem.

  Reply to this comment
 7. SH.KOLONJA April 29, 15:13

  EDHE ‘GROPAT’ KUR KANE VLERA HISTORIKE ARKITEKTONIKE arkeologjike E TJERA NE TERE BOTEN E QYTETERUAR NUK PREKEN O FOBIST I KULLAVE TE KRIMIT E KORRUPSIONIT NE VENDIN ME TE VARFER TE BALLKANIT!
  Ke per te ngelur ne Histori jo si Krrimineli Sali qe dogji nje Shqiperi por nje KOQE qe si as nje kryeminister i Ballkanit u mor nje legjislature si BOJAXHI e tere veprimtarija e qUrravese ish:llangosje kryeministrise,bunker art per kafshe,kthimi i vend komandes se shtabit te pergjithshem per kohe lufte ne Bordello,kthimi i nje objekti te ish sigurimit te nje shteti ne Hale,e duke ndertuar ‘stadjume’ ku te sherbejne per grubbullime njerezish te uritur e femije te pa ngrene si ne kohen e hitlerit apo Pinoçet ku grumbullonte te burgosurit politike!3Vjet nuk ke bere asnje reforme per popullin e elektoratin po meresh si Robert ÇAMÇAKIZI me hap gropa mbyll gropa!

  Reply to this comment
 8. krenar April 29, 15:22

  Kur ta marr LSI pushtetin ai stadium do falimentoj sepse do ndertojne nje tjeter pergjat autostrades Tirane- Durres dhe do jete i arritshem per te gjithe dhe me i madhe.

  Reply to this comment
 9. mirel April 29, 15:23

  Jam dakort me Albi-I. Ky stadium nuk mund te kushtoje aq , as 50 dhe as 30 million euro.
  Keto jane shifra fictive per te justifikuar futjen e privatit ne biznes me qellim ndertimin e kulles.
  Jo, ky nuk eshte genjeshtar,, ky eshte I pacipe qe e di qe genjeshtrat nuk funksionojne, por perdor dhunen dhe arbitraritetin e papranueshem ne marrjen e vendimeve.
  Menyra si e thote nuk eshte se po mundohet te spjegoje, Menyra si e thote eshte qe do behet si them une se kam ne dore dhe ligjin dhe maliqin,
  Ky ja kalon Berishes, eshte teresisht vandal

  Reply to this comment
 10. tdjoti i Bathores April 29, 15:23

  POR KUR ‘NUK KA TIFOZE’ PERSE DUHET NDERTUAR,E KUR ‘NUK MUND TE VETEFINANCOHET’ ASHTU SI DHE STADJUMI I ROMES KUJT JU HAP ZEMRA TE HEDHE PARATE NE HAVA O FAKEQESI QE PO BEHESH SI BINJAK I SHOKUT SALI!?

  Reply to this comment
 11. Cuku April 29, 15:38

  Ore ku e din ky Zoteri Kryeminist qe ka te drejte.
  Alb-Stari i a thote? Apo Bankers Petroleum ?

  Reply to this comment
 12. Sokoli April 29, 15:40

  A ka ngel ndonje arkitekt a urbanist ne kete vend apo jo? Cfare eshte ky stadium kombetar mu ne qender te kryeqytetit ore,na gjeni nje qytet ne bote qe ta kete keshtu! Asnje! Aq me teper kryeqytet me mbi nje milion banore! Stadiumi duhet ndertuar ne periferi te qytetit, si kudo ne bote. Ishte ideal projekti i Nanos kur ishte kryeminister, stadiumi ne fushat mes Laknasit dhe Rinasit dhe treni i shpejte Tirane-Rinas-Durres qe te conte atje.

  Reply to this comment
  • mano mano April 29, 20:31

   O Sokol budallai dhe gjithe budallenjt e tjeter qe kane komentuar me siper. Nuk jepet mend per stadiumin me mendt e nje bariu dhishe. Se sa kushtojne stadiumet kete e dine ata qe i kane ndertuar. Spanja ka parashikur 170 milion euro vetem per restaurimin ( e theksoj, restaurimin ) e Stadiumit Kamp Nou. Shumica e stadiumeve kryesore te botes ndodhen jo larg qendrave te qyteteve. Ju jeni thjeshte barbare dhe njerez pa dinjitet. Nga inatet per qeverine jeni gati te varrosni Shqiperine.

   Reply to this comment
 13. I.Troplini April 29, 15:45

  “Partneritet publik-privat”,

  kur publiku pèrfaqèsohet nga Duka, ky simbol i degjenerimit dhe rrumpallès dhe Ju si avokat i tij,,,,, ndèrsa privati nga nďertues kullash nè zemèr tè Kryeqytetit, qè “vetèsakrifikohen pèr dinjitetin e kombit” dhe na “dhurojnè” neve shqiptarève “teologè” 50 milion Euro pèr ndèrtimin e njè fushe nèn atè kullèn e Babilonit,,,,,,, atèherè ka ardhur pèr tè thènè,,,,,,,, IU KAM DHJERÈ PARTNERITETIN.
  Kryeministri ynè, do bènte mirè tè pèrqèndrohej tek puna e tij . Nèse kèrkon ti falè dikuj troje ndèrtimi ( pèr arsye qè i di vetèm ai), le ta bèjè me kontribut personal nga pronat e tij, por jo me tokèn e shqiptarève taksapagues.
  Ky “partneritet” dhe kjo avokati e keqe e tij pèr kètè akt korruptiv, e vènè Zotèrinè nè pozita qè shqiptarèt, deri tani i njihnin nga paraardhèsi i tij kriminel.
  Edi Rama ka dhènè dorèheqjen nga posti i Kryeministrit tè misionit rilindès. Ai èshtè bèrè avokat i Dukès dhe Kokèdhimave, i Metès dhe kullave 19 katèshe.
  Punè tè mbarè “avokat”.

  Reply to this comment
 14. Fshatari April 29, 16:12

  Ai qe hedh para nuk i hedh se do qe ne te kemi stadium o budallenj, por i hedh qe te marre investimin mbrapsht me me shume para. Ndaj do vendin , kullen qe ta perdore per sherbime te tjera se nuk ja merr ndryshe parat. Por ka dhe nje zgjidhje tjeter per budallenjte shqiptar qe stadiumin e nderton Berisha per 100 vjetorin e pamvaresise…..Ketij ti besojme se e nderton … ne boten tjeter… bashke me Parlamentin e Xhozit!!!!!!!!

  Reply to this comment
  • Turi April 29, 20:54

   O fshatar o cop k.. kshu eshte kur ngelen ne dore te atyre si puna jote te sugjerojne se si behet qyteti. Po ai projekt ne rradhe te pare sben aq, kushton sh me pak, 2 nese paska perfitim aq te madh pse se ben vete shteti atehere po ia fal privatit??!! 3 mire kullen qe do me ia fal po edhe stadiumin me gjithe parkingun para??!! Ti je vertet aq k… apo thjesht shkr keto se ke interesa te tuat si edi??!! Edi kur donte sala te bente xhamin me kulle e quajti kulla me xhami, edhe pse ajo ishte ne toke private dhe i takonte pronareve te fitonin sa me sh lek nga projekti, po kjo qe po ben ky genjeshtar ne toke shteterore ca eshte??!! Pse se quan edhe kete kulla me stadium edi??!!

   Reply to this comment
 15. intelektuali April 29, 16:49

  EDI RAMA ESHTE NJE KAQOL I KORRUPTUAR SI LIKE FLORIRI

  Medet kush drejton shtetin tone! Nga lakmia per te bere LEKA me shpejtesi po ja kaon edhe kriminelit Sali Berisha. E betonizoi Tiranen si mos me keq dhe nuk ka turp fare ta krahasoje Kulcedren e tij prej betoni me Londren, Milanon apo me qytete te tjera te SHBA si nje KAQOL i pacipe dhe pa kulture qe nuk e kupton fare idiotizmin e tij elementar dalkauk.

  Reply to this comment
 16. Ardiani April 29, 17:27

  Gabimi i Rames se po vonon te thote Fajin e ka Saliu per kete stadium. Aq me shume se e ka gadi skenarin, Saliu projektoi kullen e stadiumit nga malli i kulles vet! Keshtu do besohej me mire e do brohorisnim te gjithe tok si ne stadium Fajin e ka Saliu. Por Rama po e vonon autogolin…

  Reply to this comment
 17. gero April 29, 18:12

  Il Duce ha sempre ragione.

  Reply to this comment
 18. kris 1 April 29, 18:35

  e keqja qendron tek kulla qe eshte ngritur ne trute e Saliut te rilindjes qe e konsideron popullin dele.
  Duhen ndalur koncensionet dhe faljet nga buxheti se nuk jane pasuria e Anetes.
  neqoftese Saliu i pare shkretoi per tu pasuruar ky ne cdo projekt qe zbaton ka lene bomben brenda.Kur te shpertheje bomba e horrit gerdeci do te quhet lule

  Reply to this comment
 19. Arben April 29, 18:40

  PO TI I DEGJOJE ATA QE KISHIN ARDHUR NE DEBAT TEK 15-KATESHI, PERSE I ZURE ME HU.

  NJE GJE ESHTE O KANE TE DREJTE ATA OSE KE TI,

  PER KETE ARSYE ORGANIZOHEN DEBATE,
  KUR TI I PERZE ME HU ATA QE VIJNE PER DEBAT, ATEHERE I BIE QE KE FRIKE, NDOSHTA EDHE VETE JE I BINDUR SE NUK PO E BEN SEPSE DUHET, POR SEPSE I DUHET XHEPIT TEND.

  HAHAHHAHA

  Reply to this comment
 20. tani April 29, 18:55

  U pordh edhe “rilindja”. Ja ka nis hajdutlleku me te madhe dhe mbrohet me fodullek. Po Berishes i shkonte kur vidhte si trim kurse ketij Rames edhe i vidhet edhe do te bej te ndershmin edhe do ta mbroj pastaj si “trim” dhe e gjitha kjo e ben SHARLATAN.

  Reply to this comment
 21. corape kuqi April 29, 20:22

  Idiot. Hajdut. I pa arsimuar.

  Reply to this comment
 22. Lili April 29, 21:46

  Kullat ndoshta dikur kishin OK,po sot paraqesin nje rezik atentati nga ato kulla aq te madhe saqe nuk lejohet asnje match nderkombtar neper ato stadiume!Edhe FIFA e UEFA nuk munden kur me i pranuar per stadium nderkombtar!

  Reply to this comment
 23. Dn April 29, 21:51

  Shokuu i Zeni do me na u bâ Edi!kujdes se edhe berisha nga pangopsia e zenit e pesoi keq! Edhe Rama nga pangopsia e’shokeve’te tij cdo dite po humb poena ne publike Duke u bâ po aq i padeshiruar sa Zeni!

  Reply to this comment
 24. mirel April 30, 00:33

  Kryeminister, mere opinionin e publikut.
  Ky eshte I verteti.
  Ben mire te prapsesh pa u keqesuar situata

  Reply to this comment
 25. stadumi April 30, 01:23

  debatn e ben tifozi jo lubonja qe nuk di se c’eshte futbolli apo rakipi kelyshi i sales ose bojaxhiu qe i dol boja per bashkin dhe na ben shoqerin civile

  Reply to this comment
 26. polua April 30, 12:53

  Shume te shqetesuar qenkan komentuesit per stadiumin dhe kullen, mos valle hallet e tyre i kane zgjidhur dhe s’kane me? Dmth , keta komentues i kane parate dhe jetesen, po kush valle u a ka dhene? Pa tjeter qe u a ka dhene Saliu.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*